HBO Max

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

HBO Maxamerykański serwis strumieniowy typu wideo na życzenie. Opiera się na subskrypcji over-the-top, oferując bezpośredni dostęp do swojej biblioteki za stałą miesięczną opłatą. Jest prowadzony przez koncern mediowy WarnerMedia, należący do przedsiębiorstwa AT&T.

WarnerMedia, LLC (do 2018 roku Time Warner Inc.) – trzecia co do wielkości korporacja mediowa świata (po Comcast i The Walt Disney Company), powstała z połączenia wydawnictwa Time Inc. (wydawcy tygodnika „Time”) i wytwórni Warner Communications Inc. W roku 2014 wartość przychodów spółki osiągnęła około 30 mld USD. Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

HBO Max stanowi bibliotekę materiałów różnych marek podległych WarnerMedia, w tym wytwórni filmowych (na przykład Warner Bros. Pictures i New Line Cinema) oraz kanałów telewizyjnych (na przykład HBO, CNN, Cartoon Network czy The CW). Stanowi on przedłużenie oferty multipleksu HBO, od którego zaczerpnął nazwę i którego serwisy wideo na życzenie zastąpił. W ofercie HBO Max znajdują się także materiały od dostawców spoza WarnerMedia oraz produkowane na jego zlecenie programy oryginalne, w tym filmy i seriale. Serwis funkcjonuje jako aplikacja na dedykowanych urządzeniach oraz strona internetowa.

Telewizja kablowa (pot. nazywana "kablówką") – nowoczesna sieć telekomunikacyjna, która pozwala na oferowanie abonentom pakietu programów radia i telewizji oraz szerokiego asortymentu interaktywnych usług multimedialnych (tj. Internet, telefon), realizowana za pomocą techniki hybrid fibre-coaxial (HFC). Telewizje kablowe wykorzystują do transmisji pasmo od ~50 do ~900 MHz. Każdy program zajmuje 8 MHz (w standardzie PAL D/K, D1), więc przez kabel koncentryczny można przesłać do 94 programów stacji telewizyjnych.New Line Cinema, założone w 1967 roku jedno z 10 największych studiów filmowych. Należy do Time Warner. Obecnymi współprzewodniczącymi zarządu są Robert Shaye i Michael Lynne.

HBO Max został uruchomiony 27 maja 2020, początkowo tylko w Stanach Zjednoczonych. 29 czerwca 2021 rozszerzył działalność na Amerykę Łacińską, a 26 października 2021 na sześć państw Europy. Ponadto zaplanowany jest jego start w kolejnych państwach Europy, w tym w Polsce, i w Azji. HBO Max i usługi HBO mają łącznie prawie 70 milionów abonentów na świecie.

Fuzja AOL-Time Warner – jedno z największych wydarzeń w historii mediów z 2001 roku, które zakończyło się w 2009 roku jako nieudany związek AOL i Time Warner.Cinemax – marka telewizyjnych kanałów filmowych, należąca do amerykańskiego nadawcy HBO, który z kolei stanowi część koncernu Time Warner. Pierwszy kanał pod tą nazwą został uruchomiony w USA w 1980. Obecnie na rynku amerykańskim w ramach rodziny Cinemaxu działa 8 kanałów filmowych, prezentujących różne rodzaje kina, od produkcji hollywoodzkich, poprzez kino artystyczne aż po filmy erotyczne.

Geneza[ | edytuj kod]

Logo HBO Max prezentowane w materiałach prasowych sprzed startu serwisu

10 października 2018 koncern WarnerMedia ogłosił plan uruchomienia pod koniec 2019 serwisu strumieniowego skupiającego materiały podległych mu marek. 14 maja 2019 Randall L. Stephenson, prezes koncernu AT&T, któremu podlega WarnerMedia, zapowiedział, że serwis będzie skoncentrowany wokół multipleksu telewizyjnego HBO, którego abonenci otrzymają automatycznie dostęp do nowej usługi. Ponadto zdradził plan uruchomienia wersji próbnej serwisu w czwartym kwartale 2019 oraz start wersji właściwej w pierwszym kwartale 2020.

The Verge – amerykański portal informacyjny poświęcony technice. Publikuje wiadomości, reportaże, przewodniki, recenzje produktów i podkasty. DISH Network – druga co do wielkości amerykańska platforma cyfrowa działająca od marca 1996 r. Platforma powstała jako usługa firmy EchoStar, a obecnie jest samodzielną spółką giełdową notowaną na NASDAQ. Jej głównymi konkurentami są sieci kablowe i największa platforma satelitarna DirecTV. Jej dekodery współpracują z Google TV. Abonament jest dostępny tylko dla mieszkańców USA (włącznie z Alaską, Hawajami i Portoryko).

