Gypsy (musical)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gypsy jest musicalem z 1959 roku z muzyką Jule Styne'a i librettem Stephena Sondheima. Dzieło jest luźno oparte na pamiętnikach striptizerki Gypsy Rose Lee koncentrując się na jej matce - Rose. Musical zawiera kilka utworów, które stały się popularnymi standardami, m.in. Everything's Coming up Roses, You Gotta Get a Gimmick, Let Me Entertain You. Dzieło jest uważany za jedno z najważniejszych osiągnięć tradycyjnego amerykańskiego teatru muzycznego połowy XX wieku a główna postać, Rose - za "jedną z niewielu złożonych postaci w musicalu amerykańskim”.

Irving Berlin, właśc. Israel Isidore Beilin lub Baline (ur. 11 maja 1888 w Mohylewie, zm. 22 września 1989 w Nowym Jorku) – amerykański kompozytor muzyki rozrywkowej (ok. 500 piosenek) pochodzenia żydowskiego, wolnomularz.Cole Albert Porter (ur. 9 czerwca 1891 w Peru, Indiana, zm. 15 października 1964 w Santa Monica) – jeden z największych kompozytorów amerykańskich, twórca musicali, zarówno filmowych, jak i wystawianych na Broadwayu (najsłynniejszy z nich to Kiss me Kate!). Przedstawiciel tzw. wielkiej piątki kompozytorów, którzy tworzyli zasady musicalu obowiązujące do końca pierwszej poł. XX w. Ceniony za eleganckie i wyrafinowane melodie oraz błyskotliwe, często dwuznaczne teksty.

Produkcja[ | edytuj kod]

Powstanie dzieła[ | edytuj kod]

Musical oparty na pamiętnikach Gypsy Rose Lee był pomysłem producenta Davida Merricka i aktorki Ethel Merman. Merrick przeczytał wspomnienia Lee w Harper's Magazine i zwrócił się do niej o prawa. Kompozytorzy Irving Berlin i Cole Porter odrzucili propozycję współpracy. Zadania podjął się Stephen Sondheim, jednak Merman nie chciała nieznanego jeszcze kompozytora i zdecydowała by muzykę komponował Jule Styne. Sondheim początkowo zrezygnował odmawiając napisania tylko libretto - lecz jego mentor Oscar Hammerstein przekonał go do przyjęcia pracy.

Harper’s Magazine – amerykański miesięcznik społeczno-polityczny, który ukazuje się nieprzerwanie od 1850 roku, co czyni go drugim (po Scientific American) najdłużej wydawanym czasopismem w Stanach Zjednoczonych. Przeciętny nakład magazynu to 220 000 egzemplarzy. Oscar Hammerstein II, właściwie Oscar Greeley Clendenning Hammerstein (ur. 12 lipca 1895, zm. 23 sierpnia 1960) - amerykański pisarz, twórca musicali. Dwukrotny zdobywca Oskara w kategorii "Najlepsza piosenka".

USA[ | edytuj kod]

Broadway 1959[ | edytuj kod]

Oryginalna produkcja na Broadwayu miała premierę 21 maja 1959 roku w The Broadway Theatre, później przeniesiona do Imperial Theatre została zamknięta 25 marca 1961 roku po 702 przedstawieniach. Producentem był David Merrick, reżyserem i choreografem Jerome Robbins. W premierowych rolach wystąpili: Ethel Merman jako Rose, Jack Klugman jako Herbie i Sandra Church jako Louise.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Jack Klugman, właśc. Jacob Joachim Klugman (ur. 27 kwietnia 1922 w Filadelfii, zm. 24 grudnia 2012 w Los Angeles) – amerykański aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Oryginalna produkcja otrzymała osiem nominacji do nagrody Tony (nie zdobywając żadnej nagrody), po jej zakończeniu rozpoczęły się dwie trasy koncertowe - pierwsza od marca do grudnia 1961 (z Merman w roli głównej). W drugiej krajowej trasie jako Rose wystąpiła Mitzi Green, trasa rozpoczęta we wrześniu 1961 zakończona w styczniu 1962.

