Hala „Energia”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Hala Energia)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hala „Energia” im. Edwarda Najgebauerahala widowiskowo-sportowa w Bełchatowie przy ul. Dąbrowskiego 11.

Siatkarska Liga Mistrzów (pierwotnie ang. CEV Champions League, od sezonu 2001/2002 oficjalnie Indesit European Champions League) – międzynarodowe, klubowe rozgrywki siatkarskie, utworzone z inicjatywy Europejskiej Konfederacji Piłki Siatkowej (CEV) w 2000 i regularnie (co sezon) prowadzone przez tę organizację od edycji 2000/2001 w ramach europejskich pucharów, przeznaczone dla najlepszych męskich drużyn klubowych (zajmujących czołowe miejsca w europejskich ligach krajowych). Najważniejsze oraz najbardziej prestiżowe klubowe zmagania siatkarskie na "starym kontynencie", które zastąpiły - rozgrywany od sezonu 1959/1960 do 1999/2000 - siatkarski Puchar Europy Mistrzów Krajowych (PEMK).Europejska Konfederacja Piłki Siatkowej (oficjalny skrót CEV, od fra. Confédération Européenne de Volleyball) – międzynarodowa organizacja sportowa z siedzibą w Luksemburgu, założona 21 października 1963, zrzeszająca wszystkie 55 europejskie krajowe związki piłki siatkowej, zajmująca się koordynowaniem rozwoju piłki siatkowej w Europie. Stanowisko jej prezydenta piastuje Luksemburczyk André Meyer.

Od 14 sierpnia 2006 rozgrywa w niej swoje mecze Skra Bełchatów. Hala ma 4610 powierzchni użytkowej i kubaturę 48 114 . Ma 2277 miejsc siedzących.

Hala jest połączona z budynkiem Publicznego Gimnazjum nr 1 w Bełchatowie. Hala otrzymała certyfikat CEV, który uprawnia do rozgrywania meczów w siatkarskiej Lidze Mistrzów. Boisko znajdujące się w budynku jest podzielone na trzy sektory, przez co w jednym momencie na hali mogą znajdować się uczniowie szkoły i trenujący siatkarze Skry. Zamontowane jest tam wysokiej klasy nagłośnienie oraz klimatyzacja dla efektownej oprawy imprez sportowych. Jest to zarazem wysokiej klasy obiekt sportowy dla uczniów i siatkarzy Skry, jak również obiekt imprez okolicznościowych wystaw i koncertów. Tuż obok hali umieszczono boiska do piłki ręcznej i siatkówki oraz bieżnię. Nieopodal znajduje się stadion GKS Bełchatów.

Klimatyzacja – proces wymiany powietrza w pomieszczeniu, mający na celu utrzymywanie zadanych warunków klimatycznych, czyli odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności powietrza, zapewniających dogodne warunki do pracy i funkcjonowania człowieka (warunki komfortu) lub optymalne warunki dla określonego procesu przemysłowego (np. w przemyśle elektronicznym).KPS Skra Bełchatów SA – polski męski klub siatkarski (jednosekcyjny) z siedzibą w Bełchatowie. Siedmiokrotny mistrz Polski i sześciokrotny zdobywca Pucharu Polski.

2 lipca 2007 roku w budynku Hali Energia zostały oddane do użytku do dwie sztuczne ścianki wspinaczkowe.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. PGE Skra Bełchatów (pol.). www.plusliga.pl. [dostęp 2010-02-13].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa
 • Kamera internetowa wewnątrz hali
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  GIEKSA Arena – stadion piłkarski znajdujący się w Bełchatowie przy ul. Sportowej 3. Na tym stadionie rozgrywane są spotkania GKS-u Bełchatów.
  Koncert (łac. concerto – spieram się, walczę, współzawodniczę) – występ artysty muzyka (bądź grupy muzyków) na żywo przed publicznością. Jeśli muzyk występuje solo, określa się to mianem recitalu, w przypadku występu grupy muzyków, może występować orkiestra, chór, bądź grupa muzyczna. Mogą to być także występy mieszane, np. solista z towarzyszeniem chóru czy orkiestry.
  Gimnazjum (łac. gymnasium z gr. gymnásion – "miejsce służące gimnastyce") – szkoła średnia, różnej postaci, zależnie od epoki i kraju kształcąca młodzież męską. W XIX wieku powstały gimnazja dla dziewcząt.
  Piłka ręczna (potocznie pol. szczypiorniak, ang. handball) — zespołowa dyscyplina sportu (gra drużynowa), uprawiana na całym świecie – zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn – w której biorą udział dwie ekipy po 7 zawodników każda. Celem gry jest wrzucenie – wyłącznie za pomocą rąk – piłki do bramki przeciwnika. Piłka może być rzucana, popychana, łapana, uderzana i zatrzymywana. Zawodnicy, oprócz bramkarzy, nie mają prawa zrobić więcej niż 3 kroki z piłką w rękach, co wymusza bieg z kozłowaniem i liczne podania. Bramkarz wychodząc z pola bramkowego, staje się zwykłym zawodnikiem i obowiązują go wtedy takie same prawa jak pozostałych zawodników.
  Metr kwadratowy (symbol: ) – jednostka pola powierzchni w układzie SI. 1 metr kwadratowy to pole równe polu kwadratu o boku 1 metra. W zestawie znaków Unicode metr kwadratowy ma kod: 33A1.
  Metr sześcienny (symbol: m) – pochodna jednostka objętości w układzie SI. Jest to objętość jaką zajmuje sześcian o krawędzi długości jednego metra.

  Reklama