Harold Holt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Harold Edward Holt (ur. 5 sierpnia 1908 w Sydney, zm. prawdopodobnie 17 grudnia 1967 w okolicach Portsea w stanie Wiktoria) – australijski polityk, w latach 1966–1967 premier kraju. Okoliczności jego nagłej śmierci przez wiele lat pozostawały przedmiotem licznych spekulacji i kontrowersji.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Ósmy gabinet Roberta Menziesa - trzydziesty dziewiąty gabinet federalny Australii, urzędujący od 10 grudnia 1958 do 22 grudnia 1961. Był piątym z rzędu gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Partii Wiejskiej (CP), a także jedynym w historii Australii ósmym gabinetem jednego premiera.

Życiorys[ | edytuj kod]

Młodość[ | edytuj kod]

Wychowywał się w Sydney, gdzie jego ojciec najpierw pracował jako nauczyciel, a potem został przedsiębiorcą działającym w branży hotelarskiej i rozrywkowej. Harold w 1930 ukończył prawo na uniwersytecie w Melbourne, a dwa lata później został przyjęty do adwokatury stanu Wiktoria. W 1933 został członkiem Partii Zjednoczonej Australii. W 1935 został wybrany do Izby Reprezentantów, co jako 27-latkowi dawało mu status jednego z najmłodszych parlamentarzystów w historii Australii.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Premier Australii – de facto najważniejsze stanowisko we władzy wykonawczej na szczeblu federalnym w Australii, a także w całym systemie politycznym tego państwa. Formalnie premiera powołuje gubernator generalny Australii w imieniu królowej Australii. W praktyce funkcję tę niemal automatycznie obejmuje lider partii lub koalicji mającej najwięcej miejsc w Izbie Reprezentantów. Niemal równocześnie gubernator generalny powołuje na wniosek premiera gabinet. W skład rządu wchodzą również ministrowie niższej rangi (struktura władzy wykonawczej jest w Australii w znacznej mierze wzorowana na rozwiązaniach brytyjskich).

Lata II wojny światowej[ | edytuj kod]

Harold Holt w latach 30.

W 1939 polityczny mentor Holta, Robert Menzies, został premierem i powołał go na stanowiska ministra bez teki. Nieco później stanął na czele resortu badań naukowych i przemysłowych, tymczasowo kierował także ministerstwem lotnictwa. W 1940, nie rezygnując ze stanowisk w rządzie, wstąpił do armii, gdzie został artylerzystą. Kilka miesięcy później po tym, jak w katastrofie lotniczej zginęło trzech członków jego rządu, Menzies nakazał wszystkim swoim ministrom powrót do stolicy. Holt ponownie został ministrem bez teki, tym razem zajmując się kwestiami handlu i ceł. Jesienią 1940 został mianowany ministrem pracy. W 1941 w wyniku wewnątrzkoalicyjnych rozgrywek Menzies musiał oddać władzę Arthurowi Faddenowi, Holt mimo swej lojalności wobec Menziesa postanowił pozostać w składzie nowego rządu. Gdy w 1945 Menzies zakładał nowe ugrupowanie – Liberalną Partię Australii (LPA) – Holt należał do pierwszej grupy jej członków.

Pierwszy gabinet Harolda Holta - czterdziesty drugi gabinet federalny Australii, urzędujący od 26 stycznia do 14 grudnia 1966 roku. Był ósmym z rzędu gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Partii Wiejskiej (CP).Sir John Gorton (ur. 9 września 1911 w Melbourne, zm. 19 maja 2002 w Sydney) – australijski polityk, w latach 1968-1971 premier tego kraju.

Kariera powojenna[ | edytuj kod]

W 1949 LPA wspólnie z Partią Krajową uzyskała władzę, a Menzies znów został premierem. Pełnił następnie to stanowisko nieprzerwanie przez 17 lat, co do dziś jest rekordem w dziejach Australii. Holt na dziewięć lat został ministrem pracy, a w latach 1949–1956 dodatkowo kierował też resortem imigracji. W 1958 został skarbnikiem (ministrem finansów). W styczniu 1966 Menzies ogłosił przejście na emeryturę. LPA, zgodnie z wieloma wcześniejszymi przewidywaniami, wybrała Holta swoim nowym liderem, co oznaczało automatycznie objęcie teki szefa rządu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Szósty gabinet Roberta Menziesa (ang. Sixth Menzies Ministry) - trzydziesty siódmy gabinet federalny Australii, urzędujący od 9 lipca 1954 do 11 stycznia 1956. Był trzecim z rzędu gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Partii Wiejskiej (CP). Robert Menzies utworzył swój szósty gabinet jako jedyny premier w historii Australii.

Jako premier dał się poznać przede wszystkim jako bardzo bliski sojusznik amerykańskiego prezydenta Lyndona B. Johnsona, co doprowadziło do zwiększenia australijskiego zaangażowania w wojnę w Wietnamie. Johnson doceniał jego pomoc i w 1966 był pierwszym amerykańskim prezydentem w historii, który odwiedził Australię.

Drugi gabinet Harolda Holta - czterdziesty trzeci gabinet federalny Australii, urzędujący od 14 grudnia 1966 do 19 grudnia 1967. Był dziewiątym z rzędu gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Partii Wiejskiej (CP). Był również trzecim i ostatnim w dotychczasowej historii Australii gabinetem federalnym, którego dymisja nastąpiła na skutek śmierci premiera (pozostałe to czwarty gabinet Josepha Lyonsa i drugi gabinet Johna Curtina).Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Okoliczności śmierci[ | edytuj kod]

17 grudnia 1967 premier, dla którego pływanie i nurkowanie były właściwie jedynymi zainteresowaniami poza polityką, był z przyjaciółmi na swej ulubionej plaży w stanie Wiktoria. Pomimo bardzo wysokiej fali i kiepskich warunków do pływania, wszedł do wody, by wkrótce zniknąć wszystkim z oczu. Gdy nie wypływał przez kilka minut, towarzyszące mu osoby natychmiast wszczęły alarm. Premiera szukały setki policjantów, żołnierzy marynarki wojennej, a nawet ochotników. Mimo to nie udało się odnaleźć ani żywego Holta, ani jego zwłok.

