• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guy Mannering  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Franciszek Salezy Dmochowski, pseud. i krypt.: Autor "Pogadanek niedzielnych"; Autor "Podarunku dla dobrych dzieci"; Dawny uczeń; Dawny uczeń szkół wojewódzkich i Uniwersytetu Warszawskiego; F. S. D.; Fr. S. D.; Obywatel ziemski; Tłumacz "Samotnika"; Wydawca romansów Walter Scotta, (ur. 14 marca 1801 w Warszawie, zm. 3 sierpnia 1871 tamże) – polski pisarz, poeta, tłumacz, krytyk literacki i satyryk, wydawca, dziennikarz i publicysta. Inicjator kolportażu taniej książki w Polsce.Robert Louis Stevenson (ur. 13 listopada 1850 w Edynburgu, zm. 3 grudnia 1894 w Vailima na Samoa) – szkocki powieściopisarz, poeta i reportażysta podróżnik, główny reprezentant neoromantyzmu w literaturze brytyjskiej.
  Miejsce i czas akcji[ | edytuj kod]
  Dystrykty Dumfries i Galloway

  Początkowe rozdziały powieści rozgrywają się w latach 60., a następnie akcja przenosi się w lata 80. XVIII wieku. Miejscem głównych wydarzeń są dystrykty Dumfries i Galloway w południowo-zachodniej Szkocji.

  Treść[ | edytuj kod]

  Horoskop i klątwa[ | edytuj kod]

  W majątku Ellangowan w Szkocji pewnej listopadowej nocy przychodzi na świat Harry Bertram. Guy Mannering, młody Anglik, który znalazł schronienie we dworze, znający się na astrologii, stawia dla zabawy horoskop. Przynosi on nowo narodzonemu zapowiedź śmierci rychłej i gwałtownej w piątym lub dwudziestym pierwszym roku życia.

  Anna Zofia Trzeciakowska z domu Przedpełska (ur. 5 lipca 1927 w Warszawie) – polska tłumaczka literatury amerykańskiej i angielskiej, najbardziej znana z przekładów powieści Jane Austen. Żona Witolda Trzeciakowskiego.Rob Roy to powieść historyczna Waltera Scotta wydana w 1818 roku. Akcja powieści toczy się na początku XVIII w. w Anglii i Szkocji.

  W cztery lata później dziedzic Ellangowan, Godefroy Bertram został wybrany sędzią pokoju. Wyróżniony tym zaszczytem zaczął z zaangażowaniem ścigać żebraków, przemytników i «Egipcjan» (cyganów), których wygania z okolicy. Egipcjanka, Meg Merrilies, rzuca na rodzinę klątwę.

  Porwanie[ | edytuj kod]

  W dniu swoich piątych urodzin Harry Bertram znika w niewyjaśnionych okolicznościach. Jako świadek morderstwa zostaje uprowadzony przez przemytników. Dorasta między nimi, a następnie rozpoczyna karierę handlową w holenderskiej spółce Van Beesta, jako Van Beest Brown. W Indiach, gdzie prowadzi interesy, wstępuje do armii brytyjskiej i trafia pod komendę pułkownika Guya Manneringa, który nie ma najmniejszych danych, by doszukiwać się związku między Brownem a chłopcem urodzonym w Ellangowan. Pułkownik podejrzewa, że Brown zaleca się do jego żony, wyzywa go na pojedynek, ciężko rani, a rannego zostawia w rękach hinduskich rebeliantów. Pod wpływem tych wypadków, żona Manneringa, która sprzyjała miłości Browna i ich córki Julii, umiera w kilka miesięcy później. Mannering wraz z córką wracają do Anglii.

  Sir Walter Scott (ur. 15 sierpnia 1771 w Edynburgu, zm. 21 września 1832 w Abbotsford) − szkocki powieściopisarz i poeta.Polona – polska biblioteka cyfrowa, w której udostępniane są zdigitalizowane książki, czasopisma, grafiki, mapy, muzykalia, druki ulotne oraz rękopisy pochodzące ze zbiorów Biblioteki Narodowej oraz instytucji współpracujących.

  Powrót Manneringa do Szkocji[ | edytuj kod]

  Mannering postanawia odwiedzić miejsce, którego dotyczył postawiony przed laty horoskop. Jest świadkiem ruiny Godefroya Bertrama i jego śmierci podczas sprzedaży jego włości. Mannering, który szuka miejsca, w którym mógłby osiąść, postanawia nabyć Ellangowan. Ostatecznie jednak, na skutek nagłych przeciwności majątek nabywa po zaniżonej cenie Gilbert Glossin, ponura postać, która doprowadziła do ruiny Godefroya Bertrama. Pragnąc pozostać w okolicy Mannering nabywa majątek Woodburne, o sześć mil od Ellangowan, i przyjmuje pod swój dach osieroconą przez ojca Lucy Bertram i jej opiekuna profesora Sampsona.

  Powstania szkockie – narodowowyzwoleńcze powstania wzniecane przez jakobickich zwolenników legitymistycznej dynastii Stuartów.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  W tym czasie Brown, który powrócił do zdrowia i uciekł z niewoli, powróciwszy ze swym regimentem do Anglii, odnajduje Julię Mannering w majątku przyjaciela jej ojca. Ostrzeżony przez przyjaciela o tajnych spotkaniach jego córki z nieznanym wielbicielem, pułkownik próbuje zdemaskować adoratora, a gdy to mu się nie udaje, zabiera Julię do Szkocji.

  Zależnie od okresu, Wydawnictwo „Nasza Księgarnia” lub Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia”, to najstarszy i największy w Polsce wydawca literatury dla dzieci i młodzieży. Założony przez Związek Nauczycielstwa Polskiego w 1921, przez lata swej działalności wydał kilka tysięcy książek dla młodego czytelnika, we wszystkich przedziałach wiekowych.Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.

