Guy Scott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Guy Lindsay Scott (ur. 1 czerwca 1944 w Livingstone) – zambijski polityk, pełniący obowiązki prezydenta Zambii od 28 października 2014 do 25 stycznia 2015.

Prezydent Zambii jest głową państwa i stoi na czele rządu. Pierwszym prezydentem niepodległej Zambii był Kenneth Kaunda od 1964 roku. University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

Życiorys[ | edytuj kod]

Scott jest synem Szkota i Brytyjki, którzy przybyli do ówczesnej Rodezji Północnej będącej brytyjską kolonią w latach 40. XX wieku i osiedli w stolicy Livingstone. Jego ojciec, Alexander Scott zyskał sympatię mieszkańców Livingstone jako sumiennie pełniący swoje obowiązki lekarz, ponadto zapisał się też w historii miasta jako założyciel krytycznego wobec kolonialnej władzy dziennika Post. Ponadto był posłem zasiadającym w parlamencie, a mandat zyskał także w niepodległej, postkolonialnej Zambii.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Guy Scott aby zdobyć wykształcenie przybył do Wielkiej Brytanii, gdzie studiował matematykę i ekonomię w Trinity Hall na Uniwersytecie Cambridge oraz kognitywistykę na Uniwersytecie Sussex. Następnie prowadził badania i wykłady z dziedziny robotyki w Uniwersytecie Oksfordzkim. Po powrocie do Zambii objął stanowisko ministra finansów w rządzie Kennetha Kaundy, zrezygnował jednak po, jak określił, dostrzeżeniu socjalistycznych skłonności prezydenta, po czym przeszedł do obozu opozycyjnego. W 1991 roku po pierwszych wolnych wyborach wygranych przez opozycję objął stanowisko ministra rolnictwa i rybołówstwa, które pełnił do roku 1993. W kolejnych latach z powodu braku jedności i porozumienia wśród obozu rządzącego Scott zmieniał frakcje i partie, aż wreszcie w 2001 roku ostał w ugrupowaniu Front Patriotyczny przewodzonym przez Michaela Satę szybko stając się jego zaufanym współpracownikiem. W 2011 roku, kiedy Sata objął urząd prezydenta, mianował Scotta wiceprezydentem państwa. Ponadto powierzano mu często reprezentowanie Zambii w wyjazdach zagranicznych.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Michael Chilufya Sata (ur. 1937 w Mpice) – zambijski polityk, przywódca opozycyjnego Frontu Patriotycznego (PF, Patriotic Front) i lider opozycji w latach 2001-2011, kandydat w wyborach prezydenckich w 2001, w 2006 oraz w 2008. Zwycięzca wyborów prezydenckich w 2011 i prezydent Zambii od 23 września 2011.

28 października 2014 roku, kiedy prezydent Sata niespodziewanie zmarł w wieku 77 lat, Scott do czasu nowych wyborów prezydenckich na początku 2015 roku przejął obowiązki prezydenta kraju. Wydarzenie to wywołało zainteresowanie nie tylko w Afryce, ale i na świecie, gdyż Scott reprezentuje nieliczną w Zambii (na tle innych krajów Afryki Południowej wręcz znikomą) białoskórą mniejszość i jest on pierwszym od 1994 roku, kiedy to urzędowanie zakończył Frederik de Klerk, białoskórym przywódcą afrykańskiego państwa. Funkcja Scotta była jednak wyłącznie przejściowa i nie mógł on podjąć się kandydatury w kolejnych wyborach prezydenckich, gdyż z racji zambijskiej konstytucji nie tylko kandydat, ale i jego rodzice muszą być urodzeni w Zambii.

Zambia (Republika Zambii, ang. Republic of Zambia), dawniej Rodezja Północna – państwo w południowej Afryce bez dostępu do morza.Livingstone (również Maramba) – miasto w Zambii, były ośrodek administracyjny Prowincji Południowej, nad rzeką Zambezi, w pobliżu Wodospadów Wiktorii, przy granicy z Zimbabwe. Około 134 tys. mieszkańców. David Livingstone był pierwszym podróżnikiem, który dotarł w te rejony i od niego miasto bierze swą nazwę. W mieście znajduje się największe w Zambii Muzeum Livingstone’a.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Polityk – osoba działająca w sferze polityki, którą w klasycznym rozumieniu pojmujemy jako sztukę zdobywania władzy i rządzenia państwem, przy czym celem jest tu dobro wspólne, a przyporządkowanie działania temu celowi ostateczne. Polityk dąży więc do udziału we władzy lub do wywierania wpływu na podział władzy.
Afryka Południowa – region Afryki, obejmujący południową część kontynentu. Zazwyczaj do krajów Afryki Południowej zalicza się:
Kognitywistyka – dziedzina nauki zajmująca się obserwacją i analizą działania zmysłów, mózgu i umysłu, w szczególności ich modelowaniem. Na jej określenie używane są też pojęcia: nauki kognitywne (ang. Cognitive Sciences) bądź nauki o poznaniu.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

Reklama