Gwiezdna Flota

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gwiezdna Flota (ang. Starfleet) – w świecie Star Treka jest to organizacja łącząca floty wszystkich światów członkowskich Federacji. Została powołana w 2161 roku, a w jej skład wchodziły początkowo Gwiezdna Flota Ziemi, Siły Zbrojne Ziemi (ang. Earth Military Assault Command Operations), Imperialna Straż Andoru, flota Wolkanu oraz flota Tellarytów. Od momentu powstania głównym zadaniem Floty było badanie kosmosu i poszukiwanie nowych form życia. W 24 wieku wraz z rosnącym zagrożeniem ze strony Borg oraz Dominium Rada Federacji zdecydowała o rozbudowie siły militarnej Floty. W Wojnie z Dominium Gwiezdna Flota poniosła dotkliwe straty, odegrała jednak kluczową rolę w wielu bitwach, doprowadzając ostatecznie do zwycięstwa sojuszu ras Kwadrantu Alfa i Beta.

Borg – fikcyjna rasa cyborgów z uniwersum Star Trek, jedna z najpotężniejszych ras z ukazanych w "Gwiezdnej Wędrówce". W zasadzie Borg nie jest konkretną rasą, lecz kolektywem istot różnych ras.Star Trek (w dosłownym tłumaczeniu Gwiezdna Wędrówka) – seria sześciu fantastycznonaukowych seriali telewizyjnych, 12 filmów pełnometrażowych, a także dziesiątki książek, komiksów i gier komputerowych dziejących się w tym samym fikcyjnym uniwersum stworzonym przez Gene’a Roddenbery’ego w latach 60. Prawnym właścicielem nazwy Star Trek, znaków graficznych oraz postaci jest wytwórnia filmowa Paramount Pictures.

Oficerowie Gwiezdnej Floty są szkoleni w Akademii Gwiezdnej Floty, gdzie odbierają gruntowny trening taktyczny, techniczny, naukowy i dyplomatyczny. W trakcie służby oficerowie mają możliwość specjalizowania się w kilku dziedzinach i przystąpienia do jednej z sekcji: naukowej (wraz z lekarzami), technicznej i sekcji ochrony oraz dowódczej.

Zjednoczona Federacja Planet – fikcyjna organizacja istniejąca w serialu oraz filmach fabularnych z serii „Star Trek”. Jest to rodzaj galaktycznej unii łączącej prawie 150 światów oraz kolonii, która rozciąga się na przestrzeni 8000 lat świetlnych. Stolicą Federacji jest Ziemia.San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.

Dowództwo Gwiezdnej Floty znajduje się w San Francisco w Stanach Zjednoczonych.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Artykuł o Gwiezdnej Flocie na Memory-Alpha (ang.). [dostęp 2010-06-22].
  • Artykuł o Gwiezdnej Flocie w e-zinie Pathfinder (pol.). [dostęp 2010-06-22].
  • Warto wiedzieć że... beta

    Tellaryci - to fikcyjna rasa, istniejąca w uniwersum Star Trek. Tellaryci pochodzą z planety Tellar, są też współzałożycielami Federacji.

    Reklama