Hardstyle

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-blues .naglowek{background:cornflowerblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-country .naglowek{background:#b17d53;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-disco .naglowek{background:deeppink;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-electronic .naglowek{background:#EAECF0;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-hip-hop .naglowek{background:darkblue;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-pop .naglowek{background:lightskyblue;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-rock .naglowek{background:firebrick;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-reggae .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-ska .naglowek{background:green;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-soul .naglowek{background:darkorange;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-metal .naglowek{background:black;color:white}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-jazz .naglowek{background:pink;color:black}.mw-parser-output .infobox.gatunekmuzyki-inne .naglowek{background:#EAECF0;color:black}

Hardstylegatunek muzyki hard dance wywodzący się głównie z muzyki hard trance, hardcore i gabber. Jest zaliczany do elektronicznej muzyki tanecznej.

Brennan Heart, właściwie Fabian Bohn (ur. 2 marca 1982) - holenderski DJ tworzący głównie muzykę hardstyle. Grał na takich imprezach jak Qlimax, Defqon 1, Decibel Outdoor, X-Qlusive czy HardBass.Elektroniczna muzyka taneczna (potocznie muzyka klubowa, EDM – electronic dance music) – zbiór gatunków muzycznych wywodzących się z muzyki disco lat 70. i z klasycznej muzyki elektronicznej, tworzonych za pomocą elektronicznych instrumentów muzycznych takich jak: automaty perkusyjne, syntezator. Całość elektronicznej muzyki tanecznej bywa powszechnie mylnie określana jako techno, które jest jednym z jej podgatunków.

Charakterystyka[ | edytuj kod]

Przykładowy Reverse Bass
Przykładoway Hardstyle Kick
Przykładowy Raw Kick
Przykładowy Psy Style Kick

Gatunek charakteryzuje się szybkim tempem (najczęściej 150 BPM), metrum 4/4, ostrymi samplami i zniekształconymi dźwiękami. W hardstyle charakterystyczną rzeczą również jest motyw basowy, który dzieli się głównie na:

Wasted Penguinz (w tłum. Zmarnowane Pingwiny) – pierwotnie szwedzki duet produkujący muzykę hardstyle, obecnie jest to solowy projekt. W skład duetu wchodził Pontuz Bergman (ur. 1988) i Jon Brandt-Cederhäll (ur. 1989). Ich styl reprezentuje emocjonalną scenę hardstyle – Emotional Hardstyle, Rawphoric. Sound Rush – holenderski duet braci bliźniaków Jeroen i Martijn Boeren, tworzących muzykę hardstyle. Ich styl reprezentuje euforyczną stronę hardstyle. Współpracują z Headhunterz i swoje utwory wydają w wytwórni Art Of Creation.
 • Reverse Bass – kick (kopnięcie/uderzenie) i pomiędzy jednym a drugim uderzeniem bass.
 • Hardstyle Kick – mocno ‘zniekształcone’ (distortion) kopnięcie. Zaczął pojawiać się w latach 2008–2010. Każdy producent ma swój unikalny hardstyle kick.
 • Raw Kick – Jeszcze mocniej zniekształcone, potężniejsze uderzenie. Swoim brzmieniem przypomina kick z utworów hardcore.
 • Psy Style Kick – Kick wzorowany na tym z Psy trance.
 • Punch Kick – Ostatnio bardzo popularny rodzaj kicku. Zaczął się pojawiać w ok. 2017 roku, wśród muzyków jak JNXD, Headhunterz
 • Nu Style Kick – Kick spopularyzowany przez Headhunterza, pojawił się w 2018 roku.
 • Ważną kwestią w hardstyle jest melodia. W starszych utworach była ona bardzo prosta i powtarzalna. Z czasem stawała się bardziej rozbudowana. Od ok. 2008 roku zaczęto dodawać w niej linię basową, a od 2013 roku w powszechnym użyciu stały się akordy.

  Trance – gatunek elektronicznej muzyki tanecznej (klubowej) rozwinięty w latach 90. Trance charakteryzuje tempo pomiędzy 130 a 155 BPM, bazuje na rozwiniętej, czasem podniosłej, o charakterze hymnu melodii, rytmicznej linii basowej zwykle wspieranej wyższą, rozwiniętą, dynamiczną linią pomocniczą. Większość utworów charakteryzuje także tzw. breakdown, czyli fragment w środku utworu bez beatów.Hardcore – ogólne określenie dla grupy gatunków elektronicznej muzyki tanecznej charakteryzującej się cięższym brzmieniem i szybszym tempem w stosunku do pozostałych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej.

