Gwiezdne wrota (serial telewizyjny)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gwiezdne wrota (ang. Stargate SG-1, stylizowany na STARGᐰTE SG·1, krócej SG-1) – amerykańsko-kanadyjski serial fantastyczno-naukowy wyprodukowany przez MGM Television i Double Secret Productions. Twórcami serialu są Brad Wright i Jonathan Glassner. Fabuła serii opiera się na wydarzeniach przedstawionych w filmie z 1994 roku pt. Gwiezdne wrota. Serial składa się łącznie z 214 odcinków, podzielonych na 10 sezonów. Jego premiera miała miejsce 27 lipca 1997 roku na kanale Showtime; ostatni odcinek wyemitowano 13 marca 2007 roku na kanale Sky1. W 2008 roku powstały także dwa filmy fabularne związane z serialem, kończące jego wątki – Gwiezdne wrota: Arka Prawdy oraz Gwiezdne wrota: Continuum.

Poniżej znajduje się lista postaci występujących w serialu Gwiezdne wrota oraz związanych z nim filmach pełnometrażowych, zatytułowanych Gwiezdne wrota: Arka Prawdy oraz Gwiezdne wrota: Continuum.Dzieci bogów (ang.: Children of the Gods) – pilotażowy odcinek amerykańskiego serialu Gwiezdne wrota. Premiera odbyła się 27 lipca 1997. Od dnia 21 lipca 2009 roku jest możliwość kupna wersji reżyserskiej na DVD z nowymi efektami specjalnymi oraz scenami wyciętymi.

Akcja serialu rozpoczyna się rok po wydarzeniach z filmu kinowego, gdy rząd Stanów Zjednoczonych przypadkowo dowiaduje się, że przechowywane przez nich urządzenie Obcych o nazwie Gwiezdne Wrota jest w stanie transportować ludzi i przedmioty także na inne planety. W związku z tym zostają sformowane elitarne jednostki podlegające dowództwu Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, które mają za zadanie chronić Ziemię przed zagrożeniami z kosmosu, takimi jak Goa’uldowie czy Ori. Flagową drużyną jednostki jest SG-1, składająca się ze specjalistów w swoich dziedzinach – pułkownika Jacka O’Neilla (Richard Dean Anderson), doktora Daniela Jacksona (Michael Shanks), major Samanthy Carter (Amanda Tapping) i Teal'ca (Christopher Judge). Serial nawiązuje szczególnie do mitologii egipskiej i nordyckiej, a także do legend arturiańskich.

Legendy arturiańskie – zbiór opowieści związanych z legendarnym królem Arturem i rycerzami Okrągłego Stołu. Odnaleźć w nich można ślady wydarzeń historycznych i wpływy wielu kultur, szczególnie mitologii celtyckiej, wierzeń chrześcijańskich, oraz średniowiecznej kultury dworskiej.Corin Nemec czyli Joseph Charles Nemec IV (ur. 5 listopada 1971 w Little Rock, Arkansas) – amerykański aktor. Najbardziej znany wśród fanów jako Jonas Quinn z serialu telewizyjnego Gwiezdne wrota. Jego imię Corin wywodzi się z określenia jego babci, która wołała do niego Corky. Jego ojciec, Joseph C. III również jest aktorem. Corin mieszka obecnie w Kalifornii z żoną Jami i dwójką dzieci. Jest członkiem Church of Scientology.

Z serialem związana jest również seria Stargate: Infinity, dwie serie spin-off pt. Gwiezdne wrota: Atlantyda (2004–2009) oraz Gwiezdne wrota: Wszechświat (2009–2011), a także wiele słuchowisk, książek i gier.

Fabuła[ | edytuj kod]

Po powrocie pułkownika O’Neilla z misji na Abydos, gwiezdne wrota zostają wyłączone i przechowywane w bazie Cheyenne w pobliżu Colorado Springs w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. Rok później wrota zostają aktywowane z zewnątrz i do bazy za ich pomocą dostaje się grupa wojowników Jaffa, która atakuje bazę. Dowódca bazy, generał Hammond, prosi pułkownika O’Neilla o powrót do służby i pomoc w poprowadzeniu kolejnej misji na Abydos myśląc, że to właśnie stamtąd przybył wrogi oddział. Na miejscu ekipa z Ziemi spotyka doktora Jacksona, który został na planecie po pierwszej wyprawie. Wyjaśnia on, że dzięki zapiskom w jaskiniach na Abydos odkrył, że w galaktyce istnieje cała sieć gwiezdnych wrót, a wrogowie nie przyszli z Abydos, lecz mogli być przybyszami z któregoś z tysięcy istniejących adresów. Kolejny atak obcych, tym razem na mieszkańców Abydos, umożliwia Ziemianom odnalezienie i uratowanie porwanych mieszkańców, w tym także żony doktora Jacksona.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Mitologia nordycka – mitologia ludów krajów skandynawskich (północno-germańskich): Danii, Szwecji, Norwegii, Islandii i Wysp Owczych.

