• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Harry Hopman  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Alice Marble (ur. 28 września 1913 w Hrabstwie Plumas, zm. 13 grudnia 1990 w Palm Springs) – amerykańska tenisistka, zwyciężczyni Wimbledonu i mistrzostw USA w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej.John Edwards Bromwich (ur. 14 listopada 1918 w Kogarah, Nowa Południowa Walia, zm. 21 października 1999), australijski tenisista, w 1984 uhonorowany miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Hall of Fame.

  Henry Christian Hopman, Harry Hopman (ur. 12 sierpnia 1906 w Glebe, zm. 27 grudnia 1985 w Seminole) – australijski tenisista, zwycięzca siedmiu turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej i mieszanej, legendarny kapitan i twórca potęgi reprezentacji Australii w Pucharze Davisa.

  Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

  Syn dyrektora szkoły, w młodości oprócz tenisa z powodzeniem uprawiał krykiet i squasha (trzykrotnie zdobył mistrzostwo Australii). Był czołowym tenisistą australijskim na przełomie lat 20. i 30., trzykrotnym finalistą mistrzostw Australii w grze pojedynczej, reprezentantem w Pucharze Davisa (z bilansem 4 zwycięstw i 5 porażek w singlu, 4 zwycięstw i 3 porażek w deblu). W latach startów zawodniczych Hopmana w Pucharze Davisa (1928, 1930, 1932) Australia nie odgrywała pierwszoplanowej roli, a trofeum przypadało słynnym francuskim „Czterem Muszkieterom Tenisa”. Przypuszczalnie za największy sukces Hopmana w grze pojedynczej na arenie międzynarodowej można uznać ćwierćfinał mistrzostw USA w 1938, kiedy Australijczyk pokonał rozstawionego z piątym numerem Elwooda Cooke oraz przyszłego triumfatora tego turnieju Dona McNeilla, by ulec dopiero Donowi Budge’owi 3:6, 1:6, 3:6, który dwa mecze później zapewnił sobie pierwszego w historii tenisa Wielkiego Szlema.

  US Open, United States Open – międzynarodowe mistrzostwa USA w tenisie; jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywany w Stanach Zjednoczonych od 1881 roku, na przełomie sierpnia i września. Od 1978 odbywa się w Nowym Jorku, w dzielnicy Queens na twardych kortach USTA Billie Jean King National Tennis Center we Flushing Meadows–Corona Park.Nicola Nicky Pietrangeli (ur. 11 września 1933 w Tunisie) – włoski tenisista, zwycięzca French Championships w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej, reprezentant kraju w Pucharze Davisa.

  Hopman wygrał dwa razy grę podwójną w mistrzostwach Australii, partnerując Jackowi Crawfordowi. W 1930 triumfował w tym turnieju po raz pierwszy w grze mieszanej. W meczu finałowym doszło do spotkania dwóch przyszłych par małżeńskich – z Hopmanem wystąpiła Nell Hall, z Jackiem Crawfordem Marjorie Cox. Kolejne tytuły mistrzowskie w grze mieszanej w Australii Hopman i Hall zdobyli już jako małżonkowie, w 1936, 1937 i 1939. W 1939 Hopman został również mikstowym mistrzem USA, w parze z reprezentantką gospodarzy Alice Marble. Kilkakrotnie przegrywał finały w imprezach wielkoszlemowych – w deblu w Australii w 1931 i 1932, we Francji w 1930 i 1948, w mikście na Wimbledonie w 1932 i 1935. W swoim jedynym wielkoszlemowym finale po II wojnie światowej na mistrzostwach Francji w 1948 uległ, grając w parze z Frankiem Sedgmanem, Jaroslavowi Drobnemu i Lennartowi Bergelinowi. Wymieniając sukcesy zawodnicze Hopmana warto wspomnieć o wygranej w międzynarodowych mistrzostwach Włoch w 1935, kiedy w mikście Australijczykowi partnerowała Jadwiga Jędrzejowska.

  Adrian Quist (ur. 4 sierpnia 1913 w Medindia, Australia Południowa, zm. 17 listopada 1991 w Sydney) – australijski tenisista, 3-krotny singlowy zwycięzca mistrzostw Australii. W 1984 uhonorowany miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.

