Hank Greenberg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Henry Benjamin Greenberg (ur. 1 stycznia 1911, zm. 4 września 1986) – amerykański baseballista, który występował na pozycji pierwszobazowego.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Home run (czasem zwany asem) – odbicie piłki w baseballu, po którym pałkarz (batter) zdobywa wszystkie cztery bazy i tym samym punkt (run) dla swojego zespołu. Podczas home runa punkty zdobywają także inni zawodnicy okupujący bazy w momencie uderzenia. Sytuacja, gdy wszystkie bazy są zajęte i drużyna zdobywa 4 punkty, to grand slam.

Życiorys[ | edytuj kod]

Greenberg urodził się w rodzinie żydowskich emigrantów pochodzących z Rumunii. Po ukończeniu szkoły średniej grał w baseball w półzawodowych zespołach z Nowego Jorku, gdzie był obserwowany przez skautów New York Giants i New York Yankees.

We wrześniu 1929 roku podpisał kontakt z Detroit Tigers wart 9 tysięcy dolarów. Zawodową karierę rozpoczynał jednak w zespołach niższych lig, między innymi w Raleigh Capitals i Hartford Senators. W Major League Baseball zadebiutował 14 września 1930 w meczu przeciwko New York Yankees i był to jedyny mecz, który rozegrał w sezonie. Przez kolejne dwa lata występował w klubach farmerskich Tigers, w Evansville Hubs i Beaumont Exporters.

Pittsburgh Pirates – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Pittsburghu w stanie Pensylwania. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.

W 1933 roku, pierwszym pełnym sezonie w Detroit Tigers rozegrał 117 meczów. Dwa lata później zwyciężając w American League w klasyfikacji pod względem zdobytych home runów (36) i zaliczonych RBI (170) oraz mając średnią uderzeń 0,328, został wybrany najbardziej wartościowym zawodnikiem. W tym samym sezonie wystąpił w World Series, gdzie Tigers pokonali Chicago Cubs w sześciu meczach; w drugim meczu finałów złamał nadgarstek po tym, jak został uderzony piłką przez miotacza Cubs Fabiana Kowalika i nie zagrał w następnych spotkaniach. W sezonie 1936 wystąpił w zaledwie dwunastu meczach, odnosząc ponownie kontuzję nadgarstka po starciu z zapolowym Washington Senators Jakiem Powellem.

Pierwszobazowy (ang. first baseman, w skrócie 1B) – w baseballu zawodnik drużyny broniącej, grający w pobliżu pierwszej bazy. W zapisie meczowym pierwszobazowy odnotowywany jest jako numer 3.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.

W sezonie 1937 po raz pierwszy w karierze wystąpił w Meczu Gwiazd. Rok później próbował pobić rekord Babe'a Rutha, który dziesięć lat wcześniej zdobył 60 home runów; Greenberg zdobył dwa home runy mniej. W 1940 zaliczył najwięcej w lidze doubles (50), home runów (41), zaliczył najwięcej RBI (150), miał najlepszy slugging percentage (0,670) i on-base percentage (1,103) i został po raz drugi w karierze wybrany MVP American League. W tym samym roku wystąpił w World Series, w którym Detroit Tigers ulegli Cincinnati Reds w siedmiu meczach. Podczas II wojny światowej w latach 1941–1945 służył w United States Army Air Forces.

Minnesota Twins – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji American League, ma siedzibę w Minneapolis w stanie Minnesota. Zespół gra na stadionie Target Field.National Baseball Hall of Fame and Museum – muzeum historii baseballu, które mieści się w Cooperstown w stanie Nowy Jork. Jego otwarcie nastąpiło 12 czerwca 1939 roku. Znajduje się w nim między innymi 38 tysięcy eksponatów (koszulki zawodników, piłki itp.), 500 tysięcy fotografii, 130 tysięcy kart baseballistów oraz 3 miliony książek i dokumentów.

Do zawodowego baseballu powrócił w sezonie 1945, w którym Tigers pokonali w World Series Chicago Cubs w siedmiu meczach. W styczniu 1947 podpisał kontrakt z Pittsburgh Pirates wart 75 tysięcy dolarów. Po raz ostatni wystąpił 18 września 1947 roku. Po zakończeniu kariery był między innymi członkiem zarządu klubu Cleveland Indians. W 1956 wybrano go do Galerii Sław Baseballu. Zmarł na raka nerki 4 września 1986 w wieku 75 lat.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Nagrody i wyróżnienia[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Hank Greenberg Biography (ang.). sabr.org. [dostęp 27 października 2012].
 2. Hank Greenberg Transactions (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 3. Hank Greenberg Minor Career (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 4. Hank Greenberg Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 5. Yankees - Tigers Box Score (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 6. 1935 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 7. Babe Ruth Statistics (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 8. 1940 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 9. 1945 World Series (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 10. Greenberg, Hank (ang.). baseballhall.org. [dostęp 27 października 2012].
 11. Most Valuable Player MVP Awards & Cy Young Awards Winners (ang.). baseball-reference.com. [dostęp 27 października 2012].
 12. Tigers Retired Numbers (ang.). tigers.com. [dostęp 27 października 2012].
Mecz Gwiazd ligi MLB, znany również jako "Letni Klasyk" (ang. Midsummer Classic) to coroczny mecz pomiędzy zawodnikami z National League a zawodnikami z American League, wybieranych przez fanów, zawodników, trenerów i menedżerów. Mecz Gwiazd rozgrywany jest zazwyczaj w drugi wtorek lipca i stanowi symboliczną połowę sezonu rozgrywek MLB. W latach 1959-1962, każdego sezonu rozgrywane były 2 mecze. Zwyczajowo zawodnicy występujący w ten dzień mają założone swoje klubowe stroje.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Warto wiedzieć że... beta

Run batted in (w skrócie RBI) – w baseballu i softballu statystyka dla pałkarzy, dzięki którym po odbiciu piłki, inny zawodnik (po uprzednim zajęciu bazy) zaliczył run (statystyka nieliczona w przypadku popełnienia błędu lub po rozegraniu podwójnego autu przez drużynę broniącą). Pałkarz może jednocześnie zaliczyć run i RBI, jeśli zdobędzie home runa.
Batting average (BA, pl. średnia uderzeń) – statystyka w baseballu, softballu i krykiecie. W rozgrywkach baseballowych średnią uderzeń pałkarza liczy się poprzez stosunek liczby uderzeń do liczby pojawienia się na pałce; w krykiecie zaś poprzez stosunek liczby runów zdobytych przez batsmana do liczby jego wyeliminowań.
American League (AL) − jedna z dwóch lig będących częściami Major League Baseball. Nazywana czasem Junior Circuit w odróżnieniu od National League (Senior Circuit), ligi powstałej 25 lat wcześniej.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Cincinnati Reds – drużyna baseballowa grająca w centralnej dywizji National League, ma siedzibę w Cincinnati w stanie Ohio. Pięciokrotny zwycięzca w World Series.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Major League Baseball Most Valuable Player Award (MVP) – w Major League Baseball (MLB) nagroda dla najbardziej wartościowego zawodnika w American League i w National League. Od 1931 przynawana przez zrzeszenie dziennikarzy Baseball Writers Association of America (BBWAA). Od 1944 roku nosi nazwę Kenesaw Mountain Landis Memorial Baseball Award, na cześć pierwszego komisarza ligi, który pełnił tę funkcję od 1920 do swojej śmierci 25 listopada 1944 roku.

Reklama