Hakone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Miejscowość na mapie prefektury

Hakone (jap. 箱根町 Hakone-machi) – miejscowość w Japonii, na wyspie Honsiu (Honshū), w prefekturze Kanagawa, u stóp góry Fudżi (Fuji-san).

Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.Epoka Edo (jap. 江戸時代, Edo-jidai, 1603-1868) – okres w historii Japonii, w którym rzeczywistą władzę sprawowali sioguni z rodu Tokugawa.

Hakone jest usytuowane w górzystej, zachodniej części prefektury, po wschodniej stronie przełęczy Hakone. W znacznej części miasto leży na terenie Parku Narodowego Fudżi-Hakone-Izu. Cały ten obszar jest popularną atrakcją turystyczno-wypoczynkową.

Region Hakone jest od setek lat odwiedzany ze względu na gorące źródła (onsen). Znajdują się one nie tylko w specjalnych łaźniach, ale także przy tradycyjnych ryokanach. Najsłynniejszym źródłem jest Yumoto w pobliżu Odawary.

Język japoński (jap. 日本語 nihongo lub nippongo) – język używany przez ok. 130 mln mieszkańców Japonii oraz japońskich emigrantów na wszystkich kontynentach.Pablo Ruiz Picasso właśc. Pablo Diego José Francisco de Paula Juan Nepomuceno María de los Remedios Cipriano de la Santísima Trinidad Ruiz y Picasso (ur. 25 października 1881 w Maladze, zm. 8 kwietnia 1973 w Mougins) – hiszpański malarz, rzeźbiarz, grafik i ceramik, uznawany za jednego z najwybitniejszych artystów XX wieku. On i Georges Braque są twórcami nurtu malarstwa zwanego kubizmem.

Ōwakudani to teren wokół krateru stworzonego podczas erupcji góry Hakone ok. 3 tys. lat temu. Część tego obszaru jest aktywną strefą wulkaniczną, gdzie występują opary siarki i gorące źródła. W wydzielonych miejscach turyści mogą gotować jajka na twardo. Ich skorupka staje się czarna. W pogodne dni można z tego miejsca podziwiać Fudżi. Ze względu jednak na bezpieczeństwo zwiedzających osób, teren ten jest często zamykany.

Chram (także kącina, kupiszta; niepoprawnie: kontyna, gontyna) – przedchrześcijański typ budowli sakralnej u Słowian – miejsce spotkań, modlitw, nabożeństw i wróżb, którego rolę pierwotnie pełniły święte gaje. W językach ukraińskim, rosyjskim i białoruskim, czeskim, bułgarskim chram nadal jest powszechnie lub zamiennie używanym określeniem świątyni. Określenia chram w języku polskim używa się również w odniesieniu do świątyń shintoistycznych, dla odróżnienia od świątyń buddyjskich. Słowo gontyna jest wyrazem sztucznym, stworzonym ok. 1860, przez Bronisława Trentowskiego, fałszywie odtworzone przez adideację do słowa gont z kronik niemieckich z XII wieku.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Niedaleko od Ōwakudani znajduje się Hakone Open Air Museum (także inne muzea). Oprócz rzeźb na wolnym powietrzu można podziwiać wewnątrz galerii m.in. kolekcję dzieł Pabla Picassa.

W okresie Edo (1603–1868) Hakone, usytuowane na trakcie Tōkaidō, łączącym Edo (obecne Tokio) z Kioto było punktem „kontroli ruchu osobowego i towarowego”. W 2007 roku ukończono trwającą trzy lata rekonstrukcję tego posterunku, który znajduje się na brzegu jeziora Ashi.

Galeria[ | edytuj kod]

 • Torii chramu shintō, na brzegu jeziora Ashi

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
 • Jezioro Ashi
  (Ashi-no-ko)

 • Jezioro Ashi
  i góra Fudżi

 • Ogólny widok odrestaurowanego punktu kontrolnego

 • Gorące źródła siarkowe

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Owakudani (ang.). japan-guide.com, 2016. [dostęp 2016-08-03].
  2. Hakone Open Air Museum (ang.). japan-guide.com, 2016. [dostęp 2016-08-03].
  3. Hakone Sekisho (ang.). Hakone Town Board of Education. [dostęp 2016-08-02].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Ogólny przewodnik po regionie Hakone
 • Gorące źródła Hakone
 • Informacje, mapki i zdjęcia Ōwakudani
 • Informacje o punkcie celnym Hakone, zdjęcia, historia
 • Warto wiedzieć że... beta

  Park Narodowy Fudżi-Hakone-Izu (jap. 富士箱根伊豆国立公園, Fuji-Hakone-Izu Kokuritsu Kōen) - najsłynniejszy park narodowy w Japonii. Jest on rozproszony na kilka części na obszarze setek kilometrów, należąc administracyjnie do prefektur: Yamanashi, Shizuoka, Kanagawa i aglomeracji tokijskiej. W jego skład wchodzą m.in.: góra Fudżi, miejscowość Hakone z licznymi gorącymi źródłami, półwysep Izu i wyspy Izu. Zajmuje on łącznie powierzchnię 121,695 ha (wyłącznie teren lądowy).
  Torii (jap. 鳥居, dosł. miejsce dla ptaków, grzęda) – brama o charakterystycznym kształcie, prowadząca do chramów i miejsc świętych shintō (w shintō ptaki są uważane za posłańców bogów).
  Edo (jap. 江戸, ; także "Yedo") – dawna nazwa obecnej stolicy Japonii Tokio, położonej w regionie Kantō na wyspie Honsiu. Ze względu na usytuowanie u ujścia rzeki Sumidy do zatoki zwanej obecnie Zatoką Tokijską, nazwa Edo jest tłumaczona jako "brama" (戸 to) na "zatokę" (江 e).
  Kioto (jap. 京都市, Kyōto-shi, dosł. miasto stołeczne) – miasto w zachodniej części japońskiej wyspy Honsiu, stolica prefektury Kioto, dawna stolica Japonii i siedziba cesarza. Kioto jest częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin (jap. 京阪神, Keihanshin) zamieszkiwanego przez ok. 18 mln osób.
  Shintō (jap. 神道, shintō, kami-no michi) lub kannagara-no-michi (jap. 神ながらの道, droga bogów lub droga bóstw, pol. także shintoizm, sintoizm) – tradycyjna religia Japonii oparta na mitologii japońskiej, charakteryzująca się politeizmem oraz różnorodnością przejawów i kultów. Wierzenia shintō nie mają wspólnego kanonu, organizacji, ani świętych ksiąg.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama