HTML5 Canvas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HTML5 Canvas — element języka HTML wprowadzony w HTML 5 pozwalający na dynamiczne, skryptowe renderowanie kształtów i obrazów bitmapowych. Dzięki wprowadzeniu obiektu canvas możliwe stało się tworzenie dynamicznych dwu- i trójwymiarowych animacji czy gier działających w przeglądarkach bez dodatkowych wtyczek.

Konqueror – zintegrowana przeglądarka internetowa i menedżer plików wchodząca w skład środowiska KDE systemów operacyjnych Unix, Linux i Windows. Wchodzi w skład KDEBase.HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.

Przykład[ | edytuj kod]

Przykładowy fragment kodu HTML5 wykorzystujący tag <canvas>. Jeżeli tag ten nie jest obsługiwany, wyświetli się wpisany tekst.

<canvas id="example" width="200" height="200">
Twoja przeglądarka nie obsługuje elementu Canvas.
</canvas>

Korzystając z języka JavaScript, można rysować na elemencie Canvas

Internet Explorer, IE (oficjalnie Windows Internet Explorer; dawniej Microsoft Internet Explorer, MSIE) – przeglądarka internetowa (dosł. Eksplorator Internetu), produkt amerykańskiej firmy Microsoft.Safari – przeglądarka internetowa stworzona przez firmę Apple dla systemu operacyjnego OS X, a od 11 czerwca 2007 także darmowo udostępniana użytkownikom konkurencyjnych systemów operacyjnych Microsoft Windows XP, Microsoft Windows Vista, Microsoft Windows 7. Safari jest również wbudowaną przeglądarką w iPhonie, iPodzie touch i iPadzie.
var example = document.getElementById('example');
var context = example.getContext('2d');
context.fillStyle = "rgb(255,0,0)";
context.fillRect(30, 30, 50, 50);

Powyższy kod rysuje na ekranie czerwony prostokąt.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

HTML 5 – język wykorzystywany do tworzenia i prezentowania stron internetowych www. Jest rozwinięciem języka HTML 4 i jego XML-owej odmiany (XHTML 1), opracowywane w ramach prac grupy roboczej WHATWG (Web Hypertext Application Technology Working Group) i W3C.
AddThis – amerykańska firma technologiczna z siedzibą w Viennie w stanie Wirginia. Firma prowadzi serwis społecznościowy AddThis.com, który można zintegrować ze stroną internetową za pomocą widżetu internetowego. Po dodaniu widgetu użytkownicy witryny mogą utworzyć zakładkę do elementu, korzystając z różnych usług, takich jak Facebook, MySpace, Google Bookmarks, Pinterest i Twitter.
Uniwersytet Princeton (ang. Princeton University) – naukowo-badawczy uniwersytet prywatny w Stanach Zjednoczonych, działający w mieście Princeton w stanie New Jersey. Nazwa także odnosi się do college’u, czyli odpowiednika studiów licencjackich (ang. undergraduate studies). To ci studenci głównie tworzą kulturę kampusu i afiszują swoją przynależność do niego, nazywając siebie „Princeton man”, w odróżnieniu od „Yale man” czy „Harvard man”. Studenci z Princeton tradycyjnie rywalizują ze studentami z Yale i Harvardu, także w późniejszym życiu zawodowym.
Google Chrome (wymowa: [ɡuːɡəl krəʊm]) – darmowa przeglądarka internetowa rozwijana przez Google. Jej kod został napisany w oparciu o rozwiązania open source częściowo oparte na innych aplikacjach (m.in. WebKit i Mozilla), z wyjątkiem wersji na iOS. Od wydania wersji 28 przeglądarka wykorzystuje silnik Blink. Przeglądarkę tę charakteryzuje oszczędność miejsca, jakie zajmuje interfejs.

Reklama