Na planecie Chulak zdobywają uznanie jednego z obcych – Teal'ca – który mając nadzieję na oswobodzenie swojego ludu spod rządów Goa’uldów, postanawia zdradzić swojego władcę i przyłączyć się do Ziemian. W bazie Cheyenne zostaje utworzone dowództwo gwiezdnych wrót – SGC, a także kilkanaście drużyn SG, w tym SG-1 w składzie: pułkownik Jack O’Neill, kapitan Samantha Carter, doktor Daniel Jackson i Teal'c. Drużyny mają za zadanie podróżowanie przez wrota, badanie innych światów i technologii, które umożliwiłyby walkę z Goa’uldami, a także pozyskiwanie nowych sojuszników.

Showtime – amerykańska telewizja emitowana na kilku platformach w różnych państwach, głównie w Stanach Zjednoczonych. Wystartowała 1 czerwca 1976 w Kalifornii.Astrofizyka – dziedzina nauki leżąca na pograniczu fizyki i astronomii, zajmująca się badaniem procesów fizycznych w skali astronomicznej oraz budową i prawami rządzącymi obiektami astronomicznymi. Tematem badań astrofizyki są procesy fizyczne we Wszechświecie dotyczące takich obiektów jak gwiazdy, galaktyki, materia międzygwiezdna oraz ich wzajemne oddziaływanie.

Saga Goa’uld[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Goa’uld.

Akcja odcinka pilotażowego zatytułowanego Dzieci bogów rozpoczyna się rok po wydarzeniach z pierwszego filmu. Głównym czarnym charakterem jest Apofis. SGC został reaktywowany po rocznej przerwie, gdy wrota okazują się być częścią międzyplanetarnej sieci łączącej liczne planety. Utworzone zostają zespoły SG, których zadaniem jest bronić Ziemię przed Goa’uldami, posiadającymi ogromne, międzygwiezdne okręty wojenne w kształcie piramid oraz niezliczoną armię Jaffa (dziedzicznych zniewolonych wojowników, będących ludzkimi inkubatorami dla larw Goa’uld). Flagowy zespół Ziemi SG-1, do którego dołącza były pierwszy przyboczny Apofisa (Lead Soldier Jaffa) Teal'c, spotyka się z innymi rasami oraz zawiązuje kilka kluczowych sojuszy:

HBO (akronim od Home Box Office) – komercyjna, płatna, amerykańska stacja telewizyjna nadająca głównie filmy największych wytwórni filmowych z Hollywood oraz produkująca własne seriale telewizyjne. Transmituje też wiele walk boksu zawodowego. Dostępna jest głównie przez sieci kablowe. W skład HBO na terenie Polski wchodzi 5 kanałów: HBO HD, HBO 2 HD, HBO, HBO 2 i HBO Comedy. Spółka HBO jest też właścicielem kanału Cinemax.. Dodatkowo jest dostępna wypożyczalnia filmów HBO ON DEMAND (dawniej HBO Digital). W Polsce HBO jest producentem programów rozrywkowych HBO Na Stojaka i HBO Stand Up Comedy Club.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
 • Podobni do Goa’uldów, ale żyjący w pełnej symbiozie z własnymi larwami Goa′uldów – Tok’ra
 • Bardzo zaawansowani ludzie – Tollanie
 • Pacyfiści – Noxowie
 • Istoty podobne do opisywanych podczas kontaktu w Roswell. Bardzo zaawansowana rasa, która objawiała się ludziom przez tysiące lat jako Bogowie starożytnych Wikingów, lecz nie wykorzystujący ludzi – Asgardzi
 • Oraz resztki potężnych Pradawnych po ascendencji.
 • Innym zagrożeniem, które pojawia się w sezonie 4 (i finale sezonu 3) są maszyny o nazwie Replikatory. W międzyczasie również nieuczciwi agenci wywiadu na Ziemi, organizacja NID, wielokrotnie próbuje przejąć kontrolę nad Gwiezdnymi Wrotami i innymi technologiami obcych. Mimo śmierci Apophisa na początku sezonu 5, Imperium Goa’uld pozostaje poważnym zagrożeniem dla SGC oraz Ziemi i jej sojuszników (do końca sezonu 8). Władca Systemów Lord Baal (inny zapis: Ba′al) (Cliff Simon) jest jedynym wpływowym Goa’uld w trakcie ostatnich dwóch sezonów Stargate SG-1. Został on ostatecznie pokonany w filmie DVD Stargate: Continuum.

  Colorado Springs – miasto w USA, położone w środkowo-zachodniej części kraju, w stanie Kolorado. Znajduje się na styku Wielkich Równin i Gór Skalistych, na przedgórzu pasma Park Range, na południe od Denver.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Saga Anubis[ | edytuj kod]

  Po porażce Apofisa w sezonie 5 najważniejszy i najbardziej niebezpieczny staje się Władca Systemów – Anubis. Posiada on dużą wiedzę na temat Pradawnych i ich technologii. Gdy Ziemianie budują swój pierwszy statek międzygwiezdny (Prometeusz) – sezony 6 i 7 – Anubis tworzy armię niemal niepokonanych Wojowników Kull i niszczy wielu Władców Systemów. W finale 7 sezonu SG-1 odkrywa potężną broń w placówce Pradawnych na Antarktydzie, która niszczy całą flotę Anubisa. Stanowi to „podkładkę” dla spin-offa serii: Stargate Atlantis – który rozpoczyna się właśnie w tym miejscu. W sezonie 8 Baal przejmuje większość sił Anubisa, jednak to Władca potajemnie odzyskuje kontrolę nad jego armią. Ludzkie formy Replikatorów (wyższy poziom – składające się z nanobotów) zaczynają podbój Władców Systemu, ale SG-1 znajduje i dostosowuje starożytną broń, aby zniszczyć wszystkie Replikatory w całej galaktyce. Koniec sezonu 8 ujawnia dobroczynny charakter Omy Desala, która jest odpowiedzialna za ascendencję Anubisa. Kiedy angażuje go w odwieczną walkę, ogranicza jego oddziaływania na śmiertelników. Replikatory i najbardziej wpływowi Władcy Systemów są już unicestwieni, a Jaffa uwolnili się spod jarzma Goa’uld.

  Richard Dean Anderson (ur. 23 stycznia 1950 w Minneapolis) – amerykański aktor i producent filmowy. Najbardziej znany z tytułowej roli w popularnym serialu telewizyjnym MacGyver i roli Jacka O’Neilla w serialu Gwiezdne wrota, w którym za rolę przedstawiającą USAF w dobrym świetle oraz produkcję serialu otrzymał honorowy tytuł generała brygady sił powietrznych.Spin-off (ang. produkt uboczny) – w terminologii związanej z produkcją filmową, telewizyjną i grami komputerowymi jest to określenie nowego produktu powstałego na bazie dużej popularności bohaterów lub wątków produkcji oryginalnych. Spin-off występuje też w książkach i komiksach, głównie amerykańskich, rzadziej w japońskich - najczęściej prezentuje wtedy przygody drugoplanowych bohaterów serii pierwotnej, rozwijając wątki poboczne.

  Saga Ori[ | edytuj kod]

