HMS Rattlesnake (1886)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HMS Rattlesnake – brytyjska kanonierka torpedowa będąca rozwinięciem wcześniejszego eksperymentalnego HMS „Swift”. Okręt należał do budowanej jedynie przez krótki czas klasy kanonierek torpedowych (ang. torpedo gunboats), jednego z ostatnich ogniw postępu techniki wojskowej prowadzących do powstania współczesnych niszczycieli.

Maszyna parowa potrójnego rozprężania – rodzaj maszyny parowej zblokowanej, stosowanej do napędu jednostek pływających. Konstrukcja składała się z co najmniej trzech cylindrów o stopniowo zwiększających się wielkościach, których tłoki osadzone były na wspólnym wale korbowym.Torpedowiec – klasa niewielkich lub średniej wielkości okrętów, przeznaczonych głównie do wykonywania ataków torpedowych na okręty nieprzyjaciela. Powstała pod koniec XIX wieku, kiedy to przypadł też szczyt popularności torpedowców. Zastąpione następnie przez inne klasy okrętów, były budowane i używane w mniejszych ilościach do okresu II wojny światowej.

Wodowany w 1884 „Swift” był konstrukcją stosunkowo udaną, ale nadal zbyt małą, aby mogła operować we wszystkich warunkach pogodowych na pełnym morzu, i o zbyt małym zasięgu, aby towarzyszyć większym okrętom floty w dłuższych rejsach. W odpowiedzi na te wyzwania Nathaniel Barnaby zaprojektował zbudowany w stoczni Cammell Laird nowy okręt, „Rattlesnake”, który był powiększoną wersją „Swifta”. Stępkę pod HMS „Rattlesnake” (ang. „Grzechotnik”) położono 16 listopada 1885, zwodowano go 11 września 1886, zaś do służby wszedł w maju w 1887. Zamówienie związane było z grożącą w tym czasie możliwością wojny z Rosją. Na podstawie planów „Grzechotnika” zbudowano trzy kolejne, bardzo podobne, lecz o nieco mniejszej wyporności (526 t), jednostki HMS „Grasshopper”, HMS „Sandfly” i HMS „Sandfly” (zazwyczaj określane jako typ Grasshopper), wybudowano w latach 1886-88 w stoczniach w Sheerness i Devonport.

Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.Niszczyciel (zwany wcześniej kontrtorpedowcem) – szybki, wielozadaniowy okręt średniej wielkości, przeznaczony do takich zadań, jak ochrona własnych jednostek, zwalczanie lotnictwa, okrętów podwodnych i innych jednostek wroga.

HMS „Rattlesnake” był pierwszym okrętem Royal Navy, do napędu którego użyto maszyny parowej potrójnego rozprężania, była to zapowiedź późniejszego trendu wykorzystywania stosunkowo niedrogich niszczycieli do testowania nowych i eksperymentalnych technologii. Okręty tego typu, jako jedne z bardzo nielicznych torpedowców, kontrtorpedowców i im podobnych klas, posiadały opancerzenie – ich pokład pokryty był pancerzem o grubości 0,75 cala (19 mm).

HMS Swift – eksperymentalny torpedowiec wodowany w 1885, powszechnie uważany za jednego z prekursorów późniejszych kontrtorpedowców.Kanonierki torpedowe typu Grasshopper - krótka seria trzech okrętów Royal Navy bazowana na wcześniejszym HMS „Rattlesnake” (1886).

„Rattlesnake” i pochodne mu koniki polne nie były konstrukcjami do końca udanymi, miały lepszą żeglowność i większy zasięg od poprzedzającego je „Swifta”, ale za to mniejszą prędkość maksymalną, wyraźnie niższą nie tylko od ich poprzednika, ale także od współczesnych im torpedowców.

Wodowanie – wprowadzenie statku wodnego albo innej jednostki pływającej na wodę po budowie, remoncie, transporcie itp.Sheerness – miasto portowe w Anglii, w hrabstwie Kent, w dystrykcie Swale, na wyspie Sheppey. W 2001 r. miasto to zamieszkiwało 11 654 osób.

Wszystkie cztery jednostki zostały wycofane ze służby i złomowane w latach 1903–1910. Najdłużej istniał wodowany jako pierwszy „Rattlesnake”, który w 1891 został wycofany do rezerwy, a w 1906 skreślony z listy floty. Otrzymał jednak nową rolę jako ćwiczebny cel dla okrętów podwodnych i według większości źródeł został ostatecznie złomowany w 1910. Niektóre źródła jednak sugerują, że był wciąż używany jako cel do eksperymentów z minami do 1914.

Uwagi[ | edytuj kod]

  1. W oryginalnej klasyfikacji Royal Navy torpedowce i podobne jednostki były nazywane „łodziami” (ang. boats), a nie „okrętami” (ang. ships)

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. J. J. Colledge: Ships of the Royal Navy: A Complete Record of All Fighting Ships of the Royal Navy from the 15th Century to the Present. US Naval Institute Press. ISBN 978-1-86176-281-8. (ang.)
  2. David Lyon, Rif Winfield: The Sail and Steam Navy List: All the Ships of the Royal Navy, 1815-1889. Naval Institute Press. ISBN 978-1-86176-032-6. (ang.)
  3. Robert Gardiner (red.): Conway's All the World's Fighting Ships, 1860-1905. London: 1979, s. 88. ISBN 0-85177-133-5. (ang.)
  4. Robert Gardiner (red.), Conway's All the World's Fighting Ships: 1906-1921. Annapolis: US Naval Institute Press, 1985, ​ISBN 0-87021-907-3​, s. 19

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Bernard Ireland: The Illustrated Guide To Destroyers And Frigates. 2009. ISBN 978-1-84681-336-8. (ang.)
  • Reklama