Hattie McDaniel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hattie McDaniel (ur. 10 czerwca 1895 w Wichita, zm. 26 października 1952 w Los Angeles) – amerykańska aktorka i śpiewaczka, laureatka Oscara (29 lutego 1940 roku, jako pierwsza Afroamerykanka w historii nagrody) za drugoplanową rolę w filmie Przeminęło z wiatrem.

Katharine Houghton Hepburn (ur. 12 maja 1907 w Hartford, zm. 29 czerwca 2003 w Old Saybrook) – aktorka amerykańska, laureatka czterech Oscarów i dwunastu nominacji w kategorii najlepszej aktorki pierwszoplanowej.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

McDaniel to również profesjonalna muzyczka, aktorka komediowa i teatralna, spikerka radiowa, gwiazda telewizji. Hattie McDaniel była w istocie pierwszą czarnoskórą kobietą, która śpiewała w amerykańskim radiu. W ciągu swojej kariery, McDaniel pojawiła się w ponad 300 filmach, ale jej nazwisko rzadko pojawiało się w napisach końcowych. Prywatnie wyróżniała się hojnością, elegancją i urokiem.

Joan Crawford, właśc. Lucille Fay LeSueur (ur. 23 marca 1904 w San Antonio, zm. 10 maja 1977) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Mildred Pierce.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

McDaniel posiada dwie gwiazdy w Hollywood Walk of Fame: jedną za jej wkład w rozwój radia, znajdującą się przy 6933 Hollywood Boulevard, a drugą, gwiazdę filmową, znajdującą się przy 1719 Vine Street. W 1975 roku została wpisana na listę Black Filmmakers Hall of Fame, a w 2006 została pierwszym czarnoskórym zdobywcą Oscara, którego podobiznę umieszczono na znaczku pocztowym.

Rak gruczołu sutkowego (rak piersi, łac. carcinoma mammae) – najczęstszy nowotwór gruczołu sutkowego. Na świecie rak gruczołu sutkowego jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce w 2002 roku stanowił blisko 13% rozpoznań nowotworów złośliwych płci. Rak sutka występuje także u mężczyzn, jest jednak rzadki; zwykle jest też późno rozpoznawany. Od lat 70. notowano na całym świecie wzrost zachorowań na raka sutka, tendencja utrzymywała się do lat 90. Zjawisko to mogło być spowodowane zarówno zmianami w stylu życia kobiet w krajach zachodnich, jak i wzrostem wykrywalności raka.20th Century Fox (pełna nazwa Twentieth Century Fox Film Corporation) – jedna z głównych amerykańskich wytwórni filmowych, położona w Century City w obszarze hrabstwa Los Angeles na zachód od Beverly Hills, własność News Corporation.

Życiorys[ | edytuj kod]

Lata wczesne i początek kariery[ | edytuj kod]

Hattie McDaniel urodziła się 10 czerwca 1895 w Wichita, w stanie Kansas, jako córka byłych niewolników. Była najmłodszym z trzynaściorga dzieci. Jej ojciec Henry McDaniel walczył w wojnie secesyjnej w 122-im USCT, a jej matka, Susan Holbert, była wokalistką muzyki religijnej. W 1900 roku rodzina przeniosła się do stanu Kolorado, pierwotnie zamieszkując w Fort Collins, a następnie w Denver, gdzie Hattie dorastała i ukończyła Denver East High School. Jej brat Sam McDaniel (1886-1962), był komikiem i aktorem, Hattie miała jeszcze siostrę, Ettę McDaniel, która również pracowała jako aktorka.

Bette Davis, właśc. Ruth Elizabeth Davis (ur. 5 kwietnia 1908 w Lowell, Massachusetts, zm. 6 października 1989 w Neuilly-sur-Seine) – amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, gwiazda filmowa.Carole Lombard, właśc. Jane Alice Peters (ur. 6 października 1908 w Fort Wayne, zm. 16 stycznia 1942 w Potosi Mountain w Nevadzie) – amerykańska aktorka filmowa, ikona kina lat 30. XX w.

