Guy Verhofstadt

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Guy Maurice Marie Louise Verhofstadt (wym. [ˈɣi: vəɾˈɦɔfstɑt] ; ur. 11 kwietnia 1953 w Dendermonde) – belgijski i flamandzki polityk, premier Belgii w latach 1999–2008, poseł do Parlamentu Europejskiego VII, VIII i IX kadencji, przewodniczący grupy liberalnej w PE.

Josly Piette (ur. 5 października 1943 w Glons w prowincji Liège) – belgijski i waloński działacz związkowy oraz polityk, sekretarz generalny Konfederacji Chrześcijańskich Związków Zawodowych (CSC), w latach 2007–2008 minister zatrudnienia.Posłowie VII kadencji do Parlamentu Europejskiego zostali wybrani w wyborach przeprowadzonych w 27 państwach członkowskich Unii Europejskiej pomiędzy 4 a 7 czerwca 2009.

Brat belgijskiego teoretyka liberalizmu Dirka Verhofstadta. Deklaruje się jako zwolennik koncepcji powołania Stanów Zjednoczonych Europy, co przedstawił w opublikowanej w 2005 książce Verenigde Staten van Europa.

Życiorys[ | edytuj kod]

Kariera polityczna[ | edytuj kod]

Studiował prawo na Uniwersytecie w Gandawie. Podczas studiów, w latach 1972–1974, sprawował funkcję przewodniczącego Liberalnego Związku Studentów Flamandzkich. Wkrótce został sekretarzem Willy’ego De Clercqa, przewodniczącego flamandzkich liberałów (PVV). W 1982 objął stanowisko przewodniczącego tego ugrupowania. W 1985 został wybrany w skład parlamentu oraz powołany na urząd ministra ds. budżetu w rządzie Wilfrieda Martensa. W listopadzie 1991 na bazie PVV utworzył partię Flamandzkich Liberałów i Demokratów (VLD), do której przeszli również liczni politycy z ugrupowań opozycyjnych. Po porażkach wyborczych zrezygnował, powrócił do aktywnej polityki w 1997 w roli przewodniczącego z nowym programem partii.

André M.J.Gh. Flahaut (ur. 18 sierpnia 1955 w Walhain) – belgijski i waloński polityk, parlamentarzysta, w latach 1999–2007 minister obrony. Od 2010 przewodniczący Izby Reprezentantów.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

Trzy rządy Guya Verhofstadta[ | edytuj kod]

W wyborach parlamentarnych w 1999 partia VLD została największą frakcją w parlamencie. Guy Verhofstadt sformował koalicję rządową z socjalistami, flamandzką partią zielonych oraz blokiem liberalnych i centrowych partii walońskimi. 12 lipca 1999 został mianowany premierem Belgii. Stanął na czele pierwszego od 1958 gabinetu, w którym nie znaleźli się członkowie chrześcijańskiej demokracji oraz pierwszym premierem rządu z działaczami partii zielonych w Belgii. W 2003 opowiedział się przeciwko inwazji na Irak.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Magdalena Godelieve Hilda (Magda) Aelvoet (ur. 4 kwietnia 1944 w Steenokkerzeel) – belgijska i flamandzka polityk, działaczka społeczna, była minister i posłanka do Parlamentu Europejskiego.

Po wygranych wyborach w 2003 stworzył 12 lipca 2003 swój drugi rząd, tym razem już bez zielonych. We flamandzkich wyborach regionalnych z 13 lipca 2004 jego ugrupowanie straciło część wyborców, zajmując trzecie miejsce we Flandrii. W 2004 był wymieniany jako jeden z pretendentów na przewodniczącego Komisji Europejskiej, jednak jego kandydatura została zablokowana przez rządy Wielkiej Brytanii i Włoch.

Johan Maria Gerardus (Jo) Vandeurzen (ur. 2 czerwca 1958 w Heusden) – belgijski i flamandzki polityk, były wicepremier i minister sprawiedliwości. W latach 2004–2007 przewodniczący partii Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (CD&V).11 kwietnia jest 101. (w latach przestępnych 102.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 264 dni.

W wyborach krajowych z 10 czerwca 2007 Flamandzcy Liberałowie i Demokraci zdobyli 18 miejsc w 150-osobowej Izbie Reprezentantów, tworząc czwarty co do wielkości klub poselski. Misję utworzenia nowego rządu otrzymał chadek Yves Leterme, zrezygnował z niej 1 grudnia 2007 w obliczu braku porozumienia. W tej sytuacji król Belgii Albert II na początku grudnia powierzył zadanie powołania tymczasowego gabinetu dotychczasowemu premierowi. 21 grudnia 2007 trzeci rząd Guya Verhofstadta został oficjalnie zaprzysiężony. 23 grudnia tego samego roku parlament stosunkiem głosów 97 za i 46 przeciw udzielił mu wotum zaufania. Mandat został udzielony na czas do 23 marca 2008, kiedy to premierem miał zostać Yves Leterme. Głównym zadaniem rządu stało się uchwalenie budżetu i stabilizacja sceny politycznej po najdłuższym w historii kraju, trwającym 196 dni, procesie formowania gabinetu.

