Guido Scala

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Guido Scala (ur. 14 lutego 1936 r. w Turynie, zm. 6 stycznia 2001 r. w Chiavari) – były twórca komiksów z kaczorem Donaldem.

Myszka Miki (w oryginale Mickey Mouse) – fikcyjna postać z filmów animowanych, stworzona w studiu Walta Disneya, po odebraniu wytwórni Disneya praw do Królika Oswalda.Liguria – region administracyjny w zachodnich Włoszech, o powierzchni 5416 km², 1,7 miliona mieszkańców i ze stolicą w Genui (727000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia 325 osób na km². Od południa oblana jest przez wody Morza Liguryjskiego, od zachodu graniczy z Francją, od północy z Piemontem, a od wschodu z regionami: Emilia-Romania i Toskania.

Uważany jest za jednego z głównych włoskich rysowników Disneya, dla którego stworzył ponad czterysta komiksów.

Biografia i kariera[ | edytuj kod]

Urodzony w Turynie, w latach pięćdziesiątych Scala przeniósł się do Ligurii i zaczął pracować, pod kierunkiem rysownika Luciano Bottaro dla wydawnictwa Alpe e Bianconi; później, gdy Bottaro służył w wojsku, samodzielnie kontynuował niektóre wspólne prace, np. serię Pik e Pok. Jakiś czas później przeniósł się na kilka lat do Cleveland w Australii, gdzie tworzył serię Sergeant Bottleneck dla Cleveland Publishing Company w Sydney, która spotkała się z dużym uznaniem.

Charles Alfred Taliaferro, znany jako Al Taliaferro (ur. 29 sierpnia 1905 w Montrose, Kolorado, zm. 3 lutego 1969 w Los Angeles), amerykański rysownik komiksów związany z The Walt Disney Company. Wiele ze scenariuszy do jego komiksów napisał Bob Karp.Turyn (wł. Torino) – miasto w północno-zachodnich Włoszech, przy ujściu rzeki Dora Riparia do rzeki Pad, na przedgórzu Alp Zachodnich. Jest stolicą prowincji Piemont. Patronem miasta jest św. Jan Chrzciciel (święto obchodzone 24 czerwca).

Po powrocie do Włoch w 1959 roku, współpracował z Bottaro i ze scenarzystą Carlem Chendim. W 1962 roku zaczął współpracować z tygodnikiem "Topolino" (włoska wersja imienia Myszki Miki), gdzie rysował historie z postaciami Disneya: początkowo tylko z Myszką Miki, a od 1971 roku także z Kaczorem Donaldem.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Johann Christoph Friedrich von Schiller (do otrzymania szlachectwa w 1802 roku Johann Christoph Friedrich Schiller) znany jako Friedrich Schiller (ur. 10 listopada 1759, zm. 9 maja 1805) – niemiecki poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej, autor "Ody do radości".

Pod wpływem Marco Roty, szefa zespołu rysowników, we wczesnych latach osiemdziesiątych częściowo porzucił styl Bottaro, by podążać za bardziej tradycyjną maniera amerykańskiego rysownika Ala Taliaferro, a następnie wypracował własny styl rysowania, który czyni go natychmiast rozpoznawalnym. W tym samym czasie współpracował również z różnymi zagranicznymi wydawcami: we Francji realizuje serie Pepito, Monty, Tom i Jerry i Titì, podczas gdy w Niemczech pracuje w Fix und Foxi i Primo Comic.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Sknerus McKwacz (w pierwszych polskich komiksowych publikacjach jako Sknera Mac Kwak, czasem także nazywany oryginalnie, ang. Scrooge McDuck; ur. 1867) – fikcyjna postać ze świata Disneya, stworzona przez Carla Barksa. Po raz pierwszy pojawił się w komiksie Wielka niedźwiedzica (debiut filmowy miał miejsce w 1967, w filmie Sknerus McKwacz i pieniądze).

