HMS Daring (2006)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HMS Daring (D32) – brytyjski niszczyciel typu 45, pierwszy z sześciu okrętów serii mającej zastąpić jednostki typu 42.

USS Enterprise (CVN-65) – amerykański lotniskowiec, pierwsza na świecie jednostka tej klasy z napędem jądrowym oraz jedyny przedstawiciel swojego typu. Wyposażony w osiem reaktorów jądrowych, pozostawał w służbie United States Navy przez pół wieku, uczestnicząc w większości kryzysów i konfliktów czasów zimnej wojny oraz po jej zakończeniu, w które zaangażowana była amerykańska marynarka wojenna. USS Enterprise (CVN-65) był ósmą jednostka w historii US Navy noszącą nazwę Enterprise.Royal Australian Navy (RAN) − australijska marynarka wojenna, część sił zbrojnych Związku Australijskiego (Australian Defence Force). Pod obecną nazwą powstała w 1911 roku, po przemianowaniu istniejących od 1901 roku Commonwealth Naval Forces. Pierwszym dowódcą obydwu formacji był komandor (od 1911 roku kontradmirał) William Rooke Creswell.

Służba[ | edytuj kod]

Daringa zwodowano 1 lutego 2006 roku, niemal trzy lata od położenia stępki. Matką chrzestną niszczyciela była Zofia, hrabina Wesseksu.

Pod banderą Royal Navy służy od lipca 2009 roku. 11 stycznia roku 2012 wyruszył na pierwszą, półroczną misję, na wody wokół Półwyspu Arabskiego. Współdziałał tam z okrętami australijskimi, amerykańskimi i pakistańskimi

Konstrukcja[ | edytuj kod]

HMS Daring jest przede wszystkim okrętem obrony przeciwlotniczej, mającym chronić lotniskowce i siły desantowe przed atakiem z powietrza. Podstawą jego potencjału bojowego w tym zakresie jest system PAAMS (Sea Viper), wykorzystujący radary SAMPSON (na charakterystycznym, ostrosłupowym maszcie) i S1850M oraz pociski rakietowe Aster 15 i Aster 30. Do walki z nieprzyjacielskimi okrętami może wykorzystywać pociski rakietowe Harpoon (Daring jest przystosowany do instalacji dwu poczwórnych wyrzutni, jednak na chwilę obecną nie planuje się ich zamontowania) i Sea Skua (odpalane z pokładowego śmigłowca Lynx), a także torped Sting Ray do zwalczania okrętów podwodnych (również odpalane ze śmigłowca).

Przeciwlotniczy i przeciwrakietowy pocisk krótkiego (Aster 15) i średniego (Aster 30) zasięgu. Aster jest dwuczłonową rakietą napędzaną paliwem stałym produkowanym przez konsorcjum Eurosam w skład którego wchodzą MBDA France, MBDA Italy (razem 66% udziałów) i Thales Group (33%).Westland Lynx – wielozadaniowy wojskowy śmigłowiec zaprojektowany przez brytyjską wytwórnię Westland, produkowany również licencyjnie przez francuską wytwórnię Aerospatiale, na użytek Francji. Wielka Brytania zakupiła 120 sztuk w wersji lądowej z płozami i 80 śmigłowców morskich z podwoziem kołowym, do kilkunastu krajów eksportowano głównie morskie odmiany zwalczania okrętów podwodnych. W 1986 pilot John Egginton ustanowił na nim światowy rekord prędkości śmigłowca na dystansie między 15 a 25 km. Prędkość, jaką osiągnął, wynosiła 400,87 km/h Śmigłowiec zawdzięcza ten wynik sztywnej konstrukcji łopat i unikatowej konstrukcji głowicy wirnika nośnego.

Przy projektowaniu duży nacisk położono na zmniejszenie skutecznej powierzchni odbicia (właściwości stealth) oraz zwiększenie komfortu załogi.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • HMS Daring (ang.). royalnavy.mod.uk. [dostęp 2012-06-04].
 • Royal Navy sends its mightiest ship to take on the Iranian show of force in the Gulf (ang.). telegraph.co.uk. [dostęp 2012-06-04].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Ostrosłup – wielościan, którego ściany boczne są trójkątami o wspólnym wierzchołku a podstawa jest dowolnym wielokątem.
  Stealth (IPA /stelθ/, ang. podstępny) – w wojskowości techniki mające na celu zmniejszenie możliwości wykrycia obiektu znanymi metodami obserwacji: począwszy od ludzkiego wzroku, na metodach stricte technicznych kończąc. Obecnie dotyczy ona głównie samolotów, okrętów oraz pojazdów lądowych.
  Sea Skua (ang. Wydrzyk wielki) – brytyjski przeciwokrętowy pocisk rakietowy budowany w wersjach do wystrzeliwania z okrętów nawodnych (klasy woda-woda), samolotów, śmigłowców (klasy powietrze-woda) i wyrzutni brzegowych na platformach samochodów ciężarowych. Początkowo system służył do zwalczania małych okrętów nawodnych głównie wykorzystywany przez śmigłowce.
  Zofia, hrabina Wesseksu, urodzona jako Sophie Helen Rhys-Jones (ur. 20 stycznia 1965 w Oksfordzie) – członkini Brytyjskiej Rodziny Królewskiej jako żona Edwarda, hrabiego Wesseksu, trzeciego syna królowej Wielkiej Brytanii, Elżbiety II i Filipa, księcia Edynburga.
  United States Navy – marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych; jeden z rodzajów amerykańskich sił zbrojnych odpowiedzialny za organizację, szkolenie oraz wyposażenie morskich sił zbrojnych – w tym Korpusu Piechoty Morskiej – do prowadzenia działań bojowych na morzu. W szczególności, zadaniem marynarki i piechoty morskiej Stanów Zjednoczonych jest poszukiwanie i niszczenie nieprzyjacielskich sił morskich oraz powstrzymywanie jego handlu morskiego; w celu zdobycia i utrzymania ogólnej przewagi morskiej; kontroli obszarów morskich o żywotnym znaczeniu, ochrony żywotnych linii żeglugowych; ustanowienia i utrzymania lokalnej przewagi (w tym powietrznej) w obszarze działań morskich; zajmowanie i obrona baz morskich; oraz przeprowadzanie operacji lądowych i powietrznych niezbędnych do prowadzenia kampanii morskich.
  Półwysep Arabski (arab. جزيرة العرب Dżazirat al-Arab, dosłownie "wyspa Arabów") – półwysep w Azji Południowo-Zachodniej, położony między Morzem Czerwonym, Morzem Arabskim i Zatoką Perską. Zajmuje powierzchnię 2 780 tys. km², jest tym samym największym półwyspem świata.
  Niszczyciele rakietowe typu 45 – brytyjskie niszczyciele rakietowe obrony powietrznej obszaru działań floty, zaplanowane jako następcy niszczycieli typu 42. Wejście do służby w Royal Navy pierwszego okrętu tego typu (HMS Daring), odbyło się w 2009.

  Reklama