W maju 2019 odbyła się reorganizacja WarnerMedia. Spółka Otter Media zajmująca się serwisami wideo na życzenie, dotychczas podległa koncernowi Warner Bros. (który z kolei podlega WarnerMedia), została przeniesiona bezpośrednio pod WarnerMedia w celu budowy nowej usługi. Tony Goncalves, prezes Otter Media, objął nadzór nad powstającym serwisem, z kolei Andy Forssell, dyrektor operacyjny Otter Media, został mianowany jego wiceprezesem wykonawczym i generalnym menadżerem. Dyrektorem do spraw treści programowych został Kevin Reilly, prezes spółki WarnerMedia Entertainment zarządzającej wybranymi stacjami telewizyjnymi koncernu.

The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Film animowany – rodzaj filmu, w którym obrazy nie są uzyskiwane na drodze rejestrowania zjawisk (w sposób ciągły) przy pomocy kamery. Źródłem danych jest często ręcznie rysowana grafika przedstawiająca na pojedynczych klatkach filmu kolejne fazy ruchu (stąd też film animowany określany jest zazwyczaj mianem filmu rysunkowego lub kreskówki). Mogą być również wykorzystywane techniki animacji poklatkowej zdjęć poklatkowych. Obecnie coraz czesciej stosowana jest grafika i animacja wspomagana komputerowo.

9 lipca 2019 WarnerMedia ogłosił, że usługa otrzymała nazwę HBO Max, a jej start jest zaplanowany na wiosnę 2020. Koncern zdradził, że w momencie startu serwis będzie obejmował 10 tysięcy godzin materiałów, z czego część będą stanowiły programy oryginalne. W celu ich produkcji zostały podpisane umowy między innymi z producentem Gregiem Berlantim i należącą do Reese Witherspoon wytwórnią Hello Sunshine. 29 października 2019 WarnerMedia zapowiedział uruchomienie serwisu w maju 2020. 5 lutego 2020 koncern ogłosił stworzenie wytwórni filmowej Warner Max, która miała produkować filmy przeznaczone do ekskluzywniej dystrybucji na HBO Max.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Crunchyroll – amerykańska strona internetowa zajmująca się legalnym strumieniowaniem anime oraz azjatyckich dram. Została założona w 2006 roku. Większość dostępnych na stronie materiałów posiada oryginalną japońską ścieżkę dźwiękową oraz napisy. Materiały dostępne na Crunchyroll można oglądać w jakości do 1080p. W 2013 roku serwis rozpoczął strumieniowanie wybranych tytułów mang.

W sierpniu 2020 doszło do restrukturyzacji WarnerMedia, której elementem było zamknięcie WarnerMedia Entertainment i utworzenie nowego oddziału dedykowanemu HBO Max z Andym Forssellem na czele. Nadzór nad treściami serwisu objął dyrektor programowy HBO, Casey Bloys. 23 października 2020 WarnerMedia ogłosił, że Warner Max zostanie zamknięte, a filmy oryginalne HBO Max będą produkowane przez inne podległe koncernowi wytwórnie, jak Warner Bros. Pictures. 23 kwietnia 2021 oddziały HBO Max i bloku programowego Adult Swim poświęcone animacjom zostały scalone.

Finlandia, Republika Finlandii (fiń. Suomi, Suomen Tasavalta; szw. Finland, Republiken Finland) – państwo w Europie Północnej, powstałe po odłączeniu od Rosji w 1917. Członek Unii Europejskiej. Graniczy od zachodu ze Szwecją, od północy z Norwegią i od wschodu z Rosją. Od zachodu ma ponadto dostęp do Morza Bałtyckiego.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Dystrybucja[ | edytuj kod]

Stany Zjednoczone[ | edytuj kod]

27 maja 2020 HBO Max został uruchomiony w Stanach Zjednoczonych. Od początku działalności jego cena to 14,99 dolarów amerykańskich miesięcznie. Ponadto 2 lipca 2021 serwis umożliwił wybranie tańszego abonamentu (9,99 dolara miesięcznie), obejmującego reklamy podczas oglądania programów.

Prime Video (wcześniej Amazon Prime Video) – amerykańska platforma wideo na życzenie, oferująca dostęp do filmów i seriali poprzez media strumieniowe. Usługa została uruchomiona w 2006 roku. Cable News Network (CNN) – amerykańska telewizja informacyjna, założona w 1980 przez Teda Turnera i Reese Schonfelda.