Specjalnością Guido Scali były parodie, zwłaszcza dzieł literackich: dla swoich komiksów z Kaczorem Donaldem wykorzystywał m.in. dzieła Verne'a, Schillera, Goethego, Swifta, Dostojewskiego, Hemingwaya. W latach 1987-1990 regularnie publikował w "Topolino" komiksy inspirowane przysłowiami (Proverbio quiz, 1987), a następnie parodie reklam telewizyjnych (Lo spot della settimana, 1988-1989) i sekcji sportowych (Lo sport della settimana, 1990). Niektóre parodie reklam telewizyjnych zostały następnie ponownie opublikowane w tomie Il '900 visto da Topolino.

Fiodor Michajłowicz Dostojewski (ros. Фёдор Миха́йлович Достое́вский, Ѳедоръ Михайловичъ Достоевскій) (ur. 11 listopada [30 października st.st.] 1821 w Moskwie, zm. 9 lutego [28 stycznia st.st.] 1881 w Petersburgu) – pisarz rosyjski.Tom i Jerry (ang. Tom & Jerry) – amerykański animowany serial stworzony przez Williama Hanna i Josepha Barbera opowiadający o konflikcie kota imieniem Tom i myszy imieniem Jerry. Większość odcinków przedstawia próby schwytania Jerry’ego przez Toma.

Zmarł w 2001 roku. Niektóre z jego opowiadań zostały opublikowane pośmiertnie, np. Wujek Sknerus, wielka rzeka i srebrny dzwon, napisany przez Rodolfo Cimino, został wydany 22 stycznia 2002 r.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Guido Scala, lambiek.net [dostęp 2018-04-04] (ang.).
  2. FFF - Guido SCALA, www.lfb.it [dostęp 2018-04-04] (wł.).
  3. Guida al Fumetto Italiano, www.guidafumettoitaliano.com [dostęp 2018-04-04].
Johann Wolfgang von Goethe [ˈjo:han ˈvɔlfɡaŋ fɔn ˈɡø:tə] (ur. 28 sierpnia 1749 we Frankfurcie nad Menem, zm. 22 marca 1832 w Weimarze) – niemiecki poeta przełomu XVIII i XIX wieku i najwybitniejszy przedstawiciel literatury niemieckiej, a także jeden z najbardziej znaczących w skali światowej, dramaturg, prozaik, uczony, polityk, wolnomularz. Marco Rota (ur. 18 września 1942 w Mediolanie) – włoski rysownik komiksów z Kaczorem Donaldem i innymi postaciami stworzonymi przez Disneya.
Warto wiedzieć że... beta

Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
Komiks – opowiadanie, tworzące narrację za pomocą co najmniej dwóch kadrów z rysunkami (najczęstszą formą komiksu jest zbiór kadrów, zwany planszą). Kadry zazwyczaj zaopatrzone są w teksty narratora (po boku) i / lub wypowiedzi postaci (w dymkach). O zakwalifikowaniu danej narracji jako komiksu, decyduje m.in. : wkomponowanie tekstu w obraz, graficzne elementy upływu czasu (tzw. "rynna"), powiązanie semantyczne kadrów, ikoniczność znaków.
Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
Ernest Miller Hemingway (ur. 21 lipca 1899 w Oak Park w stanie Illinois w USA, zm. 2 lipca 1961 w Ketchum w stanie Idaho) – pisarz amerykański, prozaik. Został laureatem Nagrody Pulitzera za opowiadanie "Stary człowiek i morze" w 1956 roku oraz Nagrody Nobla w dziedzinie literatury w roku 1954. Miał pięcioro rodzeństwa: cztery siostry i brata.
Kaczor Donald (ang. Donald Duck ur. 1920) – bohater filmów animowanych i komiksów stworzony w 1934 przez Walta Disneya.
Juliusz Gabriel Verne, Jules Gabriel Verne (ur. 8 lutego 1828 w Nantes, zm. 24 marca 1905 w Amiens) – francuski pisarz, dramaturg, działacz społeczny, uważany za jednego z protoplastów fantastyki naukowej (wraz z Hugo Gernsbackem i H. G. Wellsem), kawaler Legii Honorowej (1870).

Reklama