Guillermo Vilas

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Guillermo Vilas (ur. 17 sierpnia 1952 w Mar del Plata) – argentyński tenisista, zwycięzca 4 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, reprezentant w Pucharze Davisa.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1977 rozegrano w dniach 23 maja - 5 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

Guillermo Vilas jest najbardziej utytułowanym tenisistą w historii Argentyny. Zwyciężył w 62 turniejach zawodowych, w tym 4 o randzie Wielgiego Szlema. Triumfował w French Open 1977, US Open 1977, Australian Open 1978 i Australian Open 1979, stając się pierwszym zawodnikiem z Ameryki Południowej, który wygrał w zawodach tej kategorii. Jest również finalistą 42 imprez. Wśród przegranych finałów Argentyńczyka są French Open 1975, French Open 1978 i French Open 1982 oraz Australian Open 1977 ze stycznia. Najwyżej w rankingu ATP World Tour był na 2. miejscu.

Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1975 rozegrano w dniach 2 - 15 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu.Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.

W grze podwójnej tenisista argentyński triumfował w 16 turniejach i 10 razy był finalistą.

W latach 1970–1984 reprezentował Argentynę w Pucharze Davisa. W 1981 Argentyna w składzie z Vilasem osiągnęła pierwszy finał w turnieju, ulegając ostatecznie Stanom Zjednoczonym. Bilans Vilasa w zawodach w singlu to 45–10, a w deblu 12–14.

W 1991 roku uhonorowany został miejscem w Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy.

Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Do Vilasa należało kilka rekordów. Do kwietnia 2017 był zawodnikiem z największą liczbą tytułów singlowych na podłożu ziemnym. Wynik ten poprawił Rafael Nadal. Nadal pobił też rekord 53 wygranych meczów z rzędu na cegle Vilasa w maju 2006.

W 2005 roku, przez magazyn „TENNIS”, Vilas został umieszczony na 24. miejscu wśród 40 najlepszych tenisistów i tenisistek.

W lutym 2016 nazwano kort centralny obiektu Buenos Aires Lawn Tennis Club im. Guillermo Vilasa.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.

Finały w turniejach wielkoszlemowych[ | edytuj kod]

Gra pojedyncza (4–4)[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Grupa Wirtualna Polska, Guillermo Vilas uhonorowany w Buenos Aires - WP SportoweFakty, „sportowefakty.wp.pl”, 9 lutego 2016 [dostęp 2017-05-14] (pol.).
 2. Guillermo Vilas | Bio | ATP World Tour | Tennis, „ATP World Tour” [dostęp 2017-05-14] (ang.).
 3. Guillermo Vilas, International Tennis Hall of Fame [dostęp 2017-05-14].
 4. Kądziela, Wyborcza.pl, wyborcza.pl, 24 kwietnia 2017 [dostęp 2017-05-14].
 5. Associated Press, Nadal Breaks Clay-Court Record, www.washingtonpost.com, 30 maja 2006 [dostęp 2017-05-14].
 6. AmIAnnoying.com - Tennis Magazine's 40 Greatest Players of the Tennis Era [2005], www.amiannoying.com [dostęp 2017-05-14].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Profil na stronie ATP (ang.). Association of Tennis Professionals. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie ITF (ang.). International Tennis Federation. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Profil na stronie Pucharu Davisa (ang.). Davis Cup. [dostęp 21 sierpnia 2013].
 • Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1982 rozegrano w dniach 24 maja - 6 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu.Mar del Plata – miasto we wschodniej Argentynie, w prowincji Buenos Aires, nad Oceanem Atlantyckim. Około 550 tys. mieszkańców. Mar del Plata jest siedzibą polskiego konsulatu honorowego.
  Warto wiedzieć że... beta

  Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
  Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.
  Rafael Nadal Parera (ur. 3 czerwca 1986 w Manacor) – hiszpański tenisista, aktualnie (według stanu na 7 października 2013) lider rankingu ATP World Tour, uważany za jednego z najwybitniejszych zawodników w historii dyscypliny. Największe sukcesy odnosi na kortach ziemnych, a liczni eksperci skłaniają się do uznania go za najlepszego zawodnika w historii specjalizującego się w grze na tej nawierzchni. Nadal jest zwycięzcą 13 turniejów wielkoszlemowych: French Open 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2011, 2012, 2013, Wimbledonu 2008, 2010, Australian Open 2009, US Open 2010 i 2013, a także finalistą Wimbledonu w latach 2006, 2007, 2011, US Open 2011 oraz Australian Open 2012. Hiszpan jest także mistrzem olimpijskim z Pekinu (2008) w grze pojedynczej oraz zwycięzcą 26 turniejów z cyklu ATP World Tour Masters 1000. Zwyciężając w US Open 2010, skompletował Karierowego Wielkiego Szlema (jako czwarty zawodnik w erze open) i Karierowego Złotego Wielkiego Szlema (jako drugi zawodnik w erze open; po Andre Agassim). Wchodził także w skład reprezentacji Hiszpanii, która w latach 2004, 2009 i 2011 zdobyła Puchar Davisa.
  Puchar Davisa, Davis Cup, to największe na świecie międzynarodowe zawody tenisowe drużyn męskich. Rozgrywki organizowane są corocznie przez Międzynarodową Federację Tenisową i odbywają się systemem KO. Kobiecym odpowiednikiem jest Fed Cup, dawniej Puchar Federacji. W ostatnich latach rozgrywki te straciły nieco na znaczeniu, gdyż czołowi tenisiści świata (np. Roger Federer) albo w ogóle nie biorą w nich udziału, albo występują sporadycznie, koncentrując się na turniejach indywidualnych.
  Association of Tennis Professionals (ATP), Stowarzyszenie Tenisistów Profesjonalnych – organizacja utworzona w roku 1972 mająca na celu ochronę interesów tenisistów (rok później podobny związek – WTA założyły tenisistki). Począwszy od 1990 r. ATP stała się organizatorem cyklu męskich rozgrywek tenisowych pod nazwą ATP World Tour.
  Australian Open, AO, Aussie Open, Wielki Szlem Azji i Pacyfiku – międzynarodowe tenisowe mistrzostwa Australii, pierwszy z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema, rozgrywane od 1905 roku. Odbywają się corocznie w drugiej połowie stycznia na kortach Melbourne Park w Melbourne.
  Wielkoszlemowy turniej tenisowy French Open w 1978 rozegrano w dniach 29 maja - 11 czerwca, na kortach im. Rolanda Garrosa w Paryżu.

  Reklama