  W historii tenisa Harry Hopman zapisał się jednak przede wszystkim nie jako zawodnik, a trener i kapitan reprezentacji Australii w Pucharze Davisa. Poprowadził swoich rodaków do szesnastu triumfów w tych prestiżowych rozgrywkach, pełniąc funkcję kapitana (z przerwą) w latach 19381969 (łącznie w 22 edycjach). Po raz pierwszy wystąpił w roli kapitana w 1938, powołując do ekipy Johna Bromwicha i Adriana Quista. Amerykanie zdołali w finale w Filadelfii obronić trofeum, dysponując silnym składem – w grze pojedynczej Don Budge i Bobby Riggs, w deblu para Don Budge-Gene Mako. Niezrażony Hopman w kolejnym finale również postawił na Quista i Bromwicha i tym razem odniósł pełen sukces. Wprawdzie osłabieni brakiem Budge’a (przeszedł na zawodowstwo) Amerykanie prowadzili po pierwszym dniu 2:0 (Riggs wygrał z Bromwichem, a Frank Parker z Quistem), ale kolejne punkty przypadły ekipie Hopmana – najpierw Bromwich i Quist pokonali w deblu Jacka Kramera i Joe Hunta, potem Quist odniósł pięciosetowe zwycięstwo nad Riggsem (wyrównując stan meczu), wreszcie Bromwich zadecydował o sukcesie ekipy z antypodów po łatwym zwycięstwie nad Parkerem.

  Frank Allan Sedgman (ur. 29 października 1927 w Mount Albert, Wiktoria) – tenisista australijski, zwycięzca 22 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej, w tym pięciu w singlu, zdobywca deblowego Wielkiego Szlema 1951, zdobywca Pucharu Davisa.12 sierpnia jest 224. (w latach przestępnych 225.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 141 dni.

  Wybuch II wojny światowej przerwał rywalizację w Pucharze Davisa (chociaż rozgrywano w latach wojny mistrzostwa USA). Po wznowieniu rozgrywek federacja australijska zrezygnowała z usług Hopmana, który zajął się pracą dziennikarską. Cztery edycje z rzędu Pucharu Davisa (1946-1949) przyniosły jednak sukces Amerykanom i w tej sytuacji ponownie kapitanem Australii został Hopman. W 1950 oświeżył on skład, powołując młodszych Franka Sedgmana i Kena McGregora, którzy uzupełnieni o doświadczonego Bromwicha odzyskali trofeum. W kolejnych latach Australia, stale prowadzona przez Hopmana, niemal zmonopolizowała rozgrywki pucharowe. Między 1950 a 1967 jedynie trzy razy udało się Puchar Davisa przejąć Amerykanom (1954, 1958, 1963). Zdecydowana większość finałów w tym okresie toczyła się między Australią i USA, ale od lat 60. skutecznie do rywalizacji włączyły się także Włochy z Nicolą Pietrangeli, Hiszpania z Manuelem Santaną, Meksyk z Rafaelem Osuną, a także Indie z Ramanathanem Krishnanem.

  Nell Hall Hopman, właśc. Eleanor Mary Hall Hopman (ur. 9 marca 1909 w Sydney, zm. 10 stycznia 1968 w Hawthorn) – australijska tenisistka, dwukrotna wicemistrzyni wielkoszlemowego Australian Open, zwyciężczyni turniejów w grze podwójnej i mieszanej.Vitas Kevin Gerulaitis (ur. 26 lipca 1954 w Brooklynie w Nowym Jorku, zm. 17 września 1994 w Southampton w stanie Nowy Jork), tenisista amerykański pochodzenia litewskiego, zwycięzca wielkoszlemowego Australian Open w grze pojedynczej oraz Wimbledonu w grze podwójnej, zdobywca Pucharu Davisa.

