Hanna Rek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hanna Rek-Wyrobek (ur. 8 maja 1935 lub 1937 w Warszawie, zm. 17 września 2020) – polska piosenkarka.

e-teatr.pl – polski portal teatralny stworzony w 2004 roku przez Dział Dokumentacji Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie . Pan Anatol szuka miliona – polski film fabularny z 1959 w reżyserii Jana Rybkowskiego, druga część trylogii filmowej mieszczącej również Kapelusz pana Anatola i Inspekcja pana Anatola.

Życiorys[ | edytuj kod]

Grób Hanny Rek i jej syna Macieja Wyrobka na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie

Ukończyła studia na wydziale farmacji Akademii Medycznej w Warszawie. Podczas studiów występowała w chórze, grała w teatrze „Kleks”, STS-ie i kabarecie „Pineska”. Absolwentka Studium Piosenkarskiego Hanny Skarżanki i Aleksandra Bardiniego. W 1957 zajęła 2. miejsce w konkursie piosenki organizowanym przez Polskie Radio. Występowała w „Teatrze Piosenki” w warszawskim Bristolu, współpracowała z teatrami „Syrena” i łódzkim „7.15”. Założyła własny zespół – Hanna Rek Band. W latach 1964–1985 wraz z mężem, Bogusławem Wyrobkiem (zm. w 1997), występowała za granicą.

Edward Fiszer (ur. 10 października 1916 w Słupcy, zm. 13 stycznia 1972 w Poznaniu) - polski poeta, autor tekstów piosenek, librecista.Ryszard Sielicki (ur. 3 marca 1916 w Warszawie, zm. 21 grudnia 2005 w Warszawie) – polski kompozytor żydowskiego pochodzenia.

Piosenki w jej wykonaniu znalazły się w kilku filmach, m.in. Nad rzeką, której nie ma (reż. Andrzej Barański), Inspekcji pana Anatola i Pan Anatol szuka miliona (reż. Jan Rybkowski).

W 2005 została odznaczona Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Została pochowana na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Teatr Syrena – teatr w Warszawie mieszczący się przy ulicy Litewskiej 3. Jego dyrektorem naczelnym i artystycznym jest Wojciech Malajkat.Roman Sadowski (ur. 20 lipca 1914 w Warszawie, zm. 2 listopada 1979 w Warszawie) – poeta, satyryk i autor tekstów piosenek.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Aleksander Bardini (ur. 17 listopada 1913 w Łodzi, zm. 30 lipca 1995 w Warszawie) – polski aktor, reżyser teatralny i filmowy oraz pedagog.
Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Zbigniew Kaszkur (ur. 23 stycznia 1927 w Warszawie, zm. 22 lipca 1999 tamże) – polski autor tekstów piosenek, poeta (autor fraszek, limeryków, wierszy dla dorosłych i dla dzieci), satyryk, scenarzysta, publicysta, także dziennikarz.
Maciej Wyrobek, znany także jako DJ Maceo Wyro (ur. 13 października 1971, zm. 14 maja 2014) – polski muzyk awangardowy, DJ, członek zespołów muzycznych Paraphrenia, Cytadela i Niewinni Czarodzieje.
Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.
Studencki Teatr Satyryków (STS) - teatr kabaretowy działający w latach 1954-1975; jedna z najbardziej zasłużonych inicjatyw artystycznych w latach PRL-u.

Reklama