HMS Dreadnought

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HMS "Dreadnought" – nazwa noszona przez 8 okrętów marynarki brytyjskiej Royal Navy. Najbardziej znanym był pancernik z 1906.

Pancernik – klasa dużych, silnie opancerzonych i uzbrojonych pełnomorskich okrętów, stanowiących trzon największych flot wojennych od czasu powstania klasy pancerników w drugiej połowie XIX wieku, do okresu II wojny światowej. Przeznaczeniem pancerników było zapewnienie panowania na morzach poprzez wygrywanie bitew artyleryjskich i niszczenie wrogich jednostek nawodnych wszystkich klas. Pierwsze pancerniki pojawiły się w latach 60. XIX wieku i z miejsca zastąpiły drewniane okręty liniowe w roli najpotężniejszych jednostek floty, przejmując także ich nazwę w niektórych językach (zobacz niżej). Szczyt znaczenia pancerniki miały podczas wojny rosyjsko-japońskiej (1904-1905) i I wojny światowej, istotną rolę odgrywały także podczas II wojny światowej, aczkolwiek utraciły wtedy swój prymat na rzecz lotniskowców. Po tej wojnie klasa ta stopniowo zanikła, jedynie nieliczne pozostające w służbie okręty używane były w bardzo ograniczonym zakresie do lat 90. XX wieku. Polska nie posiadała w swojej marynarce okrętów tej klasy.Royal Navy, Królewska Marynarka Wojenna – marynarka wojenna Wielkiej Brytanii, najstarsza zorganizowana siła zbrojna Zjednoczonego Królestwa.
 • Pierwszy "Dreadnought" był 40-działowym okrętem, wspominanym jako będący w służbie w 1553, ale jego istnienie jest podawane w wątpliwość.
 • Drugi HMS "Dreadnought" (1573) był 41-działowym okrętem zwodowanym w 1573, przebudowanym w 1592 i 1614, zniszczonym w 1648.
 • Trzeci HMS "Dreadnought" (1691) był okrętem liniowym (ang. 4th rate) zwodowanym w 1691, przebudowanym w 1706 i zniszczonym w 1748.
 • Czwarty HMS "Dreadnought" (1742) był 60-działowym okrętem liniowym (ang. 4th rate) zwodowanym w 1742 i sprzedanym w 1784.
 • Piąty HMS "Dreadnought" (1801) był 98-działowym okrętem liniowym (ang. 2nd rate) zwodowanym w 1801, przebudowanym na okręt szpitalny w 1827 i zniszczonym w 1857.
 • Szósty HMS "Dreadnought" (1875) był pancernikiem zwodowanym w 1875 i przerobionym na hulk w 1903, następnie sprzedanym w 1908
 • Siódmy HMS "Dreadnought" (1906) – najbardziej znany okręt o tej nazwie – był pancernikiem o rewolucyjnej budowie, jednym z najbardziej znanych okrętów w historii wojskowości. Zwodowany w 1906 i sprzedany na złom w 1921
 • Ósmy HMS "Dreadnought" (S101) był pierwszym brytyjskim okrętem podwodnym o napędzie atomowym.
 • Statek szpitalny lub okręt szpitalny (w przypadku jednostek wojskowych) – jednostka pływająca zaprojektowana lub przystosowana do użytku jako pływający szpital.HMS Dreadnought (S101) – pierwszy brytyjski okręt podwodny z napędem atomowym. HMS „Dreadnought” był okrętem myśliwskim (SSN), jednostką hybrydową – z brytyjską przednią częścią kadłuba i amerykańską rufą zaczerpniętą z okrętów typu Skipjack z kompletną siłownią z reaktorem S5W. Miejsce połączenia brytyjskiej części dziobowej z amerykańską rufą, otrzymało nieoficjalną nazwę "Checkpoint Charlie". Rząd Stanów Zjednoczonych wykonał w ten sposób znaczący gest, podkreślając specjalne stosunki łączące USA i Wielką Brytanię, oraz umożliwiając Royal Navy przejście na napęd nuklearny znacznie szybciej, niż byłoby to możliwe w innym przypadku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Skrótowce przed nazwami okrętów – akronimy używane przed nazwami okrętów w różnych marynarkach wojennych oraz statków w służbie państwowej.

  Reklama