Oprócz śpiewania, Hattie to także autorka tekstów, a swoje umiejętności doskonaliła podczas pracy z ojcem w jego autorskim show. Po śmierci jej brata Otisa w 1916 roku, zespół zawiesił działalność, aż do 1920 roku. W okresie 1920/25, Hattie występowała w Melony Hounds profesora George'a Morrisona. W połowie 1920 roku rozpoczęła karierę w radio, śpiewając z Melony Hounds w stacji KOA w Denver. W sezonie 1927/29 wiele piosenek Hattie grały rozgłośnie Okeh Records oraz Paramount Records w Chicago.

David O. Selznick (ur. 10 maja 1902 w Pittsburghu, zm. 22 czerwca 1965 w Hollywood) – jeden z hollywoodzkich producentów tzw. "złotego wieku kinematografii".International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Kiedy na Wall Street nastąpił wielki krach w 1929 roku, McDaniel zatrudniła się jako kelnerka w Madrid Club w Milwaukee. Pomimo niechęci właściciela, zaczęła również śpiewać na scenie klubu.

W 1931 roku McDaniel przeprowadziła się do Los Angeles, gdzie mieszkał jej brat Sam, oraz siostry Etta i Orlena. Utrzymywała się jako pomoc domowa lub kucharka. Sam tymczasem pracował nad programem The Optimistic Do-Nut Hour w radiu KNX, do którego zaangażował siostrę. Pojawiła się w audycji jako Hi-Hat Hattie, pokojówka, która zbyt często zapomina „gdzie jej miejsce”. Show stał się niezwykle popularny, ale jej pensja była tak niska, że musiała kontynuować pracę jako służąca.

Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Olivia Mary de Havilland (ur. 1 lipca 1916 w Tokio w Japonii) − amerykańska aktorka filmowa, dwukrotna laureatka Oscara za role pierwszoplanowe. Odznaczona Narodowym Medalem Sztuki.

Jej pierwszym filmem był w The Golden West (1932), gdzie wystąpiła jako służąca. Przez bardzo długi okres grywała epizodyczne role pokojówek lub kucharek. W 1933 roku wystąpiła u boku Mae West w obrazie Nie jestem aniołem.

W 1934 roku, McDaniel dołączyła do Gildii Aktorów Filmowych (SAG). Zaczęła przyciągać uwagę i ostatecznie otrzymywała więcej ról filmowych. Studio Fox Film Corporation podpisało z nią umowę na występ w filmie Mały pułkownik (1935), gdzie grała u boku Shirley Temple i Lionela Barrymore’a.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.
Gwiazda Hattie McDaniel na Hollywood Walk of Fame.

Film Sędzia Priest (1934), w reżyserii Johna Forda, był pierwszy obrazem w którym zagrała pierwszoplanową rolę. W filmie wykorzystano jej talent muzyczny, m.in. w duecie z partnerującym jej Willem Rogersem. McDaniel i Rogers zaprzyjaźnili się podczas kręcenia filmu. Następnie McDaniel otrzymała znaczącą rolę niechlujnej pokojówki w filmie Alice Adams, gdzie wystąpiła u boku Katharine Hepburn. Wystąpiła również w filmie Chińskie morza, gdzie wcielała się w pokojówkę Jean Harlow. W filmie wystąpił również Clark Gable.

Denver – miasto w USA w stanie Kolorado i stolica tego stanu. Miasto stanowi jednocześnie hrabstwo Denver (wspólna administracja).Fort Collins - miasto w USA, w stanie Kolorado, na północ od Denver. Około 128 tys. mieszkańców. Siedziba uniwersytetu stanowego Colorado State University.

Po rolach w filmach Statek komediantów, gdzie partnerowała Irene Dunne, oraz Saratoga, gdzie znów spotkała się z Harlow i Gablem, otrzymała angaż w filmie Żadnych świętości, u boku Carole Lombard i Fredrica Marcha.

Mniej więcej w tym czasie, zaczęła być krytykowana przez członków społeczności Afroamerykanów, za rolę w filmie Mały pułkownik, w którym przedstawiła tęsknotę osób czarnoskórych do powrotu do Starego Południa. Jak na ironię, film z McDaniel Alice Adams, zbojkotowała publiczność z Starego Południa. McDaniel wcieliła się w postać impertynenckiej, niezależnie myślącej i upartej pokojówki.

