• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Haskell Curry

  Przeczytaj także...
  Principia mathematica – zamierzone na cztery tomy dzieło Bertranda Russella i Alfreda Northa Whiteheada dotyczące podstaw matematyki, tworzone i publikowane w latach 1910-1913. Jego celem było sprowadzenie matematyki do logiki i wyprowadzenie twierdzeń tej pierwszej z układu aksjomatów i reguł wnioskowania.Rozwijanie funkcji (ang. currying) - operacja w funkcyjnych językach programowania polegająca na przekształceniu funkcji, która pobiera parę argumentów i zwraca wynik (f : (P × Q) → R) w funkcję, która po pobraniu argumentu zwraca funkcję, która pobiera argument i zwraca wynik (g : P → (Q → R)). Operacja odwrotna nosi nazwę zwijanie funkcji (ang. uncurrying).
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Haskell Brooks Curry (ur. 12 września 1900, zm. 1 września 1982) – amerykański matematyk. Najbardziej znany jest ze swoich prac nad logiką kombinatoryczną. Curry jest też znany z paradoksu Curry’ego i izomorfizmu Curry’ego-Howarda.

  Na jego cześć zostały nazwane dwa języki programowania, Haskell i Curry oraz rozwijanie funkcji currying w funkcyjnych językach programowania.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Curry urodził się 12 września 1900 roku w Millis. Był synem Samuela Silasa Curry i Anny Baright Curry.

  ENIAC (od ang. Electronic Numerical Integrator And Computer – Elektroniczny, Numeryczny Integrator i Komputer) – komputer skonstruowany w latach 1943-1945 przez J.P. Eckerta i J.W. Mauchly’ego na Uniwersytecie Pensylwanii w USA. Zaprzestano jego używania w 1955.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

  Wstąpił na Uniwersytet Harvarda w 1916 roku by studiować medycynę, zmienił jednak kierunek na matematykę przed zakończeniem studiów w 1920 roku. Po dwóch latach pracy dyplomowej na elektrotechnice na MIT wrócił na Harvard by studiować fizykę, osiągając stopień MA w 1924 roku.

  Belgia, Królestwo Belgii (Koninkrijk België, Royaume de Belgique, Königreich Belgien) – państwo federacyjne w zachodniej Europie w południowych Niderlandach. Belgia jest członkiem Unii Europejskiej (UE), ONZ oraz NATO.Uniwersytet Harvarda (ang. Harvard University) powstał 8 września 1636 jako Harvard College w Newtown (wówczas w Kolonii Zatoki Massachusetts, obecnie Cambridge) koło Bostonu jako pierwszy uniwersytet na terenie kolonii brytyjskich w Ameryce Północnej.

  Jego zainteresowanie logiką matematyczną rozpoczęło się w wyniku kontaktu z Principia mathematica, próbą sprowadzenia matematyki do symbolicznej logiki, przeprowadzoną przez Alfreda Northa Whiteheada i Bertranda Russella. Pozostając na Harvardzie Curry ubiegał się o stopień Ph.D. z matematyki. Podczas jego pracy nad równaniami różniczkowymi pod kierunkiem George’a Birkhoffa, jego zainteresowania podążały w kierunku logiki.

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Getynga (niem. Göttingen, dolnoniem. Chöttingen) – akademickie miasto powiatowe w Niemczech, nad rzeką Leine, na południowym krańcu kraju związkowego Dolna Saksonia, siedziba powiatu Getynga. W roku 2008 miasto liczyło 121 455 mieszkańców. Jeden z głównych ośrodków naukowych kraju (ponad 30 tys. studentów). Liczące się centrum turystyczne oraz kulturalne.

  W 1927 roku, jako wykładowca na Princeton University, odkrył pracę Mosesa Schönfinkela na temat logiki kombinatorycznej. Praca Schönfinkela była inspiracją wielu własnych badań Curry’ego. W efekcie Curry przeniósł się na uniwersytet w Getyndze, gdzie mógł pracować z Heinrichem Behmannem i Paulem Bernaysem, którzy byli zaznajomieni z pracą Schönfinkela. Opiekunem Currego był David Hilbert. Curry pracował razem z Bernaysem, wskutek czego w 1930 roku otrzymał stopień Ph.D. za rozprawę na temat logiki kombinatorycznej.

