• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • H-II

  Przeczytaj także...
  Kosmodrom Tanegashima (jap. 種子島宇宙センター, Tanegashima Uchū Sentā, Centrum Kosmiczne Tanegashima) – japoński ośrodek do wystrzeliwania w przestrzeń kosmiczną rakiet ze sztucznymi satelitami, podległy JAXA. Usytuowany na południowo-wschodnim skraju wyspy Tanegashima (prefektura Kagoshima), 35 km na południe od Kiusiu. Zajmuje powierzchnię 9,7 km.Mitsubishi (jap. 三菱, Mitsubishi) - ogólna nazwa japońskiego konglomeratu występującego pod nazwą Mitsubishi Group; także marka, nazwa licznych przedsiębiorstw tej grupy, luźno powiązanych jako keiretsu. Spółka akcyjna notowana na giełdzie w Tokio.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

  H-IIjapońska rakieta nośna produkowana przez firmę Mitsubishi w trzech wariantach: podstawowym, S i jego modyfikacji, z dwoma dodatkowymi silnikami stałopędnymi. Konstrukcja została szybko porzucona z powodu wysokich kosztów i zawodności. Bezpośrednio z rakiety H-II wywodzą się jej dwie odmiany. H-IIA i H-IIB. Ta ostatnia 10 września 2009 wyniosłą na orbitę pierwszy egzemplarz automatycznego statku transportowego HTV.

  H-IIA (H2A) - japońska rakieta nośna z rodziny H-II, operowana przez Mitsubishi Heavy Industries i Japan Aerospace Exploration Agency, wykorzystywana głównie do startów satelitów na orbitę geostacjonarną, jak również użyto jej do wysłania sondy księżycowej i przyszłego orbitera Wenus. 95-procentowy wskaźnik udanych startów klasyfikuje H-IIA jako jedną z najbardziej niezawodnych rakiet na świecie, tuż obok rakiet Atlas V (niezawodność 96,4%) i Ariane 5 (94,9%).TRMM (ang. Tropical Rainfall Measuring Mission, tj. misja pomiaru deszczów tropikalnych) – amerykańsko-japoński satelita naukowy; pierwszy w historii satelita poświęcony wyłącznie badaniom opadów deszczów i bilansu energetycznego Ziemi. Misja pierwotnie planowana na trzy lata, wobec wielu sukcesów naukowych i swojej unikalności, została przedłużona i satelita działa do tej pory (stan na październik 2013). Strona amerykańska zapewniła statek i jego cztery instrumenty, japońska – wystrzelenie satelity i pozostały sprzęt naukowy. Koszt misji wyniósł około 650 mln USD.

  Poza fazę koncepcyjną nie wyszedł wariant o nazwie HIMES. Rakieta w tej konfiguracji miała składać się z 9 członów zerowych LACE, z silnikami LE-5, na ciekły wodór i ciekłe powietrze; członu H-2-1; członu HIMES. Jej ciąg miał wynosić 2167 kN, masa 183 700 kg, wysokość 50 metrów.

  H-IIB (H2B) – japońska rakieta nośna produkowana przez Mitsubishi Heavy Industries i Japan Aerospace Exploration Agency, najmocniejsza rakieta z rodziny H-II. Wykorzystywana głównie do wynoszenia pojazdów HTV Kounotori w celu dostarczenia zaopatrzenia i zestawów eksperymentów na Międzynarodową Stację Kosmiczną.H-II Transfer Vehicle (HTV, nazwa własna: Kounotori, z japońskiego Biały bocian) – seria bezzałogowych transportowych statków kosmicznych zbudowanych przez japońską agencję JAXA. HTV służą do dostarczania zaopatrzenia do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), głównie dla japońskiego modułu Japanese Experiment Module (JEM, Kibō).

  Wariant podstawowy[ | edytuj kod]

  Produkowany w latach 1994–1999, składał się z dwóch członów i dwóch rakiet dodatkowych, stopnia zerowego.

  Ryseui (OREX) – japoński satelita technologiczny do praktycznego badania procesu ponownego wejścia statku kosmicznego do atmosfery Ziemi. Stanowił element prac badawczo-rozwojowych związanych z japońskim kosmoplanem HOPE-X. Wystrzelony wraz z satelitą Myojo.

  Chronologia[ | edytuj kod]

  1. 3 lutego 1994, 22:20 GMT; s/n TF1; miejsce startu: Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima (YLP-1), Japonia
   Ładunek: Ryusei, Myojo; Uwagi: start udany
  2. 28 sierpnia 1994, 07:50 GMT; s/n T2F; miejsce startu: Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima (YLP-1), Japonia
   Ładunek: Kiku 6; Uwagi: start częściowo udany – ładunek nie osiągnął orbity geostacjonarnej z powodu nie włączenia się dodatkowego silnika LAPS, mającego umieścić satelitę na docelowej orbicie
  3. 17 sierpnia 1996, 01:53 GMT; s/n 4F; miejsce startu: Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima (YLP-1), Japonia
   Ładunek: Midori 1, JAS 2; Uwagi: start udany
  4. 27 listopada 1997, 21:27 GMT; s/n 6F; miejsce startu: Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima (YLP-1), Japonia
   Ładunek: TRMM, Kiku 7; Uwagi: start udany
  5. 21 stycznia 1998, 07:55 GMT; s/n 5F; miejsce startu: Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima (YLP-1), Japonia
   Ładunek: Kakehashi; Uwagi: start częściowo udany

  Wariant z silnikami pomocniczymi[ | edytuj kod]

  Jednorazowa zmiana konfiguracji rakiety w wariancie podstawowym, polegająca na zastosowaniu dwóch dodatkowych silników stałopędnych, jako dodatku do dwóch stałopędnych członów rakietowych. Zwiększało to ciąg startowy do 4600 kN, a masę do 281 000 kg.

  Chronologia[ | edytuj kod]

  1. 18 marca 1995, 08:01 GMT; s/n 3F; miejsce startu: Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima (YLP-1), Japonia
  Ładunek: SFU, Himawari 5; Uwagi: start udany

  Wariant S[ | edytuj kod]

  Konfiguracja rakiety H-II różniąca się użyciem 2. stopnia rakiety z silnikiem LE-5B, zamiast LE-5A.

  Chronologia[ | edytuj kod]

  1. 15 listopada 1999, 07:29 GMT; s/n 8F; miejsce startu: Centrum Lotów Kosmicznych Tanegashima (YLP-1), Japonia
  Ładunek: Himawari 6; Uwagi: start nieudany - awaria I członu

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rodzina rakiet H-II
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. W tym 800 mln USD na opracowanie silnika LE-7 II członu rakiety.
  2. Tzw. solid sub booster, SSB.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Gunter's Space Page (ang.)
 • Mark Wade: H-II (ang.). W: Encyclopedia Astronautica [on-line].
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • H-II - japońska agencja kosmiczna, JAXA (ang. • jap.)
 • Reklama

  Czas generowania strony: 0.839 sek.