Harry Callahan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Dirty harry de.svg
Clint Eastwood

Harry Callahan, pseudonim Brudny Harry – postać fikcyjna, bohater amerykańskich serii pięciu filmów (1971–1988) i dodatkowych dwunastu powieści (1981–1983). We wszystkich filmach w postać wcielił się Clint Eastwood. Powieści zostały napisane przez autorów skrywających się pod pseudonimem Dane Hartman.

Kamizelka kuloodporna – specjalny ubiór wykonany w formie mniej lub bardziej przypominającej kamizelkę, mający chronić przed pociskami wystrzelonymi z ręcznej broni palnej krótko- i długolufowej, takiej jak rewolwer, pistolet, karabin i strzelba. Ubiory takie są używane przez służby policyjne i wojskowe, służby ochrony osobistej oraz osoby prywatne (w tych krajach, gdzie zezwala na to prawo), w sytuacji, gdy może być zagrożone ich zdrowie i życie.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Charakterystyka postaci[ | edytuj kod]

Harry Callahan jest funkcjonariuszem departamentu policji w San Francisco, w stopniu inspektora. Ma on przydomek „Brudny Harry”, gdyż w swoich metodach działania przeciwko przestępcom stosuje bezwzględność oraz ma skłonności do łamania policyjnego regulaminu. Sprzeciwia się zbiurokratyzowanym procedurom policji i sądów. Sięga po broń nawet w momentach najmniejszej konieczności i nie waha się strzelać żeby zabić. Z powodu takiego postępowania uzyskał swój pseudonim.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Buddy Van Horn (ur. 20 sierpnia 1929) – amerykański kaskader filmowy i dubler. Pojawił się także w kilku niewielkich rolach jako aktor, a w latach 80. wyreżyserował 3 filmy fabularne z Clintem Eastwoodem w roli głównej.

Na służbie posługuje się rewolwerem Smith and Wesson model 29, potocznie zwanym „Magnum 44". Określa go mianem najpotężniejszej broni krótkiej na świecie. W jednym z filmów, zapytany po co nosi taką „armatę” gdy inni policjanci posługują się mniejszymi kalibrami broni, odpowiada, że „po to by móc trafić w to co celuje, oraz że pociski mniejszego kalibru nie dziurawią każdej szyby samochodowej”.

Clinton Eastwood, Jr. (ur. 31 maja 1930 w San Francisco) – amerykański aktor, reżyser, producent i kompozytor filmowy. Wielokrotny zdobywca najważniejszych nagród filmowych – Oscarów i Złotych Globów, a także Palmy Palm (Festiwal w Cannes). Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki.Szwadron śmierci to grupa paramilitarna, zazwyczaj złożona z byłych lub obecnych członków sił zbrojnych, sił policyjnych i agentów służb specjalnych oraz kryminalistów zajmująca się zabijaniem ludzi na zlecenie rządu lub instytucji państwowych. Od grup przestępczych i terrorystycznych różni się tym, iż działa najczęściej za cichym przyzwoleniem lub nawet z pomocą kraju na którego terenie wykonuje swoje zadania. Szwadrony śmierci najbardziej rozpowszechniły się w Ameryce Łacińskiej służąc do zwalczania wszelkiej opozycji politycznej w tym także partyzantki i terrorystów. Jednak najczęściej ofiarami tych grup paramilitarnych padali ludzie niewygodni dla rządzących lub prowadzący aktywną krytykę władz jak dziennikarze, intelektualiści, studenci, księża, działacze społeczni, związkowcy i obrońcy praw człowieka.

Jest wdowcem. W pierwszym filmie z serii wspomina że miał żonę, która zginęła w wypadku samochodowym (jak tłumaczył: pijak wbiegł jej prosto pod koła). W drugim filmie wdaje się w romans z sąsiadką, Azjatką o imieniu „Sunny”, która sama wręcz pcha mu się do łóżka. W 4 filmie wdaje się w romans z Jennifer Spencer, malarką, która później okazuje się być faktyczną zabójczynią. W ostatnim filmie serii spotyka się, mimo początkowych niechęci, z zafascynowaną jego osobą dziennikarką telewizyjną Samanthą Walker, która na końcu prawie pada ofiarą poszukiwanego zabójcy.

Policja – umundurowana i uzbrojona formacja przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi i mienia oraz do utrzymywania bezpieczeństwa i porządku publicznego. Do jej głównych zadań należy pilnowanie przestrzegania prawa i ściganie przestępców, jak również zapewnienie ochrony i pomocy w sytuacjach kryzysowych zarówno wobec ludzi jak i mienia. Jeżeli jest to konieczne, policja nadzoruje na poziomie operacyjnym także wszelkie służby ratownicze.Strażnik prawa (ang. The Enforcer) – amerykański film sensacyjny z 1976 r. Jest to trzecia część serii o Brudnym Harrym. W Polsce znany także jako Egzekutor.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Donald Siegel, Don Siegel (ur. 26 października 1912 w Chicago, zm. 20 kwietnia 1991 w Nipomo) – amerykański reżyser i producent filmowy.
San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
Pula śmierci – amerykański film z 1988 roku, w reżyserii Buddy Van Horn, z Clintem Eastwoodem w roli głównej. Piąta i ostatnia część serii opowiadająca o losach inspektora Harryego Callahana, zwanego Brudny Harry. Tym razem inspektor Callahan zajmuje się sprawą tajemniczych morderstw dokonywanych wśród członków ekipy filmowej.
Brudny Harry (ang. Dirty Harry) – amerykański film z 1971 roku, w reżyserii Dona Siegela, z Clintem Eastwoodem w roli detektywa Harry’ego Callahana ścigającego seryjnego zabójcę o pseudonimie Skorpion (Scorpio). Ironicznie sportretowany przez Eastwooda samotny detektyw, rzucający cięte i krótkie zdania przez wpół zaciśnięte zęby, łamiący wszelkie regulaminy w imię ujęcia (a najlepiej, jego zdaniem, zabicia) przestępcy, ustalił styl tego filmu i wielu następnych ról aktora. Sukces filmu doprowadził do powstania czterech dalszych pełnometrażowych części, a sam motyw "wyalienowanego gliniarza", działającego wbrew naciskom przełożonych na zaprzestanie śledztwa, stał się kanwą wielu innych filmów kryminalnych.
Siła magnum – amerykański film fabularny z 1973 roku w reżyserii Teda Posta. Jest to drugi po Brudnym Harrym z serii filmów o Harrym Callahanie, którego zagrał Clint Eastwood.

Reklama