Guns N’ Roses

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Guns N' Roses)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Guns N’ Rosesamerykański zespół hard rockowy, założony w Los Angeles w Kalifornii w 1985 roku.

Joe "Satch" Satriani (ur. 15 lipca 1956 w Nowym Jorku) – amerykański wirtuoz gitary elektrycznej, wokalista oraz kompozytor. The Rolling Stones [ðɘ rɘʊlɪŋ stɘʊnz] – brytyjski zespół rockowy, założony 12 lipca 1962 w Londynie. Są czwartym zespołem rockowym z największą liczbą sprzedanych wydawnictw muzycznych w historii. Łącznie sprzedali ok. 250 milionów egzemplarzy albumów na całym świecie.

W oryginalny skład Guns N’ Roses weszli: Axl Rose (śpiew), Slash (gitara prowadząca), Izzy Stradlin (gitara rytmiczna), Duff McKagan (gitara basowa), Steven Adler (perkusja). Do tej pory zespół wydał sześć albumów studyjnych, których nakład ze sprzedaży wyniósł ponad 100 milionów egzemplarzy na całym świecie, w tym 45 milionów w Stanach Zjednoczonych.

KROQ-FM to amerykańska komercyjna stacja radiowa zlokalizowana w Los Angeles, Pasadena - California należąca do CBS Radio. Nadająca na 106.7 FM oraz w internecie przez 24 godziny na dobę. KROQ-FM gra przeważnie muzykę rockową (modern rock). Dżingiel przewodni stacji to potoczna nazwa "kay rock", a slogan "The World Famous K-Rock".EP (skrót od ang. Extended Play; pot. epka) – minialbum; symbolem tym oznacza się album muzyczny, który jest zbyt długi by nazwać go zwykłym singlem czy też – ze względu na zawarty na nim materiał – nie kwalifikujący się jako maxi singel i który jest jednocześnie zbyt krótki by uznać go za pełnoprawny album długogrający.

Zespół podpisał kontrakt muzyczny z wytwórnią Geffen Records w 1986 roku. W 1987 roku ukazał się debiutancki album studyjny Guns N’ Roses zatytułowany Appetite for Destruction. Rok po premierze osiągnął on pierwsze miejsce w rankingu Billboard 200, zaś promujący go przebój „Sweet Child O’ Mine” dotarł do pierwszego miejsca w rankingu Billboard Hot 100. Album sprzedał się w nakładzie 28 milionów kopii na całym świecie, w tym 18 milionów w USA, ustanawiając go najlepiej sprzedającym się debiutanckim albumem wszech czasów.

Motörhead – brytyjski zespół muzyczny powstały w 1975 roku z inicjatywy basisty i wokalisty Iana „Lemmy’ego” Kilmistera, który pozostawał jedynym stałym członkiem grupy. Grupa odniosła sukces komercyjny w latach 80. XX wieku, natomiast jej albumy Overkill, Bomber oraz Ace of Spades stały się inspiracją dla wielu wykonawców z nurtu heavy metal. Kilmister mimo kategoryzacji w gatunkach thrash i speed metal, na którego rozwój wywarł wpływ, określał muzykę Motörhead jako rock ’n’ roll. Grupa w swej twórczości poruszała takie zagadnienia jak wojna, zło, dobro, seks czy uzależnienia, ponadto posiada charakterystyczne logo o nazwie Snaggletooth, którego autorem jest artysta Joe Petagno.Tie Your Mother Down – singel zespołu Queen, napisany przez gitarzystę Briana Maya, zamieszczony też na albumie A Day at the Races. Rozpoczyna się on jednym z najbardziej charakterystycznych riffów gitarowych na świecie.

W 1988 roku została wydana druga płyta Guns N’ Roses pt. G N’ R Lies, zawierająca osiem piosenek, w tym m.in. „Patience”, „Used to Love Her” i „One in a Million”, a także cztery utwory z minialbumu pt. Live ?!*@ Like a Suicide (1986). W 1991 roku ukazał się podwójny album zespołu Use Your Illusion I i Use Your Illusion II, który zadebiutował na 2. i 1. miejscu listy Billboard 200 i został łącznie sprzedany w liczbie 35 milionów egzemplarzy na całym świecie, wliczając w to 14 milionów w USA. Ostatnim albumem grupy w „starym składzie” był The Spaghetti Incident? (1993), zawierający covery piosenek innych punk rockowych i glam rockowych zespołów.

Angina (łac. angina, zapalenie gardła) – w najczęstszym rozumieniu ostre zapalenie migdałków podniebiennych i błony śluzowej gardła, wywołane przez bakterie paciorkowce β-hemolizujące z grupy A. Jest chorobą zakaźną przenoszoną drogą kropelkową.Chris Pitman (ur. 25 lutego 1976 w Independence w stanie Missouri ) – amerykański multiinstrumentalista, obecnie klawiszowiec zespołu Guns N’ Roses.

Po 10 latach Geffen Records, zmuszony brakiem przysyłanego przez Axla materiału, wydał składankę z największymi przebojami Guns N’ Roses pt. Greatest Hits (2004). Album uzyskał status potrójnej platynowej płyty w USA. W 2008 roku, po wielu wewnętrznych zmianach, zespół wydał wyczekiwany album Chinese Democracy. Zadebiutował on na 3. miejscu Billboard 200.

Zakk Wylde, właściwie Jeffrey Phillip Wielandt (ur. 14 stycznia 1967 w Bayonne) – amerykański muzyk, kompozytor, wokalista, autor tekstów i multiinstrumentalista. Założyciel grupy muzycznej Black Label Society. Od 1987 do 2009 roku z przerwami współpracownik angielskiego wokalisty Ozzy’ego Osbourne’a. CKY – (Camp Kill Yourself) amerykański zespół rockowy powstały w 1998 roku w Pensylwanii. Debiut CKY, Vol.1, ukazał się już rok później nakładem niezależnej wytwórni Volcom Entertainment (ponownie wydany został w 2001 roku przez Island Def Jam).

Klasyczny skład oraz dodatkowo późniejsi członkowie (Dizzy Reed i Matt Sorum) zostali włączeni w 2012 roku do Rock and Roll Hall of Fame. W 2016 do zespołu wrócili Slash i McKagan.

Historia[ | edytuj kod]

1985–1986: Formowanie zespołu[ | edytuj kod]

W 1984 roku Tracii Guns (założyciel grupy L.A. Guns) mieszkał wspólnie z Izzym Stradlinem, grającym wówczas w zespole Hollywood Rose. Gdy L.A. Guns potrzebował nowego wokalisty, Stradlin zaproponował swojego kolegę z Hollywood Rose, Axla Rose’a. W marcu 1985 roku powstał nowy zespół o nazwie Guns N’ Roses, w skład którego wchodzili: wokalista Axl Rose, Izzy Stradlin, grający na gitarze rytmicznej, oraz członkowie L.A. Guns: gitarzysta Tracii Guns, basista Ole Beich, perkusista Rob Gardner. Nazwa zespołu jest połączeniem nazw dwóch poprzednich zespołów muzyków. Rozważano również nazwy Heads of Amazon i AIDS. Po dwóch lub trzech koncertach Beicha zastąpił Duff McKagan. Tracii Guns odszedł z zespołu po sprzeczce z Rose’em; jego miejsce zajął Slash, który wcześniej grał z Rose’em i Stradlinem w Hollywood Rose. Wkrótce zrezygnował Gardner, więc przyjęto też nowego perkusistę, Stevena Adlera, również byłego członka Hollywood Rose. Z kolei Slash, McKagan i Adler znali się z zespołu Road Crew.

Elton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.W. Axl Rose (ur. 6 lutego 1962 w Lafayette, w stanie Indiana jako William Bruce Bailey) – amerykański wokalista rockowy, autor tekstów, producent, muzyk, multiinstrumentalista, lider Guns N’ Roses.

W czerwcu 1985 roku, cztery dni po tym, jak zakończono zmiany w składzie, zespół udał się na krótką, odznaczającą się całkowitym brakiem organizacji trasę koncertową po Zachodnim Wybrzeżu, od Sacramento po Seattle, rodzinne miasto McKagana. Pomimo licznych trudności „Piekielna trasa”, jak ją później ochrzczono, scementowała pierwszy stabilny skład zespołu, co McKagan skomentował następująco: Ta wycieczka ustanowiła dla nas nową poprzeczkę – do czego byliśmy zdolni, na co mogliśmy się zdobyć, aby osiągnąć nasze cele jako zespół.

Śpiew – czynność polegająca na wytwarzaniu dźwięków o charakterze muzycznym za pomocą głosu. Każda osoba potrafiąca mówić potrafi też śpiewać, ponieważ śpiew pod wieloma względami jest jedynie formą przedłużonej mowy.Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów studyjnych i EP w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w magazynie muzycznym Billboard i zazwycznaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują.

W miarę jak rosła aktywność Guns N’ Roses na scenie Hollywoodu (m.in. występy w miejscach, takich jak Troubadour czy Roxy), zespołem zainteresowały się duże wytwórnie płytowe. W marcu 1986 roku muzycy podpisali kontrakt z Geffen Records, uzyskując z góry kwotę 75 tys. dolarów. W grudniu tego samego roku wydali minialbum zatytułowany Live ?!*@ Like a Suicide, na którym znalazły się cztery utwory. Minialbum miał podtrzymać zainteresowanie fanów na czas pracy w studiu nagraniowym. Wydawnictwo zawierało covery „Nice Boys” grupy Rose Tattoo oraz „Mama Kin” Aerosmith, a także dwie własne kompozycje: punkową „Reckless Life” i inspirowaną klasycznym rockiem „Move to the City”. Chociaż podano, że utwory były zarejestrowane na żywo, w rzeczywistości wszystkie cztery pochodziły z taśm demo zespołu, zmiksowanych z hałasem tłumu.

Chinese Democracy Tour – trzecia trasa koncertowa Guns N’ Roses, która trwała od 1 stycznia 2001 roku do 31 grudnia 2011 roku; obejmowała 239 koncertów. Trasa rozpoczęła się podczas nagrywania albumu Chinese Democracy; album ukazał się podczas trasy.Beck Hansen, właściwie Bek David Campbell (ur. 8 lipca 1970 w Los Angeles) – muzyk rockowy, piosenkarz i kompozytor, wsytępujący od pseudonimem Beck. Pochodzi z rodziny o korzeniach żydowskich, która przywędrowała do USA ze Szwecji. Beck uznawany jest za najbardziej eklektycznego, niespójnego i nieprzewidywalnego spośród współczesnych artystów rockowych. Choć zazwyczaj zaliczany jest do twórców indie rocka i rocka alternatywnego, to jego muzyka jest mieszaniną wielu, niekiedy bardzo od siebie odległych stylów i gatunków, takich jak: pop, folk, psychodeliczny rock, hip-hop, country, blues, rhythm and blues, funky, noise rock, progresywny rock, jazz, lo-fi, rock latynoski i muzyka etniczna.

1987–1989: Wzrost popularności[ | edytuj kod]

Appetite for Destruction[ | edytuj kod]

21 lipca 1987 roku ukazał się w sprzedaży pierwszy album studyjny Guns N’ Roses zatytułowany Appetite for Destruction. Pierwotny projekt okładki autorstwa Roberta Williamsa, przedstawiający surrealistyczną scenę z potworem atakującym robota-gwałciciela, został uznany za zbyt kontrowersyjny. Zespół uważał, że odrzucona okładka była „symboliczna, z robotem reprezentującym przemysł, który dokonuje gwałtu na naszym środowisku, zanieczyszczając je”. Nową okładkę zaprojektował Andy Engell, opierając się na dziele tatuażysty Billa White’a, który rok wcześniej wykonał tatuaż dla Axla Rose’a. Okładka przedstawiała czaszki pięciu członków zespołu ułożone na krzyżu.

Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Ron "Bumblefoot" Thal (ur. 25 września 1969 w Nowym Jorku (Brooklyn) – amerykański muzyk, gitarzysta. W latach 2006-2015 występował w zespole muzyki rockowej Guns N’ Roses. Od 2011 roku współtworzy formację Art of Anarchy. Muzyk prowadzi także solową działalność artystyczną.

W Stanach Zjednoczonych pierwszym singlem promującym album był „Welcome to the Jungle”, do którego ukazał się teledysk. Choć tekst utworu opowiada o Los Angeles, teledysk kręcony był w Nowym Jorku. Inspiracją do tekstu piosenki było również zdarzenie z Nowego Jorku; Rose z przyjacielem wysiadali z autobusu, gdy bezdomny człowiek miał krzyknąć do nich, że przybyli do dżungli i zaraz zginą.

Welcome to the Jungle” – utwór otwierający debiutancki album grupy Guns N’ Roses, Appetite for Destruction. Został także zawarty na kompilacji Greatest Hits. Utwór znalazł się w ścieżce dźwiękowej do animowanego filmu Iniemamocni.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

Przez prawie cały pierwszy rok po wydaniu zarówno singel, jak i album osiągał umiarkowane sukcesy, dopóki David Geffen nie został poproszony o wsparcie dla zespołu. Osobiście przekonał on kierownictwo MTV do nadawania „Welcome to the Jungle”. Choć teledysk wyemitowano tylko raz, o godz. 4:00 rano w niedzielę, fani rocka i heavy metalu natychmiast go zauważyli i zaczęli domagać się częstszej obecności utworu na ekranie. Numer „Welcome to the Jungle” został wykorzystany w Puli śmierci, filmie z cyklu o Brudnym Harrym, w którym zespół wystąpił w scenie cameo.

Steven Adler (ur. jako Michael Coletti, 22 stycznia 1965 w Cleveland) – amerykański muzyk, perkusista zespołu Guns N’ Roses, w którym grał w latach 1985–1990. GN’R musiał opuścić ze względu na problem z uzależnieniem od narkotyków. W latach 2003–2012 tworzył w ramach zespołu Adler’s Appetite. Od 2012 roku występuje w ramach solowego projektu pod nazwą Adler. Wpływ na jego grę mieli tacy perkusiści jak Roger Taylor oraz Peter Criss. Matthew "Matt" William Sorum (ur. 19 listopada 1960 w Venice Beach w stanie Kalifornia w USA) – amerykański perkusista, znany przede wszystkim z występów w zespole Guns N’ Roses, którego był członkiem w latach 1991–1997. Równolegle, w latach 1994–1995 występował w zespole Slash’s Snakepit. Wcześniej był członkiem zespołów Y Kant Tori Read i The Cult.

Jako drugi singel w Stanach Zjednoczonych wydano „Sweet Child O’ Mine”, balladę rockową, napisaną przez Rose’a dla swojej ówczesnej sympatii, Erin Everly (córki Dona Everly’ego z The Everly Brothers). Singel zaczął często pojawiać się zarówno w radiu, jak i w MTV, stając się przebojem lata 1988 i osiągając szczyt listy przebojów w USA. Slash wspominał później: Nienawidziłem tego kawałka z całego serca przez dłuższy czas, a okazał się naszym największym hitem, co pokazuje, że najwyraźniej się na tym nie znam. „Sweet Child O’ Mine” był jednym z utworów na wydanym w Japonii minialbumie zatytułowanym po prostu Guns N’ Roses, na który trafiły również nagrania na żywo z występów w londyńskim Marquee Club z 1987 roku. Utwór osiągnął też największy w historii zespołu sukces na listach przebojów, będąc jedynym, który zdobył pierwsze miejsce na Hot 100.

Pukkelpop - coroczny festiwal muzyki organizowany w sierpniu niedaleko Hasselt w Belgii od 1985 roku. Został zapoczątkowany i jest organizowany przez Humanistische Jongeren (humanistyczną młodzież) z Leopoldsburga.Ojciec chrzestny (ang. The Godfather) – dramat gangsterski nakręcony w 1972 roku. Fabuła filmu oparta jest na książce amerykańskiego pisarza włoskiego pochodzenia Maria Puzo o tym samym tytule. Reżyserem filmu był Francis Ford Coppola, a scenariusz napisali wspólnie Puzo i Coppola. Aktorzy występujący w filmie to m.in. Marlon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, Diane Keaton oraz James Caan. Film opowiada o historii rodziny mafijnej Corleone w latach 1945-1955. Dalsze losy rodziny Corleone zostały ukazane w Ojcu chrzestnym II oraz Ojcu chrzestnym III.

Powodzenie „Sweet Child O’ Mine” sprawiło, że wydano ponownie singel „Welcome to the Jungle”, który tym razem zdobył 7. miejsce w Stanach Zjednoczonych. W tym samym czasie ukazał się singel „Paradise City”, zdobywając 5. miejsce w USA, podczas gdy album Appetite for Destruction na liście Billboard 200 zajął najwyższą lokatę. Do 2008 roku sprzedano 30 mln egzemplarzy albumu na całym świecie, w tym 18 mln w Stanach Zjednoczonych, co czyni go najlepiej sprzedającym się debiutanckim albumem wszech czasów w USA oraz jedenastym albumem-bestsellerem w tym kraju.

Instrument perkusyjny – instrument muzyczny, w którym źródłem dźwięku jest drganie całości lub części instrumentu, które jest wywoływane uderzeniem odpowiedniej części instrumentu pałką, szczotką lub dłonią lub też potrząsaniem całym instrumentem.Cameo, rola gościnna – krótki udział znanej osobistości w filmie, serialu lub w grze komputerowej. Często osoba taka nie jest uwzględniona w czołówce lub napisach końcowych.

Zespół promował swój pierwszy album podczas trwającej 16 miesięcy trasy Appetite for Destruction Tour. Koncerty miały miejsce w Stanach Zjednoczonych i w Europie, a w drugiej połowie 1987 Guns N’ Roses otwierał w Ameryce Północnej występy takich artystów, jak The Cult, Mötley Crüe czy Alice Cooper. Podczas trasy Steven Adler złamał rękę w bójce i przez 8 koncertów zastępował go Fred Coury z grupy Cinderella. Duff McKagan z kolei opuścił kilka występów w maju 1988 z powodu swojego ślubu (na gitarze basowej grał za niego Kid Chaos z The Cult), zaś na rozdaniu American Music Awards w 1989 Don Henley z The Eagles zagrał na perkusji w zastępstwie Adlera, który był wówczas na terapii uzależnień.

Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.Sacramento – stolica amerykańskiego stanu Kalifornia, siedziba hrabstwa Sacramento. Za sprawą populacji liczącej 470 956 mieszkańców (2012), stanowi szóste pod względem wielkości miasto w Kalifornii. Sacramento jest gospodarczym i kulturalnym centrum obszaru metropolitalnego o tej samej nazwie, zamieszkiwanego przez 2 527 123 osób (2009) – czwartego ze względu na wielkość w stanie Kalifornia (ustępując Greater Los Angeles Area, San Francisco Bay Area i San Diego) i dwudziestego drugiego w całych Stanach Zjednoczonych. W 2002 roku magazyn Time uznał Sacramento za najbardziej zintegrowane etnicznie i rasowo miasto amerykańskie.

Później zespół koncertował w Stanach Zjednoczonych, Australii i Japonii, otwierając w USA występy zespołów Iron Maiden i Aerosmith. Tim Collins, wówczas menedżer Aerosmith, wspominał: Pod koniec trasy Guns N’ Roses byli wielcy. Po prostu eksplodowali. Wszyscy byliśmy wkurzeni, że „Rolling Stone” pojawił się, by napisać o Aerosmith, a magazyn skończył z Guns N’ Roses na okładce. Nagle nasz support okazał się większy, niż my.

Eagles – amerykańska grupa uformowana z początkiem lat 70 w Kalifornii. Grała muzykę country i hard rock, znana głównie dzięki takim przebojom jak: "Hotel California", "Take It Easy" czy "Witchy Woman".Martin „Youth” Glover (ur. 27 grudnia 1960 w Afryce) – brytyjski producent muzyczny oraz współzałożyciel i gitarzysta basowy grupy muzycznej Killing Joke. Wraz z Paulem McCartneyem jest członkiem grupy The Fireman. Jako producent używa również pseudonimu Orion.

G N’ R Lies[ | edytuj kod]

Następny album, G N’ R Lies, wydany został w listopadzie 1988. Zawierał utwory z Live?!*@ Like a Suicide, a także cztery nowe kompozycje. Jedynym singlem promującym nowe wydawnictwo był „Patience”, który dotarł do 4. miejsca na amerykańskiej liście, podczas gdy sam album osiągnął numer 2 na Billboard 200.

Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).

Okładka stanowiła parodię tabloidów. Również tym razem w obawie o wywołanie kontrowersji zdecydowano się usunąć z niej niektóre z fikcyjnych nagłówków.

Utwór „One in a Million” sprowokował oskarżenia o rasizm i homofobię. Rose zaprzeczył, jakoby słowa jego autorstwa były rasistowskie, wyjaśniając, że słowo „czarnuch” ma również inne znaczenia. Później jednak przyznał, że w istocie chciał obrazić czarnoskórych ludzi, którzy mieli go kiedyś próbować obrabować. Odniósł się również do oskarżeń o homofobię, stwierdzając, że uważa się za „pro-heteroseksualnego” i miał „złe doświadczenia” związane z gejami.

American Music Award (skrót AMA) – nagroda dla najlepszych artystów muzycznych przyznawana corocznie. Statuetka American Music Awards przyznawana jest w oparciu o „popularność” danego artysty, mierzone poprzez liczbę sprzedanych albumów/singli itp. Nagrodę ufundował w 1973 roku Dick Clark. Rozdawane w niedzielę, drugiego lub trzeciego tygodnia listopada.Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski gitarzysta rockowy. Zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses, której był członkiem w latach 1985–1996. Od 2003 roku jest gitarzystą formacji Velvet Revolver. Współpracował także z Michaelem Jacksonem, owocem ich współpracy były utwory: „Black or White”, „Give In to Me”, „D.S.” oraz „Morphine”. Jak sam przyznaje duży wpływ na jego grę na gitarze miał Jimi Hendrix.

Koncerty Guns N’ Roses pod koniec lat 1980. były głośne nie tylko z powodu muzyki. Podczas występu w Atlancie w 1987 Rose zaatakował ochroniarza i został zatrzymany przez policję, a reszta zespołu kontynuowała koncert z zastępczym wokalistą. Podczas dwóch koncertów w stanie Nowy Jork w sierpniu 1988 niemal wybuchły zamieszki. W tym samym miesiącu podczas Monsters of Rock w Anglii dwóch fanów zostało zadeptanych na śmierć przez moszujący tłum.

"Revolver" - czasopismo muzyczne wydawane jako miesięcznik poświęcone tematyce szeroko rozumianego hard rocka i heavy metalu. Od 2006 pismo wydawane jest przez korporację medialną Future US. Wcześniej tytuł należał do Harris Publications.The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

W czasie pierwszego z czterech występów w październiku 1989, podczas których Guns N’ Roses grał przed The Rolling Stones, Axl Rose oświadczył publiczności, że ten koncert będzie ostatnim, jeśli niektórzy z członków zespołu nie skończą ze swym uzależnieniem od heroiny. Tego rodzaju zdarzenia utrwaliły wizerunek Guns N’ Roses jako „Najbardziej niebezpiecznego zespołu świata”.