Lionel Barrymore, właśc. Lionel Blythe (ur. 28 kwietnia 1878 w Filaddelfii, zm. 15 listopada 1954 w Beverly Hills) – amerykański aktor. Debiutował w okresie kina niemego w 1909 roku. Partner Grety Garbo. Oprócz aktorstwa zajmował się reżyserią oraz malarstwem i rzeźbiarstwem. Wystąpił w ponad 250 filmach. Największe uznanie zdobył w "Wolnych duszach" (1931), film przyniósł mu Oscara. Jedną z jego najsłynniejszych ról jest postać zgorzkniałego bogacza – Pana Pottera w filmie To wspaniałe życie Franka Capry.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

McDaniel przyjaźniła się z kilkoma najpopularniejszymi gwiazdami w Hollywood, m.in. z Joan Crawford, Tallulah Bankhead, Bette Davis, Shirley Temple, Henrym Fondą, Ronaldem Reaganem, Olivią de Havilland i Clarkiem Gablem.

Przeminęło z wiatrem[ | edytuj kod]

Rywalizacja o rolę Mammy w Przeminęło z wiatrem, była niemal tam samo zacięta jak w przypadku obsadzenia roli Scarlett O’Hary. Eleanor Roosevelt napisała list do producenta filmu Davida O. Selznicka, w którym proponowała do roli Mammy, własną służącą Elizabeth McDuffie. Sama McDaniel nie myślała o otrzymaniu roli, gdyż była postrzegana jako aktorka komediowa. To Clark Gable polecił ją do tej roli, a kiedy McDaniel przyszła na przesłuchanie ubrana w strój pokojówki, rolę otrzymała.

Wichita – miasto w USA, największe miasto stanu Kansas, nad rzeką Arkansas. Nazwa miasta pochodzi od nazwy plemienia Indian Wichita.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Loew's Grand Theatre na Peachtree Street w Atlancie, w stanie Georgia, został wybrany jako miejsce premiery Przeminęło z wiatrem, w piątek, 15 grudnia 1939 roku. Wszyscy czarnoskórzy filmowcy, którzy uczestniczyli w realizacji filmu, nie zostali zaproszeni na premierę obrazu. David O. Selznick, próbował zaprosić Hattie McDaniel, ale studio MGM odradzało mu to, z powodu przepisów segregacyjnych Georgii, które wymagałyby od McDaniel zatrzymanie się tylko w hotelu dla czarnych, jak i zakaz siedzenia obok białych podczas prezentacji filmu. Clark Gable zagroził bojkotem premiery filmu bez McDaniel, ale ta przekonała go do wzięcia udziału w premierze. McDaniel wzięła udział w premierze filmu w Hollywood, która odbyła się 28 grudnia 1939 roku.

Przeminęło z wiatrem (ang. Gone With the Wind) – klasyka amerykańskiego filmu melodramatycznego z 1939 w oficjalnej reżyserii Victora Fleminga.Santa Monica Boulevard – ulica w hrabstwie Los Angeles biegnąca z zachodu na wschód. Biegnie od Ocean Avenue w Santa Monica do Sunset Boulevard. Przebiega przez Santa Monica, Beverly Hills i Hollywood. Część kalifornijskiej Drogi Stanowej nr 2 (California State Route 2).

Rola prostodusznej Mammy, która wielokrotnie upomina swoją panią, Scarlett O’Harę (Vivien Leigh), i która drwi z Rhetta Butlera (Clark Gable), w wykonaniu McDaniel została w 1940 roku nagrodzona Oscarem dla najlepszej aktorki drugoplanowej. McDaniel stała się pierwszą osobą pochodzenia afrykoamerykańskiego, która otrzymała Oscara. Była też pierwszą w historii, która została nominowana. „Kochałam Mammy” powiedziała McDaniel. „Myślę, że rozumiem ją, ponieważ moja babcia również pracowała na plantacji, innej niż Tara”.

Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.

Dalsza kariera[ | edytuj kod]

W 1942 roku wystąpiła w obrazie Takie nasze życie, u boku Bette Davis i w reżyserii Johna Hustona. W filmie wcieliła się w postać matki studenta prawa, który został niesłusznie oskarżony o nieumyślne spowodowanie śmierci. U boku Olivii de Havilland i Errola Flynna wystąpiła w dramacie wojennym Umarli w butach. W dramacie Od kiedy cię nie ma partnerowała Claudette Colbert i Jennifer Jones.

