Half-pipe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Half-pipe przygotowany dla snowboardzistów

Half-pipe (inaczej rampa) – obiekt sportowy przypominający lekko spłaszczoną rurę o znacznej średnicy przeciętą w poziomie; technicznie składa się z dwóch quarter-pipe'ów postawionych naprzeciw siebie. Half-pipe'y mają pomiędzy rampami szerokie płaskie połączenie (flat bottom), pozwalające sportowcowi odzyskać równowagę po wylądowaniu oraz przygotować się do wykonania następnego triku. Half-pipe'y spotyka się głównie w skateparkach oraz snowparkach. Służą jako miejsce ćwiczeń i zawodów w sportach ekstremalnych, takich jak snowboarding, freeskiing, jazda na deskorolce, freestyle BMX czy wrotkarstwo. Występują one w wielu wysokościach i są popularnym miejscem do jazdy gdyż wprawny sportowiec może jeździć na nich przez długi czas, używając techniki nazywanej pumpingiem, osiągając przy tym duże prędkości. Wysokie (z dużą amplitudą) rampy z pionowym fragmentem to vert, niskie o wysokości poniżej 1,5m to minirampa.

Rampa (ang. quarter pipe) – konstrukcja używana w sportach ekstremalnych, która przypomina ćwiartkę rury. Od ziemi do jej końca postępuje zwiększenie kąta nachylenia rampy, kończące się metalowej rurze nazywanej copingiem. Sportowcy (skaterzy/riderzy) mogą używać rampy do wyskoku w powietrze lub wykonaniu ślizgu albo grinda na copingu.Vert to typ rampy używany w sportach ekstremalnych, takich jak jazda na deskorolce. Rampy te zostały tak nazwane ze względu na przejście z poziomej płaszczyzny (nazywanej flat-bottom) do pionowej ściany.

Konstrukcja[ | edytuj kod]

Zazwyczaj wykonane są z drewna i zakończone copingiem. W sportach zimowych pipe'y uzyskuje się poprzez ułożenie śniegu na kształt litery U, jest on wtedy ukierunkowany pod niewielkim stopniem w dół zbocza, po to, aby sportowcy mogli wykorzystywać grawitację do rozpędzenia się. W sportach, takich jak dirtboarding czy motocross, zwykle robi się je wykopując odpowiedni kształt bezpośrednio w ziemi. Niektóre rampy są tworzone ze spawanej warstwy metalu, co skutkuje wybojami i nierówną jazdą. Inną powszechną metodą jest łączenie warstw sklejki drewnianą lub metalową ramą. W niektórych rampach nie ma powierzchni przytwierdzanej za copingiem, umożliwiającej wjazd na rampę z góry ("roll-in"). Pozwala to na wykonywanie trików "nad gapem" (np. transfery).

Snowboarding w ramach zimowych igrzysk olimpijskich rozgrywany jest od zimowych igrzysk olimpijskich w 1998 w Nagano, (Japonia).Skatepark to specjalny tor przeznaczony do uprawiania sportów ekstremalnych (jazda na deskorolce, BMX czy wyczynowa jazda na rolkach). W skateparku może znajdować się wiele przeszkód przeznaczonych do nauki trików. Do prywatnych skateparków można zwykle wejść za opłatą, podczas gdy publiczne skateparki zwykle są darmowe. Prywatne skateparki są często umieszczone wewnątrz budynków. Publiczne skateparki prawie zawsze dostępne są na świeżym powietrzu.

Stosunkowo niedawno wynaleziono nowy materiał zwany hARD. Jest on gładki, łatwy do ukształtowania, trwały i (co prawdopodobnie najważniejsze) wysycha szybko po deszczu. Z hARD-u zrobione są rampy w Homebush w południowej Walii i w West Beach w południowej Australii.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • vert
 • snowboarding na zimowych igrzyskach olimpijskich
 • Rura – element konstrukcyjny o przekroju poprzecznym zwykle w kształcie pierścienia i znacznej długości. Rury są stosowane jako przewody do prowadzenia cieczy i gazów lub jako elementy do budowy maszyn i innych urządzeń technicznych oraz konstrukcji budowlanych. Wykonane mogą być ze stali, żeliwa, metali kolorowych, betonu, żelbetu, tworzyw sztucznych (np. polietylenu, polichlorku winylu). Mogą stanowić także osłonę np. dla prowadzonych przewodów elektrycznych. Stosuje się rury do prowadzenia instalacji w osłonach termicznych tzw. rury termoizolowane.Sporty ekstremalne - sporty, których uprawianie wiąże się z większym ryzykiem niż w innych dyscyplinach. Zazwyczaj wymagają ponadprzeciętnych zdolności fizycznych lub psychicznych oraz odpowiedniego przygotowania.
  Warto wiedzieć że... beta

  Amplituda w ruchu drgającym i w ruchu falowym jest to największe wychylenie z położenia równowagi. Jednostka amplitudy zależy od rodzaju ruchu drgającego: dla drgań mechanicznych jednostką może być metr, jednostka gęstości lub ciśnienia (np. dla fali podłużnej); dla fali elektromagnetycznej tą jednostką będzie V/m.
  Minirampa – mniejsza wersja rampy – half-pipe. Różni się od niej tym, iż nie zawiera pionowej ściany, kończąc się rurką (copingiem) już wcześniej, w niepełnym zakolu. Minirampa została bardzo mile przyjęta przez skaterów, rowerzystów, itp., ponieważ nie wymaga specjalnej zdolności jeżdżenia po vercie i można łatwo przenieść triki ze streetu właśnie na minirampę.
  Coping – metalowa rura, montowana na krawędziach ramp, czasem również funboksów i grindboksów. Ułatwia wykonywanie na nich grindów i ślizgów. Copingi powinny być wykonane w sposób zapewniający możliwie mały opór tarcia.
  BMX (ang. bicycle motocross) – nazwa roweru i rodzaju kolarstwa, które zostało zapoczątkowane w USA w latach 70. XX wieku.
  Jazda na deskorolce (ang. skateboarding) – aktywność, w której wykonuje się różne triki na deskorolce. Osobę uprawiającą tę aktywność nazywamy skaterem (lub skateboarderem; w języku angielskim skater oznacza także osobę jeżdżącą na rolkach lub rowerze tzw.BMX ). Zawody w skaterstwie odbywają się w czterech konkurencjach Half-pipe, Bowl, Vert oraz Street (flat).
  Freeskiing - narciarstwo polegające na skakaniu na skoczniach i wykonywaniu w powietrzu ewolucji (trików) takich jak: obroty, salta, graby (chwyty za nartę w locie) oraz na ślizganiu się po poręczach (railach) i boksach - podobnie do tricków wykonywanych na snowboardzie.

  Reklama