Samobójstwo (łac. suicidium, od sui caedere, „zabić się”) – celowe działanie mające na celu odebranie sobie życia. Samobójstwo wynika często z uczucia smutku, które w wielu przypadkach jest rezultatem zaburzeń psychicznych takich jak depresja, zaburzenia afektywne dwubiegunowe, schizofrenia, alkoholizm lub uzależnienie od środków odurzających. Stresory takie jak problemy finansowe lub problemy w zakresie relacji międzyludzkich również odgrywają istotną rolę. Próby zapobiegnięcia samobójstwu obejmują ograniczenie dostępu do broni palnej, leczenie zaburzeń psychicznych, w tym uzależnienia od środków odurzających, a także poprawę sytuacji ekonomicznej.Robert Gordon Menzies (ur. 20 grudnia 1894 w Jeparit w stanie Wiktoria, zm. 15 maja 1978 w Melbourne) – australijski polityk, 12. premier Australii. Założyciel Liberalnej Partii Australii. W latach 1939-1941 i 1949-1966 premier Australii.

Po dwóch dniach bezowocnych poszukiwań rząd postanowił uznać swego szefa za zmarłego. Gubernator generalny tymczasowo mianował premierem lidera Partii Krajowej Johna McEwena, zaś LPA stanęła przed koniecznością ponownego wyboru szefa partii, którym został John Gorton. 22 grudnia 1967 w Melbourne odbyło się oficjalne nabożeństwo żałobne. Okoliczności śmierci Holta nigdy nie zostały do końca wyjaśnione. W 2003 policja stanu Wiktoria postanowiła na nowo zbadać 161 przypadków utonięć, gdzie nie odnaleziono ciała, które miały miejsce w tym stanie do 1985. W tej grupie znalazła się również sprawa Holta. Dochodzenie nie przyniosło przełomu wskutek śmierci większości świadków i braku nowych dowodów. Sprawa została zamknięta we wrześniu 2005 – uznano ponownie, że premier zmarł z powodu utonięcia w wyniku nieszczęśliwego wypadku.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Wokół sprawy narosły również liczne teorie spiskowe. W australijskich mediach pojawia się też niekiedy teza o samobójstwie Holta, ale zdecydowanie zaprzeczają jej zarówno jego żyjący jeszcze przyjaciele, jak i jego biografowie i potomkowie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. I.R. Hancock, Holt, Harold Edward (1908–1967), National Centre of Biography, Australian National University [dostęp 2015-11-27].
  2. Australia’s Prime Ministers: Harold Holt, National Archives of Australia.
  3. Coroner rules Holt conspiracy theories ‘fanciful’, ABC News [dostęp 2015-11-27] (ang.).
  4. Frame, Fraser reject Holt suicide claim, The Sydney Morning Herald.
Warto wiedzieć że... beta

Gabinet Arthura Faddena – dwudziesty dziewiąty gabinet federalny Australii, urzędujący od 28 sierpnia do 7 października 1941 roku. Był gabinetem koalicyjnym tworzonym przez Partię Zjednoczonej Australii (UAP) i Partię Wiejską (CP). Choć CP było w niej mniejszym partnerem, to właśnie lider tego ugrupowania, Arthur Fadden, pełnił funkcję premiera.
Arthur Fadden (ur. 13 kwietnia 1894, zm. 21 kwietnia 1973) – australijski polityk Partii Wiejskiej, 13. premier Australii.
Gubernator generalny Związku Australijskiego (ang. Governor-General of the Commonwealth of Australia) – reprezentant Korony Brytyjskiej w Dominium Australii. Ma prawo mianowania ministrów i sędziów, rozwiązania parlamentu oraz sygnowania ustaw. Przewodniczy Federalnej Radzie Wykonawczej i jest nominalnym dowódcą Australijskich Sił Zbrojnych.
National Party of Australia (Narodowa Partia Australii, dawniej Country Party) - australijska partia agrarystyczna założona w styczniu 1920. Oryginalnie nazywała się "Country Party", w 1975 nazwa została zmieniona na "National Country Party", a obecna nazwa została przyjęta w 1982. Od lat 40. w stałej koalicji z Partią Liberalną tworząc tzw. Koalicję.
Dziewiąty gabinet Roberta Menziesa - czterdziesty gabinet federalny Australii, urzędujący od 22 grudnia 1961 do 18 grudnia 1963. Był szóstym z rzędu gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Partii Wiejskiej (CP), a także jedynym w historii Australii dziewiątym gabinetem jednego premiera.
Piąty gabinet Roberta Menziesa (ang. Fifth Menzies Ministry) - trzydziesty szósty gabinet federalny Australii, urzędujący od 11 maja 1951 do 9 lipca 1954. Był gabinetem koalicyjnym Liberalnej Partii Australii (LPA) i Partii Wiejskiej (CP). Robert Menzies był drugim (po Billym Hughesie) i ostatnim w dotychczasowej historii Australii premierem, którzy utworzył swój piąty gabinet.
National Library of Australia (pol. Biblioteka Narodowa Australii) – australijska biblioteka narodowa w Canberrze, założona w 1960 roku.

Reklama