Hal Holbrook

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Hal Holbrook, właśc. Harold Rowe Holbrook Jr. (ur. 17 lutego 1925 w Cleveland, zm. 23 stycznia 2021 w Beverly Hills) − amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Za drugoplanową rolę Rona Franza w biograficznym dramacie przygodowym Seana Penna Wszystko za życie (Into the Wild, 2007) był nominowany do Oscara.

Abraham Lincoln (ur. 12 lutego 1809 w hrabstwie Hardin, Kentucky, zm. 15 kwietnia 1865 w Waszyngtonie) – szesnasty prezydent Stanów Zjednoczonych.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata[ | edytuj kod]

Urodził się w Cleveland w stanie Ohio jako syn tancerki w wodewilu Aileen (z domu Davenport) Holbrook (1905–1987) i Harolda Rowe’a Holbrooka Sr. (1902–1982). Miał angielskie pochodzenie, w tym głębokie korzenie w Nowej Anglii. Po porzuceniu przez rodziców w wieku dwóch lat, on i jego dwie siostry wychowywały się najpierw przez swoich dziadków ze strony ojca w Weymouth w stanie Massachusetts, a następnie w przedmieściu Cleveland w Lakewood. Studiował w Culver Academies w Culver i Denison University, gdzie wyróżniono jego projekt o Marku Twainie, zrealizowany występ, a serie spektakli nazwał Mark Twain Tonight. W latach 1942-46 służył w United States Army w Dominium Nowej Fundlandii. Wziął też udział w przedstawieniu Madam Precious.

Ted Post (ur. 31 marca 1918 w Nowym Jorku, zm. 20 sierpnia 2013 w Santa Monica) – amerykański reżyser telewizyjny i filmowy.Barry Knapp Bostwick (ur. 24 lutego 1945 w San Mateo) – amerykański aktor telewizyjny teatralny i filmowy, piosenkarz.

Kariera[ | edytuj kod]

W 1954, podczas nauki w Lock Haven State Teachers College, występował solo jako Twain. 12 lutego 1956 Ed Sullivan zaprosił Holbrooka do programu CBS The Ed Sullivan Show. Związał się też z Valley Players (1941–62). W 1963 na off-Broadwayu grał Abe Lincolna w spektaklu Roberta E. Sherwooda Abe Lincoln in Illinois. W 1966 trafił na scenę Broadwayu z przedstawieniem Mark Twain Tonight, za które odebrał Tony Award i Drama Desk. W 1967 jego występ Mark Twain Tonight był prezentowany w telewizji CBS i Xerox, za który otrzymał Emmy.

Hope i Faith (tytuł oryginalny Hope & Faith) – amerykański serial telewizyjny. Serial był wyświetlany przez ABC w latach 2003-2006, a w Polsce przez Fox Life i Comedy Central Family.Firma (org. The Firm) – amerykański film w reżyserii Sydneya Pollacka. Film powstał na kanwie powieści Johna Grishama.

Debiutował na dużym ekranie jako Gus Leroy w dramacie Sidneya Lumeta Przyjaciółki (The Group, 1966) z Candice Bergen i Joan Hackett. W adaptacji powieści Howarda Sacklera Wielka nadzieja białych (The Great White Hope, 1970) w reżyserii Martina Ritta u boku Jamesa Earla Jonesa i Jane Alexander wystąpił jako Al Cameron. W kontrowersyjnym dramacie telewizyjnym ABC Tego lata (That Certain Summer, 1972) z Martinem Sheenem zagrał homoseksualnego rozwiedzionego kontrahenta z San Francisco, Douga Saltera, ojca 14-letniego syna Nicka. Wystąpił też w filmie sensacyjnym Teda Posta Siła magnum (Magnum Force, 1973) jako porucznik Neil Briggs, przełożony inspektora Harry’ego Callahana (Clint Eastwood). W miniserialu NBC Lincoln (1974) wg Carla Sandburga wcielił się w postać Abrahama Lincolna. Kreacja senatora Haysa Stowe w serialu NBC The Bold Ones: The Senator (1970-71) przyniosła mu nagrodę Emmy. W telefilmie NBC Murder by Natural Causes (1979) z Katharine Ross, Barrym Bostwickiem i Richardem Andersonem pojawił się jako iluzjonista mentalista Arthur Sinclair. W serialu Miasteczko Evening Shade (Evening Shade, 1990-94) wystąpił jako Evan Evans.

Ostry dyżur – (tytuł oryginalny ER) amerykański serial telewizyjny autorstwa Michaela Crichtona. Pokazuje pracę w fikcyjnym szpitalu County General Hospital w Chicago. Serial został wyprodukowany przez Constant C Productions i Amblin Television we współpracy z Warner Bros. Television Production, Inc..Mark Twain, właściwie Samuel Langhorne Clemens (ur. 30 listopada 1835 w osadzie Florida, Monroe, stan Missouri, zm. 21 kwietnia 1910 w Redding, stan Connecticut) – amerykański pisarz pochodzenia szkockiego, satyryk, humorysta, wolnomularz. Do jego najbardziej znanych powieści należą Przygody Tomka Sawyera (1876), oraz Przygody Hucka (1884). Pisarz William Faulkner nazwał Twaina "ojcem amerykańskiej literatury".


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
Trybunał (ang. The Star Chamber) – amerykański film sensacyjny z 1983 roku w reżyserii Petera Hyamsa. Wyprodukowana przez 20th Century Fox.
Koszmarne opowieści (tytuł oryg. Creepshow) – amerykański filmowy horror sci-fi w reżyserii George’a Romero z roku 1982.
Carl August Sandburg (ur. 6 stycznia 1878, zm. 22 lipca 1967) - szwedzko-amerykański poeta, historyk, biograf, powieściopisarz, balladysta i folklorysta, autor biografii Abrahama Lincolna, Mary Todd Lincoln oraz dwóch autobiografii. Spotykał Marilyn Monroe w grudniu 1961 w Nowym Jorku i w 1962 w Los Angeles.
Sean Justin Penn (ur. 17 sierpnia 1960 w Santa Monica, Kalifornia) – amerykański aktor, producent, scenarzysta, reżyser i dziennikarz. Dwukrotny laureat Oscara.
Dzień dobry, Miami (ang. Good Morning, Miami, 2002-2003) – amerykański serial komediowy stworzony przez Davida Kohana i Maxa Mutchnicka.
The Ed Sullivan Show był amerykańskim programem telewizyjnym, emitowanym od 20 czerwca 1948 do 6 czerwca 1971. Gospodarzem programu był Ed Sullivan. Nadawany przez stację CBS w każdą niedzielę o 20:00.

Reklama