Stephen Joshua Sondheim (ur. 22 marca 1930 w Nowym Jorku) – amerykański scenarzysta musicali teatralnych, kompozytor i autor tekstów piosenek (m.in. musicalu West Side Story), laureat nagrody Pulitzera za scenariusz do musicalu Niedziela w parku z Georgem, odznaczony Medalem Wolności i National Medal of Arts.Striptease lub striptiz (w wolnym tłumaczeniu z jęz. ang. "podniecające rozbieranie") - rodzaj pokazu erotycznego, polegającego na celowym, nieśpiesznym zdejmowaniu z siebie kolejnych części garderoby, które ma na celu wywołania podniecenia seksualnego poprzez ukazywanie nagiego ciała w tańcu. Charakterystyczną cechą takiego pokazu jest stopniowanie napięcia oraz spowalnianie zdejmowania części odzieży w tych momentach, kiedy widownia chce zobaczyć dalsze obnażanie się. Pokazy striptease odbywają się niemal zawsze z podkładem muzycznym.

Wznowienie Broadway 1974[ | edytuj kod]

Produkcja z West End odbyła 24-tygodniową trasę po Ameryce Północnej, zaczynając od Toronto, poprzez Los Angeles, Filadelfii, Waszyngton i Boston. Następnie wystawiono ją na Broadwayu w Winter Garden Theatre 23 września 1974 kończąc 4 stycznia 1975 r. po 120 przedstawieniach. Obsadę stanowili: Angela Landsbury jako Rose, Rex Robbins grał Herbie, Maureen Moore jako June. Angela Lansbury za rolę otrzymała nagrodę Tony w 1975.

Bonita Melody Lysette "Bonnie" Langford (ur. 22 lipca 1964 w Surrey) – brytyjska aktorka filmowa, telewizyjna i teatralna, a także tancerka i piosenkarka. Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.

Wznowienie Broadway 1989[ | edytuj kod]

Zostało poprzedzone tournee po USA rozpoczętym w Jackie Gleason Theatre of the Performing Arts w Miami Beach w maju 1989, które było kontynuowane w St. Louis Municipal Opera Theatre w czerwcu 1989, Los Angeles Music Center i Orange County Performing Arts Center, Costa Mesa w Kalifornii w lipcu 1989 oraz w waszyngtońskim Kennedy Center w sierpniu i wrześniu 1989 r.

Peter Davison, właśc. Peter Moffett (ur. 13 kwietnia 1951 w Londynie), brytyjski aktor znany z ról w serialach Wszystkie stworzenia duże i małe i Doktor Who.Terri Sue „Tovah” Feldshuh (ur. 27 grudnia 1952 w Nowym Jorku) – aktorka amerykańska, piosenkarka i dramatopisarka. Od ponad czterech dekad jest gwiazdą Broadwayu, zdobywając cztery nominacje do nagrody Tony. Otrzymała również dwie nominacje do nagrody Emmy za Holokaust i Prawo i porządek, a także występowała w roli Deanny Monroe w serialu AMC Żywe trupy (2015–2016).

Na Broadwayu musical wystawiono 16 listopada 1989 w St. James Theatre, a po przenosinach do teatru Marquis zakończyła 28 lipca 1991 roku po 476 przedstawieniach. Zagrali: Tyne Daly jako Rose, Jonathan Hadary jako Herbie i Crista Moore jako Louise. Ta produkcja zdobyła nagrodę Drama Desk Award za najlepsze wznowienie a Daly zdobyła nagrodę Tony dla najlepszej aktorki w musicalu.

