• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Gustaw Cybulski  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.Związek Artystów Scen Polskich jest stowarzyszeniem grupującym artystów teatru, estrady, radia, telewizji, dubbingu i filmu.
  Grób Gustawa Cybulskiego na Cmentarzu Powązkowskim

  Gustaw Cybulski, właśc. Gustaw Grzegorz Cybulka, pseud. Gustaw Jankowski (ur. 22 stycznia 1895 w Stynawie Niżnej, pow. stryjski, zm. 18 stycznia 1931 w Warszawie) – polski aktor, reżyser, scenarzysta, poeta, producent filmowy, żołnierz Legionów Polskich.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Debiutował w roku 1912 na scenie lwowskiej. W tym samym roku wstąpił do Związku Strzeleckiego we Lwowie. W roku 1914 wstąpił do I Brygady Legionów Piłsudskiego i jako żołnierz 5 pułku piechoty, pseudonim „Lirnik”, przeszedł całą kampanię wojenną. W Legionach brał również udział w organizowaniu teatru żołnierskiego. W związku z kryzysem przysięgowym internowany, a następnie po ucieczce z obozu działał w Polskiej Organizacji Wojskowej we Lwowie pod pseudonimem Gustaw Jankowski (pseudonimu tego używał również krótko po wojnie jako aktor). Za dzielną służbę żołnierską dosłużył się stopnia sierżanta zwiadu pułkowego. Jest autorem wspomnień legionowych oraz kilku tekstów pieśni legionowych m.in. „Marszu Zuchowatych”. Odznaczony czterokrotnie Krzyżem Walecznych, Krzyżem Niepodległości, Medalem Dziesięciolecia Odzyskanej Niepodległości oraz medalami pamiątkowymi za wojnę. W swojej pracy scenicznej niejednokrotnie powracał do żołnierskich motywów legionowych.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Janko Zwycięzca polski niemy film fabularny z 1921 roku. Główny bohater filmu Jaś Czyżyk po wielu zabawnych perypetiach zdobywa swoją upragnioną miłość.

  W roku 1918 w Warszawie wznowił przerwaną karierę, początkowo w Teatrze Praskim, gdzie dał się poznać jako zdolny amant i wodewilista, a następnie występował na deskach Teatru Miejskiego w Lublinie (1918, sezon 1919/20), w Warszawie w Teatrze Miraż (1921), od grudnia 1921 roku do 1924 roku w Qui Pro Quo. W roku 1921 zagrał w filmie Janko Zwycięzca, którego jednocześnie był reżyserem i scenarzystą. Od 1924 pracował na stałe w Warszawie występując w Perskim Oku (1924-26), Qui Pro Quo (1925 oraz sezon 1926-1927), w Teatrze Kazimiery Niewiarowskiej (1926, również reżyserował), w Nowościach i Wodewilu (1926), Mignon (1929). Występował również na deskach Kabaretu Gong w Łodzi, w Krakowie w latach 1928-1929 oraz w Lwowskim Gongu od listopada 1929 do kwietnia 1930 r. Przedwcześnie zmarły aktor, był miłym, powszechnie lubianym i obdarzonym wielkim talentem artystą. Kilkakrotnie wybierany do Zarządu Głównego ZASP. Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie kw. c-1-9.

  Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Kryzys przysięgowy – tak nazwano odmowę złożenia przysięgi na wierność cesarzowi Niemiec przez żołnierzy Legionów Polskich (głównie I i III Brygady) 9 i 11 lipca 1917.
  Polska Organizacja Wojskowa, POW – tajna organizacja wojskowa powstała w sierpniu 1914 w Warszawie z inicjatywy Józefa Piłsudskiego w wyniku połączenia działających w Królestwie Polskim konspiracyjnych grup Polskich Drużyn Strzeleckich i Związku Walki Czynnej w celu walki z rosyjskim zaborcą. Początkowo bezimienna, od października 1914 zaczęła używać nazwy POW.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Qui Pro Quo (1919-1931) – teatrzyk działający w Warszawie. Jego siedzibą były podziemia Galerii Luxenburga przy ul. Senatorskiej 29.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.88 sek.