Start serwisu wiązał się z wygaszaniem dotychczasowych usług wideo na życzenie związanych z siecią kanałów telewizyjnych HBO: HBO Go, do której dostęp otrzymywali abonenci sieci telewizyjnej, oraz HBO Now, oferowanego bez konieczności subskrypcji telewizyjnej. Ze względu na skomplikowany sposób ich dystrybucji migracja użytkowników HBO do HBO Max była długoterminowa i zróżnicowana ze względu na typ abonamentu. Wraz z ogłoszeniem stworzenia nowego serwisu koncern WarnerMedia ogłosił, że w dniu jego startu automatyczny dostęp do usługi otrzymają abonenci HBO Now, którzy płacili za subskrypcję bezpośrednio HBO, a także abonenci przedsiębiorstwa telekomunikacnego AT&T, do którego należy WarnerMedia. Użytkownicy AT&T otrzymali darmowy dostęp do HBO Max na czas trwania umowy lub czas określony (miesiąc, trzy miesiące bądź rok), w zależności od typu abonamentu.

Harry Potter – seria ośmiu brytyjsko-amerykańskich filmów fantasy powstałych na podstawie cyklu powieści brytyjskiej pisarki J.K. Rowling również zatytułowanej Harry Potter. Filmy stworzono w wytwórni Warner Bros. i wydano w latach 2001–2011. Wszystkie osiem wyprodukował David Heyman, za to reżyserów było w sumie czterech: Chris Columbus, Alfonso Cuarón, Mike Newell i David Yates. W główne role wcieliła się trójka (z początkiem produkcji pierwszego filmu) nastolatków: Daniel Radcliffe, Rupert Grint i Emma Watson. Zagrali oni Harry’ego Pottera oraz jego dwóch przyjaciół, Rona Weasleya i Hermionę Granger – uczniów Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart. Wielowątkowa fabuła filmów skupia się przede wszystkim na walce z największym czarnoksiężnikiem na świecie, Lordem Voldemortem.Skandynawia – region północnej Europy, obejmujący kraje: Szwecję, Norwegię oraz Danię. Obejmuje część z krajów nordyckich.

20 lutego 2020 YouTube ogłosił, że w momencie startu HBO Max udostępni jego aplikację użytkownikom serwisu YouTube TV, w którym dotychczas usługi HBO były niedostępne. 15 kwietnia 2020 WarnerMedia ogłosił podpisanie umowy z przedsiębiorstwem telekomunikacyjnym Charter Communications w sprawie automatycznego przeniesienia abonentów HBO Now, którzy opłacają go za pośrednictwem usług Charter Communications, do HBO Max w dniu jego uruchomienia. W kolejnych tygodniach WarnerMedia ogłosił podpisanie analogicznych umów z przedsiębiorstwami: Apple (27 kwietnia), Hulu (1 maja), Altice USA, Cox Communications, Xbox, Samsung, PlayStation, Verizon Communications, National Cable Television Cooperative (wszystkie 20 maja) oraz największym amerykańskim dostawcą telewizji kablowej, Comcast.

Pandemia COVID-19 w Stanach Zjednoczonych – pandemia zachorowań na ostrą zakaźną chorobę układu oddechowego COVID-19 wywoływaną przez koronawirusa SARS-CoV-2 w Stanach Zjednoczonych. Na dzień 28 marca 2020, Stany Zjednoczone są na pierwszym miejscu pod względem liczby zakażonych osób oraz na szóstym miejscu pod względem ofiar śmiertelnych. 25 marca tego samego roku 56% wszystkich potwierdzonych przypadków zdiagnozowano na terenie stanu Nowy Jork. Comcast Corporation – amerykańska korporacja powstała w 1963 roku jako American Cable Systems. Obecnie jest ona największym operatorem kablowym jak też największym dostawcą usług internetowych w USA, w dochodach wyprzedzając dwukrotnie takich rywali jak Time Warner Cable czy Cox Communications (odpowiednio druga i trzecia pod względem liczby abonentów telewizji kablowej USA). Dostarcza telewizję kablową, szerokopasmowy Internet oraz wiele usług telefonicznych zarówno mieszkalnych jak i handlowych w 39 stanach USA oraz w Dystrykcie Kolumbii. Comcast ma również znaczny udział w sieci telewizyjnej i radiowej (posiada m.in. E! Entertainment Television, The Style Network, G4, Versus, Golf Channel) i sieci dystrybucji (posiadając ThePlatform).

27 maja 2020, czyli w dniu startu, HBO Max nie był dostępny dla abonentów Amazonu i Roku, którzy stanowili łącznie ponad 70% amerykańskich użytkowników mediów strumieniowych wideo. Mieli oni jednak nadal dostęp do HBO Now. 12 czerwca 2020 WarnerMedia ogłosił, że 31 lipca HBO Go zostanie wygaszony, zaś HBO Now zmieni nazwę na HBO. Według danych opublikowanych przez AT&T 30 czerwca 2020, czyli nieco ponad miesiąc po uruchomieniu HBO Max, dostęp do usługi miało w Stanach Zjednoczonych 23,6 miliona osób, z czego 3 miliony wykupiły bezpośredni dostęp (to znaczy nie otrzymały go automatycznie dzięki dotychczasowej subskrypcji). Spośród wszystkich abonentów tylko 4,1 miliona faktycznie uruchomiło aplikację. Z kolei liczba użytkowników HBO, którzy nie otrzymali dostępu do HBO Max, wynosiła 5,9 miliona. 16 listopada 2020 WarnerMedia ogłosił podpisanie umowy z przedsiębiorstwem Amazon w sprawie dystrybucji HBO Max na jego urządzeniach, wskutek czego liczba osób z dostępem do serwisu urosła do ponad 33 milionów. 16 grudnia 2020 analogiczna umowa została podpisana z Roku, wskutek czego WarnerMedia zakończył proces migracji użytkowników HBO do HBO Max oraz wygasił serwis strumieniowy HBO (wcześniej znany jako HBO Now).

Sony – japońskie przedsiębiorstwo założone 7 maja 1946 roku przez Masaru Ibukę i Akio Moritę w Tokio jako Tokyo Telecommunications Engineering Company, obecnie jeden z największych światowych producentów elektroniki użytkowej. Spółka publiczna notowana na giełdach tokijskiej (TSE) i nowojorskiej (NYSE) (NYSE: SNE).HBO Europe – firma oferująca płatne usługi telewizyjne działających w piętnastu krajach Europy, gółwnie Europy Środkowej i Wschodniej.

25 grudnia 2020 w ofercie serwisu pojawił się film Wonder Woman 1984, który był pierwszym materiałem w technologiach 4K, HDR i Dolby Atmos. 21 stycznia 2021 WarnerMedia przekształcił serwis wideo na życzenie DC Universe, poświęcony produkcjom z uniwersum DC, na platformę komiksów. Tym samym kolejny prowadzony przez koncern serwis strumieniowy został wygaszony ze względu na skupienie oferty w HBO Max. 29 lipca 2021 WarnerMedia ogłosił nawiązanie porozumienia z platformą cyfrową Dish Network, w której HBO było nieobecne od 2018, w sprawie udostępnienia HBO Max jego użytkownikom. Decyzją WarnerMedia 15 września 2021 abonenci Amazon Prime Video utracili dostęp do kanałów HBO, dzięki czemu sieć telewizyjna straciła 5 milionów użytkowników. Wszyscy oni otrzymali jednak możliwość wykupienia subskrypcji HBO Max za połowę ceny, czyli 7,49 dolara miesięcznie. Mimo to decyzja w sprawie Amazon Prime Video spowodowała zmniejszenie łącznej liczby abonentów usług HBO Max i HBO w Stanach – pod koniec września była ona o około 1,8 miliona mniejsza niż trzy miesiące wcześniej.

HBO GO – internetowy serwis wideo na życzenie, oferujący dostęp do filmów, seriali oraz programów z oferty kanałów HBO i Cinemax. Multipleks telewizyjny, multipleks telewizji cyfrowej, multipleks cyfrowy, multipleks naziemnej telewizji cyfrowej, multipleks DVB-T (w skrócie MUX lub MX z ang. multiplex) to pakiet kanałów telewizyjnych, radiowych i dodatkowych usług jednocześnie transmitowanych cyfrowo do odbiorcy w jednym kanale częstotliwości.

Inne terytoria[ | edytuj kod]

11 lutego 2021 WarnerMedia zapowiedział, że do końca roku HBO Max zadebiutuje w wybranych państwach Ameryki Łacińskiej i Europy. 29 czerwca 2021 serwis został uruchomiony w 39 krajach Ameryki Łacińskiej. Podobnie jak w Stanach Zjednoczonych, wraz z jego startem została w nich wygaszona usługa HBO Go, której użytkownicy otrzymali automatycznie dostęp do HBO Max.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Hanna-Barbera (właśc. Hanna-Barbera Cartoons, Inc.) – studio filmów animowanych założone przez Williama Hanna i Josepha Barbera, produkujące filmy rysunkowe.