Storrs – miejscowość (census-designated place), w gminie Mansfield, w hrabstwie Tolland, w stanie Connecticut, w Stanach Zjednoczonych, położone ok. 115 km na południowy zachód od Bostonu. W 2010 roku miejscowość liczyła 15 344 mieszkańców.Internet Broadway Database (IBDB) – internetowa baza zawierająca informacje o produkcjach teatralnych z Broadwayu, ich obsadzie aktorskiej i technicznej. Jest zarządzana przez Departament Badań The Broadway League (zrzeszenia producentów z Broadwayu). Dostępne są również aplikacje dla IOS i Android.

Millburn 1998[ | edytuj kod]

Betty Buckley, Deborah Gibson i Lenny Wolpe wystąpili w Paper Mill Playhouse w Millburn, New Jersey z Laurą Bell Bundy jako June. Plany przeniesienia produkcji na Broadway nie ziściły się.

Wznowienie Broadway 2003[ | edytuj kod]

Kolejne wznowienie rozpoczęła się 1 maja 2003 w teatrze Shubert. Reżyserem był Sam Mendes, Bernadette Peters grała rolę Rose. W obsadzie wystąpili John Dossett jako Herbie, Tammy Blanchard jako Louise, produkcja była nominowana do czterech nagród Tony, w tym za najlepsze wznowienie musicalu i najlepszą aktorkę w musicalu. Spektakl ostatecznie został zamknięty 30 maja 2004 po 451 występach.

Natalie Wood, właśc. Natalia Nikołajewna Zacharienko (ur. 20 lipca 1938 w San Francisco, zm. 29 listopada 1981) – amerykańska aktorka.Dennis – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Massachusetts, w hrabstwie Barnstable. Jego powierzchnia wynosi 53,12 km². Według danych szacunkowych z 1 lipca 2015 roku populacja Dennis wynosiła 14 005 mieszkańców.

Wznowienie Broadway 2008[ | edytuj kod]

Patti LuPone po raz pierwszy wcieliła się w postać Rose in Gypsy na festiwalu Ravinia w sierpniu 2006 roku. Jack Viertel, dyrektor artystyczny New York City Center Encores! zobaczył produkcję i zdecydował o wystawieniu produkcji podczas nowojorskich Encores!. Od 9 do 29 lipca 2007 roku program był prezentowany w New York City Center. W produkcji wystąpili także Laura Benanti jako Louise, Boyd Gaines jako Herbie i Leigh Ann Larkin jako June. Produkcja zakończyła się sukcesem i została przeniesiona na Broadway z premierą w St. James Theatre 27 marca 2008.

Rose Louise Hovick (ur. 9 lutego 1911 w Seattle, zm. 26 kwietnia 1970 w Los Angeles) − amerykańska aktorka, przedstawicielka burleski. Siostra aktorki June Havoc, na podstawie jej życiorysu powstał film - Gypsy.Wichita – miasto w USA, największe miasto stanu Kansas, nad rzeką Arkansas. Nazwa miasta pochodzi od nazwy plemienia Indian Wichita.

Produkcja ta zdobyła wiele nagród, w tym Tony Awards i Drama Desk Awards dla LuPone, Gainesa i Benanti i została zamknięta 11 stycznia 2009 po 332 przedstawieniach.

Irving 2011[ | edytuj kod]

Przedstawienie wystawiano od 9 do 18 września w Lyric Stage w Irving w Teksasie z 39-osobową oryginalną orkiestracją. Sue Mathys jako Rose, Ashton Smalling jako June z lokalnymi wykonawcami Mary McElree jako Louise i Sonny Franks jako Herbie.

Bristol ( | edytuj kod]

Tovah Feldshuh zagrała jako Rose w produkcji w Riverside Theatre w Bristolu (Pensylwania), która trwała od 8 grudnia 2011 do 15 stycznia 2012.