  Powrót Harry'ego[ | edytuj kod]

  Chcąc odnaleźć Julię Harry wyrusza w podróż do Szkocji. Po drodze spotyka Meg Merillies, która go rozpoznaje, i przychodzi z pomocą dzielnemu farmerowi Dandiemu Dinmontowi. Dochodzą go pogłoski, że Julia ma wyjść za Charlesa Hazelwooda, który naprawdę jest zakochany w Lucy Bertram. Harry przypadkiem spotyka Hazelwooda na przechadzce w lesie, w trakcie spotkania, podczas szamotaniny, Hazelwood zostaje ranny z własnej broni.

  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.Romowie lub Cyganie (nazwa własna w języku romskim Roma lub Rroma, Rromani w zależności od dialektu) – nieterytorialny naród lub grupa etniczna pochodzenia indyjskiego, której członkowie tworzą diasporę zamieszkującą większość państw świata.

  Gilbert Glossin, który jest jednocześnie sędzią pokoju, próbuje odnaleźć napastnika. Podejrzewając, że jest nim któryś z przemytników, kontaktuje się z Dirkiem Hatteraickiem, kapitanem przemytników, z którym łączyły go niegdyś nielegalne interesy i który był odpowiedzialny za wywiezienie młodego Harry'ego Bertrama do Holandii. W trakcie rozmowy z Hatteraickiem, Glossin orientuje się, że napastnik, nazywany «Brownem», jest w istocie Harrym Bertramem. Jest to okoliczność katastrofalna dla nowego posiadacza Ellangowan, został on bowiem właścicielem majątku pod warunkiem, że nie odnajdzie się jego legalny dziedzic.

  Szkocja (gael. Alba, wym. [ˈalˠ̪apə]; sco. i ang. Scotland) – kraj stanowiący część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. W przeszłości był niezależnym królestwem. Obejmuje północną część wyspy Wielkiej Brytanii oraz archipelagi: Hebrydy, Orkady i Szetlandy. Na południu graniczy z Anglią. Krajobraz w przeważającej części wyżynny i górski. Klimat umiarkowanie ciepły, wybitnie morski. Stolicą Szkocji jest Edynburg, a największym miastem Glasgow. Astrologia (gr. αστρολογία astrología = άστρον ástron + λόγος lógos, ’nauka o gwiazdach’) – wróżbiarstwo polegające na przewidywaniu przyszłości poszczególnych ludzi i wydarzeń na Ziemi na podstawie położenia ciał niebieskich na nieboskłonie.

  Na wieść, że Lucy Bertram może dziedziczyć po swej zmarłej ciotce Margaret Bertram, pułkownik Mannering udaje się do Edynburga w towarzystwie profesora Sampsona, Spotyka się tam z Dandiem Dinmontem i adwokatem Paulusem Pleydellem. Okazuje się, że wedle nowego testamentu Margaret Bertram przekazała majątek w zarząd swemu prawnikowi Pierre'owi Protocole'owi, który ma przychody z niego przeznaczać na cztery towarzystwa dobroczynne, a gdyby zjawił się Harry Bertram, jemu ma przypaść ten majątek na własność. Powrót Harry'ego przepowiedziała Margaret Bertram cyganka, Meg Merillies.

  Uwięzienie Harry'ego[ | edytuj kod]

  Gilbertowi Glossinowi udaje się schwytać Harry'ego i uwięzić go w więzieniu w Portanferry. Udaje mu się też odesłać garnizon chroniący skład celny, aby umożliwić atak przemytników i uprowadzenie Harry'ego. Na rozkaz Meg Dandie Dinmont udaje się do więzienia, gdzie postanawia spędzić noc. Guy Mannering wysyła powóz do Portanferry, aby pomóc Harry'emu. Wciąż na rozkaz Meg, zastępca szeryfa i Karol Hazelwood doprowadzają do powrotu garnizonu. Siostrzeniec Meg, Gabriel, wyprowadza Harry'ego z więzienia i przewozi do Woodburne. Harry trafia pomiędzy pułkownika, który widzi w nim zalotnika swej żony, Lucy, która uważa go za sprawcę napadu na brata i zakochaną w nim Julię. Na szczęście profesor Sampson rozpoznaje w nim swego ucznia. Lucy ma okazje poznać swego brata, a Julia tłumaczy ojcu dlaczego jej matka sprzyjała Harry'emu.

  Rozwiązanie[ | edytuj kod]

  Meg Merillies robi wszystko, by naprawić skutki przekleństwa, które rzuciła niegdyś na Bertramów. To ona uratowała życie małego Harry'ego, gdy przemytnicy chcieli go zabić. Teraz pomaga Harry'emu odzyskać jego prawa do majątku. Prowadzi go i Dandiego Dinmonta do jaskini, w której ukrywa się Dirk Hatteraick. Ten ciężko rani Meg, zostaje jednak schwytany przez towarzyszących jej mężczyzn. Meg umiera. Ludność okoliczna rozpoznaje w Harrym syna Godefroya Bertrama.

  Dirk Hatteraick i Gilbert Glossin zostają uwięzieni wskutek zeznania Gabriela i znalezienia dokumentów przy przemytniku. Dirk Hatteraick zabija Glossina i popełnia samobójstwo. Harry wchodzi w posiadanie Ellangowan i może wreszcie poślubić córkę pułkownika Manneringa. Wyznacza też Lucy część majątku po zmarłej Margaret Bertram, co pozwoli jej poślubić Karola Hazelwooda.

  Podstrony: [1] 2 [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.