Harry Vanda

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harry Vanda, właśc. Johannes Hendricus Jacob Vandenberg (ur. 22 marca 1946 w Hadze) – holenderski i australijski wokalista muzyki popularnej, gitarzysta, autor tekstów i producent muzyczny.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Angus McKinnon Young (ur. 31 marca 1955 w Glasgow) – urodzony w Szkocji australijski muzyk, gitarzysta i współzałożyciel zespołu AC/DC. Jest jego członkiem od jego założenia w 1973, wraz z nim wydał 15 albumów studyjnych. Young jest znany z energetycznego zachowania na scenie podczas koncertów, występowania w strojach wzorowanych na szkolnych mundurkach i popularyzacji wśród fanów rocka kroku duckwalk wynalezionego przez Chucka Berryego.

Kariera[ | edytuj kod]

Jego rodzina emigrowała do Australii we wczesnych latach sześćdziesiątych XX wieku i osiedliła się w Sydney. Vanda zdobył sławę w latach 1964-1965 jako gitarzysta prowadzący najbardziej popularnej i odnoszącej sukcesy australijskiej grupy lat sześćdziesiątych The Easybeats. W roku 1966 zaczął odnosić sukcesy w utworzonej razem z gitarzystą George'em Youngiem spółce autorów; razem napisali wszystkie piosenki dla Easybeats końca lat sześćdziesiątych, włączając ich międzynarodowy hit "Friday On My Mind".

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

Po powrocie do Australii w latach siedemdziesiątych Vanda i Young zostali producentami australijskiej niezależnej spółki płytowej Albert Productions. Od roku 1974 cieszyli się wielkim powodzeniem w Australii i nie tylko, pisząc i produkując hity dla kilku popularnych australijskich grup i piosenkarzy solowych takich jak John Paul Young, Cheetah, Stevie Wright, Ted Mulry, Rose Tattoo, The Angels, William Shakespeare, Mark Williams, a szczególnie dla AC/DC (którego głównymi członkami byli bracia George'a Younga – Malcolm i Angus).

David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.

Vanda i Young odnieśli też olbrzymi międzynarodowy sukces z ich własnym projektem studyjnym Flash and the Pan, lansując wiele hitów na całym świecie.

Niedawno Vanda rozstał się z długoletnim partnerem Youngiem i razem ze swoim synem Danielem rozpoczął działalność w Flashpoint Music. Ich ostatnią produkcją jest album nowej grupy z Melbourne British India oraz nowy album Johna Paula Younga, wydany w listopadzie 2006.

Wybrane piosenki napisane przez spółkę Vanda/Young[ | edytuj kod]

 • "Friday On My Mind" – The Easybeats, David Bowie, London
 • "Good Times" – The Easybeats, INXS
 • "Evie, Parts 1, 2 & 3" – Stevie Wright 1974, The Wrights
 • "Love Is In The Air" – John Paul Young 1978
 • "Yesterday's Hero" – John Paul Young 1975, Bay City Rollers 1976
 • "Down Among the Dead Men" – Flash and the Pan 1978
 • "Hey St Peter" – Flash and the Pan 1976
 • "Walking in the Rain" – Flash and the Pan, Grace Jones
 • "Waiting for a Train" – Flash and the Pan
 • "Show No Mercy" – Mark Williams 1989
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Piosenka – forma muzyczna powszechnie stosowana w muzyce ludowej i rozrywkowej. Jest uproszczoną formą pieśni. Do słowa piosenka dodaje się często przymiotnik bliżej określający jej charakter, np. piosenka ludowa, piosenka miłosna, piosenka popowa, piosenka rockowa, piosenka jazzowa itd. Dzieła muzyki poważnej oraz ambitne i bardziej złożone dzieła jazzowe i rockowe określa się mianem utworu muzycznego lub krótko – utworu.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Malcolm Young (ur. 6 stycznia 1953 w Glasgow) - gitarzysta australijski pochodzenia szkockiego, członek i założyciel zespołu AC/DC, brat Angusa. Gra na gitarze rytmicznej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Melbourne (wym. [ˈmelbən] lub [ˈmɛlbərn]) – w latach 1901–1927 stolica Australii, największe miasto stanu Wiktoria oraz drugie pod względem wielkości w Australii (po Sydney), z liczbą ludności wynoszącą 4,8 mln mieszkańców. Uznane przez czasopismo „The Economist” za „Najlepsze miasto do życia na świecie” w latach 2011–2017. W Melbourne – obok Sydney – znajduje się największe skupisko polonijne Australii. Siedziba konsula honorowego Polski.
  AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".
  The Easybeats byli rock and rollową grupą z Australii. Zespół powstał w Sydney pod koniec roku 1964, a jej rozłam nastąpił pod koniec roku 1969. Byli powszechnie uważani za największy australijski zespół muzyki pop lat sześćdziesiątych i byli pierwszym australijskim zespołem rock and rollowym grającym międzynarodowe hity muzyki pop z ich klasycznym singlem nagranym w roku 1966 Friday on My Mind (folkowo-popowa grupa The Seekers miała międzynarodowe hity w roku 1965). Ich menedżerem został były agent handlu nieruchomościami w Sydney Mike Vaughan.

  Reklama