26 października 2021 HBO Max został uruchomiony w sześciu państwach Europy: Szwecji, Danii, Norwegii, Finlandii, Hiszpanii i Andorze. Zastąpił on istniejące tam usługi wideo na życzenie prowadzone przez HBO Europe: HBO Nordic w krajach skandynawskich oraz HBO España w Hiszpanii i Andorze (w krajach tych nie funkcjonowały linearne stacje telewizyjne HBO).

Grupa Samsung (kor. Samseong – trzy gwiazdy) – jedna z największych południowokoreańskich grup biznesowych (czeboli) zrzeszających firmy produkcyjne i usługowe działające w wielu branżach, oraz instytucje finansowe. Założona w 1938 roku przez Lee Byung-Chula jako firma eksportowa, wkrótce rozszerzyła swą działalność także na inne dziedziny.PlayStation (PS, popularnie zwane także – PSX) (jap. プレイステーション, pureisutēshon; pol. dosł. StacjaGier) – 32-bitowa konsola do gier wideo, wyprodukowana w Japonii przez firmę Sony Computer Entertainment, zaprojektowana przez Kena Kutaragiego.

Koncern WarnerMedia zapowiedział, że w 2022 HBO Max pojawi się w 21 innych państwach Europy. Wśród nich znajdą się wszystkie pozostałe kraje, w których HBO Europe prowadzi lokalne oddziały HBO, w tym Polska. W nich HBO Max zastąpi istniejącą już usługę wideo na życzenie HBO Go. Ponadto serwis pojawi się w sześciu państwach, w których usługi HBO nigdy nie istniały: Turcji, Grecji, Islandii i krajach bałtyckich, a także w Holandii, gdzie HBO istniało, ale zostało zamknięte w 2016.

Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.Kraje bałtyckie – nazwa stosowana dla określenia trzech państw położonych nad Morzem Bałtyckim: Litwy, Łotwy i Estonii. Zajmują one powierzchnię 175,1 tys. km², zamieszkuje je ok. 6,9 mln mieszkańców (2010). Ich mieszkańców określa się niekiedy mianem Bałtów.

Jason Kilar, dyrektor operacyjny WarnerMedia, zdradził, że Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Niemczech, Austrii i Szwajcarii HBO Max zadebiutuje nie wcześniej niż w 2025 ze względu na fakt, że do tego czasu kanały grupy Sky Group mają wyłączność na dystrybucję programów HBO w tych krajach. Z kolei we Francji start serwisu jest powstrzymywany przez fakt, że prawa do dystrybucji programów HBO mają Orange i Canal+. WarnerMedia zapowiedział, że po ich wygaśnięciu (najwcześniej w 2023) HBO Max zostanie uruchomiony, a już w 2021 powstał zespół do spraw produkcji oryginalnych francuskich programów.

Doom Patrol – amerykański internetowy serial science fiction wyprodukowany przez Jeremy Carver Productions, Berlanti Productions, DC Entertainment oraz Warner Bros. Television, który jest spin-offem serialu Titans (serial). „Doom Patrol” jest udostępniony od 15 lutego 2019 roku na platformie DC Universe. Powstał na bazie komiksów o zespole bohaterów o tej samej nazwie, co tytuł serialu. Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu.

We wrześniu 2021 WarnerMedia otworzył swój oddział w Azji, zapowiadając uruchomienie HBO Max w wybranych państwach kontynentu.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.
Subskrypcja - to mechanizm (element stron WWW) służący do pobierania od użytkowników ich adresów e-mail, które są katalogowane w bazach danych i używane do wysyłania określonych informacji (np. newslettera czy ofert handlowych).
Hulu – miejscowość (tätort) w Szwecji, w regionie Västra Götaland, w gminie Ulricehamn. W 2019r. miejscowość liczyła 254 mieszkańców.
Ulica Sezamkowa (ang. Sesame Street) – amerykański telewizyjny program edukacyjny dla dzieci, który zyskał dużą popularność w USA oraz wielu innych krajach świata, stanowiąc wzór dla późniejszych programów tego typu. Jest dobrym przykładem wykorzystania edukacji rozrywkowej w procesie edukacji społecznej, w tym wypadku edukacji najmłodszych.
Dolby Atmos – nazwa technologii dźwięku obiektowego stworzonej przez firmę Dolby Laboratories w kwietniu 2012 roku, która została po raz pierwszy wykorzystana w filmie Merida waleczna wytwórni Pixar. Pierwsza instalacja została wykonana w Teatrze Dolby w Hollywood, na potrzeby premiery filmu Merida waleczna w czerwcu 2012 r. W 2012 roku istniało około 25 instalacji Dolby Atmos na całym świecie. Liczba ta wzrosła do 300 miejsc w 2013 roku. W czerwcu 2016 istniało ich ponad 1600.
Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).

Reklama