Handbook of the Birds of the World

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Handbook of the Birds of the World (w skrócie HBW) – wielotomowa seria opracowań książkowych opublikowanych przez hiszpańskie wydawnictwo Lynx Edicions. Jest to pierwszy podręcznik opisujący wszystkie znane gatunki ptaków. Seria jest redagowana przez Josepa del Hoyo, Andrew Elliota, Jordiego Sargatala i Davida Christie.

Dzięciołowate (Picidae) – rodzina ptaków z rzędu dzięciołowych (Piciformes). Obejmuje gatunki leśne, zamieszkujące lasy całego świata poza Australią, Nową Gwineą, Madagaskarem i innymi mniejszymi wyspami.Gatunkowa ochrona zwierząt – jedna z form ochrony przyrody przyjęta w ustawie o ochronie przyrody. W stosunku do dziko występujących zwierząt objętych ochroną gatunkową wprowadzone są następujące zakazy: zabijania, okaleczania, chwytania, transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, posiadania żywych zwierząt, posiadania zwierząt martwych lub ich części, niszczenia siedlisk i ostoi, wybierania, posiadania oraz przechowywania jaj i inne.

Opublikowanych zostało 16 tomów oraz suplement „Special Volume: New Species and Global Index”. Kolejne woluminy były wydawane w odstępach rocznych, a seria została skompletowana wraz z wydaniem 16 tomu w 2011 roku. Po opublikowaniu tomu 16, ptaki, jako pierwsza gromada zwierząt zostały w tak szczegółowy sposób przedstawione w jednym wydaniu książkowym. Suplement wydany w 2013 roku zawiera opis 84 gatunków nowo odkrytych lub opisanych na nowo.

Stepówki, stepówkowate – rząd (Pteroclidiformes) oraz rodzina (Pteroclididae) ptaków z podgromady ptaków nowoczesnych Neornithes. Obejmuje gatunki pustynne, półpustynne i stepowe, zamieszkujące Azję i Afrykę.Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

Materiał w każdym woluminie został pogrupowany w pierwszej kolejności według rodzin ptaków. Każdy gatunek jest prezentowany według ustalonego schematu, tj. systematyka, podgatunki, występowanie geograficzne, ogólny opis, zajmowane siedliska, preferowany pokarm, migracje, metody ochrony gatunku oraz bibliografia. Ponadto, wszystkie tomy z wyjątkiem pierwszego i drugiego, zawierają szczegółowy opis konkretnego ornitologicznego tematu. Dotychczas w tym projekcie wzięło udział ponad 200 wybitnych specjalistów z dziedziny ornitologii i 35 ilustratorów z ponad 40 krajów, a także 834 fotografów z całego świata.

Wędrówki ptaków (migracje) – zjawisko przemieszczania się ptaków między dwoma obszarami (lęgowisko i zimowisko) spowodowane zmianami warunków atmosferycznych i co za tym idzie niedostępnością pokarmu. W klimacie tropikalnym wędrówka jest spowodowana zmianami pór: suchej i deszczowej. Poza wyjątkowymi przypadkami na zimowiskach ptaki nie przystępują do lęgów.Tukany (Ramphastidae) – rodzina ptaków z rzędu dzięciołowych (Piciformes). Obejmuje gatunki leśne, zamieszkujące Amerykę od południowego Meksyku po Paragwaj i północną Argentynę.

Pierwszy tom ukazał się w 1992 roku. Seria otrzymała wiele międzynarodowych nagród. Pierwszy tom został wybrany książką roku z dziedziny ornitologii przez magazyny „Birdwatch” i „British Birds”. Natomiast piąty tom został uznany za najlepszy tytuł naukowy przez „Choice Magazine” i Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich. Siódmy tom, został wyróżniony przez magazyny „Birdwatch” i „British Birds” w 2002 roku, jako książka roku o ptakach. Identyczne wyróżnienie przyznano także tomowi 8 rok później – w 2003 roku.