  Rozbudowany wokal w starszych utworach rzadko kiedy występuje, ale w tych nowszych już dużo częściej można go spotkać, zwłaszcza w emotional hardstyle. W hardstyle wokal służy przede wszystkim do podkreślenia tła muzycznego i nastroju. Do tego dokładane są uderzenia werbla, talerza, klapnięcia, hi hats. Różnorakie efekty, skrecze, wokal itp. uzupełniają całokształt. Ostatnią charakterystyczną cechą hardstylu jest jego uniwersalizm. Od rąbanki raw style, przez mroczne hymny Qlimax, do wzruszających utworów emotional hardstyle. Odpowiednie dobranie sampli, kicku, linii melodycznej itp. potrafi wytworzyć w danym utworze niepowtarzalny nastrój, klimat.

  Gatunek muzyczny typologia i kategoryzacja, która identyfikuje dźwięki muzyczne przez ich przynależność do określonej kategorii i rodzaju muzyki, które to można odróżnić od innych rodzajów muzyki.Hard dance – termin określający grupę cięższych stylów muzyki elektronicznej (z charakterystyczną cechą w postaci skocznego beatu 4/4). Najczęściej utożsamiany z hard trance, hard house, hardstyle i jumpstyle, czasami również hardcore.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Q-Dance – holenderska agencja rozrywkowa założona w 1999 r., a także studio nagraniowe i wytwórnia płytowa. Organizacja Q-Dance jest znana w całej Europie, a ostatnio także w krajach pozaeuropejskich, takich jak Australia. Imprezy organizowane przez Q-Dance skupiają się na cięższych rodzajach muzyki, głównie Hardstyle. Agencja ta posiada kapitał który został uzyskany głównie poprzez organizację wydarzeń.
  Uderzenia na minutę – częstotliwość, miara tempa utworu muzycznego lub akcji serca, wyznaczająca liczbę regularnych uderzeń metronomu lub ćwierćnut przypadających na jedną minutę.
  Headhunterz (właśc. Willem Rebergen; ur. 12 września 1985) – holenderski DJ i producent muzyki hardstyle. Jest właścicielem pododdziału wytwórni Scantraxx – Scantraxx Reloaded.
  Jumpstyle (właściwie hard house) – podgatunek muzyki house wywodzący się z Chicago, spopularyzowany przede wszystkim w Belgii i Holandii, gdzie wyewoluował do obecnej postaci i skąd obecnie pochodzi najwięcej twórców tego gatunku. Charakterystyczny dla tego gatunku jest skoczny, przesterowany i głęboki dźwięk bębna basowego, podobny do występującego w muzyce gabber. Innym znakiem rozpoznawczym jest clap występujący równo z uderzeniem stopy. Pozostałe dźwięki pochodzą głównie z innych odmian muzyki trance (w szczególności hardstyle i hands-up, chociaż w niektórych utworach muzyka ta jest łączona również z innymi gatunkami). Przeciętne tempo wynosi 140-150 BPM.
  Defqon 1 - festiwal odbywający się od 2003 roku na którym gra się głównie hardstyle, organizowany przez agencję Q-Dance. Do 2010 roku odbywał się w Almere w Holandii, jednak ze względu na brak zezwoleń na organizację następnego eventu został przeniesiony do Biddinghuizen. Festiwal trwa 12 godzin i odbywa się w godzinach od 11 do 23. Kończy się pokazem fajerwerków. Różne style muzyczne grane na Defqon 1 dzieli się na kolory, np. czarny to hardcore. Od 2009 roku istnieje Defqon 1 Australia, który odbył się poraz pierwszy 19 września w Sydney.
  Muzyka elektroniczna – muzyka tworzona głównie lub wyłącznie za pomocą elektrofonów (elektromechanicznych i elektronicznych instrumentów muzycznych) oraz urządzeń elektronicznych przetwarzających dźwięki pozamuzyczne lub generowane przez tradycyjne instrumenty akustyczne.
  Dennis Koehoorn, znany jako Scope DJ (ur. 3 października 1982) - holenderski DJ i producent, wykonujący hardstyle. Od 2008 jest związany z wytwórnią Scantraxx Recordz. Występował na wielu festiwalach, m.in. Defqon.1, Hardbass, Decibel, Q-Base, Reverze, In Qontrol, Tomorrowland, X-Qlusive, Rebirth, Fantasy Island, a także na Global Gathering, który ma miejsce w Polsce. Razem z DJ A-lusion tworzy duet Second Indetity.

  Reklama