Homofobia – silna niechęć, nieufność, nienawiść, wrogość lub dyskryminacja homoseksualizmu lub homoseksualistów, definiowane także jako "irracjonalny strach, awersja lub dyskryminacja" ich. Termin "homofobia" został wprowadzony do dyskursu naukowego przez psychologa i aktywistę gejowskiego George’a Weinberga w 1972 w książce Society and the Healthy Homosexual, stając się ważnym narzędziem dla działaczy LG, ich zwolenników i sojuszników. W 1969 roku został użyty przez amerykański tygodnik "Time". W rozumieniu Weinberga, homofobia to irracjonalny lęk o podłożu socjalnym i religijnym.Glam rock (także glitter rock) – styl w muzyce rockowej. Nazwa stylu wywodzi się z angielskiego glamour (urok, atrakcyjność). Styl ten powstał w Wielkiej Brytanii na początku lat 70. Wykonujący w tym stylu muzycy przykładali dużo wagi do własnego wizerunku. wywołując często kontrowersje. Wykonawcy glamrockowi ubierali się w barwne uniformy, zakładali wysokie buty, nakładali ostry makijaż. Muzycy glam rockowi grali zazwyczaj piosenki łagodne, trafiające do większego grona odbiorców. Często refreny piosenek miały zawarte w sobie podteksty seksualne.

1990–1993: Międzynarodowy sukces i tarcia w zespole[ | edytuj kod]

Use Your Illusion I i II[ | edytuj kod]

W 1990 Guns N’ Roses rozpoczął w studiu pracę nad swoim najbardziej ambitnym jak do tej pory przedsięwzięciem. Wkrótce potem Steven Adler został wyrzucony z zespołu za nadużywanie narkotyków. Pozwolono mu wrócić dopiero po podpisaniu specjalnej umowy, w której zobowiązał się do rzucenia nałogu. Podczas sesji nagraniowej „Civil War” Adler nie był jednak w stanie grać wystarczająco dobrze i z tego powodu zarejestrowanie utworu zajęło blisko 30 podejść. Sam perkusista utrzymywał, że jego niska forma spowodowana była lekami, które zażywał w ramach walki z uzależnieniem. 11 lipca 1990 Adler został jeszcze raz wyrzucony z zespołu, tym razem definitywnie, a później wytoczył mu proces, chcąc odzyskać prawa do utworów, których był współautorem.

Yoko Ono Lennon (jap. 小野 洋子 Ono Yōko, ur. 18 lutego 1933 w Tokio) – amerykańska artystka, wokalistka i feministka pochodzenia japońskiego, żona Anthony’ego Coxa, a następnie Johna Lennona, matka Seana Lennona i Kyoko Chan Cox. Ronnie James Dio, właśc. Ronald James Padavona (ur. 10 lipca 1942 w Portsmouth, zm. 16 maja 2010 w Houston) – amerykański muzyk, kompozytor i wokalista heavymetalowy.

Na stanowisko nowego perkusisty rozważano Martina Chambersa z The Pretenders oraz Adama Maplesa z Sea Hags, ostatecznie jednak Adlera zastąpił Matt Sorum, który wcześniej występował przez pewien czas w The Cult. W opinii Slasha Sorum uratował wówczas zespół przed rozpadnięciem się.

Gdy w jednym z wywiadów zapytano Stradlina, czy zmiana perkusisty oznacza, że Guns N’ Roses z zespołu rockandrollowego zamienia się w heavymetalowy, ten odrzekł:

Oh My God” – singiel amerykańskiego zespołu hardrockowego Guns N’ Roses napisany na potrzeby filmu pt.”I stanie się koniec”. Wydany został 2 listopada 1999 roku i miał stanowić preludium do nadchodzącego albumu zespołu - Chinese Democracy.Appetite for Democracy – szósta trasa koncertowa zespołu muzycznego Guns N’ Roses, w jej trakcie odbyły się sześćdziesiąt cztery koncerty.

Tak, pod względem muzycznym to wielka różnica. Po raz pierwszy zrozumiałem, czym Steve był dla naszego zespołu, kiedy złamał rękę w Michigan. Chciał przebić pięścią ścianę i uszkodził sobie dłoń. Wezwaliśmy więc Freda Coury’ego z grupy Cinderella na koncert w Houston. Fred grał technicznie poprawnie, ale piosenki brzmiały okropnie. Napisane były pod Steve’a i jego wyczucie rytmu było tym czynnikiem, który dawał im duszę. Gdy odszedł, to było... niewiarygodne, dziwne. Po prostu nie działało.

Harley-Davidson Motor Company – producent motocykli pochodzący z Milwaukee w stanie Wisconsin w USA, znany głównie z produkcji tzw. motocykli ciężkich. Ponadto przedsiębiorstwo Harley-Davidson wytwarza akcesoria motocyklowe, odzież i drobne sprzęty, takie jak noże. Prowadzi też klub Harley Owners Group zrzeszający właścicieli motocykli Harley-Davidson.Bruce Frederick Joseph Springsteen alias The Boss (ur. 23 września 1949 w Long Branch, New Jersey) – amerykański gitarzysta, piosenkarz i kompozytor rockowy.

Kilka miesięcy wcześniej klawiszowiec Dizzy Reed został oficjalnym, szóstym członkiem grupy. Reed był kolegą Matta Soruma w zespole Johnny Crash. W maju 1991 zespół pozbył się swojego dotychczasowego managera, Alana Nivena, którego zastąpił Doug Goldstein. Według magazynu Rolling Stone, decyzję tę, wbrew woli części innych członków, wymusił Rose, odmawiając dalszej pracy nad albumami.

Guns N’ Roses (EP) – drugi minialbum Guns N’ Roses, wydany wyłącznie na rynek japoński. Na okładce widnieje napis Guns N’ Roses, płyta jest z tego powodu często tak nazywana. Album znany jest także pod nazwą Live from the Jungle,. Druga nazwa nawiązuje do piosenki "Welcome to the Jungle", mimo to nie występuje ona na minialbumie. Album dostępny był na płytach gramofonowych, kasetach oraz CD.Mosh – typ zachowania, rodzaj tańca obecny na występach zespołów grających muzykę hardcore, heavymetalową, punkrockową czy podobną, zazwyczaj „ciężką” muzykę, moszujący agresywnie wymachują kończynami, zazwyczaj przed sceną lub w specjalnie wyznaczonej części widowni. Jest to generalnie bardziej agresywny rodzaj tańca pogo. Nie polega on jednak na wzajemnym odbijaniu się od siebie, lecz przypomina karate. Uczestnicy zwykle nie starają się bić innych, lecz biją powietrze, ziemię. Popularne są wyskoki i wysokie kopnięcia z obrotu, a także uderzanie pięściami w ziemię. Często łączony z tak zwanym two-step, kojarzonym zwykle z cięższymi gatunkami jak beatdown hardcore. Jest także mniej dynamiczny niż pogo.

Gdy nagrano wystarczająco dużo materiału, albumy Use Your Illusion I i Use Your Illusion II zostały wydane tego samego dnia (17 września 1991). Zadebiutowały odpowiednio na 2. i 1. miejscu listy magazynu Billboard, czego nie dokonał ani wcześniej, ani później (do 2004) żaden inny artysta. Pierwszy album sprzedał się w liczbie 685 tys. egzemplarzy, natomiast drugi – 770 tys. egzemplarzy w ciągu pierwszych tygodni obecności na rynku. Łączna sprzedaż obu albumów na świecie osiągnęła 35 mln kopii, w tym 14 mln w Stanach Zjednoczonych.

It’s Five O’Clock Somewhere – nazwa debiutanckiej płyty grupy Slash’s Snakepit, założonej w roku 1995 przez byłego gitarzystę Guns N’ Roses - Slasha. Płyta została wydana w roku powstania grupy i zdobyła „platynę” w Wielkiej Brytanii. Na płycie znajduje się 14 piosenek o typowo rockowym brzmieniu. Film 3D (film trójwymiarowy) – szereg technik, w których dzięki różnorodnej technologii uzyskuje się iluzję głębi ruchomych obrazów. Główną techniką pozwalającą na uzyskanie wrażenia głębi jest przedstawienie obserwatorowi dwóch różnych obrazów prawemu i lewemu oku.

Do utworów „Don’t Cry”, „November Rain”, „Estranged” powstały teledyski; ten ostatni kosztował 4 mln dolarów. Ballada „November Rain” zajęła 3. miejsce na liście przebojów w Stanach Zjednoczonych, stając się najczęściej emitowanym na życzenie teledyskiem w historii stacji MTV i zdobywając w 1992 na gali MTV Video Music Awards nagrodę za najlepsze zdjęcia oraz nominację do nagrody za reżyserię.

Seattle – miasto w stanie Waszyngton. Leży pomiędzy Zatoką Puget a jeziorem Waszyngtona z ujściem na Pacyfik, prawie 108 mil (174 km) na południe od granicy z Kanadą.Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.

Albumom towarzyszyła trasa koncertowa Use Your Illusion Tour, trwająca 28 miesięcy i uważana za najdłuższą w historii rocka. Stała się znana ze względu na sukces komercyjny, ale także liczne kontrowersyjne incydenty, które miały miejsce w jej trakcie. W skład trasy weszły 92 występy w 27 krajach, obejrzane na żywo przez 7 milionów osób.

Tracii Guns (ur. 20 stycznia 1966) – amerykański gitarzysta rockowy, znany głównie jako współzałożyciel Guns N’ Roses. Z tym zespołem zagrał jednak ledwie kilka koncertów. Większą część swojej kariery muzycznej spędził w założonym przez siebie zespole L.A. Guns. Grał również w supergrupach Contraband i Brides of Destruction. Wydał jedną solową płytę – Killing Machine. W 2005 roku skonfliktowany z resztą członków L.A. Guns założył drugi zespół pod tą samą nazwą, w którym gra do teraz.Gitara prowadząca lub gitara solowa (ang. lead guitar lub solo guitar) jest to rola gitary w zespołach muzycznych, najczęściej rockowych, która ma zapewnić utrzymanie melodii.

Use Your Illusion Tour[ | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Use Your Illusion Tour.

Program trasy zawierał gitarowe solo Slasha, oparte na motywie z filmu Ojciec chrzestny, cover utworu „It’s Alright” grupy Black Sabbath oraz długą improwizację opartą o utwór „Move to the City” z udziałem różnych muzyków.

Media w przypadku części występów więcej uwagi poświęcały często incydentom: bójkom, opóźnieniom i tyradom Rose’a, niż samej muzyce. O ile wcześniejsze problemy z uzależnieniem od narkotyków i alkoholu w zespole wydawały się być pod kontrolą, to Rose’a często wzburzała beztroska ochroniarzy, problemy techniczne oraz niepożądane filmowanie lub nagrywanie koncertów. Wykorzystywał również czas między poszczególnymi utworami na wypowiadanie swoich politycznych poglądów albo komentarze na temat krytyków muzycznych i innych celebrytów.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Appetite for Destruction Tour – druga trasa koncertowa zespołu Guns N’ Roses, promująca debiutancki album zespołu Appetite for Destruction, w jej trakcie odbyło się pięćdziesiąt sześć koncertów.

2 lipca 1991, podczas koncertu w Saint Louis, gdy zespół wykonywał właśnie „Rocket Queen”, Rose spostrzegł, że jeden z fanów nagrywa występ kamerą. Najpierw wokalista poprosił ochronę, by usunęła kamerę, ale później postanowił sam ją odebrać – wskoczył w tłum i zaczął szarpać się z fanem. Gdy został siłą odciągnięty, oświadczył, że wraca do domu, rzucił mikrofon na ziemię i zszedł ze sceny. Spowodowało to zamieszki wśród publiczności, część widzów odniosła rany. Zdarzenie zostało sfilmowane przez Roberta Johna, oficjalnego fotografa zespołu. Po koncercie Rose był poszukiwany przez policję za wzniecenie zamieszek, jednak nie udało się go zatrzymać przez prawie rok, ponieważ zespół kontynuował trasę za granicą. Wokaliście postawiono zarzuty, ale sąd orzekł, że Rose nie wzniecił zamieszek bezpośrednio. Frontman bronił się stwierdzając, że ochrona Guns N’ Roses czterokrotnie prosiła ochroniarzy obiektu o usunięcie kamery i wszystkie cztery prośby zostały zignorowane, ponadto członkowie zespołu zgłaszali, że rzucano w nich butelkami z widowni, a ochrona odmawiała odbierania ich widzom. Wydarzenia z tego koncertu znalazły odbicie w okładce albumu Use Your Illusion, gdzie w sekcji z podziękowaniami umieszczono ukryte przesłanie o treści Pieprzyć cię, Saint Louis!.