  Logika matematyczna – dział matematyki, który wyodrębnił się jako samodzielna dziedzina na przełomie XIX i XX wieku, wraz z dążeniem do dogłębnego zbadania podstaw matematyki. Koncentruje się ona na analizowaniu zasad rozumowania oraz pojęć z nim związanych z wykorzystaniem sformalizowanych oraz uściślonych metod i narzędzi matematyki.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  W 1928 roku, przed wyjazdem do Getyngi, Curry ożenił się Mary Virginią Wheatley. Para mieszkała w Niemczech w czasie, gdy Curry pisał swoją rozprawę doktorską, by następnie w 1929 roku przenieść się do State College w Pensylwanii, gdzie Curry zaakceptował propozycję pracy w Penn State College. Mieli dwójkę dzieci, Anne Wright Curry (ur. 27 lipca 1930) i Roberta Wheatleya Curry (ur. 6 lipca 1934). Curry pozostał na Penn State przez następne 37 lat. Spędził rok na Uniwersytecie Chicagowskim, w okresie 1931–1932, jako członek United States National Research Council, a także rok, w latach 1938–1939, na Institute for Advanced Study w Princeton.

  Uniwersytet Amsterdamski, Uniwersytet w Amsterdamie (niderl. Universiteit van Amsterdam, skrótowiec UvA) – holenderski uniwersytet z siedzibą w Amsterdamie. Izomorfizm Curry’ego-Howarda - określenie odpowiedniości pomiędzy termami rachunku lambda z typami a dowodami logiki intuicjonistycznej. Odpowiedniość ta pozwala na wyrażanie dowodów twierdzeń jako funkcji, co stało się podstawą dla licznych systemów dowodzenia twierdzeń opartych na logice intuicjonistycznej, takich, jak np. Coq.

  W 1942 roku zajmował się matematyką stosowaną dla rządu USA podczas II wojny światowej. Zaraz po wojnie, w latach 1945–1946, pracował nad projektem ENIAC. W Fulbright Program pracował z Robertem Feysem w Louvain w Belgii.

  W 1966 roku, po przejściu na emeryturę z Penn State, Curry przyjął pracę na Uniwersytecie Amsterdamskim. W 1970 roku, po zakończeniu drugiego tomu swojej rozprawy na temat logiki kombinatorycznej, odszedł z Uniwersytetu Amsterdamskiego i wrócił do State College w Pensylwanii, gdzie 1 września 1982 roku zmarł.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Bertrand Arthur William Russell, 3. hrabia Russell (ur. 18 maja 1872 roku w Ravenscroft (Monmouthshire), zm. 2 lutego 1970 roku w Penrhyndeudraeth, Walia) – brytyjski filozof, logik, matematyk, działacz społeczny i eseista. Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1950. Zainicjował w 1954 roku kampanię pokojową Pugwash.Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Paradoks Curry’ego – jeden z paradoksów logicznych, podobnych do paradoksu kłamcy. Został nazwany na cześć amerykańskiego logika Haskela Curry’ego.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Princeton – niewielkie miasto w stanie New Jersey w USA w zespole miejskim Trenton będącym w hrabstwie Mercer County. Liczy ono kilkanaście tysięcy mieszkańców. Jest silnym, znanym w świecie ośrodkiem naukowym. Jest tu bardzo znany Princeton University (założony w 1746 jako College of New Jersey w Elizabeth, w roku 1756 przeniesiony do Princeton, zreorganizowany w 1924) oraz wiele instytutów badawczych (wśród nich Institute for Advanced Study).
  Programowanie funkcyjne (lub programowanie funkcjonalne) – filozofia i metodyka programowania będąca odmianą programowania deklaratywnego, w której funkcje należą do wartości podstawowych, a nacisk kładzie się na wartościowanie (często rekurencyjnych) funkcji, a nie na wykonywanie poleceń.
  Alfred North Whitehead (ur. 15 lutego 1861 w Ramsgate, zm. 30 grudnia 1947 w Cambridge w stanie Massachusetts) – angielski filozof, matematyk i fizyk.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.736 sek.