• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guiyang

  Przeczytaj także...
  Encyklopedia PWN – encyklopedia internetowa, oferowana – bezpłatnie i bez konieczności uprzedniej rejestracji – przez Wydawnictwo Naukowe PWN. Encyklopedia zawiera około 122 tysiące haseł i 5 tysięcy ilustracji.41. Mistrzostwa Świata w Biegach Przełajowych – zawody lekkoatletyczne, które odbędą się 28 marca 2015 roku w Guiyang w Chinach.
  Hanyu pinyin – oficjalna transkrypcja standardowego języka mandaryńskiego (putonghua) – urzędowego języka Chin – na alfabet łaciński.

  Guiyang (chiń. 贵阳; pinyin: Guìyáng) – miasto o statusie prefektury miejskiej w południowych Chinach, ośrodek administracyjny prowincji Kuejczou. Prefektura miejska w 1999 roku liczyła 3 290 777 mieszkańców.

  Kultura[ | edytuj kod]

  Miasto posiada uniwersytet i politechnikę. Siedziba rzymskokatolickiej archidiecezji Guiyang. W 2015 roku Guiyang był organizatorem mistrzostw świata w biegach przełajowych.

  Gospodarka[ | edytuj kod]

  W mieście dominują: hutnictwo żelaza i aluminium, przemysł maszynowy, chemiczny, gumowy, elektrotechniczny, włókienniczy, materiałów budowlanych i spożywczy.

  Archidiecezja Guiyang (łac. Archidioecesis Coeiiamensis) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Guiyang w prowincji Kuejczou, w Chińskiej Republice Ludowej. Arcybiskupi Guiyang są również metropolitami metropolii o tej samej nazwie.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Zabytki oraz interesujące miejsca[ | edytuj kod]

 • Muzeum prowincji
 • Park Qianling – w parku znajduje się buddyjska świątynia Hongfu Si
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. China Prefectures (ang.). Statoids. [dostęp 2010-12-05].
  2. Guiyang, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2010-12-05].
  3. Maciej Jałoszyński, WXC Guiyang 2015: dominacja Afryki, Polski Związek Lekkiej Atletyki [dostęp 2015-03-28] (pol.).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.883 sek.