Rock in Rio jest największym festiwalem rockowym organizowanym w Brazylii. Trzy z imprez odbyły się w Rio de Janeiro i trzy w Lizbonie w 2004, 2006 i 2008.Aerosmith - amerykański zespół rockowy grający w charakterystycznym stylu będącym mieszanką hard rocka i bluesa. Sprzedali ponad 150 milionów egzemplarzy swoich albumów na całym świecie.

7 listopada 1991, gdy incydent z Saint Louis niemal powtórzył się w Niemczech, Izzy Stradlin postanowił odejść z zespołu. Gitarzysta wymienił jako główne powody zachowanie Rose’a, jego sposób zarządzania zespołem oraz trudności z zachowaniem abstynencji w towarzystwie Slasha, Soruma i McKagana.

Odkąd rzuciłem narkotyki, nie mogłem przestać oglądać się za siebie i pytać, czy to już wszystko? Byłem po prostu tym zmęczony, potrzebowałem spokoju.

David Geffen (urodzony 21 lutego 1943) - amerykański producent filmowy i teatralny oraz filantrop. W 1994 wspólnie ze Stevenem Spielbergiem i Jeffreyem Katzenbergiem założył wytwórnię filmową DreamWorks.Michael Trent Reznor (ur. 17 maja 1965 w Mercer w stanie Pensylwania) – amerykański multiinstrumentalista, założyciel, lider, kompozytor, autor tekstów, gitarzysta, klawiszowiec oraz wokalista Nine Inch Nails.

Slash opowiadał o poszukiwaniu następcy Stradlina następująco: Gdy Izzy odszedł, nagle zdaliśmy sobie sprawę, że albo znajdziemy nowego gitarzystę w trzy tygodnie, albo będzie trzeba odwołać masę koncertów. Miałem kartkę papieru z listą około 30 kandydatów. Duff się rozglądał, Axl miał swoje pomysły, ale nikt nam nie odpowiadał. Przez moment wydawało się, że to będzie Dave Navarro, ale jakoś nie mógł tego dopiąć, więc nic z tego nie wyszło. Ostatecznie nowym członkiem Guns N’ Roses został Gilby Clarke, a Slash stwierdził, że Clarke uratował zespół.

Fortepian – strunowy (chordofon), młoteczkowy, klawiszowy instrument muzyczny, zaliczany do rodziny cytr. Współczesny fortepian dysponuje skalą od A2 (czasami najlepsze koncertowe od F2; instrumenty z pocz. XIX wieku od C1 ) do c (88 dźwięków/klawiszy).Come Together – pierwszy utwór z 11 albumu studyjnego zespołu The Beatles – Abbey Road, napisany przez Johna Lennona. Utwór został wydany także na podwójnej stronie A singla "Come Together"/"Something".

Podczas kolejnych występów z trasy Rose przedstawiał Clarke’a publiczności, a Slash i Clarke zaczynali grać „Wild Horses” grupy The Rolling Stones. Pod koniec 1991 zespół powiększył swój skład koncertowy m.in. o kilku wokalistów wspierających oraz sekcję waltornistów. W 1992 Clarke złamał rękę w wypadku motocyklowym i został na kilka tygodni zastąpiony przez Stradlina.

Physical Graffiti – podwójny album brytyjskiego zespołu rockowego Led Zeppelin. Album został wydany 24 lutego 1975 (zob. 1975 w muzyce) i był pierwszym wydaniem przez ich wytwórnię płyt Swan Song Records. W 2003 album został sklasyfikowany na 70. miejscu listy 500 albumów wszech czasów magazynu Rolling Stone.Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.

W 1992 zespół wystąpił na The Freddie Mercury Tribute Concert, wykonując trzy utwory. Z powodu „One in a Million” aktywiści organizacji ACT UP domagali się wycofania udziału Guns N’ Roses w koncercie, a gdy to im się nie udało, zaczęli namawiać pozostałych artystów i publiczność do bojkotowania występu Guns N’ Roses. Członkowie Queen wyrzucili aktywistów, uznając ich pomysły za niedorzeczne. Slash wykonał również „Tie Your Mother Down” wspólnie z członkami Queen i Joe Elliottem, natomiast Rose zaśpiewał „We Will Rock You” oraz – w duecie z Eltonem Johnem – „Bohemian Rhapsody”. Z własnych kompozycji zespół wybrał m.in. „Paradise City” i „Knockin’ on Heaven’s Door”. Pozostałe koncerty trasy Use Your Illusion Tour w Stanach Zjednoczonych otwierał założony przez Briana Maya zespół The Brian May Band. Rose początkowo chciał, by wszystkie koncerty trasy były otwierane przez występ Nirvany, ale spotkał się z odmową jej frontmana, Kurta Cobaina.

Kurt Donald Cobain (ur. 20 lutego 1967 w Aberdeen, zm. 5 kwietnia 1994 w Seattle) – amerykański muzyk grunge’owy, najbardziej znany jako wokalista, gitarzysta, kompozytor i autor tekstów założonego wraz z Kristem Novoselicem zespołu Nirvana. W 1989 wydali swoją pierwszą płytę Bleach. Lista najlepiej sprzedających się albumów w historii w Stanach Zjednoczonych, w oparciu o certyfikaty RIAA. Aby album znalazł się w podsumowaniu musi zostać opublikowany, a także sprzedany w co najmniej 10 milionach kopii na terenie kraju. Wydawnictwa pogrupowane są według certyfikatu (począwszy od najwyższych). Albumy w poszczególnych grupach są również uszeregowane pod względem certyfikatu oraz daty wydania. Lista składa się ze wszystkich typów albumów, w tym studyjnych, kompilacyjnych i ścieżek dźwiękowych.

Nieco później Guns N’ Roses wybrał się na wspólną trasę koncertową z Metallicą. Wspierały ich zespoły Faith No More, Motörhead i Body Count. Podczas występu w Montrealu frontman Metalliki, James Hetfield, doznał dotkliwych poparzeń dłoni i twarzy podczas wypadku z fajerwerkami na scenie. Metallica była zmuszona odwołać drugą godzinę swojego występu, ale obiecała powrócić do miasta przy innej okazji. Po długiej przerwie, gdy widownia zaczęła robić się niespokojna, Guns N’ Roses wkroczył na scenę, jednak na skutek niewystarczającego czasu na przygotowanie sprzętu, członkowie zespołu nie słyszeli się nawzajem. Dodatkowo Rose skarżył się na problemy z gardłem. W rezultacie zespół opuścił scenę przed czasem. Spowodowało to zamieszki na widowni, dziesięcioro fanów i trzech funkcjonariuszy policji odniosło rany, kilka osób zostało aresztowanych.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. The Cult – brytyjski zespół rockowy. Grupa powstała w 1983 roku jako Southern Death Cult. Nazwa wraz z kształtowaniem się składu i charakteru grupy stopniowo ulegała skróceniu – najpierw do Death Cult a następnie po prostu Cult. Muzyka tworzona przez The Cult to rock w wielu postaciach, od pięknych niemal gotyckich ballad przez prosty mocno gitarowy rock po heavy metal.

Incydent z pirotechniką i bójka są widoczne w filmie dokumentalnym A Year and a Half in the Life of Metallica. W jednej części dokumentu Hetfield żartuje z Rose’a oraz czyta jego osobisty wykaz rzeczy, których wokalista Guns N’ Roses domagał się od organizatorów trasy. Rose w odwecie nazwał Hetfielda rasistą za jego decyzję o usunięciu Body Count z programu trasy, obrzucał też jego i pozostałych członków zespołu wyzwiskami. Na łamach serialu dokumentalnego Behind the Music, w odcinku poświęconym Metallice, Lars Ulrich stwierdził, że nie można było odnieść się do Axla i jego zachowania. Pozostali członkowie zespołu, a także sam Rose przyznali, że oba zespoły nigdy nie pasowały do siebie.

Duff McKagan, właściwie Michael Andrew McKagan (ur. 5 lutego 1964 w Seattle) – amerykański multiinstrumentalista rockowy, głównie basista znany z gry w zespole Guns N’ Roses. Był ponadto członkiem zespołów The Fartz, 10 Minute Warning, Neurotic Outsiders, Velvet Revolver, The Gentlemen i Jane’s Addiction. Jako muzyk koncertowy współpracował z grupą Alice in ChainsIron Maiden – heavymetalowy (reprezentujący New Wave of British Heavy Metal) zespół z Londynu, założony 25 grudnia 1975 roku, uważany za jeden z najwybitniejszych i najpopularniejszych zespołów heavymetalowych w historii. Liderem grupy jest basista Steve Harris. Nazwa zespołu dosłownie oznacza żelazną dziewicę, średniowieczne narzędzie tortur.

W połowie 1993 doszło do ugody w sprawie pozwu Stevena Adlera przeciwko reszcie zespołu. Adler otrzymał odszkodowanie w kwocie 2 250 000 dolarów oraz 15% z tantiem za utwory, które zespół z nim nagrał.

Trasa zakończyła się w Buenos Aires 17 lipca 1993. Był to jednocześnie ostatni występ zespołu na żywo z udziałem Soruma i Clarke’a, a także ostatni raz (do 2016), kiedy Rose i Slash grali razem.

The Spaghetti Incident?[ | edytuj kod]

23 listopada 1993 zespół wydał The Spaghetti Incident?, zbiór coverów punk rockowych i glam rockowych zespołów. Wiele utworów powstało podczas sesji Use Your Illusion, które w pierwotnych zamierzeniach miały zakończyć się stworzeniem 3 lub 4 albumów. Były również plany wydania tych coverów w formie minialbumu, ostatecznie jednak zdecydowano się na nagranie kilku dodatkowych utworów i wydanie pełnego albumu.

Geffen Records - amerykańska wytwórnia płytowa należąca do Universal Music Group, założona w 1980 roku przez biznesmena Davida Geffena, który w latach siedemdziesiątych stworzył Asylum Records.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Na albumie zamieszczono ukryty utwór – cover „Look at Your Game, Girl” Charlesa Mansona. Fakt ten utrzymywano w tajemnicy przed premierą albumu; kopie wysłane do recenzentów nie zawierały ukrytego utworu. Obecność tego utworu na albumie spowodowała liczne kontrowersje w środowiskach stróżów prawa i obrońców praw ofiar przestępstw. Rose twierdził, że zespół bagatelizował znaczenie tego utworu i dlatego nie wymieniono na okładce. Zespół rozważał usunięcie go z późniejszych wydań albumu, a David Geffen oświadczył w wywiadzie, że jego zdaniem Axl Rose nie zdawał sobie sprawy, że pomysł umieszczenia coveru na albumie spotka się z takimi reakcjami. Slash stwierdził, że utwór był tylko niewinnym, czarnym humorem z naszej strony. Rose powiedział, że zamierza przeznaczyć dochody z tego tytułu na jakąś organizację działającą na rzecz środowiska, a z kolei Slash oświadczył, że zespół zamierzał usunąć utwór, dopóki nie dowiedział się, że tantiemy za ten utwór trafią do syna Wojciecha Frykowskiego, jednej z ofiar Mansona. Wytwórnia Geffen Records wydała oświadczenie, że udział z zysków będzie przekazany na rzecz organizacji Doris Tate (matki Sharon Tate), zajmującej się prawami ofiar przestępstw. Po latach Rose zapowiedział, że piosenka będzie usunięta z przyszłych wydań albumu oraz że krytycy i media źle zinterpretowali jego zainteresowanie Mansonem, niemniej recenzenci albumu nadal uznają zamieszczenie „Look at Your Game, Girl” za pomysł niesmaczny i obliczony na wywołanie kontrowersji.

Josh Freese (ur. 25 grudnia 1972 w Orlando, Floryda w USA) – amerykański perkusista punkowy i rockowy. Wychowany w Kalifornii, w rodzinie muzyków (ojciec dyrygent, matka pianistka), w wieku 7 lat zaczął grać na perkusji. Już jako 12-latek rozpoczął profesjonalną karierę, a w wieku 15 lat zaczął jeździć w trasy koncertowe i nagrywać płyty.Faith No More – kalifornijski zespół z San Francisco, w swojej muzyce łączący rock, rap i metal, a także new romantic, pop, folk i inne gatunki.

Album zadebiutował na miejscu 4. listy magazynu Billboard i w ciągu pierwszego tygodnia sprzedał się w liczbie 190 000 egzemplarzy.

1994–1999: Odejścia i spadek aktywności[ | edytuj kod]

Z wywiadów z członkami zespołu wynika, że w latach 1994–1996 zaczynano sporadycznie tworzyć i nagrywać nowy materiał. Slash twierdził, że większość nowych kompozycji to dzieła Rose’a, ten z kolei utrzymywał (w otwartym liście opublikowanym na oficjalnej stronie Guns N’ Roses w 2008), że był to przede wszystkim album Slasha, a jemu samemu pozwolono na bardzo niewiele.

Gitara basowa − instrument strunowy szarpany, najczęściej elektryczny, z progami na podstrunnicy (gryfie); stosuje się także gitary basowe bezprogowe (fretles, z ang. fretless). Gitara basowa — podobnie jak kontrabas — transponuje o oktawę w dół. Tradycyjne gitary basowe mają cztery struny E1, A1, D, G, czyli wydają dźwięki odpowiednio: 41,2 Hz, 55 Hz, 73,4 Hz i 98 Hz. Łączna skala gitary basowej obejmuje dźwięki (w brzmieniu) od E1 do g, jest więc identyczna ze skalą kontrabasu 4-strunowego. Oprócz tradycyjnego stroju EADG, głównie w muzyce cięższej stosuje się strój obniżony, gdzie o ton niżej stroi się całą gitarę (DGCF) lub tylko najniższą strunę (DADG). Oprócz czterostrunowych, istnieją także modele pięciostrunowe (z dodatkową dolną struną H2 lub C1) (jak kontrabas 5-strunowy, orkiestrowy), sześciostrunowe (jak pięciostrunowy plus górna struna C), ośmiostrunowe (gdzie dla każdej struny, takiej jak w gitarze czterostrunowej jest dodana druga strojona o oktawę wyżej) oraz dwunastostrunowe, spokrewnione z Chapman stickami. Firma Modulus wyprodukowała w latach 80 XX w. osiemnastostrunową gitarę basową (jej szyjka ma 6 cali szerokości). Osoba grająca na gitarze basowej to basista. Gitara basowa zazwyczaj należy do sekcji rytmicznej zespołu muzycznego w muzyce rozrywkowej, jednak obecnie jest często wykorzystywana jako instrument solowy.Use Your Illusion – zestaw dwóch albumów grupy rockowej Guns N’ Roses wydanych w 1991 roku (zob. 1991 w muzyce) tego samego dnia. Na płytach można znaleźć utwory hardrockowe, jak i ballady rockowe. Okładki stanowi ten sam fragment obrazu Szkoła Ateńska, jednak pokolorowany w inny sposób.

Matt Sorum w 1996 powiedział, że zespół nagrał 7 utworów, 7 następnych było niedokończonych, a nowy album miał docelowo składać się z 10–12 utworów i ukazać się wiosną 1997. Sorum wspomniał też, że debiutancki album Slash’s Snakepit, It’s Five O’Clock Somewhere, mógł być albumem Guns N’ Roses, ale Axl uważał, że nie jest dość dobry.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Abstynencja (łac. abstinentia – powściągliwość) – powstrzymywanie się od czegoś, najczęściej od przyjmowania substancji psychoaktywnych (psychotropowych, powodujących czasowe zmiany postrzegania, nastroju, świadomości i zachowania), często skutkującego uzależnieniem – tzw. używek (np. alkoholu, narkotyków, papierosów), także leków.

W maju 1994 Gilby Clarke zadeklarował w wywiadzie, że nie będzie następnego albumu Guns N’ Roses. Zaczęliśmy nad nim pracować – dodał – ale trafił do śmietnika. Sorum opisał niewydany album jako nie tak wyrafinowany, jak Illusion, ale nie taki dziki jak Appetite. Duff McKagan miał stwierdzić, że materiał składał się z szybkich, rockowych kawałków i był bez ballad. W wywiadzie z 2002 Rose chwalił partie gitarowe Slasha, utrzymując, że była to najlepsza gra [w jego wykonaniu] co najmniej od Illusions. Wokalista dodał również, że materiał został skasowany z powodu braku współpracy między członkami zespołu. Z kolei w wywiadzie z 2012 wyjawił, że w latach 1990. nie pisał przez lata żadnej muzyki z powodu krytyki ze strony Slasha i McKagana oraz swojej ex-narzeczonej Stephanie Seymour.

Myles Kennedy (ur. 27 listopada 1969 w Spokane) - piosenkarz, autor tekstów, gitarzysta. Członek rockowego zespołu Alter Bridge, stworzonego przez Marka Tremonti (również gitarzystę zespołu Creed). Zanim dołączył do Alter Bridge, Myles był czołowym gitarzystą i wokalistą rockowego zespołu The Mayfield Four, który utworzył wspólnie ze szkolnymi przyjaciółmi (Zia Uddin, Marty Meisner, Craig Johnson) w 1996 r. Jeszcze przed powstaniem tej grupy Myles był gitarzystą w zespole Cosmic Dust (jazz-fusion). Dodatkowo, śpiewał i grał na gitarze w grupie Citizen Swing.Entertainment Weekly (czasem skracany do EW) to amerykański magazyn wydawany przez główną filię medialną Time Inc. w Stanach Zjednoczonych od 1990 roku.

W styczniu 1994 Rose wprowadził Eltona Johna do Rock and Roll Hall of Fame, a następnie on i Bruce Springsteen wykonali w duecie cover Beatlesów, „Come Together”. Był to ostatni publiczny występ Rose’a przez najbliższych sześć lat. W tym samym roku wszyscy ówcześni członkowie zespołu wzięli udział w nagrywaniu debiutanckiego solowego albumu Clarke’a, Pawnshop Guitars.

Hard rock – gatunek muzyki rockowej powstały na przełomie lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku, wywodzący się z bluesa i z rock-and-rolla.Chris A. Vrenna (ur. 23 lutego 1967 w Erie w stanie Pensylwania) – amerykański muzyk, producent muzyczny, wokalista, kompozytor i multiinstrumentalista.

W grudniu 1994 Guns N’ Roses wydał jako singel cover grupy Rolling Stones, „Sympathy for the Devil”. Utwór został też wykorzystany w filmach Wywiad z wampirem i W sieci zła. Magazyn Entertainment Weekly uznał cover za odtworzenie nuta w nutę oryginału, co miało świadczyć o tym, że Guns N’ Roses jest już zbankrutowany. Był to ostatni utwór z udziałem Slasha, McKagana i Soruma. W nagrywaniu go wziął udział przyjaciel Rose’a z dzieciństwa (i z zespołu Hollywood Rose), Paul Tobias, który zagrał na gitarze rytmicznej.

Moby właściwie Richard Melville Hall (ur. 11 września 1965 w Harlemie w Nowym Yorku) - amerykański wokalista, muzyk, kompozytor, multiinstrumentalista oraz producent muzyczny. Zajmuje się szeroko rozumianą muzyką klubową.I stanie się koniec (ang. End of Days) – amerykański horror z 1999 roku w reżyserii Petera Hyamsa. Wyprodukowany przez Universal Pictures i Buena Vista International.

Współpraca z Tobiasem spowodowała spięcia ze Slashem. Między dwoma muzykami miały wystąpić różnice personalne i twórcze, a Slash miał w 1996 oświadczyć, że albo Paul odejdzie, albo ja, co ujawnił w wywiadzie z 2001. Kontrakt Clarke’a nie został odnowiony i w 1995 nie był już członkiem zespołu. Slash ujawnił w swojej autobiografii, że Rose wyrzucił gitarzystę, nie konsultując tej decyzji z nikim i twierdząc, że był on tylko „najemnym pomocnikiem”. Clarke nie wziął udziału w nagrywaniu „Sympathy for the Devil” i później utrzymywał, że już wtedy domyślał się, że jego czas w zespole się kończy. Wspomniał też, że Rose powiadomił go oficjalnie o zakończeniu współpracy dopiero tuż przed ostatnim wspólnym koncertem. Później Clarke pozwał zespół za wykorzystanie przypominającej go postaci w pinballu Guns N’ Roses.

Paradise City” – utwór hardrockowej grupy Guns N’ Roses. Został zawarty na wydanym w 1987 albumie Appetite for Destruction, a jako singel został wydany w roku 1988.Metallica – amerykański zespół heavymetalowy założony w Los Angeles w 1981 roku przez Jamesa Hetfielda i Larsa Ulricha. Uważany za jeden z najważniejszych i najbardziej wpływowych zespołów metalowych lat 80.

W 1996 Rose, Slash, McKagan i Izzy Stradlin wystąpili gościnnie na debiutanckim albumie zespołu The Outpatience, Anxious Disease (zespół ten został założony przez Westa Arkeena, który wcześniej współpracował z Guns N’ Roses przy kilku utworach). Nagrywanie „Sympathy for the Devil” oraz inne spięcia między Rose’em a Slashem spowodowały odejście tego ostatniego z zespołu (oficjalnie w październiku 1996). Rose powiadomił o tym fakcie MTV za pomocą faksu, zaś Slash odpowiedział: Axl i ja od jakiegoś czasu nie potrafiliśmy stanąć oko w oko, jeśli chodzi o Guns N’ Roses. Próbowaliśmy współpracować, ale na tę chwilę nie jestem już w zespole. Dodał również: Wizja Axla i jego wkład w Guns N’ Roses są kompletnie odmienne od moich. Ja po prostu lubię grać na gitarze, stworzyć dobry riff, wyjść na scenę i grać, nie obchodzi mnie wizerunek.

The New York Times – jeden z najważniejszych amerykańskich dzienników o profilu liberalno-lewicowym, wychodzący w Nowym Jorku. Jest trzecią pod względem nakładu gazetą w Stanach Zjednoczonych, po USA Today i The Wall Street Journal. Codzienny nakład wynosi 1,125 mln, a obieg wydania niedzielnego 1,700 mln (dane na 26 grudnia 2004). Właścicielem gazety jest The New York Times Company, która kontroluje również około 40 innych gazet, czasopism i wiele krzyżówek, między innymi The Boston Globe i International Herald Tribune.New Musical Express (znany również w skrócie jako NME) - magazyn muzyczny publikowany w Wielkiej Brytanii od 1952 (pierwszy numer 7 marca 1952). Było to pierwsze w historii brytyjskie czasopismo muzyczne, które posiadało listę najpopularniejszych w danym tygodniu singli (17 listopada 1952). W latach 70. magazyn był najlepiej sprzedającym się czasopismem muzycznym w Wielkiej Brytanii. W latach 1972-1976 styl magazynu nawiązywał do gonzo, z czasem jednak zaczął identyfikować się z punk rockiem, za sprawą takich dziennikarzy jak Tony Parsons i Julie Burchill.

Slash zastępował na koncertach od stycznia 1997 Robin Finck, który w sierpniu tego samego roku podpisał dwuletni kontrakt, stając się oficjalnym członkiem zespołu. Polecił go rok wcześniej Matt Sorum, który sam opuścił Guns N’ Roses w kwietniu 1997 po kłótni z Rose’em na temat dołączenia Tobiasa do zespołu. Sorum powiedział później, że Tobias był dla Guns N’ Roses tym, czym Yoko Ono dla The Beatles. McKagan zrezygnował w sierpniu 1997 i w ten sposób Rose pozostał ostatnim członkiem składu, w którym nagrano Appetite for Destruction. Basista tłumaczył swą decyzję tym, że niedawno został ojcem i potrzebował stabilności, a zespół od trzech lat nie zdołał ukończyć ani jednego nowego utworu. McKagana zastąpił w tym samym roku Tommy Stinson.

Buenos Aires (hiszp. Pomyślne Wiatry) – stolica Argentyny, największe miasto tego kraju i jedno z największych w Ameryce Południowej.Up Close and Personal Tour - piąta trasa koncertowa grupy Guns N’ Roses; w jej trakcie odbyło się czterdzieści dziewięć koncertów.

Rose od 1997 miał wykupić pełne prawa do posługiwania się nazwą Guns N’ Roses, choć Slash utrzymywał, że wokalista zmusił pozostałych członków do zrzeczenia się tych praw w 1992 podczas trasy koncertowej, grożąc, że w przeciwnym razie nie wyjdzie na scenę. Rose zdecydowanie zaprzeczył tej wersji. Kompletując nowy skład Guns N’ Roses, Axl Rose przesłuchiwał takich muzyków, jak Chris Vrenna, Zakk Wylde, Dave Abbruzzese, Michael Bland. W kwietniu 1997 Rolling Stone ogłosił, że zespół odtworzył się w następującym składzie: Rose, McKagan, Tobias, Finck i Vrenna. Ostatecznie do grupy dołączył Josh Freese jako perkusista (lato 1997), a pod koniec 1998 lista członków wyglądała następująco: Rose (wokal), Stinson (gitara basowa), Freese (perkusja), Finck (gitara prowadząca), Tobias (gitara rytmiczna), Reed (keyboard) oraz Chris Pitman (różne instrumenty).

Charles Milles Manson (ur. 12 listopada 1934 w Cincinnati) – amerykański przestępca, szerzej znany z działań kryminalnych w końcu lat 60.The Freddie Mercury Tribute Concert – koncert rockowy, który odbył się 20 kwietnia 1992 roku na stadionie Wembley w Londynie. Celem imprezy było złożenie hołdu wokaliście grupy Queen, Freddiemu Mercury, który pięć miesięcy wcześniej, 24 listopada 1991 roku, zmarł na AIDS. Pieniądze z koncertu przeznaczono na walkę z AIDS.

W 1998 wytwórnia Geffen wydała skróconą wersję Use Your Illusion na pojedynczej płycie. W 1999 ukazała się kompilacja różnych koncertowych nagrań zespołu, Live Era ’87–’93. Slash stwierdził, że był to jeden z najłatwiejszych projektów nad którymi pracował, mimo że właściwie nie miał okazji zobaczyć się z Axlem.

Sympathy for the Devil – piosenka z repertuaru brytyjskiego zespołu rockowego The Rolling Stones. Po raz pierwszy pojawiła się na płycie Beggars Banquet (1968) jako utwór otwierający album.Sequel ([ˈsiːkwəl]; ang. kontynuacja, dalszy ciąg, następstwo) – kontynuacja jakiegoś dzieła, najczęściej filmu, książki lub gry komputerowej, przedstawiająca dalsze losy poznanych bohaterów lub kontynuująca wątek ukazany w poprzednim dziele.

1999–2011: Chinese Democracy[ | edytuj kod]

Nowy album Guns N’ Roses miał powstawać już w 1994. W 1997 pojawiły się pogłoski, że z zespołem nagrywa Moby, a album będzie brzmiał zupełnie inaczej, niż dotychczasowe, z dużym wpływem muzyki elektronicznej. W maju 1997 w produkcję zaangażował się Mike Clink, który współpracował z zespołem przy wszystkich poprzednich albumach. W 1998 Moby’ego zastąpił Martin Glover, lecz postęp w nagrywaniu był znikomy, wciąż nie było ani jednego ukończonego utworu. W lipcu 1998 dziennikarz Neil Strauss napisał, że album z wpływami muzyki elektronicznej, nagrany w nowym składzie, ukazać się ma w 1999. We wrześniu Glovera zastąpił Sean Beaven.

Neil Percival Young (ur. 12 listopada 1945 w Toronto w Kanadzie), gitarzysta, wokalista i kompozytor rockowy. Wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame w 1995 roku (jako artysta solowy) i w 1997 (wraz z Buffalo Springfield). Kawaler Orderu Kanady i Orderu Manitoby.MTV Video Music Awards (znane też jako VMA) – nagrody muzyczne wręczane co roku przez amerykańską telewizję muzyczną MTV za przemysł teledysków. Plebiscyt obejmuje kilkanaście kategorii, z czego do najważniejszą jest teledysk roku. Do 2006 zwycięzcy wybierani byli przez profesjonalne jury, od 2007 wybór wygranych należy głównie do internautów, podczas gry profesjonaliści dobierają zwycięskie teledyski w kategoriach technicznych (najlepsza reżyseria, efekty specjalne itp.). Odbywające się co roku w sierpniu lub wrześniu w amerykańskich teatrach i halach widowiskowych gale wręczenia nagród, obfitujące w występy gwiazd muzycznych, emitowane są na żywo przez kanały MTV na całym świecie. Pierwsze rozdanie odbyło się w 1984, a najbliższe (MTV Video Music Awards 2013) jest już trzydziestym w historii VMA.

W wywiadzie udzielonym w listopadzie 1999 Rose powiedział, że wraz z ówczesnym składem nagrał ponownie cały album Appetite for Destruction, z wyjątkiem dwóch utworów, które zastąpiono „Patience” i „You Could Be Mine”. Podczas tego samego wywiadu wokalista wyjawił tytuł nowego albumu – Chinese Democracy. Na temat albumu wypowiedział się również manager zespołu, Doug Goldstein, który stwierdził, że zespół prawie skończył nagrywanie utworów, a data wydania to najprawdopodobniej rok 2000. W tym samym miesiącu ukazał się singel „Oh My God”, napisany na potrzeby filmu I stanie się koniec. Część partii gitarowych powstała przy udziale Dave’a Navarro oraz Gary’ego Sunshine’a, uczącego Rose’a gry na gitarze. Rose stwierdził, że byli członkowie zespołu, Duff McKagan i Matt Sorum nie dostrzegli potencjału w tym utworze i nie wykazali chęci uczestniczenia w nagrywaniu go.

Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.Zawartość do pobrania, downloadable content (DLC) – produkt stanowiący rozszerzenie gry komputerowej, udostępniany przez wydawcę za pośrednictwem Internetu. Pod pojęciem tym kryją się różnego rodzaju dodatki do podstawowej wersji gry, takie jak nowe wyposażenie, mapy czy pakiety misji. Często gra ma swoją reedycję w której skład wchodzą wszystkie wydane do niej DLC.

W sierpniu 1999 Robin Finck tymczasowo wycofał się z przedsięwzięcia, by wesprzeć swój poprzedni zespół, Nine Inch Nails, podczas jego trasy koncertowej. Zastąpił go w marcu 2000 Buckethead. W tym samym miesiącu nastąpiła zmiana na stanowisku perkusisty – po rezygnacji Josha Freese’a w zespole pojawił się Bryan Mantia. Mantia znał Bucketheada z dzieciństwa i pracował z nim w kilku zespołach, w tym Praxis. Finck powrócił do gry w Guns N’ Roses pod koniec 2000 i od tej pory w grupie było dwóch gitarzystów prowadzących.

Los Angeles – najludniejsze miasto amerykańskiego stanu Kalifornia, a zarazem drugie pod względem liczby mieszkańców miasto w Stanach Zjednoczonych (za Nowym Jorkiem), za sprawą populacji liczącej 3 792 621 mieszkańców (2010). Los Angeles zajmuje powierzchnię 1302 km² i położone jest w regionie Kalifornii Południowej. Miasto stanowi centrum aglomeracji Los Angeles-Long Beach-Santa Ana, którą w 2010 roku zamieszkiwało 12 828 837 osób, czyniąc z tego regionu 2. pod względem populacji obszar metropolitalny Stanów Zjednoczonych i jednocześnie jedną z najludniejszych metropolii świata. Los Angeles jest siedzibą hrabstwa Los Angeles, czyli najbardziej zaludnionego i jednego z najbardziej zróżnicowanych etnicznie hrabstw w Stanach Zjednoczonych. Z kolei obszar samego Los Angeles uznany został za najbardziej zróżnicowane etnicznie amerykańskie miasto. Mieszkańcy Los Angeles często określani są mianem „Angelenos”.The Spaghetti Incident? – album amerykańskiego zespołu rockowego Guns N’ Roses wydany w 1993 roku. Nagrania znajdujące się na tej płycie nagrywano na początku lat 90. XX wieku, są to covery utworów z lat 70. i 80. z repertuarów innych zespołów.

Przez pewien czas zespół współpracował w 2000 z Brianem Mayem oraz Royem Thomasem Bakerem, byłym producentem Queen. Baker przekonał Rose’a do ponownego nagrania niemal już ukończonego albumu, co opóźniło jeszcze bardziej jego premierę. Podczas wywiadu dla Rolling Stone w lutym 2000 Rose zagrał kilka utworów z nowego albumu w obecności reporterów, wśród nich „Chinese Democracy”, „Catcher in the Rye”, „I.R.S.”, „The Blues”, „There Was a Time” i „Oklahoma”. Rolling Stone określił album jako Physical Graffiti grupy Led Zeppelin, zremiksowany przez Becka i Trenta Reznora.

The Everly Brothers - amerykański duet wokalny śpiewający wczesnego rock and rolla oraz folk rock i country rock. Duet tworzyli bracia Don Everly (ur. 1 lutego 1937 w Brawnie, Kentucky) i Phil Everly (ur. 19 stycznia 1939 w Chicago). Duet ten, obecnie praktycznie zapomniany, miał rewolucyjny wpływ na rozwój rock and rolla i muzyki country.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

Osiem lat od ostatniego koncertu, w styczniu 2001 zespół wystąpił w Las Vegas i na festiwalu Rock in Rio w Rio de Janeiro, a pod koniec roku pojawił się na kolejnych dwóch występach w Las Vegas. Z powodu frustracji wywołanej koncertami Paul Tobias opuścił zespół w 2001 i został zastąpiony przez Richarda Fortusa. W lutym 2002 zespół zakończył współpracę z producentem Royem Thomasem Bakerem. W czerwcu 2002 serwis Drudge Report poinformował, że Chinese Democracy ma się ukazać we wrześniu tego samego roku. W sierpniu 2002 odbyło się kilka koncertów i festiwali z udziałem grupy, w tym Pukkelpop, Summer Sonic Festival i Reading and Leeds Festivals. 29 sierpnia na gali MTV Video Music Awards Guns N’ Roses zamknął wydarzenie niezapowiedzianym występem, wykonując „Welcome to the Jungle”, „Paradise City” i nowy utwór – „Madagascar”.

Black Sabbath – brytyjski zespół hardrockowy, główny prekursor gatunku heavy metal. Grupa powstała w 1968 jako kwartet założony przez nastoletnich przyjaciół. Jego pierwotny skład tworzyli: Anthony „Tony” Iommi, William „Bill” Ward, John „Ozzy” Osbourne i Terence „Geezer” Butler. Tony Iommi, gitarzysta prowadzący zespołu, uległ wypadkowi, w którym stracił opuszki palców prawej ręki. By grać dalej, skonstruował plastikowe wkładki na palce. Mimo to gra na gitarze wciąż sprawiała mu zbyt wiele bólu, dlatego zmniejszył napięcie strun, strojąc gitarę niżej. W ten sposób zrodziło się, charakterystyczne dla zespołu, oryginalne brzmienie. Nisko grająca gitara, na której powtarzano ciężkie riffy, także ciężko brzmiąca sekcja rytmiczna w połączeniu z dramatycznym, niekiedy histerycznie brzmiącym śpiewem Osbourne’a, nadała muzyce Black Sabbath pesymistyczny nastrój. Dopełniały go ponure teksty, utrzymane zazwyczaj w stylu makabreski, czasem o tematyce ezoterycznej i okultystycznej. Większość utworów grupy z pierwszego okresu jej działalności ma regularną strukturę pieśni trzyczęściowej. Otwierająca część zawiera krótki pasaż instrumentalny i dłuższą partię wokalną. Część druga jest wyłącznie instrumentalna, niekiedy rozbudowana. Część trzecia, zakończona krótką codą jest zwykle wiernym powtórzeniem pierwszej części. Nirvana – amerykański zespół grunge’owy, założony przez wokalistę i gitarzystę Kurta Cobaina i basistę Krista Novoselica w Aberdeen (USA) w 1987. Zespół w ciągu siedmiu lat swojej działalności zatrudniał kilku perkusistów (najdłużej w zespole grał Dave Grohl, który dołączył do grupy w 1990).

W listopadzie 2002 zespół wyruszył w pierwszą od 1993 trasę koncertową po Ameryce Północnej, promując Chinese Democracy. Wspierali ich CKY i Mix Master Mike. Pierwszy występ, w Vancouver, został jednak odwołany, ponieważ nie przybył Rose. Menedżerowie zespołu tłumaczyli to problemami technicznymi samolotu. Wiadomość o anulowaniu koncertu doprowadziła do zamieszek. Trasa spotkała się ze zróżnicowanym powodzeniem; bilety na niektóre występy (szczególnie w dużych miastach, jak Nowy Jork) sprzedawały się w kilka minut, podczas gdy zainteresowanie innymi było niskie. Po tym, jak w Filadelfii odwołano kolejny występ, a tłumy publiczności znów wszczęły rozruchy, reszta trasy została skasowana. Rose nie wyjaśnił przyczyn, dla których koncerty w Vancouver i Filadelfii się nie odbyły, tłumacząc później swoje milczenie komplikacjami prawnymi. W 2012, w czasie kolejnego koncertu w Filadelfii, wokalista przeprosił za zajścia sprzed lat.

Zespół pozostawał bezczynny aż do maja 2004, kiedy miał zagrać na Rock in Rio Lisboa. Do występu jednak nie doszło, ponieważ w marcu 2004 Buckethead zrezygnował z działalności w zespole. Menedżer gitarzysty oświadczył, że powodem tej decyzji była niezdolność zespołu do ukończenia albumu albo rozpoczęcia trasy koncertowej. Rose natychmiast skrytykował Bucketheada za przedwczesne opuszczenie zespołu, co jego zdaniem stawiało Guns N’ Roses w trudnej sytuacji, oraz generalnie ekscentryczny styl życia gitarzysty, problemy z porozumiewaniem się z nim i związane z tym trudności przy nagrywaniu i planowaniu koncertów.

W tym samym miesiącu wytwórnia Geffen zdecydowała się wydać album Greatest Hits, jako że zespół nie zdołał nagrać żadnego nowego materiału od dziesięciu lat. Kompilacja powstała bez wcześniejszego uzgodnienia z którymkolwiek członkiem zespołu, toteż Rose, Slash i McKagan pozwali wytwórnię do sądu, który jednak odrzucił ich wniosek, a album uzyskał status potrójnej platynowej płyty w Stanach Zjednoczonych. Nieco później ci sami muzycy próbowali, również bezskutecznie, zapobiec wydaniu The Roots of Guns N’ Roses, kompilacji utworów grupy Hollywood Rose.

Guns N’ Roses podczas koncertu, 27 czerwca 2006

W 2005 wytwórnia Geffen usunęła Chinese Democracy ze swojej listy albumów planowanych do wydania i wycofała przeznaczone na niego fundusze, uzasadniając to znacznym przekroczeniem przez Rose’a budżetu. W tym samym czasie Merck Mercuriadis stwierdził, że album jest bardzo bliski ukończenia. Zgodnie z raportem The New York Times z 2005, Rose miał wydać do tego momentu 13 mln dolarów na Chinese Democracy. Mercuriadis podważył wiarygodność raportu, twierdząc, że źródła informacji, z których korzystała gazeta, nie są związane z projektem od sześciu do dziewięciu lat. Koszty takie czyniłyby Chinese Democracy najdroższym albumem rockowym, jaki kiedykolwiek wyprodukowano.

W lutym 2006 po internecie zaczęły krążyć nielegalne kopie utworów „Better”, „Catcher in the Rye”, „I.R.S.” i „There Was a Time”, udostępnione przez fanowską stronę zespołu. Menedżerowie zespołu zażądali usunięcia wszystkich linków do plików MP3 i słów utworów z wszelkich forów i innych serwisów internetowych. Pomimo to stacje radiowe wciąż emitowały „I.R.S.”, a utwór osiągnął nawet 49. miejsce na liście Radio & Records Active Rock National Airplay pod koniec lutego.

W sierpniu 2006 Slash i McKagan pozwali Rose’a z powodu nowych wydawnictw zespołu i zamieszczonych na nich autorów piosenek, co prawnik Rose’a określił jako błąd drukarski podczas zmiany wydawcy. Po rekomendacji Joe Satrianiego, Chris Pitman skontaktował się w 2004 z Ronem Thalem, który oficjalnie dołączył do zespołu w 2006. Jego pierwszy występ z Guns N’ Roses odbył się 12 maja 2006 w Nowym Jorku. Był to zarazem pierwszy koncert zespołu od ponad trzech lat. We wrześniu 2006 zagrano pięć koncertów, które miały stanowić rozgrzewkę przed trasą w Ameryce Północnej. Trasę oficjalnie rozpoczęto w Miami 24 października. Dotychczasowy perkusista, Bryan Mantia, doczekał się narodzin dziecka i postanowił odejść z zespołu, by móc spędzić więcej czasu z rodziną. Zastąpił go Frank Ferrer.

W tym samym miesiącu utwór „Better” został użyty w internetowej reklamie firmy Harley-Davidson. Klawiszowiec Dizzy Reed oświadczył, że była to pomyłka – stworzono dwie wersje klipu reklamowego, jedna z „Paradise City”, a druga, eksperymentalna, z demonstracyjną wersją „Better”, wersje te były źle podpisane i właśnie ta druga została użyta jako podkład dźwiękowy reklamy (pomyłkę naprawiono następnego dnia). Również w październiku 2006 Rolling Stone zamieścił artykuł wyjawiający, że miksowaniem ostatecznej wersji albumu zajmie się Andy Wallace. W listopadzie 2006 koncerty w Portland zostały odwołane – zgodnie z oświadczeniem zespołu, winne były ograniczenia wprowadzone przez lokalne władze. W grudniu 2006 Rose opublikował otwarty list do fanów, w którym powiadomił ich o zwolnieniu Mercka Mercuriadisa ze stanowiska menedżera zespołu. Oświadczył również, że cztery ostatnie koncerty północnoamerykańskiej trasy nie odbędą się, ponieważ zespół chce skoncentrować się na postprodukcji Chinese Democracy. Rose podał też pierwszy oficjalny termin wydania albumu od czasu jego zapowiedzi: 6 marca 2007.

23 lutego 2007 Del James ogłosił, że nagrywanie nowego albumu Guns N’ Roses zakończyło się, a grupa zajęła się jego miksowaniem. Po tej wypowiedzi stało się jasne, że album nie zdąży się ukazać 6 marca i tym samym data wydania znów była nieokreślona. W grudniu 2007 Sebastian Bach stwierdził, że Rose planuje wydać album przed świętami Bożego Narodzenia. W lutym 2007 „ostateczna” wersja „Better” pojawiła się nielegalnie w internecie, zbierając pozytywne recenzje. 4 maja 2007 wyciekły kolejne trzy nagrania z Chinese Democracy: nowa wersja „I.R.S.”, „The Blues” oraz utwór tytułowy. Zespół kontynuował trasę Chinese Democracy Tour: w czerwcu odwiedził Meksyk, następnie Australię i Japonię. Utwory „Nice Boys” i „Don’t Cry” (ta ostatnia jako instrumentalne solo Tala) zostały odegrane po raz pierwszy od czasu Use Your Illusion Tour. Trasa zakończyła się w 20. rocznicę wydania albumu Appetite for Destruction w Osace.

Na początku 2008 pojawiły się pogłoski, że nowy album jest już gotowy, ale Rose i wytwórnia Geffen Records nie mogą porozumieć się w kwestiach marketingowych. Eddie Trunk potwierdził, że zespół zakończył pracę nad albumem, sugerując, że opóźnienie jest winą wytwórni. W lutym 2008 menedżerka Rose’a, Beta Lebeis, w wywiadzie dla Classic Rock Magazine oświadczyła, że trwają negocjacje między zespołem a wytwórnią, zaś album jest gotowy od świąt Bożego Narodzenia 2007. 19 czerwca 2008 w internecie pojawiło się dziewięć utworów, które, jak się domyślano, miały się znaleźć na Chinese Democracy, jednak szybko zostały usunięte na żądanie wydawcy. Sześć z nich w różnych postaciach można było odsłuchać już wcześniej, trzy były nowe.

14 lipca 2008 Harmonix Music Systems oficjalnie ogłosił premierę nowego utworu z Chinese Democracy – „Shackler’s Revenge” został wykorzystany w grze Rock Band 2. Później, w kwietniu 2009, cały album stał się dostępny w grze jako zawartość do pobrania. 10 października 2008 zadebiutował utwór „If the World”, użyty w filmie Ridleya ScottaW sieci kłamstw”. W sierpniu magazyny Rolling Stone i Billboard równocześnie poinformowały, że 25 listopada album ma się pojawić w sprzedaży wyłącznie w sieci Best Buy. Informacje te potwierdzono 22 października we wspólnym oświadczeniu przedstawicieli zespołu, Best Buy oraz Interscope Geffen A&M Records (z datą 23 listopada). Kilka dni przed oficjalną premierą zespół umożliwił odsłuchanie całego albumu przez ich stronę w serwisie Myspace. Odtworzono go 3 mln razy, ustanawiając tym samym rekord Myspace.

Album Chinese Democracy został ostatecznie wydany 22 listopada 2008 w Europie i Australii, 23 listopada 2008 w Ameryce Północnej i 24 listopada w Wielkiej Brytanii. Koszty produkcji wyniosły 14 mln dolarów, czyniąc go najdroższym albumem rockowym w historii muzyki. Zadebiutował na 3. miejscu listy Billboard 200 i generalnie spotkał się z pozytywnymi recenzjami, choć sprzedaż była poniżej oczekiwań.

Jeszcze przed wydaniem Chinese Democracy pojawiały się sygnały o istnieniu dodatkowego materiału, który mógłby stać się następnym albumem studyjnym. W wywiadzie udzielonym w 1999 stacji MTV Rose zdradził, że jego obecny zespół nagrał wystarczająco wiele utworów, by wydać podwójny album. Podczas nieoficjalnej rozmowy z Rolling Stone w lutym 2006 lider Guns N’ Roses powiedział, że dysponuje 32 niedokończonymi jeszcze piosenkami.

W grudniu 2008 Rose podał niektóre tytuły robocze na różnych forach internetowych: „Elvis Presley and the Monster of Soul” („Soul Monster”, wcześniej „Leave Me Alone”), „Atlas Shrugged”, „Seven”, „The General”, „Thyme”, „Ides of March”, „Berlin” (wcześniej „Oklahoma”), „Zodiac”, „Quick Song”, oraz „Down by the Ocean” (ten ostatni tytuł miał być napisany wspólnie z Izzym Stradlinem). Wokalista stwierdził również, że fragment „Soul Monster” przypomina twórczość Black Sabbath. Sebastian Bach z kolei wyjawił w wywiadzie z 2007, że „The General” ma ciężkie brzmienie i krzyczący wokal oraz że jest to sequel ballady „Estranged”. Bach utrzymywał również, że Chinese Democracy ma być pierwszą częścią trylogii nowych albumów, z której trzeci (jak miał mu powiedzieć Rose), jeszcze niezatytułowany, zaplanowano na 2012.

Pierwotny plan z 2001 przewidywał nagranie dwuczęściowego albumu, wydanie Chinese Democracy (czyli pierwszej części), rok lub dwa przeznaczone na trasę koncertową, a następnie wydanie nagranej uprzednio drugiej części. Na temat ewentualnego nowego albumu wypowiadali się też byli oraz ówcześni członkowie zespołu. Bryan Mantia wspominał, że pracował nad klubowym remiksem utworu „Shackler’s Revenge”, a Axl Rose miał w planach wydanie albumu z remiksami z Chinese Democracy. Gitarzysta DJ Ashba mówił, że trwają dyskusje nad następnym albumem i zażartował, że przygotowanie go nie potrwa długo. 20 kwietnia 2011 Ashba udzielił wywiadu, w którym opowiedział, że zespół pracuje każdego dnia nad nowym materiałem. W innym wywiadzie Ashba stwierdził, że Rose ciągle pisze nowe utwory i obecnie ma już materiał nawet na trzy nowe albumy.

Guns N’ Roses podczas koncertu w Kanadzie, 24 stycznia 2010

6 lutego 2009 Rose w pierwszym od 9 lat oficjalnym wywiadzie dla magazynu Billboard stwierdził, że nigdy nie zgodzi się na ponowną współpracę ze Slashem, za to jest otwarty na możliwość powrotu McKagana i Stradlina. W 2009 Rose wszedł w konflikt z menedżerem z wytwórni Geffen, Irvingiem Azoffem, który pozwał wokalistę do sądu, oskarżając go o pozbawienie udziału w zyskach z koncertów. Z kolei Rose wytoczył menedżerowi własny proces, utrzymując, że ten celowo doprowadził do słabej sprzedaży Chinese Democracy, by zmusić Guns N’ Roses do ponownego przyjęcia muzyków, którzy brali udział w nagrywaniu wcześniejszych albumów. Proces zakończył się ugodą w 2011.

W 2010 zespół wystąpił na festiwalu w Reading. Muzycy spóźnili się o godzinę, a dodatkowo koncert został przerwany o północy ze względu na wprowadzoną przez lokalne władze godzinę policyjną. Pomimo to zespół usiłował wykonać „Paradise City” bez nagłośnienia, z udziałem widowni. Dwa dni później Guns N’ Roses wystąpił na zakończeniu festiwalu w Leeds, znów spóźniając się o pół godziny i skracając program koncertu. 1 września w Dublinie zespół ponownie wszedł na scenę ponad godzinę po czasie. Podczas wykonywania drugiego utworu („Welcome to the Jungle”), Rose przerwał koncert z powodu licznych butelek rzucanych na scenę i ostrzegł widownię, że w tej sytuacji zespół nie będzie mógł kontynuować występu. Przy czwartym utworze ktoś rzucił kolejną butelkę i muzycy opuścili scenę. Godzinę później zespół kontynuował przerwany koncert.

Na koncercie w Londynie 14 października 2010 po raz pierwszy od opuszczenia grupy z Guns N’ Roses zagrał Duff McKagan. Wspólnie wykonano „You Could Be Mine”, „Nice Boys”, „Knockin’ on Heaven’s Door” i „Patience”. Rose wyjaśnił publiczności, że przypadkiem spotkał byłego basistę zespołu w hotelu i spontanicznie zapadła decyzja o jego udziale w koncercie. McKagan wystąpił później jeszcze z zespołem na dwóch koncertach w Seattle w grudniu 2011, a dodatkowo jego własny zespół, Loaded, otwierał występy Guns N’ Roses.

10 listopada Rose udzielił wywiadu telewizyjnego w That Metal Show, omawiając całą swoją karierę i przyszłość zespołu. 2 października 2011 zespół wystąpił na Rock in Rio. Koncert ten wyróżnił się ulewnym deszczem, a także wykonaniem „Estranged” po raz pierwszy od 1993. Ron Thal stwierdził później, że ze względu na warunki był to jego najgorszy koncert. Dwa miesiące później w Nashville Guns N’ Roses wykonał kolejny utwór, który był nieobecny od ponad osiemnastu lat na jego występach na żywo – „Civil War”.

7 grudnia 2011 ogłoszono, że zespół w swoim „klasycznym składzie” zostanie wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Na początku 2012 ogłoszono nową trasę koncertową, obejmującą Stany Zjednoczone i Europę, zatytułowaną Up Close and Personal Tour. Znacząco różniła się ona od poprzedniej – amerykańska część trasy odbywała się w małych klubach zamiast aren i stadionów. Zrezygnowano też z fajerwerków. W 2012 DJ Ashba wyjawił w wywiadzie, że napisał około 12 nowych utworów, nagranych w formie dema i zasugerował, że mogłyby stać się materiałem na następny album.

Guns N’ Roses podczas koncertu Nottingham, maj 2012

14 kwietnia 2012 byli członkowie Guns N’ Roses: Slash, Duff McKagan, Gilby Clarke, Steven Adler i Matt Sorum spotkali się na uroczystości wprowadzenia do Rock and Roll Hall of Fame. Wspólnie z grupą Alter Bridge wykonali „Mr. Brownstone”, „Sweet Child O’ Mine” i „Paradise City”. Nieobecnego Rose’a zastąpił Myles Kennedy z zespołu Slasha. Kilka dni wcześniej Axl Rose opublikował adresowany do fanów i do Rock and Roll Hall of Fame otwarty list, w którym zapowiedział, że nie pojawi się na uroczystości. Po ceremonii wokalista wydał oświadczenie, w którym przeprosił miasto Cleveland (gdzie uroczystość miała miejsce) i wyjaśnił powody swojej nieobecności – niejasne jego zdaniem kwestie finansowe związane z Rock and Roll Hall of Fame oraz kryteria wyboru wykonawców. Z kolei Slash stwierdził, że początkowo nikt z zaproszonych muzyków Guns N’ Roses nie chciał się tam pojawić. W tym samym wywiadzie gitarzysta zapowiedział, że zespół już nigdy nie powróci w swoim pierwotnym składzie.

2012–2015: Up Close and Personal Tour[ | edytuj kod]

Richard Fortus w wywiadzie dla francuskiego serwisu internetowego Rock N’ Live w czerwcu 2012 wyjawił, że nie będzie więcej koncertów w ramach Up Close and Personal Tour, gdyż zespół pragnie skupić się na pracy w studiu, gdzie zamierza dokończyć kolejny album jeszcze przed końcem roku. W lipcu 2012 Izzy Stradlin dołączył do Guns N’ Roses, gdy zespół zagrał jako niespodzianka na weselu w Saint-Tropez. W tym samym miesiącu Guns N’ Roses koncertował w Izraelu po raz pierwszy od 1992. New Musical Express poinformował, że ochronie koncertu nakazano nie wpuszczać osób z wizerunkiem Slasha na koszulkach.

13 sierpnia 2012 zespół ogłosił, że zostanie rezydentem w The Joint w Las Vegas, obchodząc w ten sposób 25-lecie wydania swojego debiutanckiego albumu, Appetite for Destruction i jednocześnie czwartą rocznicę wydania Chinese Democracy pod hasłem Appetite for Democracy. 21 listopada 2012 występ w Las Vegas został zarejestrowany w 3D. Był on wyświetlany w teatrach w 2014, tuż przed wydaniem jako Appetite for Democracy 3D (1 lipca 2014). W październiku 2012 Rose zapewnił, że stworzenie nowego albumu nie zajmie tyle czasu, co Chinese Democracy. Powiedział, że nagrano już wiele utworów i zespół musi wybrać najlepsze. W tym samym miesiącu zespół zagrał akustyczny koncert na corocznej charytatywnej akcji Bridge School Benefit, organizowanej przez Neila Younga. Występ został ostro skomentowany przez krytyków, co Rose tłumaczył anginą, która miała spowodować u niego problemy z głosem.

W sierpniu 2013 w internecie pojawił się nielegalnie nowy utwór, zatytułowany „Going Down”. Nagranie wyróżniało się wokalem basisty Tommy’ego Stinsona, zaś Rose udzielał się jedynie w chórkach. Ron Thal potwierdził autentyczność tego nagrania. Na początku 2014 zespół udał się w trasę po Ameryce Południowej, grając m.in. w Brazylii, poza tym odwiedził także Portugalię. Podczas niektórych występów Duff McKagan zastępował Stinsona, który ze względu na wcześniejsze zobowiązania koncertował z grupą The Replacements. 24 kwietnia 2014 zespół (z McKaganem na gitarze basowej) wystąpił na ceremonii rozdania nagród Revolver Golden Gods, zorganizowanej przez magazyn Revolver, a Rose został uhonorowany nagrodą imienia Ronniego Jamesa Dio za całokształt twórczości. Po występie Fortus potwierdził wcześniejsze wypowiedzi dotyczące wydania nowego materiału w następnym roku.

Od 21 maja do 7 czerwca 2014 grupa ponownie przebywała w The Joint, tym razem posługując się sloganem No Trickery! An Evening of Destruction. W czerwcu 2014 Rose powiedział, że do momentu wydania Chinese Democracy nagrano wiele nowych utworów, nad częścią z nich pracowano również później, a ponadto zespół stworzył nowe kompozycje. Stwierdził również, że materiał ten będzie drugą połową Chinese, a ponadto chciałby wydać album złożony z remiksów utworów z Chinese Democracy. W lipcu Reed wspomniał, że nowy album jest bliski ukończenia i dotychczas powstałego materiału wystarczyłoby na dwa albumy.

Od 2016: Powrót McKagana i Slasha oraz pierwsza dziewczyna w zespole[ | edytuj kod]

Alx Rose i Slash podczas koncertu, lipiec 2016

27 lipca 2015 DJ Ashba opuścił zespół, jako powód podając chęć skupienia się na obowiązkach rodzinnych i na zespole Sixx:A.M. Kilka dni później pojawiła się informacja, że Ron Thal również nie jest już członkiem Guns N’ Roses, chociaż nie ogłosił tego oficjalnie ani gitarzysta, ani zespół. Z powodów osobistych zrezygnował także Tommy Stinson, twierdząc, że nie jest w stanie dłużej brać udziału w trasach koncertowych.

29 grudnia 2015 Billboard ogłosił, że Slash zamierza ponownie dołączyć do zespołu z okazji Coachella Valley Music and Arts Festival w 2016. W następnym tygodniu Rose miał pojawić się w programie Jimmy Kimmel Live! i rozmawiać o przyszłości grupy, ale występ ten został anulowany z powodu „nieprzewidzianych okoliczności”. 4 stycznia 2016 pojawiła się oficjalna zapowiedź udziału Guns N’ Roses w Coachelli, a KROQ-FM podała, że Slash i Duff McKagan wracają do zespołu. Pierwsze zaplanowane koncerty z tymi dwoma członkami „klasycznego” składu odbyły się 8 i 9 kwietnia 2016, jednak już 1 kwietnia zespół zagrał niezapowiedziany koncert w Los Angeles. Podczas tego występu Rose upadł i złamał nogę. Podczas późniejszych występów wokalista korzystał ze specjalnego, podwyższonego siedziska, którego wcześniej w podobnych okolicznościach używał Dave Grohl. 6 czerwca 2016 zespół po raz pierwszy od 1990 roku zagrał ze Stevenem Adlerem, który wykonał z nimi dwa utwory. Także w 2016 roku doszło do przełomu w historii grupy. Pierwszy raz do zespołu dołączyła dziewczyna, która została nowym klawiszowcem i wokalistką wspierającą, to Melissa Reese.

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Reklama