Harley Street

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .street-course__cell{background-size:20px;background-repeat:repeat-y}.mw-parser-output .street-course__cell--street{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/83/Ikona_ulica.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--pedestrain{background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Deptak.svg")}.mw-parser-output .street-course__cell--grass{background:#73d216}

Harley Street - ulica położona w City of Westminster, dzielnicy Londynu, znana z wielu prywatnych gabinetów lekarskich. Od XIX wieku liczba powstałych na niej szpitali, gabinetów i organizacji medycznych gwałtownie rośnie. Według dokumentów historycznych w 1860 było ich 20, w 1900 ok. 80, a w 1914 już prawie 200. Kiedy w 1948 roku powstał National Health Service, w okolicy było ponad 1500 jednostek medycznych. Obecnie, aż trzy tysiące osób zatrudnionych jest przy Harley Street w różnego rodzaju placówkach, takich jak The London Clinic.

St Pancras International (do 14 listopada 2007 St Pancras railway station) – międzynarodowa stacja kolejowa znajdująca się w północnej części centrum Londynu, pomiędzy British Library na zachodzie a dworcem King’s Cross Station na wschodzie. Budynek dworca pochodzi z XIX wieku, obecnie posiada 15 peronów (w tym 3 jeszcze nieotwarte) i obsłużył w 2005 4,429 mln pasażerów.National Health Service (NHS) – wspólna nazwa dla trzech z czterech systemów służby zdrowia w Wielkiej Brytanii, finansowanych ze środków publicznych. Są one utrzymywane głównie dzięki wpływom z podatków, w mniejszym zakresie z polis zdrowotnych. NHS świadczy pełny zakres usług medycznych, przy czym zdecydowana większość z nich jest wolna od opłat dla wszystkich, którzy mają status rezydenta Wielkiej Brytanii.

Tym co skłoniło tak wielu do otwarcia swych gabinetów właśnie na Harley Street może być bliskość centrum do wielu londyńskich węzłów komunikacyjnych takich jak dworce kolejowe (King’s Cross, czy St Pancras) i stacje metra (np. Oxford Circus).

Prawo własności[ | edytuj kod]

List wzywający do niezwłocznego zamieszkania przy Harley Street, 1771

W 1879 po bezpotomnej śmierci księcia Portland, Williama Cavedish-Scott-Bentinck'aInformacje powiązane z artykułem „William Cavendish-Bentinck (5. książę Portland)” w Wikidanych jego majątek został podzielony na trzy części pomiędzy siostry zmarłego. Tereny z Harley Street otrzymała Lucy Joan Ellis, wdowa po baronie Howardzie de Waldenie i od tego czasu pozostają w rodzinie de Waldenów, zarządzane przez de Walden Estate.

City of Westminster – gmina Wielkiego Londynu położona w środkowej części miasta, nad Tamizą, w sąsiedztwie City of London. Wraz z 11 innymi gminami wchodzi w skład tzw. Londynu Wewnętrznego. Władzę stanowi Rada Gminy Westminster (ang. Westminster City Council). W City of Westminster znajduje się, oprócz Buckingham Palace – oficjalnej siedziby królowej, także większość centralnych instytucji rządowo-politycznych, ambasady, liczne teatry, kina, muzea, sklepy i główne siedziby wielu firm o zasięgu globalnym.Oxford Circus – podziemna stacja metra w Londynie, położona przy Oxford Circus, w dzielnicy City of Westminster. Jej 6 peronów obsługuje trzy linie: Bakerloo Line, Central Line i Victoria Line. Rocznie korzysta z niej ok. 72 miliony osób, co daje jej pierwsze miejsce wśród stacji metra nieposiadających bezpośredniego połączenia z linią kolejową, pierwsze miejsce wśród stacji Bakerloo Line i czwarte wśród wszystkich stacji metra w Londynie. Leży w pierwszej strefie biletowej.

Harley Street w literaturze[ | edytuj kod]

  • Harley Street jest miejscem zamieszkania dr. Armstronga, bohatera jednej z powieści Agathy Christie pt. Dziesięciu Murzynków.
  • Warto wiedzieć że... beta

    Dziesięciu Murzynków (ang. Ten Little Niggers) – powieść Agaty Christie. Wydana została w 1939 roku w Anglii, pierwotnie pod tytułem Ten Little Niggers (Dziesięciu małych Murzynków), w 1940 roku wydana ponownie w Nowym Jorku pt. And Then There Were None (I nie było już nikogo), wziętym z innego wersetu tej samej dziecięcej wyliczanki. Znana jest również pod tytułem ekranizacji Dziesięciu małych Indian (Ten Little Indians) oraz Dziesięciu Małych Żołnierzyków. Książka zajęła 19 miejsce na liście 100 najlepszych powieści kryminalnych według CWA.

    Reklama