Gunilla Bielke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gunilla Bielke (ur. 25 czerwca 1568, zm. 25 czerwca 1597 na zamku w Bråborg) – królowa Szwecji.

Katarzyna Jagiellonka (szw. Katarina Jagellonica, fin. Katariina Jagellonica) ur. 1 listopada 1526 w Krakowie, zm. 16 września 1583 w Sztokholmie – królowa szwedzka. Najmłodsza córka króla Polski Zygmunta I Starego i Bony Sforzy.Jan Waza (ur. 18 kwietnia 1589 na zamku w Uppsali, zm. 5 marca 1618 na zamku w Bråborg) – książę Östergötland, książę Finlandii (1590–1606), młodszy z dwóch synów króla Szwecji Jana III i jedyne dziecko z jego małżeństwa z królową Gunillią Bielke.

Życiorys[ | edytuj kod]

Rodzicami jej byli radca królewski Johan Axelsson Bielke i jego żona Margareta Posse. Została drugą żoną Jana III Wazy po śmierci jego pierwszej małżonki Katarzyny Jagiellonki. Ślub odbył się 21 lutego 1585 w katedrze w Västerås, po czym panna młoda została koronowana na królową Szwecji. Małżeństwo to było bardzo niepopularne w Szwecji, szczególnie wśród członków rodziny Jana III. Brat króla, książę Karol, odmówił uczestnictwa w uroczystości ślubnej. Podobnie uczyniła reszta rodziny królewskiej. Królowa Gunilla zmarła w pięć lat po mężu w posiadłości, którą otrzymała od króla w dożywocie, zamku Bråborg w Östergötland. Została pochowana obok męża w katedrze w Uppsali. Z małżeństwa z Janem III urodziło się jedno dziecko, syn Jan, książę Östergötland.

Katedra w Västerås (szw. Västerås domkyrka) – kościół położony w Västerås, region Västmanland. Kościół parafialny w parafii katedralnej Västerås i diecezjalny w diecezji Västerås szwedzkiego kościoła ewangelicko-luterańskiego.Katedra w Uppsali (szw. Uppsala domkyrka) – protestancka katedra zbudowana w stylu gotyckim. Kilkakrotnie przebudowywana i w XIX wieku zregotycyzowana. Architektura świątyni łączy formy nadbałtyckiego gotyku ceglanego i francuskiego gotyku katedralnego. Służy ona za kościół katedralny arcybiskupów Uppsali, kościół parafialny miejscowej parafii katedralnej, a także narodowe sanktuarium królestwa Szwecji (szw. rikshelgedom). W roku 1435 została oddana pod patronat św. Eryka, Olafa oraz Wawrzyńca.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Lars Lagerquist, Nils Åberg: Litet lexikon över Sveriges regenter, Boda Kyrkby 2004, ​ISBN 91-87064-43-X
  • Lars Lagerquist: Sveriges regenter. Från forntid till nutid, Stockholm 1996, ​ISBN 91-1-963882-5
  • Reklama