Meksyk (hiszp. Ciudad de México) – stolica Meksyku, położona na wyżynie leżącej w środkowej części kraju. Zajmuje powierzchnię 1479 km². Populacja miasta wynosi 8 720 916 mieszkańców, natomiast obszar metropolitarny zamieszkuje 19 231 829 osób (2005 r.). Szacuje się, że całe megalopolis liczy ok. 22–25 mln mieszkańców i jest uznawana za trzecią po Tokio i Seulu aglomerację miejską świata. Region miasta odznacza się także jednym z największych i najszybszych przyrostów liczby ludności.Irving - miasto w USA, w stanie Teksas, w obszarze metropolitalnym Dallas-Fort Worth. 196 084 mieszkańców (2006). Mieści się w nim siedziba największego koncernu świata, firmy naftowo-gazowej: ExxonMobil.

| edytuj kod]

W lipcu 2014 r. Leslie Uggams wystąpiła w roli Rose w Connecticut Repertory Theatre. W produkcji wystąpili także Scott Ripley jako Herbie, Alanna Saunders jako June i Amandina Altomare jako Louise. Uggams jest pierwszą Afroamerykanką, która wcieliła się w rolę Rose . Dennis (Massachusetts) 2017

W lipcu i sierpniu 2017 roku w The Cape Playhouse Julia Murney wystąpiła jako Rose, Caroline Bowman jako Louise, James Lloyd Reynolds jako Herbie, Tess Soltau jako June.

Rosalind Russell (ur. 4 czerwca 1907 w Waterbury, zm. 28 listopada 1976 w Beverly Hills) − amerykańska aktorka, czterokrotnie nominowana do Oscara.Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.
Chicago 2018

W październiku 2018 roku E. Faye Butler wystąpiła jako Rose w spektaklu wyreżyserowanym przez Michaela Webera w Porchlight Music Theatre w Chicago. Daryn Whitney Harrell wystąpiła jako Louise, Antonio Garcia jako Herbie, Aalon Smith jako June. Produkcja została zamknięta 29 grudnia 2018 r.

Wielka Brytania[ | edytuj kod]

Rose

West End 1973[ | edytuj kod]

W londyńskiej premierze w 1973 roku Rose miała zagrać Elaine Stritch, słaba przedsprzedaż spowodowała, że producenci zatrudnili bardziej znaną Angelę Lansbury. Premiera odbyła się w Piccadilly Theatre 29 maja 1973, W obsadzie znaleźli się wystąpili Zan Charisse, Barrie Ingham, Debbie Bowen i Bonnie Langford. Angela Lansbury opuściła produkcję w Londynie w grudniu 1973 (aby odbyć trasę po USA), a jej następczynią została Dolores Gray. Produkcja została zamknięta 2 marca 1974 roku, po 300 przedstawieniach.

Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.Silvi Vrait (ur. 28 kwietnia 1951 w Kehrze, zm. 28 czerwca 2013 w Tallinnie) – estońska piosenkarka i nauczycielka muzyki, reprezentantka Estonii podczas 39. Konkursu Piosenki Eurowizji w 1994 roku.

Leicester 2012[ | edytuj kod]

Kolejne wystawienie w Wielkiej Brytanii miało miejsce w Leicester Curve Theatre w marcu 2012 r. z udziałem australijskiej aktorki Caroline O'Connor jako Rose, Victorii Hamilton-Barritt jako Louise, Davida Fleeshmana jako Herbie i Daisy Maywood jako June. Spektakl wystawiano 6 tygodni.

| edytuj kod]

W październiku 2014 r. Imelda Staunton wystąpiła w Chichester Festival Theatre jako Rose w produkcji w reżyserii Jonathana Kenta. Lara Pulver występowała jako Louise, Kevin Whately jako Herbie, Louise Gold jako Mazeppa, Anita Louise Combe jako Tessie Tura i Julie Legrand jako Electra. Musical trwał do 8 listopada. Produkcja otrzymała nagrodę Critics 'Choice Theatre Award dla najlepszego musicalu w 2014 roku

Niagara-on-the-Lake – miasto (ang. town) w Kanadzie, w prowincji Ontario, w regionie Niagara. Miasto jest położone w rogu uformowanym przez jezioro Ontario i wpływającą do niego rzekę Niagara która tworzy granicę między Kanadą i USA.Bette Midler (ur. 1 grudnia 1945 w Honolulu) – amerykańska aktorka, wokalistka, producentka, scenarzystka i kompozytorka.