  Po sezonie 8 pierwotna drużyna SG-1 rozpada się: Teal′c wraca na Dakarę, Daniel Jackson czeka na Dedala i lot do Atlantydy, natomiast Samantha Carter dostała przydział w Strefie 51. Nowym dowódcą SG-1 zostaje płk Cameron Mitchell, pilot zasłużony w bitwie nad Antarktydą. W międzyczasie SGC nieumyślnie zwróciło uwagę starożytnej rasy zwanej Ori na własną galaktykę. Gdy Ori wysyłają swoich ulepszonych ludzi – Przeorów – do naszej Drogi Mlecznej, aby szerzyli religię, która ma na celu zwiększenie ich mocy, Ba'al wraz z kilkoma pomniejszymi Goa’uldami przenikają na Ziemię jako „Trust” (koalicja fałszywych agentów NID), aby odbudować własną potęgę. Pod koniec sezonu 9, Ori rozpoczynają krucjatę swoimi statkami wojennymi i z łatwością pokonują zrzeszone siły Ziemi i ich sojuszników. Przywódca Ori, Adria, zostaje przedstawiona dopiero w premierowym odcinku 10 sezonu. SG-1 udaje się na poszukiwania Sangreala – starożytnej broni, która może pomóc pokonać wojowniczą rasę. Szuka jej także Ba'al, wraz ze swoimi klonami, lecz na potrzeby własne. Z pomocą potężnego Merlina, SG-1 znajduje plany budowy Sangreala i wysyła działającą wersję maszyny do galaktyki Ori. Krótko po tym Adria wstępuje na wyższy poziom istnienia. Cała saga Ori kończy się w powiązanym z serią filmie „Gwiezdne wrota: Arka prawdy”.

  Christopher Judge (właśc. Douglas Christopher Judge, ur. 13 października 1964 roku w Los Angeles, Kalifornia, USA) – amerykański aktor. Ma korzenie afrykańskie i czirokezkie. Studiował na Uniwersytecie Stanowym Oregonu.Gwiezdne wrota (ang. Stargate) – zastrzeżona nazwa, której właścicielem jest wytwórnia filmowa MGM. Obejmuje ona trzy filmy pełnometrażowe (Gwiezdne wrota, Stargate: The Ark of Truth, Stargate: Continuum), trzy seriale telewizyjne (Gwiezdne wrota, Gwiezdne wrota: Atlantyda i Gwiezdne wrota: Wszechświat), serial animowany (Stargate: Infinity), a także liczne książki, komiksy i gry komputerowe.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Samantha „Sam” Carter – fikcyjna postać serii Gwiezdne wrota grana przez Amandę Tapping. Urodzona 29 grudnia 1968, zastępca dowódcy SG-1. Pełni rolę eksperta z dziedziny teoretycznej astrofizyki, jest liderem w dziedzinie technologii wrót i tuneli czasoprzestrzennych. Opracowała komputer wybierający współrzędne (odpowiednik DHD). Jest odważna i oddana sprawie oraz członkom drużyny. W 1999 roku awansowana na majora, w 2004 roku wraz z promocją na stopień podpułkownika została dowódcą SG-1. Później awansuje na pełnego pułkownika i zostaje dowódca ekspedycji Atlantis. Na początku 5. sezonu Atlantis wraca na ziemię, aby pozbyć się ostatniego Goa’ulda Baala (wydarzenia ukazane w Stargate: Continuum). Przez krótki czas była nosicielem Tok’Ra Jolinar.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.
  Robert Benedic Browder (ur. 11 grudnia 1962 roku w Memphis w stanie Tennessee, USA), amerykański aktor, znany z telewizyjnych seriali science fiction Farscape i Gwiezdne Wrota.
  United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:
  Ok. 3100 p.n.e. w Górnym Egipcie, odkryto przedmioty o różnorakich motywach (sceny polowań, sceny wojenne, uprawy ról) na paletach z zielonego łupku. Palety te rozmiarami i kształtem przypominały tarcze. Składano je wraz z ozdobnymi maczugami w świątyniach. Dominowała religia bóstw lokalnych, których uważano za władców i panów miast i okolic, w których ich czczono. Poza bogami wierzono w półbogów, czyli geniuszy. Byli oni bardziej związani z życiem codziennym ludzi, lecz nie mieli świątyń i raczej nie brano ich pod uwagę w spekulacjach teologicznych. Geniusze mieli charakter bardziej ludowy. Były to duchy związane z rolnictwem, z narodzinami człowieka. Istniał także kult zwierząt. Święte zwierzęta były po prostu wcieleniami bogów (aspektami bogów). Wierzono, że była w nich obecna jedna z dusz jakiegoś boga. Posągi bóstw umieszczano w świątyniach, przez co stawały się niedostępne dla ogółu. Posągi świętych zwierząt nie znajdowały się w samych świątyniach.
  Vala Mal Doran – postać grana przez Claudię Black. Wykorzystująca każdą okazję łowczynię nagród, dla której najważniejsze jest pragnienie przygody i zdobywanie skarbów, często nie zważająca na los innych. Wykorzystywała często swoje piękno do zdobycia korzyści.

  Reklama