Harvest Records

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harvest Recordswytwórnia płytowa należąca obecnie do Capitol Music Group, założona w 1969 roku i działająca do chwili obecnej.

Scorpions – zespół hardrockowy założony 12 listopada 1965 roku w Hanowerze (Niemcy). Od momentu założenia zespołu, ich muzyka wahała się od hard rocka do heavy metalu. Trzon zespołu stanowią założyciel grupy, gitarzysta Rudolf Schenker oraz wokalista Klaus Meine.Focus – holenderska progresywna grupa rockowa. Powstała w 1969 roku i istniała do końca lat siedemdziesiątych. Grupa nagrywała głównie instrumentalną muzykę, charakteryzującą się bogatym brzemieniem opartym na gitarowych riffach, orkiestralnych dźwiękach melotronu, pasażach na flecie i skomplikowanych rytmach. W muzyce grupy wyraźnie daje się zauważyć wpływy jazzu oraz muzyki poważnej. Najbardziej znanym utworem grupy Focus jest groteskowy Hocus-Pocus, w którym wykorzystano jodłowanie. Trzon zespołu stanowiła para: Thijs van Leer (flet, głos, organy, fortepian oraz inne instrumenty klawiszowe) oraz Jan Akkerman (gitary, lutnia).

Harvest Records został powołany przez EMI w 1969 roku celu promowania muzyki progresywnej i konkurowaniu w tym obszarze z wytwórniami Vertigo oraz Deram. W Ameryce Północnej jej wydawnictwa były dystrybuowane przez firmę Capitol Records, amerykański oddział EMI.
Nakładem wytwórni ukazały się m.in. tak bardzo znaczące w światowej fonografii albumy jak Dark Side of the Moon, The Wall, Wish You Were Here.

Deram Records – to brytyjska wytwórnia płytowa założona przez brytyjską Decca Records jako jej filia. W tym czasie brytyjska Decca była zupełnie inną firmą niż wytwórnia Decca (należąca do MCA) w Stanach Zjednoczonych. Nagrania Deram były również rozprowadzane w USA przez London Records (amerykański oddział brytyjskiej wytwórni Decca). Deram działał do 1979 roku. . Dla wytwórni Deram nagrywali m.in. Cat Stevens, The Moody Blues, David Bowie, Procol Harum, Ten Years After, Brotherhood of Man, Justin Hayward.The Dark Side of the Moon – album koncepcyjny brytyjskiej grupy rockowej Pink Floyd z 1973. Tematami 9 utworów na płycie są problemy współczesnego życia: pieniądze, chciwość, przemijanie, szaleństwo i wojna.

Artyści związani z Harvest Records[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Harvest Records.

Przypisy[ | edytuj kod]

Thomas Morgan Robertson, lepiej znany jako Thomas Dolby (ur. 14 października 1958 w Londynie) – angielski muzyk, autor tekstów, piosenkarz i producent muzyczny. Jego najpopularniejsze single to „She Blinded Me with Science” (1982) i „Hyperactive!” (1984). EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
Warto wiedzieć że... beta

Iron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.
The Move - brytyjski zespół psychodeliczny i acid rockowy założony w Birmingham przez Roya Wooda. Uważany za jeden z najważniejszych aktów brytyjskiej sceny rockowej przełomu lat 60 i 70.
George Herman Ruth Jr., znany jako Babe, The Bambino, The Sultan of Swat (ur. 6 lutego 1895 w Baltimore, zm. 16 sierpnia 1948 w New York) – amerykański zawodowy baseballista (1914-1935), bohater popularnego przesądu, tzw. klątwy Bambino.
David Jon Gilmour (ur. 6 marca 1946 w Cambridge) – angielski progresywny muzyk rockowy, gitarzysta, wokalista, kompozytor. Najbardziej znany jako długoletni członek Pink Floyd.
Ronald "Ron" David Wood (ur. 1 czerwca 1947 w Hillingdon w Londynie w Anglii) – gitarzysta i basista rockowy. Członek The Faces i The Rolling Stones.
Electric Light Orchestra – brytyjska grupa rockowa działająca w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku. Muzyka zespołu była różnorodna stylistycznie i podlegała zmianom zależnym od panującej aktualnie mody: poczynając od rocka progresywnego, poprzez wyraźne wpływy disco w środkowym etapie, aż po synth pop w ostatnim okresie działalności. W krajach anglosaskich nurt ten określa się mianem "mainstream rock". Była bogata brzmieniowo i wykorzystywała szerokie i nietypowe dla rocka instrumentarium, między innymi instrumenty smyczkowe jako wiodące. W latach siedemdziesiątych zespół zaliczany był do czołowych grup rockowych i zdobył olbrzymią popularność. Rozpadł się, gdy jego lider Jeff Lynne postanowił poświęcić się działalności producenckiej i promocyjnej.
Nick Mason, właśc. Nicholas Berkeley Mason (ur. 27 stycznia 1944 w Birmingham) – perkusista rockowy, jedyny członek grupy Pink Floyd występujący w niej przez wszystkie lata istnienia grupy.

Reklama