Peter Karel Alexander Vanvelthoven (ur. 22 października 1962 w Lommel) – belgijski i flamandzki polityk, były minister na szczeblu krajowym, parlamentarzysta.Yvan Ylieff (ur. 8 marca 1941 w Verviers) – belgijski i waloński polityk, historyk oraz samorządowiec, działacz Partii Socjalistycznej, parlamentarzysta, minister w rządzie federalnym.

18 marca 2008 pięć partii belgijskich zawarło nowe porozumienie koalicyjne. 20 marca tego samego roku Yves Leterme z Chrześcijańskich Demokratów i Flamandów, stanął na czele nowego gabinetu.

Po odejściu z rządu[ | edytuj kod]

Od 2007 do 2009 Guy Verhofstadt sprawował mandat senatora. W 2009 został wybrany do Parlamentu Europejskiego VII kadencji. 30 czerwca 2009 powołano go na funkcję przewodniczącego grupy Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy. W PE zasiadł także w Komisji Spraw Konstytucyjnych. W 2014 uzyskał europarlamentarną reelekcję. W wyborach tych był kandydatem europejskich liberałów na urząd przewodniczącego Komisji Europejskiej. Pozostał przewodniczącym frakcji ALDE również w VIII kadencji PE.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Bruno Tobback (ur. 22 sierpnia 1969 w Leuven) – belgijski i flamandzki polityk, były minister na szczeblu krajowym, parlamentarzysta. Przewodniczący Partii Socjalistycznej.

W listopadzie 2017 określił uczestników Marszu Niepodległości mianem faszystów, neonazistów i białych suprematystów, co spotkało się z krytyką różnych polskich środowisk i zapowiedzią pozwów przeciwko politykowi.

W wyborach w 2019 ponownie uzyskał mandat posła do Parlamentu Europejskiego.

Willy Clarisse Elvire Hector Viscount De Clercq (ur. 8 lipca 1927 w Gandawie, zm. 28 października 2011) – belgijski i flamandzki polityk, prawnik, wykładowca akademicki. Parlamentarzysta krajowy, wielokrotny minister i wicepremier, członek Komisji Europejskiej, poseł do Parlamentu Europejskiego.Chrześcijańscy Demokraci i Flamandowie (niderl. Christen-Democratisch en Vlaams, CD&V) – belgijska partia polityczna o profilu chadeckim, działająca na terenie Flandrii. Uczestniczy w strukturach władzy na różnych szczeblach, w tym krajowym. Powstała w 1972, do 2001 funkcjonowała pod nazwą Chrześcijańska Partia Ludowa (niderl. Christelijke Volkspartij, CVP).


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Albert II, właśc. Albert Felix Humbert Theodore Chretien Eugene Marie (ur. 6 czerwca 1934 w Laeken) – król Belgów od 1993 do 2013.
Luc Van den Bossche (ur. 16 września 1947 w Aalst) – belgijski i flamandzki polityk oraz prawnik, parlamentarzysta, minister w rządzie regionalnym, minister i wicepremier w rządzie federalnym, działacz Partii Socjalistycznej. Ojciec polityk Freyi Van den Bossche.
Pieter Frans Norbert Jozef Raymond De Crem (ur. 22 lipca 1962 w Aalter) – belgijski i flamandzki polityk, od 2007 minister obrony.
Renaat Julien Landuyt (ur. 28 stycznia 1959 w Ypres) – belgijski i flamandzki polityk, były minister na szczeblu krajowym, parlamentarzysta.
Wybory do Parlamentu Europejskiego IX kadencji w Belgii zostały przeprowadzone 26 maja 2019. Belgowie wybrali 21 eurodeputowanych. Równocześnie z wyborami do PE odbyły się wybory do Izby Reprezentantów oraz wybory regionalne do czterech parlamentów regionalnych i wspólnotowych (flamandzkiego, walońskiego, stołecznego i wspólnoty niemieckojęzycznej).
Rudy W.G. Demotte (ur. 3 czerwca 1963 w Ronse) – belgijski i waloński polityk, były minister na szczeblu krajowym, od 2007 premier Walonii, od 2008 również minister-prezydent wspólnoty francuskiej Belgii.
Hendrik Jules Joseph (Rik) Daems (ur. 18 sierpnia 1959 w Aarschot) – belgijski i flamandzki polityk, parlamentarzysta, minister w rządzie federalnym w latach 1999–2003.

Reklama