Gwiezdne wrota (film)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gwiezdne wrota (ang.: Stargate; fr.: Stargate, la porte des étoiles) – amerykański film przygodowo-science-fiction (Sci-Fi Adventure) wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha w 1994. Na jego podstawie w 1997 został nakręcony serial Stargate SG-1, którego fabuła jest również osadzona w uniwersum Gwiezdnych wrót.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Kurt Vogel Russell, lepiej znany jako Kurt Russell (ur. 17 marca 1951 w Springfield) – amerykański aktor, scenarzysta i producent filmowy.

Fabuła[ | edytuj kod]

W 1928 roku ekspedycja archeologiczna w Gizie odkrywa w okolicach piramid przedmioty, których nikt nie potrafi zidentyfikować oraz kamienne tablice pokryte hieroglifami i blisko 10-metrowej średnicy pierścień wykonany z metalu, który nie występuje na Ziemi. Po kilkudziesięciu latach Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych rozpoczynają badania nad znalezionym tam urządzeniem i dokonują starań przetłumaczenia znaków na okrywających je kamiennych blokach. Po dwóch latach niepowodzeń, dr Catherine Langford, która pracuje nad znaleziskiem, werbuje Daniela Jacksona – doktora archeologii i specjalistę od kultury starożytnego Egiptu. Dokonuje on poprawnego tłumaczenia hieroglifów z pokryw znalezionych razem z Gwiezdnymi wrotami, które okazują się być urządzeniem umożliwiającym podróże na inne planety. Po odnalezieniu przez dr Jacksona siódmego symbolu potrzebnego do ich uruchomienia udaje się ustanowić połączenie między Ziemią a planetą Abydos. Przez wrota zostaje wysłana sonda, która potwierdza, że występują tam warunki atmosferyczne bardzo zbliżone do ziemskich.

Egipt (arab. مصر Miṣr; dialekt egipski: Máṣr (/masˤɾ/); łac. Aegyptus, gr. Αίγυπτος Aígyptos), nazwa oficjalna Arabska Republika Egiptu (arab. جمهوريّة مصر العربيّة Dżumhurijjat Misr Al-Arabijja) – państwo położone w północno-wschodniej Afryce z półwyspem Synaj w zachodniej Azji. Egipt graniczy z Izraelem i Strefą Gazy na północnym wschodzie, Sudanem na południu i Libią na zachodzie. Od północy rozpościera się Morze Śródziemne, a na wschodzie Morze Czerwone.Gwiezdne wrota – fikcyjne urządzenia będące centralnym punktem historii mających miejsce w Świecie Stargate. Budowniczymi wrót byli Pradawni, jedna z najstarszych i najbardziej zaawansowanych ras w serialowym świecie. Wrota przedstawiane są jako duże, zwykle ustawione pionowo, metalowe pierścienie. Służą one do transportu ludzi i przedmiotów nieożywionych na duże (międzyplanetarne lub międzygalaktyczne) odległości. Ich działanie jest oparte na tworzeniu stabilnych tuneli czasoprzestrzennych (z ang. wormhole, dosł. robacza dziura), tunele nie są jednak dwukierunkowe, a transport odbywa się z Wrót, które adres wybrały, do Wrót które je przyjęły. Wrota znajdują się na wielu planetach w galaktykach Drogi Mlecznej oraz Pegaza, jak i innych lokalizacjach w całym wszechświecie, gdzie dotarli ich budowniczy.

Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych wysyłają ośmioosobową drużynę zwiadowczą ze zgorzkniałym po śmierci syna pułkownikiem O’Neilem na czele i dr Jacksonem. Na Abydos Wrota przestają być aktywne i ekipa zostaje uwięziona na pustynnej planecie. Po jakimś czasie Daniel natyka się na tamtejszy gatunek zwierzęcia, który ciągnie go do siedlisk tamtejszej cywilizacji, która wydaje się być czymś zmartwiona. Jackson, O’Neil i dwóch innych członków ekspedycji zostaje w mieście owej cywilizacji, a pozostali niedaleko piramidy z wrotami. Tubylcy zachowują się przyjaźnie wobec przybyszów, a Jackson zaprzyjaźnia się z piękną Sha'uri. Podczas nieobecności czterech członków ekspedycji koło piramidy przylatuje statek boga Ra, który sprawuje władzę nad planetą. Więzi on czterech komandosów zabijając jednego z nich. Okazuje się, że jest on kosmitą, który przemierza wszechświat w poszukiwaniu nosiciela. Kontroluje on planetę zmuszając cywilizację, z którą zaprzyjaźniła się ekipa O’Neila i Jacksona, do niewolniczej pracy, strachem i terrorem wymuszając posłuszeństwo. Niewolnicy są potomkami ludzi przetransportowanymi ze Starożytnego Egiptu. Wierząc, że imperator jest naprawdę bogiem, bez sprzeciwu zgadzają się dla niego pracować. Ra postanawia odesłać przez Gwiezdne wrota na Ziemie bombę atomową przywiezioną przez drużynę O’Neila wzbogaconą minerałem wydobywanym na Abydos, który zwiększy jej moc stokrotnie. O’Neil, Jackson i dwaj pozostali zaniepokojeni brakiem sygnałów wracają pod piramidę.

