Hagen

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Plac Ratuszowy

Hagenmiasto na prawach powiatu położone w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Arnsberg, w Zagłębiu Ruhry (niem. Ruhrgebiet). Znajduje się ok. 15 km na południe od Dortmundu. Jest dużym ośrodkiem przemysłowym.

Zagłębie Ruhry (niem. Ruhrgebiet) – zagłębie przemysłowe w Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia. Położone jest nad rzeką Ruhrą, a także w pobliżu rzeki Ren. Powierzchnia Zagłębia Ruhry w oficjalnych granicach wynosi 4435 km², zaludnienie: 5 172 745 mieszkańców (stan na: 31.12.2009), gęstość zaludnienia: 1166,3 os./km².Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.

Gospodarka[ | edytuj kod]

Głównie obróbka metali oraz wiele firm usługowych. Duży zakład produkcyjny jednego z liderów technologii światłowodowych na świecie – koncernu Corning zatrudniający kilkaset osób. Swoje siedziby mają tu Douglas Holding, Europart Holding, Westfalia Werkzeugcompany, Christ, Friedr. Gustav Theis Kaltwalzwerke, Waelzholz, SinnLeffers, Brandt.

Kouvola – miasto i gmina w południowo-wschodniej Finlandii, nad rzeką Kymi. Liczba ludności w 2003 roku wynosiła ok. 32 tys. W 2009 roku 6 gmin – Kouvola, Kuusankoski, Elimäki, Anjalankoski, Valkeala i Jaala – połączyło się w jedną, tworząc obecną Kouvolę, mającą ponad 88 tys. mieszkańców.Wolna Partia Demokratyczna (niem. Freie Demokratische Partei, FDP) – centroprawicowa liberalna partia polityczna w Niemczech.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Droga krajowa 7 (Bundesstraße 7, B 7) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z zachodu na wschód, od A61 koło Breyell przez Viersen, Düsseldorf, Hagen, Kassel, Eisenach, Gerę do Rochlitz w Saksonii.
Światłowód – przezroczysta struktura (włóknista, warstwowa lub paskowa), w której odbywa się propagacja światła.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Friedr. Gustav Theis Kaltwalzwerke GmbH – były niemiecki producent produktów stalowych, działający poprzez swoje oddziały w Niemczech, Włoszech, Francji, Polsce, Stanach Zjednoczonych, Singapurze oraz Indiach, zatrudniający na całym świecie ponad 1600 pracowników.
Westfalia (niem. Westfalen) – kraina historyczna w Niemczech, między miastami Dortmund, Münster, Bielefeld i Osnabrück. Obecnie część kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Północno-wschodnia część historycznej Westfalii leży w obrębie Dolnej Saksonii.
Droga krajowa 54 (Bundesstraße 54, B 54) – niemiecka droga krajowa przebiegająca z północy na południe od granicy z Holandią do skrzyżowania z autostradą A66 we Wiesbaden w Hesji.
Hanza, Liga Hanzeatycka, Związek Hanzeatycki (z st.-wys.-niem. hansa - grupa) – związek miast handlowych Europy Północnej z czasów Średniowiecza i początku ery nowożytnej. Miasta należące do związku popierały się na polu ekonomicznym, utrudniając pracę kupcom z miast nienależących do związku, jednocześnie zaś stwarzały realną siłę polityczną i niekiedy wojskową.

Reklama