Gromada (w botanice divisio, w zoologii classis) – nazwa stosowana w języku polskim na określenie dwóch różnych rangą kategorii systematycznych.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:

Rozmiary poszczególnych tomów to 32 na 25 cm o wadze od 4,0 do 4,6 kg.

Uzupełnieniem Handbook of the Birds of the World i ostatecznym celem jest upowszechnianie wiedzy o świecie ptaków. W 2002 roku Lynx Edicions rozpoczął projekt Internet Bird Collection (IBC). Jest to wolny dostęp do audiowizualnej biblioteki on-line, na której zamieszczone są opisy poszczególnych gatunków, zdjęcia, filmy wideo i zapisy wydawanych przez ptaki dźwięków. IBC zgromadził ponad 300 000 zdjęć reprezentujących ponad 96% gatunków ptaków istniejących na całym świecie, ponad 20 000 nagrań audio oraz ponad 100 000 filmów reprezentujących około 85% gatunków ptaków. Na początku 2020 roku IBC stał się częścią Macaulay Library prowadzonej przez Cornell Lab of Ornithology – placówkę Uniwersytetu Cornella.

Stowarzyszenie Bibliotek Amerykańskich (American Library Association (ALA)) – stowarzyszenie działające w Stanach Zjednoczonych, którego celem jest m.in. promocja bibliotek i szeroko pojętej edukacji bibliotecznej.Gołębiowate, gołębie właściwe (Columbidae) – rodzina ptaków z rzędu gołębiowych (Columbiformes). Obejmuje w większości gatunki związane z drzewami, lecz występują również związane ze skałami i naziemne, zamieszkujące cały świat poza okolicami okołobiegunowymi.

Kontynuacją Handbook of the Birds of the World, opracowaną również przez Lynx Edicions, jest seria dotycząca ssaków – Handbook of the Mammals of the World.

Spis treści

 • 1 Tomy opublikowane
 • 1.1 Tom 1: Ostrich to Ducks
 • 1.2 Tom 2: New World Vultures to Guineafowl
 • 1.3 Tom 3: Hoatzin to Auks
 • 1.4 Tom 4: Sandgrouse to Cuckoos
 • 1.5 Tom 5: Barn-Owls to Hummingbirds
 • 1.6 Tom 6: Mousebirds to Hornbills
 • 1.7 Tom 7: Jacamars to Woodpeckers
 • 1.8 Tom 8: Broadbills to Tapaculos
 • 1.9 Tom 9: Cotingas to Pipits And Wagtails
 • 1.10 Tom 10: Cuckoo-shrikes to Thrushes
 • 1.11 Tom 11: Old World Flycatchers to Old World Warblers
 • 1.12 Tom 12: Picathartes to Tits and Chickadees
 • 1.13 Tom 13: Penduline-tits to Shrikes
 • 1.14 Tom 14: Bush-shrikes to Old World Sparrows
 • 1.15 Tom 15: Weavers to New World Warblers
 • 1.16 Tom 16: Cardinals to New World Blackbirds
 • 1.17 Special Volume: New Species and Global Index
 • 1.18 HBW and BirdLife International Illustrated Checklist of the Birds of the World: Non passerines
 • 1.19 HBW and BirdLife International Illustrated Checklist of the Birds of the World: Passerines
 • 2 Identyfikatory ISBN
 • 3 Przypisy
 • 4 Linki zewnętrzne
 • Tomy opublikowane[ | edytuj kod]

  Lista tomów Handbook of the Birds of the World:

