HMS Illustrious

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Nazwę HMS „Illustrious” (z ang.: słynny, wybitny) nosiło 5 okrętów brytyjskiej Royal Navy:

Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.Lotniskowce typu Invincible – brytyjskie lekkie lotniskowce, które zaczęły wchodzić do służby w 1980. Dla Royal Navy zbudowano trzy okręty tego typy, które przeznaczone są głównie dla samolotów pionowego i krótkiego startu i lądowania (V/STOL). Były to najnowsze brytyjskie lotniskowce, z których obecnie w służbie pozostaje tylko HMS "Illustrious" (wykorzystywany jako śmigłowcowiec). Główny okręt – HMS "Invincible" został w 2005 wycofany do rezerwy i zezłomowany w 2011 w Turcji, natomiast HMS "Ark Royal" wycofano ze służby 11 marca 2011 i rok później sprzedano na złom za kwotę 3 milionów funtów.
 • Pierwszy „Illustrious”, wodowany w 1789 r., był 74-działowym okrętem liniowym (third-rate). Zatopiony w wyniku sztormu w 1795 r.
 • Drugi „Illustrious”, wodowany w 1803 r., był 74-działowym okrętem liniowym (third-rate). Wycofany ze służby w 1868 r.
 • Trzeci „Illustrious”, wodowany w 1896 r., był pancernikiem typu Majestic. Złomowany w 1920 r.
 • Czwarty „Illustrious”, wodowany w 1939 r., był lotniskowcem typu Illustrious. Brał aktywny udział w II wojnie światowej, złomowany w 1956 r.
 • Piąty „Illustrious”, wodowany w 1981 r., jest lotniskowcem typu Invincible.
 • HMS Illustrious (R06) – drugi z serii trzech lekkich lotniskowców typu Invincible, zbudowany na początku lat 80. XX wieku. Jest piątym okrętem marynarki brytyjskiej i drugim lotniskowcem, który nosi to imię. Przez swoją załogę nazywany jest Lusty.HMS Illustrious – brytyjski lotniskowiec z okresu II wojny światowej. Był przedstawicielem preferowanej wówczas w Wielkiej Brytanii koncepcji lotniskowców pancernych, pierwszą jednostką swojego typu. Zwodowany w 1939 roku, do służby wszedł w maju 1940 roku jako czwarty okręt o tej nazwie w Royal Navy. Walczył na Morzu Śródziemnym, Oceanie Indyjskim a w końcowym okresie wojny na Pacyfiku. Z okrętu wystartowały samoloty do ataku na Tarent, następnie wspierał on lądowanie aliantów na Madagaskarze i desant pod Salerno. Wchodząc w skład Brytyjskiej Floty Pacyfiku wziął udział w bitwie o Okinawę. Był uszkodzony przez bombowce Luftwaffe na Morzu Śródziemnym oraz kamikaze na Pacyfiku. Po zakończeniu II wojny światowej został przeklasyfikowany na lotniskowiec szkolny. Pozostał w służbie do 1954 roku, po czym został odstawiony do rezerwy i sprzedany na złom 3 listopada 1956 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Skrótowce przed nazwami okrętów – akronimy używane przed nazwami okrętów w różnych marynarkach wojennych oraz statków w służbie państwowej.

  Reklama