  Hopman kładł przede wszystkim nacisk na przygotowanie fizyczne swoich podopiecznych. Nazywany „Lisem” (Fox) i „Cudotwórcą” (Miracle Man), miał opinię trenera, który potrafił uzyskać szczyt formy u zawodników, także tych najwybitniejszych. Do grupy „chłopców Hopmana”, dominujących w latach 50. i 60. na światowych kortów, a potem odgrywających wiodące role w tenisie zawodowym, zaliczano poza Sedgmanem i McGregorem Lew Hoada, Kena Rosewalla, Ashleya Coopera, Merva Rose, Rexa Hartwiga, Mala Andersona, Neale Frasera, Roya Emersona, Roda Lavera, Johna Newcombe, Freda Stolle, Tony’ego Roche. Z najmłodszymi zawodnikami – Johnem Alexandrem i Philem Dentem – Hopman nie zdołał już zdobyć Pucharu Davisa. Z funkcji kapitana reprezentacji zrezygnował w 1969, po niespodziewanej porażce z Meksykiem. Pożegnanie Hopmana z zespołem narodowym niemal zbiegło się z tragedią meksykańskiego bohatera pucharowego, Rafaela Osuny, który wkrótce potem zginął w katastrofie lotniczej.

  Bud Collins, właśc. Arthur Worth Collins (ur. 17 czerwca 1929 w Lima, Ohio), amerykański dziennikarz sportowy, znawca tenisa.Jadwiga Jędrzejowska, zamężna Galert (ur. 15 października 1912 w Krakowie, zm. 28 lutego 1980 w Katowicach) - tenisistka polska, finalistka Wimbledonu w grze pojedynczej z 1937 roku, finalistka mistrzostw USA w grze pojedynczej z 1937 roku, finalistka mistrzostw Francji w grze pojedynczej z 1939 roku, zwyciężczyni mistrzostw Francji w grze podwójnej z 1939 roku, wielokrotna mistrzyni Polski.

  Zakończywszy pracę z zespołem australijskim Hopman osiedlił się na stałe w USA. Został cenionym trenerem zawodowym, prezydentem Port Washington Tennis Academy. Doradzał takim zawodnikom, jak John McEnroe czy Vitas Gerulaitis. Później przeniósł się na Florydę, gdzie w Largo założył Hopman Tennis Academy. Szkołę tę prowadził z drugą żoną Lucy (Nell Hopman zmarła w 1968). W 1978 został wpisany do Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy. Zmarł w grudniu 1985.

  Krykiet – sport drużynowy, w którym mecze rozgrywane są między dwiema drużynami po jedenastu zawodników. Pochodzi z Anglii, gdzie podobna gra była znana już na przełomie XIII i XIV wieku.Phil Dent (ur. 14 lutego 1950 w Sydney) - były australijski tenisista, zwycięzca gry podwójnej (partner John Alexander) Australian Open w 1975 oraz zwycięzca gry mieszanej (partnerka Billie Jean King) US Open w 1976.

  W uznaniu zasług Hopmana dla tenisa, a także jego sukcesów w grze mieszanej, jego imię nosi turniej nazywany nieoficjalnymi mistrzostwami świata w mikście. Puchar Hopmana zainaugurowano w 1991 w Perth, a regularnym gościem tej imprezy jest Lucy Hopman.

  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Neale Andrew Fraser (ur. 3 października 1933 w Melbourne) – australijski tenisista, czterokrotny zdobywca Pucharu Davisa.
  Frederick Sydney Stolle (ur. 8 października 1938 w Hornsby, Nowa Południowa Walia) – tenisista australijski, zwycięzca 18 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej, zdobywca Pucharu Davisa.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
  Tony Roche (ur. 17 maja 1945 w Wagga Wagga (Nowa Południowa Walia) w Australii) – australijski tenisista, najwyżej w światowym rankingu sklasyfikowany był na 8 pozycji, w 1986 roku uhonorowany miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Hall of Fame.
  Elwood Thomas Cooke (ur. 5 lipca 1913 w Ogden, Utah, zm. 16 kwietnia 2004 w Apopka, Floryda) - tenisista amerykański, zwycięzca Wimbledonu w grze podwójnej i finalista tego turnieju w grze pojedynczej.
  Perth (wym. [ˈpɜrθ]) – miasto w Australii będące stolicą stanu Australia Zachodnia. Położone jest przy ujściu rzeki Łabędziej do Oceanu Indyjskiego, u podnóża gór Darling. Jest czwartym miastem Australii pod względem populacji, zamieszkuje je ponad 2 mln mieszkańców.

  Reklama

  Czas generowania strony: 2.086 sek.