  Drzymy (Bucconidae) – rodzina ptaków z rzędu dzięciołowych (Piciformes). Obejmuje gatunki zamieszkujące tropikalne lasy i sawanny. Występują w Ameryce Południowej i Środkowej od Meksyku po Paragwaj. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:Handbook of the Mammals of the World (w skrócie HMW) – 8-tomowa seria opracowań książkowych publikowanych przez hiszpańskie wydawnictwo Edicions Lynx. Każda rodzina ssaków jest szczegółowo opracowana. Zawiera dokładny opis wszystkich gatunków, mapy rozmieszczenia oraz ilustracje i zdjęcia. Jest to już drugi duży projekt Edicions Lynx od czasu wydania w 1992 roku pierwszej części serii publikacji książkowych opisujących wszystkie gatunki ptaków: Handbook of the Birds of the World. Głównymi redaktorami opracowania są: Russell Mittermeier i Don E. Wilson we współpracy z Conservation International, Texas A&M University i IUCN. Don E. Wilson jest także edytorem szczegółowego spisu wszystkich gatunków ssaków: Mammal Species of the World.

  Tom 1: Ostrich to Ducks[ | edytuj kod]

  Tom opublikowany w 1992 roku. W przeciwieństwie do następnych tomów nie zawiera opisu wstępnego.

  Tom 2: New World Vultures to Guineafowl[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 1994 roku.

  Tom 3: Hoatzin to Auks[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 1996 roku.

  Tom 4: Sandgrouse to Cuckoos[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 1997 roku.

  Złotopióry, złotkowate (Galbulidae) – rodzina ptaków z rzędu dzięciołowych (Piciformes). Obejmuje gatunki zamieszkujące polany w tropikalnych lasach deszczowych, zarośla na obrzeżach lasów i brzegi zbiorników wodnych, porośniętych drzewami i krzakami. Występują od Ameryki Południowej do Meksyku. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:Kakadu (Cacatuidae) – rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki występujące w różnego typu zadrzewionych okolicach, zamieszkujące Australię, Nową Gwineę i okoliczne wyspy. Ptaki te charakteryzują się następującymi cechami:
 • Pteroclidae (stepówki)
 • Columbidae (gołębie)
 • Cacatuidae (kakadu)
 • Psittacidae (papugi)
 • Musophagidae (turaki)
 • Cuculidae (kukułki)
 • Tom 5: Barn-Owls to Hummingbirds[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 1999 roku.

  Tom 6: Mousebirds to Hornbills[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2001 roku.

  Tom 7: Jacamars to Woodpeckers[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2002 roku.

  Papugowate (Psittacidae) – rodzina ptaków z rzędu papugowych. Obejmuje gatunki lądowe zamieszkujące głównie międzyzwrotnikowe strefy całego świata, choć niektóre również w klimacie umiarkowanym. Najliczniejsze w Ameryce Południowej i Australii. Ptaki te charakteryzują się obecnością:Systematyka organizmów, systematyka biologiczna – najstarsza dziedzina nauk biologicznych, nauka zajmująca się klasyfikowaniem, katalogowaniem oraz opisywaniem organizmów w oparciu o badania ich różnorodności, pochodzenia i pokrewieństwa. Systematyka grupuje organizmy w jednostki stanowiące taksony w hierarchicznej strukturze kategorii systematycznych, w wyniku czego powstaje układ systematyczny (system). Reguły klasyfikacji i nazewnictwa systematycznego określa taksonomia, a relacje pokrewieństwa ewolucyjnego między taksonami – filogenetyka. Niekiedy termin taksonomia bywa rozszerzany na całą systematykę, jednak w ścisłym znaczeniu jest jej działem zajmującym się metodologiczną, zmatematyzowaną stroną. Dotychczas odkryto, opisano i nazwano co najmniej 1,75 mln gatunków organizmów żyjących obecnie na Ziemi oraz kilkaset tysięcy organizmów wymarłych.
 • Galbulidae (złotopióry)
 • Bucconidae (drzymy)
 • Capitonidae (brodacze)
 • Ramphastidae (tukany)
 • Indicatoridae (miodowody)
 • Picidae (dzięcioły)
 • Tom 8: Broadbills to Tapaculos[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2003 roku.

  Tom 9: Cotingas to Pipits And Wagtails[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2004 roku.

  Tom 10: Cuckoo-shrikes to Thrushes[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2005 roku.

  Zasięg, areał, obszar występowania – obszar, na którym regularnie występują osobniki danego taksonu (gatunku, rodzaju, rodziny itd.). Zasięg wyższej kategorii systematycznej w hierarchii systemu klasyfikacyjnego obejmuje zasięgi kategorii niższego rzędu. Także obszar występowania innych zjawisk lub tworów biologicznych (np. populacji, formacji i zespołów roślinnych). Linia ograniczająca obszar występowania taksonu lub zjawiska to kres lub granica zasięgu.Turakowate (Musophagidae) – rodzina ptaków z rzędu turakowych (Musophagiformes). Występują wyłącznie w Afryce subsaharyjskiej. Żyją w lasach i na sawannach. Nie są dobrymi lotnikami, za to dobrze biegają i wspinają się po drzewach. Są łatwo rozpoznawalne dzięki charakterystycznym czubom na głowie.

  Tom 11: Old World Flycatchers to Old World Warblers[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2006 roku.

  Tom 12: Picathartes to Tits and Chickadees[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2007 roku.

  Tom 13: Penduline-tits to Shrikes[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2008 roku.

  Tom 14: Bush-shrikes to Old World Sparrows[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2009 roku.

  Tom 15: Weavers to New World Warblers[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2010 roku.

  Siedlisko – zespół czynników abiotycznych (klimatyczno-glebowych), niezależnych od biocenozy, które panują w określonym miejscu, działających na rozwój poszczególnych organizmów, ich populację lub całą biocenozę. Siedlisko określa warunki istnienia zajmujących je typów zbiorowisk roślinnych i związanych z nimi zgrupowań zwierzęcych. Siedlisko danego gatunku to przestrzeń, w której ten gatunek występuje.Rodzina (łac. familia) – jedna z podstawowych kategorii systematycznych stosowanych w systematyce organizmów, niższa niż rząd (ordo), a wyższa niż rodzaj (genus). W kodeksach nomenklatury biologicznej nie określono kryteriów wydzielania rodzin, poza przyporządkowaniem: rodzina grupuje rodzaje, grupa rodzin tworzy rząd. W praktyce rodziny zwykle łączą grupy rodzajów różniące się morfologicznie od innych grup.

  Tom 16: Cardinals to New World Blackbirds[ | edytuj kod]

  Tom wydany w 2011 roku.

  Special Volume: New Species and Global Index[ | edytuj kod]

  Tom wydany 20 czerwca 2013. Zawiera opis 84 nowo opisanych lub nowo odkrytych gatunków.

  HBW and BirdLife International Illustrated Checklist of the Birds of the World: Non passerines[ | edytuj kod]

  Tom wydany w lipcu 2014 roku. Zawiera zestawienie (rysunki i mapy występowania) wszystkich gatunków ptaków, poza wróblokształtnymi.

  HBW and BirdLife International Illustrated Checklist of the Birds of the World: Passerines[ | edytuj kod]

  Tom wydany w grudniu 2016 roku. Zawiera zestawienie (rysunki i mapy występowania) wszystkich gatunków wróblokształtnych.

  Kukułkowate (Cuculidae) – rodzina ptaków z rzędu kukułkowych (Cuculifromes). Obejmuje ptaki o zróżnicowanej wielkości, długich ogonach i silnych nogach. Preferują środowiska leśne, choć niektóre gatunki żyją na otwartej przestrzeni. Główny pokarm to owady. Wiele gatunków należących do tej rodziny to pasożyty lęgowe — składają swoje jaja do gniazd innych ptaków. Często pisklęta kukułkowatych po wykluciu wyrzucają z gniazda jaja bądź pisklęta gospodarzy.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama