HBO Polska

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z HBO HD)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Biurowiec Ethos przy placu Trzech Krzyży 10/14 w Warszawie, siedziba spółki

HBO Polska (akronim od Home Box Office) – płatna polska sieć stacji telewizyjnych, nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Polski oddział amerykańskiej sieci HBO należącej do koncernu WarnerMedia, prowadzony przez HBO Europe.

Pokój 104 (ang. Room 104) – amerykański serial telewizyjny (komedio-dramat, horror, antologia) wyprodukowany przez Duplass Brothers Television, którego twórcami są Jay Duplass i Mark Duplass. Serial jest emitowany od 28 lipca 2017 roku przez HBO, a w Polsce od 18 sierpnia 2017 roku przez HBO 3 oraz jest dostępny na platformie HBO GO. Pohamuj entuzjazm (w oryg. Curb Your Enthusiasm) - amerykański sitcom, z jednym z twórców Kronik Seinfelda, Larrym Davidem w roli samego siebie.

W skład HBO na terenie Polski wchodzą 3 kanały: HBO (HD), HBO2 (HD) i HBO3 (HD). Spółka HBO jest też właścicielem kanałów Cinemax HD, Cinemax 2 HD, Cinemax i Cinemax 2. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO On Demand (dawniej HBO Digital) oraz HBO GO. W Polsce HBO był producentem programów rozrywkowych Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.

Zwierzęta – amerykański serial telewizyjny (komedia animowana) wyprodukowany przez Duplass Brothers Television. Twórcą serial są Phil Matarese i Mike Luciano. Premierowy odcinek został wyemitowany 5 lutego 2016 roku przez HBO.Cinemax – marka telewizyjnych kanałów filmowych, należąca do amerykańskiego nadawcy HBO, który z kolei stanowi część koncernu Time Warner. Pierwszy kanał pod tą nazwą został uruchomiony w USA w 1980. Obecnie na rynku amerykańskim w ramach rodziny Cinemaxu działa 8 kanałów filmowych, prezentujących różne rodzaje kina, od produkcji hollywoodzkich, poprzez kino artystyczne aż po filmy erotyczne.

Kanały należące do grupy HBO nie emitują reklam. Sporą część ramówki stanowią najnowsze produkcje światowego kina, które bywają emitowane nawet kilka dni po premierze w danym kraju. Zasadniczo, stacje wchodzące w skład koncernu odtwarzają filmy i programy wyprodukowane po roku 2000 ze szczególnym uwzględnieniem drugiej dekady XXI wieku.

HBO GO – internetowy serwis wideo na życzenie, oferujący dostęp do filmów, seriali oraz programów z oferty kanałów HBO i Cinemax. Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.

Historia kanału[ | edytuj kod]

W Polsce kanał HBO rozpoczął próbną emisję z Niemiec 12 lipca 1996 roku, a oficjalnie uruchomiono go 17 września 1996 roku. Była to pierwsza stacja filmowa premium na tym rynku. Do końca 2007 roku stacja, wraz z kolejno uruchamianymi nowymi kanałami HBO2 i HBO Comedy, była dostępna w ofercie platformy satelitarnej Cyfra+ i w sieciach kablowych. 1 stycznia 2008 roku platforma straciła wyłączność na kanały HBO, w wyniku czego kanały znalazły się też na innych platformach. Platforma cyfrowa n oraz Cyfrowy Polsat wraz z datą zakończenia wyłączności dołączyły pakiet HBO do swojej oferty.

The Hollywood Reporter - amerykańskie czasopismo poświęcone życiu i karierze gwiazd Hollywood. Ukazuje się od 1930 roku.Gentleman Jack – brytyjski serial obyczajowo-historyczny, emitowany przez telewizję HBO od 22 kwietnia 2019 roku (premiera w USA, premiera w Wielkiej Brytanii 19 maja); koprodukcja HBO i BBC One. 23 maja 2019 r. zapowiedziano premierę drugiego sezonu.

Na 2022 zapowiedziane jest uruchomienie w Polsce HBO Max, czyli międzynarodowego serwisu strumieniowego wideo na życzenie zawierającego między innymi ofertę programową HBO. HBO Max zastąpi HBO Go.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Euforia – amerykański serial telewizyjny (dramat młodzieżowy) wyprodukowany przez A24 Television, The Reasonable Bunch, Little Lamb, DreamCrew oraz Tedy Productions, który jest adaptacją izraelskiego serialu o tym samym tytule stworzonego przez Ron Leshem, Daphna Levin i Tmira Yardeni. Serial jest emitowany od 16 czerwca 2019 przez HBO, w Polsce dzień później przez HBO Polska.
HBO Europe – firma oferująca płatne usługi telewizyjne działających w piętnastu krajach Europy, gółwnie Europy Środkowej i Wschodniej.
HBO GO – internetowy serwis wideo na życzenie, oferujący dostęp do filmów, seriali oraz programów z oferty kanałów HBO i Cinemax.
Plac Trzech Krzyży w Warszawie – plac w Warszawie, w Śródmieściu, w ciągu Traktu Królewskiego, u wylotu Nowego Światu, ul. Książęcej, Bolesława Prusa, Wiejskiej, Alej Ujazdowskich, ul. Mokotowskiej, Hożej, Brackiej i Żurawiej; dawny plac rozdrożny na trakcie ze Starej Warszawy do Solca, Ujazdowa, Rakowca i Grzybowa.
Cyfrowy Polsat (WIG30: CYFRPLSAT, GPW: CPS) – polska telewizyjno-radiowa satelitarna platforma cyfrowa, której właścicielem jest Cyfrowy Polsat SA. Jest największą platformą satelitarną w Europie Środkowo-Wschodniej i czwartą pod względem ilości abonentów w całej Europie. W listopadzie 2009 roku będąc 10 lat na rynku platforma posiadała 3 mln abonentów (+600 tys. użytkowników prepaid). Obecnie Cyfrowy Polsat jest największą platformą w Polsce pod względem liczby kanałów, ma 3.558.000 abonentów (listopad 2012), co daje piąte miejsce w Europie wśród platform cyfrowych.
Detektyw (serial telewizyjny) – dramatyczny kryminalny, amerykański serial telewizyjny, który będzie emitowany przez HBO. Serial będzie miał swoją premierę 12 stycznia 2014 roku. Polska premiera serialu przewidziana jest na 13 stycznia 2014 roku na kanale HBO Polska Twórca serialu jest Nic Pizzolatto, który napisał także scenariusz.
Los Espookys – amerykański serial telewizyjny (komedia horror) wyprodukowany przez Broadway Video, Más Mejor, Antigravico oraz Fabula, który jest emitowany od 14 czerwca 2019 roku przez HBO . Natomiast w Polsce od 23 sierpnia 2019 roku przez HBO Polska.

Reklama