Gymnotecjum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Od lewej: apotecjum, perytecjum, klejstotecjum i gymnotecjum

Gymnotecjum (łac. gymnothecium l. mn. gymnothecia) – rodzaj owocnika u workowców (askokarpu), w którym worki są rozmieszczone w luźnej sieci strzępek. Jest to owocnik zamknięty, podobny do klejstotecjum, jednak w odróżnieniu od niego nie posiada wyraźnego perydium. Luźna sieć strzępek otaczających worki często tworzy wyszukane zwoje lub kolce. Gymnotecja występują np. u grzybów z rodzajów Gymnoascus, Talaromyces, Arthroderma.

Askokarp (łac. ascoma, l.mn. ascomata) – owocnik grzybów workowych, spotykany też u porostów. Składa się z bardzo zbitych strzępek, i może zawierać miliony worków, z których każdy typowo zawiera osiem zarodników (askospor).Grzyby workowe (Ascomycota Caval.-Sm.) – typ grzybów z podkrólestwa Dikarya. Ich nazwa pochodzi od typu zarodni zwanej workiem (ascus), w której są wytwarzane zarodniki workowe (askospory).

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Cambell CK, Johnson EM, Warnock EM: Identifiaction of pathogenic fungi 2ed Wiley-Blackwell 2013
Askokarp (łac. ascoma, l.mn. ascomata) – owocnik grzybów workowych, spotykany też u porostów. Składa się z bardzo zbitych strzępek, i może zawierać miliony worków, z których każdy typowo zawiera osiem zarodników (askospor).Perytecjum (l.mn. perytecja), otocznia – owocnik płciowy workowców, czyli askokarp; kształtu kulistego do gruszkowatego, z otworem na szczycie.
Warto wiedzieć że... beta

Worek – u grzybów z gromady workowców (Ascomycota) specjalna komórka o charakterze zarodni, w której tworzy się 8 haploidalnych zarodników – askospor (rzadko inna liczba zarodników).
Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Reklama