West End 2015[ | edytuj kod]

Po sukcesie w Chichester spektakl przeniesiono na West End do Savoy Theatre w dniu 15 kwietnia 2015 (z przedstawieniami do 28 listopada). Prawie identyczną obsadę tworzyli Imelda Staunton jako Rose, Peter Davison jako Herbie, Lara Pulver jako Louise, Gemma Sutton jako June, Dan Burton jako Tulsa, Anita Louise Combe jako Tessie Tura, Louise Gold jako Mazeppa i Julie Legrand jako Electra.

Chichester – miasto o statusie city w Wielkiej Brytanii, położone w południowej Anglii, w hrabstwie West Sussex. W 2001 roku miasto to zamieszkiwało 23 731 osób.Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.

Produkcja londyńska została nominowana do ośmiu nagród Laurence Oliviera w 2016 roku, zdobywając cztery nagrody. Została także nagrodzona za najlepszą produkcję muzyczną i najlepszy występ w musicalu (dla Staunton) przez UK Theatre Awards, Staunton zdobyła też nagrodę Evening Standard Awards w 2015 r. Produkcja została zarejestrowana i wyemitowana w BBC Four w okresie świąteczno-noworocznym 2015 i ukazała się na DVD.

Arthur Laurents (ur. 14 lipca 1917, zm. 5 maja 2011) – amerykański dramaturg, librecista, reżyser teatralny i scenarzysta. Napisał między innymi scenariusze do takich przedstawień jak West Side Story, Gypsy: A Musical Fable, Tacy byliśmy.Silvia Pinal Hidalgo (ur. 12 września 1931 w Guaymas) – meksykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna, producentka i polityk.
Manchester 2019

W listopadzie 2019 roku Jo Davies wyreżyserowała w Manchester Royal Exchange produkcję z Rią Jones jako Rose, Dale Rapley jako Herbie i Melissa Lowe w czerwcu. Produkcja zakończyła się 1 lutego 2020.

Inne produkcje[ | edytuj kod]

Argentyna 1992[ | edytuj kod]

Produkcja rozpoczęła się w Teatro Astral w Buenos Aires, w reżyserii Víctora Garcíi Peralty. Mabel Manzotti wystąpiła w roli głównej. W obsadzie znaleźli się Sandra Guida (jako Gypsy), a także Eleonora Wexler i Ambar La Fox.

Meksyk 1998[ | edytuj kod]

Produkcja rozpoczęła się w Teatro Silvia Pinal w Meksyku, wyreżyserowana przez Silvię Pinal (która zagrała również Rose) i córką Alejandrą Guzmán jako Louise.

Karl Malden, właśc. Mladen George Sekulovich, serb. Младен Ђорђе Секуловић (ur. 22 marca 1912 w Chicago, zm. 1 lipca 2009 w Los Angeles) – amerykański aktor filmowy pochodzenia serbsko-czeskiego. Laureat Oscara za drugoplanową rolę w filmie Tramwaj zwany pożądaniem (1951; reż. Elia Kazan).Broadway, teatr broadwayowski jest popularnym określeniem przemysłu rozrywkowego (sztuk teatralnych lub musicali) zlokalizowanych na Manhattanie w Nowym Jorku wzdłuż ulicy Broadway (w tzw. Theatre District) oraz w Lincoln Center. Wraz z londyńskim West Endem, Broadway jest traktowany jako wiodący ośrodek sztuki teatralnej świata anglojęzycznego.

