• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Hare Nacerat

  Przeczytaj także...
  Droga ekspresowa 75 (hebr. כביש 75) - jest drogą krajową położoną w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Biegnie ona z nadmorskiego miasta Hajfa przez Dolinę Jezreel do położonego w masywie górskim Hare Naceret miasta Nazaret. Droga odgrywa ważną funkcję komunikacyjną w północnej części kraju.Afula (hebr. עפולה; arab. العفولة, al-ʻAfūlaḧ; ang. Afula) – miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu. Z powodu swojego geograficznego położenia na strategicznym skrzyżowaniu w Dolinie Jezreel w Dolnej Galilei jest często nazywane „stolicą Doliny Jezreel”.
  Droga ekspresowa 79 (hebr. כביש 79) - jest drogą krajową biegnącą od położonego na równinie nadmorskiej miasta Kirjat Bialik do miejscowości Meszded na północy Izraela.

  Hare Nacerat (hebr. הרי נצרת) – grzbiet górski oddzielający Dolinę Jezreel od Doliny Bejt Netofa i Doliny Turan w Dolnej Galilei na północy Izraela. Większą część masywu zajmuje obszar metropolitalny Nazaretu.

  Geografia[ | edytuj kod]

  Widok stromych zboczy gór Nacerat opadających do Doliny Jezreel

  Pasmo górskie Nacerat ma długość dochodzącą do 10 km i szerokość do 6 km. Wysokość wzniesień dochodzi do 400 metrów n.p.m., jednak rzeczywista różnica wysokości między szczytami a dnem okolicznych dolin wynosi około 300 metrów. Pasmo wzniesień ciągnie się z południowego zachodu na północny wschód. Góry zamykają od północy Dolinę Jezreel i jej północno-wschodnią część nazywaną Bikat Kesulot. Ich wydłużeniem w kierunku południowo-wschodnim jest Góra Tabor (575 m n.p.m.). W kierunku wschodnim wzgórza opadają łagodnymi tarasami na płaskowyż Wyżyny Sirin (około 200 m n.p.m.). Po stronie północnej są Dolina Bikat Turan i Dolina Bet Netofa. Najwyższe wzniesienia znajdują się w południowej i południowo-wschodniej części masywu. Są to góry Har Kidumim (397 m n.p.m.), Har Kesulot (443 m n.p.m.) i Har Dewora (437 m n.p.m.). Ich stoki są w większości zalesione. Kolejne wysokie wzniesienia znajdują się w centralnej części masywu. Są to: Giwat Jifa (430 m n.p.m.), Har Bahran (438 m n.p.m.), Har Cameret (470 m n.p.m.), Har Awihu (450 m n.p.m.), Har Nadaw (500 m n.p.m.) i Har Jona (573 m n.p.m.). Północno i północno-zachodnia część masywu stanowi mocno pofałdowany obszar licznych niewysokich wzgórz. Ze zboczy wzgórz spływają liczne strumienie i potoki. Po stronie południowej: Szimron, Cewi i Mizra (dopływy rzeki Kiszon), Nachal Tawor, Barak Ben Awino’am, Dwora, Azenot i ha-Sziwa. Po stronie północnej płynie strumień Cipori.

  Szimszit (hebr. שמשית‎‎; ang. Shimshit) - wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Doliny Jizreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.Kefar Kanna (hebr. כפר כנא; arab. كفر كنا; ang. Kafr Kanna) – samorząd lokalny położony w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

  Obszar gór Hare Nacerat jest gęsto zaludniony. Większą część masywu zajmuje obszar metropolitalny Nazaretu. W jej skład wchodzą miasta: Nazaret, Nacerat Illit i Migdal ha-Emek, miejscowości Ein Mahil, Kefar Kanna, Maszhad, Ar-Rajna i Jafa an-Naserije. Wokół nich znajdują się miejscowości Zarzir i Ilut, kibuce Kefar ha-Choresz, Bet Keszet i ha-Solelim, moszawy Cippori i Ilanija, oraz wioski komunalne Timrat, Giwat Ela, Szimszit i Hosza’aja. U podnóża masywu górskiego od strony południowej znajdują się miejscowości Dabburijja i Iksal, oraz kibuce Ginnegar, Sarid i Jifat.