Errol Leslie Thomson Flynn (ur. 20 czerwca 1909 w Hobart, Tasmania, zm. 14 października 1959 w Vancouver, Kanada) – amerykański aktor australijskiego pochodzenia.Ernest Frederick McIntyre Bickel (ur. 30 sierpnia 1897 w Racine, zm. 14 kwietnia 1975 w Los Angeles) − amerykański aktor, trzykrotnie nominowany i laureat dwóch Oscarów za role pierwszoplanowe.

Jej ostatnim filmem była komedia Family Honeymoon. Aktorka była aktywna w radio, gdzie występowała w słuchowisku Belulah. Program był niezwykle popularny, doczekał się też wersji telewizyjnej, w której początkowo grała McDaniel, jednak po tym jak dowiedziała się że ma raka piersi, zrezygnowała. Zastąpiła ją aktorka Louise Beavers.

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.

Śmierć[ | edytuj kod]

Pomnik upamiętniający aktorkę, znajdujący się w Hollywood Cemetery

McDaniel zmarła w wieku 57 lat, na raka piersi, w szpitalu Motion Picture House w Woodland Hills, w dniu 26 października 1952 roku. Jej życzeniem było spocząć na Hollywood Cemetery na Santa Monica Boulevard w Hollywood. Jednak została pochowana w Angelus-Rosedale Cemetery.

Claudette Colbert właśc. Lily Chauchoin (ur. 13 września 1903 w Saint-Mandé, Francja - zm. 30 lipca 1996 w Speightstown, na Barbadosie) − amerykańsko-francuska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Ich noce.Ronald Wilson Reagan (ur. 6 lutego 1911 w Tampico, zm. 5 czerwca 2004 w Bel Air) – 40. prezydent USA (1981–1989) oraz 33. gubernator Kalifornii. Jako przywódca USA udzielił znaczącej pomocy „Solidarności” w walce o obalenie komunizmu w Polsce. Dwukrotnie – w latach 1980 i 1983 (wspólnie z Jurijem Andropowem) zdobył tytuł Człowieka Roku magazynu „Time”.

W 1999 roku w Hollywood Cemetery postawiono pomnik, upamiętniający aktorkę.

Filmografia[ | edytuj kod]

