Hala Torwar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Hala Torwar w Warszawie podczas przerwy w towarzyskim meczu pomiędzy reprezentacjami Polski i Chorwacji w piłce ręcznej

Hala Torwar, hala widowiskowa Torwar, hala Torwar I, także hala COS Torwarhala sportowo-widowiskowa zlokalizowana przy ul. Łazienkowskiej 6a w Warszawie.

HUKS Legia Warszawa – polski klub hokejowy z siedzibą w Warszawie, utworzony w 1927 - jako sekcja hokeja na lodzie wielosekcyjnego Wojskowego Klubu Sportowego Legia Warszawa. Trzynastokrotny mistrz Polski. Czołowa polska drużyna lat 50. i 60. XX wieku (m.in. 18 razy na podium mistrzostw kraju). Obecnie występuje w I lidze, rozgrywając swoje mecze w hali Torwar II.Reprezentacja Chorwacji w piłce ręcznej mężczyzn − narodowy zespół piłkarzy ręcznych Chorwacji. Reprezentuje swój kraj w rozgrywkach międzynarodowych.

Obok, pod tym samym adresem, znajduje się hala COS Torwar Lodowisko. Zarządcą obu obiektów Centralny Ośrodek Sportu (COS).

Opis[ | edytuj kod]

Obiekt został wzniesiony w latach 1953–1957 według projektu Juliana Brzuchowskiego i Danuty Bredy jako pierwsze w Warszawie kryte lodowisko. Posiadał trybuny na 7200 miejsc. Na elewacji umieszczono mozaikę „Łyżwiarze” Hanny Żuławskiej (usuniętą podczas modernizacji w latach 90.). Do lat 90. obiekt nie miał dachu, zadaszone (od 1967 według projektu zespołu: W. Humnicki, R. Piekarski W. Stocki) były jedynie trybuny. W konstrukcji zadaszenia po raz pierwszy w Polsce zastosowano kablobeton.

Reprezentacja Polski w piłce ręcznej mężczyzn (zwyczajowo zwana również: reprezentacją narodową, kadrą narodową, drużyną narodową) — najważniejszy zespół piłki ręcznej w kraju, powoływany przez selekcjonera, w którym występować mogą wszyscy zawodnicy posiadający obywatelstwo polskie, niezależnie od wieku, narodowości, czy wyznania. Za jej funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Piłki Ręcznej w Polsce.Lista hal sportowych i widowiskowych w Polsce – lista przedstawia największe, funkcjonujące hale sportowe i widowiskowe w Polsce, sklasyfikowane pod względem pojemności.

Nazwa Torwar miała łączyć przeznaczenie budynku (tor łyżwiarski) z miastem (Warszawa).

Mecze ligowe w hokeju na lodzie rozgrywały na Torwarze drużyny Legii Warszawa i Znicza Pruszków.

Od lat 70. na Torwarze odbywają się koncerty

W 1999 hala została zmodernizowana. Ma 4806 miejsc siedzących. Służy głównie jako obiekt dla imprez masowych i wydarzeń sportowych rangi mistrzowskiej w różnych dyscyplinach. Organizowane są w niej również imprezy wystawiennicze. W części biurowej budynku ma siedzibę Centralny Ośrodek Sportu.

Po zachodniej stronie hali Torwar, pod tym samym adresem, zbudowano drugi obiekt sportowy z krytym lodowiskiem – halę Torwar II (COS Torwar Lodowisko). Ma ona 619 miejsc na trybunach. Wybudowano ją w 1997 roku, a jej projektantami byli Andrzej Ryba i Tomasz Kazimierski.

Centralny Wojskowy Klub Sportowy „Legia” Warszawa (CWKS „Legia” Warszawa) – wielosekcyjny polski klub sportowy z siedzibą w Warszawie, założony w marcu 1916 w Kościuchnówce (niedaleko Maniewicz na Wołyniu) jako "Drużyna Sportowa Legia". Reaktywowany po zakończeniu I wojny światowej w Warszawie 14 marca 1920.Hanna Żuławska (z domu Jasińska) (ur. 23 listopada 1908 w Warszawie, zm. 26 grudnia 1988 tamże) – polska malarka, ceramik i pedagog.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Marta Leśniakowska – historyk sztuki, profesor w Instytucie Sztuki PAN. Zajmuje się historią, teorią i krytyką sztuki XIX-XXI wieku, metodologią historii sztuki oraz architekturą i fotografią XIX-XXI wieku. Kierownik Studium Doktoranckiego w IS PAN. Sekretarz Rady Naukowej IS PAN. Członek Społecznej Rady Ochrony Dziedzictwa Kulturowego przy Prezydencie m.st. Warszawy (od 2004), Rady Programowej Narodowej Galerii Sztuki „Zachęta”, Zarządu Fundacji „Profile”, Stowarzyszenia „Liber Pro Arte”, Rady ds. zabytkowego kampusu Szkoły Głównej Handlowej przy JM Rektorze SGH. Członek naukowych gremiów (m.in. MNiSW, NCN, Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej). Profesor wizytujący m.in. w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego , Artes Liberales, Akademii Sztuk Pięknych, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.
Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
Hala – duże, przestronne pomieszczenie albo budynek o podziale nawowym, zwykle jednokondygnacyjny. W zależności od przeznaczenia może pełnić różne funkcje.
Konstrukcja kablobetonowa, kablobeton – betonowa konstrukcja sprężona charakteryzująca się wprowadzeniem siły sprężającej po częściowym lub całkowitym stwardnieniu mieszanki betonowej oraz przekazywaniem jej na konstrukcję głównie przez docisk za pomocą specjalnych systemów zakotwień. Cięgno sprężające prowadzi się w kanale umieszczonym w elemencie przed zabetonowaniem lub poza elementem. Trasa przebiegu cięgien sprężających jest projektowana w taki sposób, aby możliwie racjonalnie wykorzystać wytrzymałość elementu w każdym jego przekroju. Sprężać można konstrukcje betonowe wykonywane bezpośrednio na placu budowy jak również prefabrykaty. Obecnie często stosuje się zewnętrznie prowadzone cięgna do remontu lub zwiększania nośności istniejących konstrukcji żelbetowych (zbiorników, mostów). Do naciągu cięgien stosuje się specjalne lewary (prasy naciągowe). W przypadku użycia cięgna z przewidzianą przyczepnością po zakotwieniu naprężonego cięgna przestrzeń pomiędzy nim a ściankami tunelu wypełnia się materiałem iniekcyjnym (np. zaczynem cementowo-wodnym) o odpowiedniej wytrzymałości. Iniekt spełnia rolę ochronną dla wrażliwego na korozję cięgna, jak również uczestniczy w przekazywaniu sił sprężających na konstrukcję.

Reklama