Gwiazda filmowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Pola Negri, jedna z gwiazd kina niemego.

Gwiazda filmowa (ang. film star, movie star) – określenie aktora lub aktorki, odznaczających się nie tylko dokonaniami artystycznymi, ale głównie z powodu nieprzeciętnego uznania środowiska filmowego, a przede wszystkim publiczności. Gwiazda taka jest obsadzana w głównych rolach wielkich produkcji, a często powodzenie całego filmu zależy od jej udziału.

IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Greta Garbo, właśc. Greta Lovisa Gustafsson (ur. 18 września 1905 w Sztokholmie, zm. 15 kwietnia 1990 w Nowym Jorku) – szwedzka aktorka, gwiazda filmowa, czterokrotnie nominowana do Oscara.

Pojęcie gwiazdorstwa, od którego wywodzi się określenie gwiazda filmowa, związane jest ze sposobem jej oddziaływania na publiczność i uwielbieniem, jakim gwiazdy są darzone. Z określeniem tym często związane jest także duże zainteresowanie życiem prywatnym. Wizerunek gwiazdy filmowej jest pod stałą opieką producentów i dystrybutorów filmowych.

Bette Davis, właśc. Ruth Elizabeth Davis (ur. 5 kwietnia 1908 w Lowell, Massachusetts, zm. 6 października 1989 w Neuilly-sur-Seine) – amerykańska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, gwiazda filmowa.Tadeusz Lubelski, właśc. Karol Tadeusz (ur. 1 lipca 1949 w Gliwicach) – polski teoretyk i historyk filmu, krytyk, tłumacz.

Początki tego zjawiska obserwować można w amerykańskim kinie początku wieku. Kreowano wówczas gwiazdy filmowe wiążąc je wieloletnimi kontraktami z wytwórniami filmowymi. Do pierwszych gwiazd filmowych należeli m.in. Rudolf Valentino, Asta Nielsen, Charlie Chaplin czy Pola Negri.

Marilyn Monroe, właśc. Norma Jeane Mortenson, Norma Jeane Baker (ur. 1 czerwca 1926 w Los Angeles, zm. 5 sierpnia 1962 tamże) – amerykańska modelka i aktorka filmowa, gwiazda filmowa, legenda światowego kina lat 50. i 60. XX w.James Byron Dean (ur. 8 lutego 1931 w Marion, zm. 30 września 1955 w Cholame) – amerykański aktor filmowy, telewizyjny i teatralny, dwukrotnie nominowany do Oscara. Niedługo po swojej śmierci stał się ikoną popkultury (początkowo w Stanach Zjednoczonych, później także w innych krajach), jak również światowego kina oraz nonkonformistycznej postawy życiowej. Przyczyniła się do tego przede wszystkim rola zbuntowanego nastolatka Jima Starka w filmie Buntownik bez powodu. Pozostałe dwie znaczące produkcje z jego udziałem, Na wschód od Edenu i Olbrzym, chociaż wszystkie powstały w okresie, gdy aktor dopiero zdobywał sławę, umocniły jego status w kulturze masowej, który przypieczętowała nagła śmierć Deana w wieku zaledwie 24 lat. Jest pierwszą osobą, która otrzymała pośmiertnie nominację do Oscara w kategorii najlepszy aktor i jedyną, która otrzymała ją dwukrotnie (kilka osób zdobyło więcej niż jedną pośmiertną nominację, ale w różnych kategoriach).

Do dziś pojęcie gwiazdy filmowej jest istotne dla istnienia kina komerycyjnego. Honoraria gwiazd filmowych wynoszą od kilku do kilkunastu milionów dolarów za film. Do najbardziej znanych gwiazd filmowych należą: Greta Garbo, Marlene Dietrich, Humphrey Bogart, Bette Davis, James Dean, Marilyn Monroe, Brigitte Bardot, Sophia Loren, Elizabeth Taylor, a współcześnie: Julia Roberts, Leonardo DiCaprio, Al Pacino, Brad Pitt, Johnny Depp i Angelina Jolie.

Julia Fiona Roberts (ur. 28 października 1967 w Atlancie) – amerykańska aktorka, laureatka Oscara za rolę w filmie Erin Brockovich. Jest siostrą aktora Erica Robertsa (ur. 1956) i aktorki Lisy Roberts Gillan (ur. 1965).Leonardo Wilhelm DiCaprio (ur. 11 listopada 1974 w Los Angeles) – amerykański aktor, producent filmowy, scenarzysta i działacz ekologiczny.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • gwiazda (osoba)
 • antygwiazdorstwo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Johnny Depp, IMDb, data dostępu: 2011-09-07
  2. Brad Pitt, IMDb, data dostępu: 2011-09-07
  3. Leonardo DiCaprio, IMDb, data dostępu: 2011-09-07

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Encyklopedia kina, red. Tadeusza Lubelskiego, Biały Kruk, wyd. II poszerzone, Kraków 2010, ​ISBN 978-83-7553-100-8​.
 • Antygwiazdorstwo – fenomen socjologiczny i kulturowy w kinie amerykańskim i światowym przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych oparty na nowoczesnym typie aktorstwa filmowego, które ostentacyjnie zanegowało tradycyjne standardy i wzorce, jakim przez dziesiątki lat hołdował hollywoodzki star system. Naczelną wartością antygwiazdorskiego stylu aktorstwa stały się pogłębione wizerunki psychologiczne bohaterów filmowych. Charles "Charlie" Spencer Chaplin (ur. 16 kwietnia 1889 w Londynie, zm. 25 grudnia 1977 w Vevey) – brytyjski aktor i reżyser okresu kina niemego, później także filmów udźwiękowionych; producent, scenarzysta i kompozytor muzyki filmowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Marlene Dietrich, właśc. Marie Magdalene Dietrich (ur. 27 grudnia 1901, zm. 6 maja 1992) – niemiecka aktorka i piosenkarka, obywatelka amerykańska.
  Johnny Depp, właśc. John Christopher Depp II (ur. 9 czerwca 1963 w Owensboro) – amerykański aktor filmowy, reżyser i muzyk znany z przedstawiania ekscentrycznych wcieleń. Johnny Depp należy obecnie do najpopularniejszych aktorów hollywoodzkich. Trzykrotnie został nominowany do Oscara.
  Brigitte Bardot, właściwie Brigitte Anne Marie Bardot (ur. 28 września 1934 w Paryżu) – francuska modelka, piosenkarka i aktorka filmowa, symbol seksu w latach 50. i 60. XX wieku, później także działaczka na rzecz ochrony praw zwierząt.
  Al Pacino, właśc. Alfredo James Pacino (ur. 25 kwietnia 1940 we Wschodnim Harlemie, w Nowym Jorku) – amerykański aktor.
  Pola Negri, właściwie Apolonia Chałupiec albo Barbara Apolonia Chałupiec (ur. 22 grudnia 1896/3 stycznia 1897 w Lipnie, zm. 1 sierpnia 1987 w San Antonio w Teksasie) – polska aktorka teatralna i filmowa, międzynarodowa gwiazda kina niemego.
  Aktor (łac. agere – działać) – osoba odgrywająca za pomocą szczególnego zachowania, technik cielesnych i głosowych rolę w teatrze lub w filmie. Od zwykłego człowieka odróżnia go ze strony samego aktora świadomość gry, ze strony widzów – szczególny sposób traktowania osoby jako aktora. Wobec widza istnieje na sposób dwoisty, jako odtwarzana postać, w którą się tymczasowo wciela, i zarazem jako żywy człowiek, posiadający własną rzeczywistą tożsamość i biografię.
  Rudolph Valentino, właściwie Rodolfo Alfonso Raffaello Piero Filiberto Guglielmi di Valentina d’Antoguolla (ur. 6 maja 1895 w Castellaneta, zm. 23 sierpnia 1926 w Nowym Jorku) – włoski aktor filmowy, gwiazda kina niemego.

  Reklama