  Cippori (hebr. ציפורי; ang. Tzippori) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Doliny Jizreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.Ilanija (hebr. אילניה; pol. Drzewa; oficjalna pisownia w ang. Ilaniya) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Dolnej Galilei, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

  Transport[ | edytuj kod]

  Ponieważ obszar gór Nacerat stanowi gęsto zaludniony obszar metropolitalny Nazaretu, docierają tutaj liczne drogi. W kierunku południowym odchodzi droga ekspresowa nr 60 prowadząca do miasta Afula. W kierunku zachodnim do Hajfy prowadzi z droga nr 75. U podnóża gór przebiega droga nr 73, która łączy drogę nr 60 z drogą nr 75. W kierunku północno-zachodnim do miasta Kirjat Bialik prowadzi droga nr 79. W kierunku północno-wschodnim prowadzi droga nr 754, którą dociera się do drogi ekspresowej nr 77.

  Timrat (hebr. תמרת‎‎; ang. Timrat) - wieś komunalna położona w Samorządzie Regionu Doliny Jizreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.Droga ekspresowa 77 (hebr. כביש 77) - jest drogą krajową biegnącą od położonego w Dolinie Jezreel miasteczka Ramat Jiszaj do miasta Tyberiada na północy Izraela.

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Geografia Izraela
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Góry Nacerat (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-12-18].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Mapa gór Nacerat (hebr.). W: Amudanan [on-line]. [dostęp 2012-12-18].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kiszon (hebr. נחל קישון) – rzeka w północnej części Izraela, przepływająca przez Dolinę Jezreel, utworzona z dwóch dopływów, których źródła znajdują się pod górami Tabor i Gilboa, przepływająca przez miasto Hajfa i uchodząca do Morza Śródziemnego, do zatoki Akko. Długość rzeki: 13 km.
  Hajfa (hebr. חֵיפָה; arab. حيفا, Hayfā) – największe miasto północnego Izraela i stolica administracyjna Dystryktu Hajfa. Jest to trzecie największe miasto w kraju pod względem powierzchni (63,7 km²) i ludności (267 800 mieszkańców).
  Droga ekspresowa 73 (hebr. כביש 73) - jest drogą krajową biegnącą przez Dolinę Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela.
  Migdal ha-Emek (hebr. מגדל העמק; arab. مجدال هعيمق/مغدال هعيمق; ang. Migdal HaEmeq; pol. Wieża Doliny) - miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu.
  Ha-Solelim (hebr. הסוללים; ang. HaSolelim; pol. Droga Budowniczych) – kibuc położony w Samorządzie Regionu Emek Jizre’el, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu. Członek Ruchu Kibuców (Ha-Tenu’a ha-Kibbucit).
  Droga ekspresowa 60 (hebr. כביש 60) - jest drogą krajową biegnącą przez prawie cały Izrael, od położonego na pustyni Negew miasta Beer Szewa przez terytorium Autonomii Palestyńskiej do miasta Nazaret na północy Izraela. Droga jest nazywana Drogą Patriarchów, ponieważ prowadzi przez miejsca związane z życiem i działalnością biblijnych patriarchów.
  Nachal Tawor (hebr. נחל תבור; arab. وادي البيره, Wadi al-Bira) – strumień płynący w Dolnej Galilei w północnej części Izraela. Swoje źródła ma w masywie górskim Hare Naceret, przepływa u podnóża Góry Tabor, a następnie płynąc północną krawędzią płaskowyżu Wyżyny Issachar dociera do Doliny Jordanu, gdzie ma ujście w rzece Jordan. Rzeka ma długość około 33 km.

  Reklama

  Czas generowania strony: 3.895 sek.