Alexis Cruz (ur. 29 września 1974 roku w Nowym Jorku) – amerykański aktor telewizyjny i filmowy o portorykańskim pochodzeniu.John Henry Diehl, bardziej znany jako John Diehl (ur. 1 maja 1950 w Cincinnati, w stanie Ohio) – amerykański aktor i producent filmowy i telewizyjny.

Tam ponownie dopadają ich ludzie Ra, zabijając dwóch członków ekspedycji i więżąc O’Neila. Ra próbuje zmusić Jacksona do uśmiercenia O’Neila i pozostałych, ten jednak umożliwia ucieczkę komandosom i upokarza imperatora. W kryjówce niewolników O’Neil wyjawia, że w razie zagrożenia ekipa komandosów miała wrócić na ziemię, a on – zniszczyć wrota i zostać na miejscu, gdyż po śmierci syna nie chciało mu się już dłużej żyć. Ziemianie postanawiają jednak pomóc mieszkańcom Abydos. Tłumaczą im oszustwo Ra i wzniecają powstanie. Wkrótce dochodzi do ostatecznej bitwy. Po długiej i bardzo krwawej bitwie Ra w obliczu klęski postanawia uciec. Wcześniej jednak ziemianom i niewolnikom udało się podłożyć bombę w jego statku, która wybucha kilka minut po starcie. Mieszkańcy Abydos są wolni. Po wykonanej misji Daniel postanawia pozostać na Abydos razem ze swoją nową żoną Sha’uri, a O’Neil z pozostałymi członkami ekspedycji wracają przez Gwiezdne wrota na Ziemię.

Djimon Gaston Hounsou (ur. 24 kwietnia 1964 w Kotonu, Benin) – aktor, tancerz i model amerykański benińskiego pochodzenia nominowany do Oscara w kategorii najlepszy aktor drugoplanowy za role w filmach Nasza Ameryka (2004) i Krwawy diament (2007).Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Gwiezdne wrota (ang. Stargate) – zastrzeżona nazwa, której właścicielem jest wytwórnia filmowa MGM. Obejmuje ona trzy filmy pełnometrażowe (Gwiezdne wrota, Stargate: The Ark of Truth, Stargate: Continuum), trzy seriale telewizyjne (Gwiezdne wrota, Gwiezdne wrota: Atlantyda i Gwiezdne wrota: Wszechświat), serial animowany (Stargate: Infinity), a także liczne książki, komiksy i gry komputerowe.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Elsa Viveca Torstensdotter Lindfors znana jako Viveca Lindfors (ur. 29 grudnia 1920, zm. 25 października 1995) – szwedzka aktorka sceniczna i filmowa, od 1946 roku pracująca w Stanach Zjednoczonych.
United States Air Force (USAF) – Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych, jeden z rodzajów Sił Zbrojnych Stanów Zjednoczonych, odpowiedzialny za pewną część działań w powietrzu (duża liczba samolotów i śmigłowców bojowych podlega także marynarce wojennej, wojskom lądowym i korpusowi piechoty morskiej). Utworzone zostały jako odrębny rodzaj sił zbrojnych na bazie lotnictwa armii amerykańskiej, 18 września 1947, poprzednikiem USAF były:
Piramida – budowla w kształcie ostrosłupa prawidłowego o podstawie czworokątnej lub do niego podobnym, służąca najczęściej jako grobowiec albo podbudowa dla świątyni. Najbardziej znane kompleksy piramid znajdują się w Egipcie i prekolumbijskiej Ameryce.

Reklama