Harvey Bullock

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harvey Bullock – fikcyjna postać drugoplanowa z komiksów o przygodach Batmana, które wydaje DC Comics, oraz różnych ekranizacji tychże komiksów. Autorami postaci są: scenarzysta Archie Goodwin i rysownik Howard Chaykin; po raz pierwszy pojawił się w Detective Comics vol. 1 #441 (czerwiec 1974).

Gotham – amerykański serial telewizyjny stworzony przez Bruno Hellera dla stacji FOX. Jego głównymi bohaterami są postacie występujące w komiksach wydawnictwa DC Comics – James Gordon i Bruce Wayne, którzy zostali stworzeni przez Boba Kane’a w ramach franczyzy Batmana. Gwiazdą serialu jest Ben McKenzie, który jest odtwórcą roli młodego detektywa Gordona. Reżyserem odcinka pilotażowego został Danny Cannon. Jego amerykańska premiera będzie miała miejsce 22 września 2014 roku. Serial powstanie dla stacji FOX, ale jego producentem jest Warner Bros. TV. W Polsce serial będzie emitowany od 8 października 2014 roku przez stację Universal ChannelDC Comics, Inc. (założone pierwotnie w 1934 jako National Allied Publications) – jedno z największych amerykańskich wydawnictw komiksowych z siedzibą w Nowym Jorku. Oficjalnie powstało ono w 1937 roku. Obecnie jest częścią koncernu medialnego Time Warner.

Harvey Bullock jest detektywem w policji Gotham City (Gotham City Police Department, GCPD). Jest bliskim współpracownikiem komisarza Jamesa Gordona. Znany jest jako najbardziej kontrowersyjny funkcjonariusz policji w Gotham. Oprócz przynależności do policji Gotham, Bullock przynależał do organizacji Checkmate.

James Gordon (pełne nazwisko James „Jim” Worthington Gordon) – fikcyjna postać drugoplanowa, pojawiająca się przede wszystkim w komiksach z udziałem Batmana wydawanych przez DC Comics. Autorami postaci są Bill Finger i Bob Kane. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie w Detective Comics vol. 1 #27 w maju 1939 roku. Był pierwszym pomocnikiem Batmana ukazanym w komiksie.Detektyw (ang. detective, z łac. detego co oznacza „odkryć, wykryć, wyjawić”. ) – tytuł zawodowy osoby świadczącej usługi detektywistyczne oraz nazwa stanowiska utajnionego pracownika policji zajmującego się czynnościami śledczymi w sposób dyskretny.

Postać Harveya Bullocka gościła również w serialach animowanych i aktorskich o przygodach Batmana. W serialu Gotham w jego rolę wciela się Donal Logue. W serialach animowanych Batman (Batman: The Animated Series) i Superman (Superman: The Animated Series) głosu użyczył mu aktor Robert Costanzo.

Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.Batman (ang. Batman: The Animated Series) – amerykański serial animowany. Serial niegdyś był emitowany w TVP2 i Polsacie (lektor). Od 20 września 2008 roku emitowany był na ZigZapie (z dubbingiem).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Dan Wallace: The DC Comics Encyclopedia The Definitive Guide to the Characters of the DC Universe. Dougall Alastair (red.). Nowy Jork: DK Publishing, 2004, s. 57. ISBN 0-7566-4119-5. (ang.)
  2. Jakub Popielecki: Komisariat z "Gotham" ma już swojego detektywa Bullocka (pol.). Filmweb, 5 lipca 2014. [dostęp 24 lutego 2015].
  3. Marisa LaScala: Who Is 'Gotham' Cop Harvey Bullock? The Character's History Is Varied, But Donal Logue Will Stand Out (ang.). Bustle. [dostęp 24 lutego 2015].
Reklama