Hans Nielsen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

Hans Nielsen (ur. 26 grudnia 1959 w Brovst) – duński żużlowiec, dwudziestodwukrotny mistrz świata na żużlu w różnych konkurencjach, w tym 4-krotny indywidualnie, 11-krotny drużynowo, 7-krotny w parze.

Vojens – miasto w Danii, na Półwyspie Jutlandzkim, w obrębie regionu historycznego Szlezwik, położone ok. 215 km na zachód od Kopenhagi. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Życiorys[ | edytuj kod]

Pochodzi z wielodzietnej rodziny. Ma trzy siostry i trzech braci. Jeden z nich, Jens Henry, również jeździł na żużlu. Zamiłowanie do motocykli odziedziczył po swoim ojcu. Senior rodu Nielsenów znany był w okolicy z szaleństw na „stalowym rumaku”.

Drużynowe mistrzostwa Polski na żużlu – polskie rozgrywki ligowe w sporcie żużlowym, rozgrywane na torach klasycznych, pod patronatem Głównej Komisji Sportu Żużlowego (części Polskiego Związku Motorowego). Pierwsze zawody ligowe odbyły się w 1948 roku. Od tamtego czasu system rozgrywek ulegał wielokrotnym zmianom.Grand Prix IMŚ na Żużlu 1997 to cykl turniejów, prowadzony przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM). Cykl Grand Prix (od 1995) zastąpił jedniodniowe Indywidualne Mistrzostwa Świata. W sezonie 1997 17 żużlowców zmaga się o tytuł Mistrza Świata podczas 6 rund.

Hans już jako chłopiec z uporem ćwiczył jazdę wyczynową i ślizg kontrolowany na pobliskiej żwirowni. Mając 13 lat rozpoczął starty w kategorii motocykli o pojemności 50 cm³. W rozgrywkach ligowych zadebiutował w wieku 16 lat w barwach III ligowego wówczas Brovst. W swym pierwszym starcie Hans zdobył 10 punktów i na stałe zadomowił się w składzie.

Indywidualne mistrzostwa świata juniorów na żużlu (ang. Individual Speedway Junior World Championship) – rozgrywki żużlowe prowadzone corocznie od 1977 roku dla zawodników do 21. roku życia. Prowadzone są przez Międzynarodową Federację Motocyklową.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Wkrótce, przy pomocy swego rodaka Finna Rune Jensena w 1977 znalazł się w klubie ówcześnie najsilniejszej z lig żużlowych, lidze brytyjskiej, w klubie Wolverhampton Wolves. Już w następnym sezonie był liderem tej drużyny, w której startował do roku 1980. W latach 1981-1983 bronił barw Birmingham Brummies. Ponieważ zespół nie miał zbyt wielkich szans w walce o mistrzostwo Anglii, Hans po raz kolejny zmienił barwy klubowe. Przeszedł do Oksfordu, z którym związał się na 9 lat. Wraz z zespołem trzykrotnie zdobył tytuł mistrza ligi brytyjskiej. Z tego właśnie okresu przylgnął do niego przydomek Profesor z Oksfordu. Kolejnym wyspiarskim klubem, który reprezentował było Coventry Bees. Przez wszystkie lata występów w Anglii należał do czołowych zawodników ligowych. W latach 1986, 1987 i 1990 wywalczył tytuł indywidualnego mistrza Ligi Brytyjskiej.

Birmingham Brummies – żużlowy klub z Birmingham (Anglia). 2-krotny wicemistrz w latach 1952 i 2013 oraz 2-krotny brązowy medalista w latach 1953 i 1956.Piła (niem. Schneidemühl) – miasto i gmina w północno-zachodniej Polsce, w województwie wielkopolskim, siedziba powiatu pilskiego. Położone na pograniczu Pojezierza Wałeckiego i Pojezierza Krajeńskiego, nad Gwdą, około 11 km powyżej jej ujścia do Noteci. Liczy 74 763 mieszkańców, co daje jej 51. pozycję w kraju i 4. w województwie.

Uważany był za mistrza „lotnych startów” oraz jeźdźca eleganckiego i ostrożnego. Jest legendą światowego żużla ostatniej dekady XX wieku. Jako pierwszy zawodnik zagraniczny ze światowej czołówki, w 1990 podpisał kontrakt w lidze polskiej, rozpoczynając napływ obcokrajowców do polskiej ligi. Zaczynał w lidze polskiej w Motorze Lublin, z którym zdobył wicemistrzostwo w lidze w roku 1991. W roku 1994 przeniósł się do Polonii Piła, z którą zdobył wiele medali w kategorii drużynowej(w tym złoty medal DMP w roku 1999). W 1999 zakończył swą bogatą karierę i zorganizował turniej pożegnalny w Pile.

Grand Prix IMŚ na żużlu 1996 to cykl turniejów prowadzony przez Międzynarodową Federację Motocyklową (FIM). Cykl Grand Prix (od 1995) zastąpił jedniodniowe Indywidualne Mistrzostwa Świata. W sezonie 1996 17 żużlowców zmaga się o tytuł Mistrza Świata podczas 6 rund.Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1987 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Obronił tytułu Hans Nielsen z Danii – (poprzednio rok wcześniej).

W czasach, gdy reprezentował Polonię Piła, jego klubowym partnerem był Rafał Dobrucki, a od 1998 roku rozpoczynający karierę Jarosław Hampel, który Nielsena nazywał Profesorem.

Obecnie prowadzi reprezentację Danii.

4 marca 2018 Duńczyk odebrał tytuł Honorowego Obywatela Piły.

Praga (czes. i słow. Praha, niem. Prag) – stolica i największe miasto Czech, położone w środkowej części kraju, nad Wełtawą. Jest miastem wydzielonym na prawach kraju, będąc jednocześnie stolicą kraju środkowoczeskiego.Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1990 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Tytuł wywalczył Szwed Per Jonsson.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Mistrzostwa Świata Par 1991 – dwudziesta druga edycja w historii na żużlu. Wygrała para duńska – Hans Nielsen i Jan O. Pedersen (rez. Tommy Knudsen).
Olching – miasto w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górna Bawaria, w regionie Monachium, w powiecie Fürstenfeldbruck. Leży około 5 km na północny wschód od Fürstenfeldbruck, nad rzeką Amper, przy autostradzie A8, drodze B471 i linii kolejowej Monachium – Augsburg. Do 18 czerwca 2011 gmina wiejska (Gemeinde).
Holsted – miasto w Danii, położone ok. 230 km na zachód od Kopenhagi. Populacja: 3172 (stan na dzień 1 stycznia 2010).
Indywidualne Mistrzostwa Świata na Żużlu 1985 – cykl turniejów żużlowych mających wyłonić najlepszych żużlowców na świecie. Obronił tytułu Erik Gundersen z Danii (poprzednio rok wcześniej).
Coventry Bees (logo) – żużlowy klub z Coventry (Anglia). Zespół siedmiokrotnie zdobył tytuł mistrza Wielkiej Brytanii.
Mistrzostwa Świata Par 1988 – dziewiętnasta edycja w historii na żużlu. Wygrała para duńska – Erik Gundersen i Hans Nielsen.
Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.

Reklama