Estonia 2001[ | edytuj kod]

Produkcja była wystawiana w latach 2001 - 2003 w Teatrze Vanemuine w Tartu z Silvi Vrait jako Rose.

Kanada 2005[ | edytuj kod]

Produkcja odbyła się w Shaw Festival, Niagara-on-the-Lake, Ontario z Norą McLellan jako Rose i Julie Martell jako Louise

Brazylia 2010[ | edytuj kod]

Pierwsza produkcja brazylijska miała miejsce w Teatro Villa-Lobos w Rio de Janeiro z Totia Meirelles jakoRose, Renata Ricci jako June, and Eduardo Falcão jako Herbie. Produkcja została potem przeniesiona do Teatro Alfa, São Paulo.

Debbie Gibson, właściwie Deborah Ann "Debbie" Gibson (ur. 31 sierpnia 1970 w Nowy Jorku) – amerykańska piosenkarka, autorka tekstów, producentka muzyczna oraz aktorka.Ellen Tyne Daly (ur. 21 lutego 1946 w Madison w stanie Wisconsin) – amerykańska aktorka znana m. in. z roli detektyw Mary Beth Lacey z serialu kryminalnego z lat 80. pt. Cagney i Lacey opowiadającym o przygodach dwóch policjantek z Nowego Jorku. Grała również jedną z głównych ról w serialu Potyczki Amy. Za role w obu produkcjach otrzymała w sumie 5 nagród Emmy oraz 7 nominacji do niej. Serial Cagney i Lacey przyniósł jej także 4 nominacje do nagrody Złotego Globu.

Czechy 2010[ | edytuj kod]

Pierwsza czeska produkcja musicalu w Teatrze Tyl w Pilźnie była wystawiana krótko - 18 przedstawień. W roli Rose Stanislava Topinková Fořtová.

Polska[ | edytuj kod]

Spektakl do tej pory nie był wystawiany w Polsce.

Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

Złote Globy dla najlepszej aktorki w komedii lub musicalu jest to kategoria Złotych Globów, przyznawana od 1951 roku jako przez Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej akredytowanych w Hollywood. Powstała wskutek podziału nagrody za główną rolę kobiecą na dramat oraz komedię/musical.
Patti Ann LuPone (ur. 21 kwietnia 1949 w Northport) – amerykańska aktorka i piosenkarka, znana z roli Evy Perón w musicalu Evita w premierowej obsadzie na Broadwayu (1979) oraz Fantyny w pierwszej obsadzie Les Misérables na West Endzie (1985).
Dolores Gray - amerykańska aktorka filmowa i teatralna. Podczas swojej kariery śpiewała piosenki za Marilyn Monroe na ścieżce dźwiękowej do filmu Nie ma jak show.
Warner Bros. Entertainment (Warner Brothers) – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1923 roku w Los Angeles. Obecnie należy do jednej z największych korporacji mediowych świata, Time Warner.
BBC Four – brytyjski kanał telewizyjny należący do publicznego nadawcy radiowotelewizyjnego, BBC. Jest dostępny w naziemnym i satelitarnym przekazie cyfrowym, przy czym do jego odbioru poza Wielką Brytanią wymagana jest bardzo duża antena satelitarna. BBC Four nadaje codziennie w godzinach 19:00 - 04:00 w miejscu zajmowanym w ciągu dnia przez CBeebies.
Piccadilly Theatre – teatr w Londynie, przy ulicy Denman Street w granicach administracyjnych City of Westminster, zaliczany do teatrów West Endu i należący do Ambassador Theatre Group. Obiekt czerpie swoją nazwę od pobliskiego Piccadilly Circus.
Lara Pulver (ur. 1 września 1980 w Southend-on-Sea) – angielska aktorka, zdobywczyni nagrody Laurence’a Oliviera za rolę w musicalu Gypsy.

Reklama