Hateburga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hatheburga)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hateburga (zm. po 909) – córka hrabiego niemieckiego Erwina, pierwsza żona Henryka I Ptasznika, króla Niemiec.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Henryk I Ptasznik (niem. Heinrich der Vogler) (ur. 876, zm. 2 lipca 936) – książę Saksonii 912–936, król Niemiec 919–936; z saskiej dynastii Ludolfingów.

Życiorys[ | edytuj kod]

Zgodnie z relacją Thietmar z Merseburga, ojciec Hateburgi posiadał liczne posiadłości na terenie Saksonii, które po jego śmierci stały się własnością jego córek. Bogactwo i uroda hrabianki sprawiły, że mimo iż była wdową i mniszką, w 906 poślubił ją syn księcia saskiego Ottona Dostojnego, Henryk. Hateburga urodziła mu syna Thankmara (Tammo). W 909 Henryk porzucił ją dla Matyldy von Ringelheim. Dalsze losy Hatheburgi nie są znane.

Thietmar z Merseburga (imię to odpowiada współczesnemu Dietmar; ur. 25 lipca 975 prawdopodobnie w Walbeck, zm. 1 grudnia 1018 w Merseburgu) – biskup merseburski, kronikarz, autor kroniki Thietmara, ważnego źródła historii Niemiec i Polski.Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Kronika Thietmara, Universitas, Kraków 2005, ​ISBN 83-242-0499-7​, ss. 6, 8, 19.
  • Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
    Reklama