Filmy fabularne
 • 1932: The Impatient Maiden jako poszkodowana pacjentka (niewymieniona w czołówce)
 • 1932: Are You Listening? jako piosenkarka
 • 1932: The Washington Masquerade jako pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1932: The Boiling Point jako Caroline, kucharka Kirka (niewymieniona w czołówce)
 • 1932: Crooner jako pokojówka w salonie dam (niewymieniona w czołówce)
 • 1932: Blond Venus (Blonde Venus) jako Cora, pokojówka Helen w Nowym Orleanie (niewymieniona w czołówce)
 • 1932: The Golden West jako Mammy Lou (niewymieniona w czołówce)
 • 1932: Hypnotized jako obsługująca lokal (niewymieniona w czołówce)
 • 1933: Hello, Sister! jako kobieta w apartamencie (niewymieniona w czołówce)
 • 1933: Nie jestem aniołem (I'm No Angel) jako Służąca Tiry (niewymieniona w czołówce)
 • 1933: Goodbye Love jako Edna, pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1934: Mickey's Rescue jako pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1934: Merry Wives of Reno jako pokojówka Bunny (niewymieniona w czołówce)
 • 1934: Szpieg nr 13 (Operator 13) jako Annie, kucharka (niewymieniona w czołówce)
 • 1934: King Kelly of the U.S.A. jako kupująca (niewymieniona w czołówce)
 • 1934: Sędzia Priest (Judge Priest) jako ciotka Dilsey
 • 1934: Flirtation (niewymieniona w czołówce)
 • 1934: Lost in the Stratosphere jako Ida Johnson
 • 1934: Fate's Fathead jako Mandy, pokojówka
 • 1934: Babbitt jako Rosalie, pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1934: Little Men jako Asia (niewymieniona w czołówce)
 • 1934: The Chases of Pimple Street jako Hattie, pokojówka Gertrudy (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: Anniversary Trouble jako Mandy, pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: Okay Toots! jako pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: Mały pułkownik (The Little Colonel) jako Becky ('Mom Beck') Porter
 • 1935: Transient Lady jako Służaca (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: Traveling Saleslady jako Martha Smith (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: Wig-Wag jako Kucharka (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: The Four Star Boarder jako Pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: Chińskie morza (China Seas) jako Isabel McCarthy, pokojówka Dolly (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: Alice Adams jako Malena Burns, służąca serwująca kolację
 • 1935: Murder by Television jako Isabella, kucharka
 • 1935: Harmony Lane jako Liza, kucharka (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: Muzyka jest magią (Music Is Magic) jako Amanda
 • 1935: Another Face jako Nellie, pokojówka Sheili (niewymieniona w czołówce)
 • 1935: We're Only Human jako Molly, pokojówka Martina (niewymieniona w czołówce)
 • 1936: Can This Be Dixie? jako Lizzie
 • 1936: Next Time We Love jako Hanna (niewymieniona w czołówce)
 • 1936: The First Baby jako Dora
 • 1936: The Singing Kid jako Pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1936: Gentle Julia jako Kitty Silvers
 • 1936: Arbor Day jako Matka Buckwheata
 • 1936: Statek komediantów (Show Boat) jako Queenie
 • 1936: The Bride Walks Out jako Mamie, pokojówka Carolyn
 • 1936: High Tension jako Hattie
 • 1936: Postal Inspector jako Deborah (niewymieniona w czołówce)
 • 1936: Star for a Night jako Hattie
 • 1936: Valiant Is the Word for Carrie jako Ellen Belle
 • 1936: Romantyczna pułapka (Libeled Lady) jako Pokojówka w Grand Plaza Hall (niewymieniona w czołówce)
 • 1936: Reunion jako Sadie
 • 1937: Mississippi Moods
 • 1937: Racing Lady jako Abby
 • 1937: Don't Tell the Wife jako Mamie, pokojówka Nancy (niewymieniona w czołówce)
 • 1937: The Crime Nobody Saw jako Ambrosia
 • 1937: The Wildcatter jako Pearl (niewymieniona w czołówce)
 • 1937: Saratoga jako Rosetta
 • 1937: Wzgardzona (Stella Dallas) jako Edna, druga pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1937: Sky Racket jako Jenny
 • 1937: Over the Goal jako Hannah
 • 1937: Merry Go Round of 1938 jako Pokojówka
 • 1937: Żadnych świętości (Nothing Sacred) jako Pani Walker (niewymieniona w czołówce)
 • 1937: 45 Fathers jako Beulah
 • 1937: Quick Money jako Hattie, pokojówka Tompkinsa (niewymieniona w czołówce)
 • 1937: True Confession jako Ella
 • 1938: Battle of Broadway jako Agatha
 • 1938: Blond niebezpieczeństwo (Vivacious Lady) jako Hattie, pokojówka w Prom Dance (niewymieniona w czołówce)
 • 1938: Listy z frontu (The Shopworn Angel) jako Martha
 • 1938: Zakochana pani (Carefree) jako Hattie (niewymieniona w czołówce)
 • 1938: The Mad Miss Manton jako Hilda
 • 1938: Chwila pokusy (The Shining Hour) jako Belvedere
 • 1939: Everybody's Baby jako Hattie
 • 1939: Zenobia jako Dehlia
 • 1939: The Women jako Pokojówka (niewymieniona w czołówce)
 • 1939: Przeminęło z wiatrem (Gone with the Wind) jako Mammy, gospodyni w Tarze
 • 1940: Maryland jako Ciocia Carrie
 • 1941: Wielkie kłamstwo (The Great Lie) jako Violet
 • 1941: Affectionately Yours jako Cynthia, kucharka Sue
 • 1941: Umarli w butach (They Died with Their Boots On) jako Callie
 • 1942: The Male Animal jako Cleota
 • 1942: Takie nasze życie (In This Our Life) jako Minerva Clay
 • 1942: George Washington spał tutaj (George Washington Slept Here) jako Hester, pokojówka Fullersa
 • 1943: Johnny włóczęga (Johnny Come Lately) jako Aida
 • 1943: Thank Your Lucky Stars jako Plotkara w 'Ice Cold Katie'
 • 1944: Od kiedy cię nie ma (Since You Went Away) jako Fidelia
 • 1944: Janie jako April, pokojówka Conwaya
 • 1944: Three Is a Family jako Pokojówka
 • 1944: Hi, Beautiful jako Millie
 • 1946: Janie Gets Married jako April
 • 1946: Margie jako Cynthia
 • 1946: Nigdy nie mów do widzenia (Never Say Goodbye) jako Cozy
 • 1946: Pieśń Południa (Song of the South) jako Ciotka Tempy
 • 1947: The Flame jako Celia
 • 1948: Mickey jako Bertha
 • 1949: Family Honeymoon jako Phyllis
 • 1949: The Big Wheel jako Minnie
 • Seriale telewizyjne
 • 1949: The Ed Wynn Show jako Beulah
 • 1952: Beulah jako Beulah
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Hattie McDaniel w bazie IMDb (ang.)
 • Hattie McDaniel w bazie Filmweb
 • Hattie McDaniel w bazie Notable Names Database (ang.)
 • Anna Eleanor Roosevelt (ur. 11 października 1884, zm. 7 listopada 1962) – amerykańska działaczka na rzecz praw człowieka, dyplomata i publicystka. Była żoną 32. prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta, pierwsza dama.Wojna secesyjna – wojna, która miała miejsce w latach 1861-1865 w Stanach Zjednoczonych Ameryki, pomiędzy stanami wchodzącymi w skład Stanów Zjednoczonych (tzw. Unią lub „Północą”) i Skonfederowanymi Stanami Ameryki (tzw. Konfederacją lub „Południem”), które wystąpiły z Unii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Jean Harlow, właściwie Harlean Harlow Carpenter (ur. 3 marca 1911 w Kansas City, zm. 7 czerwca 1937 w Los Angeles) – amerykańska aktorka filmowa i symbol seksu lat 30.
  Henry Jaynes Fonda (ur. 16 maja 1905 w Grand Island, zm. 12 sierpnia 1982 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy i teatralny, ojciec Jane i Petera, dziadek – Bridget.
  John Ford, właśc. John Martin Feeney (ur. 1 lutego 1894 w Cape Elizabeth w stanie Maine, zm. 31 sierpnia 1973 w Palm Desert) – amerykański reżyser znany z westernów (takich jak Dyliżans i Poszukiwacze) oraz adaptacji amerykańskich powieści – Grona gniewu i Na tytoniowym szlaku. Czterokrotnie nagrodzony nagrodą Akademii Filmowej dla najlepszego reżysera. Zrealizował także dwa oscarowe filmy dokumentalne wyprodukowane przez US Navy, w której służył w latach 1942-1945. Wziął udział w bitwie o Midway. Służbę w marynarce wojennej zakończył w stopniu komandora porucznika, jako oficer rezerwy został awansowany do rangi kontradmirała.
  29 lutego jest 60. (tylko w latach przestępnych) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 306 dni. Data ta występuje w większości lat, które są podzielne przez 4, takich jak 2008, 2012, 2016, 2020, 2024. W kalendarzu chińskim rok dzień ten występuje tylko w latach małpy, smoka i szczura. 29 lutego obchodzony jest co 4 lata.
  Irene Marie Dunn (ur. 20 grudnia 1898 w Louisville, zm. 4 września 1990 w Los Angeles) − amerykańska aktorka, pięciokrotnie nominowana do Oscara.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Vivien Leigh (ur. 5 listopada 1913 w Dardżyling, zm. 8 lipca 1967 w Londynie) – brytyjska aktorka teatralna i filmowa, dwukrotna laureatka Oscara dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej za kreacje Scarlett O’Hary w Przeminęło z wiatrem (1939) i Blanche DuBois w filmowej adaptacji Tramwaju zwanego pożądaniem (1951), rolę, w którą wcielała się także na deskach londyńskiego West Endu. Otrzymała również nagrodę Tony za udział w broadwayowskiej wersji Towarzysza.

  Reklama