Gütersloh

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Guetersloh)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gütersloh – miasto powiatowe w zachodniej części Niemiec, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w rejencji Detmold, siedziba powiatu Gütersloh. Leży na południowy zachód od miasta Bielefeld. Prawa miejskie otrzymało w 1825 roku.

FC Gütersloh 2000 – niemiecki klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Gütersloh (Nadrenia Północna-Westfalia).Rejencja Detmold (niem. Regierungsbezirk Detmold) - jedna z pięciu rejencji niemieckiego kraju związkowego Nadrenia Północna-Westfalia. Główna siedziba rejencji i jej zarząd znajdują się w Detmoldzie.

W 2013 roku miejscowość liczyła 95 359 mieszkańców. Dla porównania, w 2012 było ich 94 973, a w 1970 około 75900.

W mieście rozwinął się przemysł włókienniczy, maszynowy, elektrotechniczny, spożywczy, poligraficzny oraz metalowy. Znajduje się tu węzeł kolejowy (stacja Gütersloh Hauptbahnhof).

W Gütersloh siedzibę ma międzynarodowy koncern mediowy Bertelsmann oraz producent sprzętu AGD, firma Miele.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.

Sport[ | edytuj kod]

 • FC Gütersloh – klub piłkarski
 • FSV 2009 Gütersloh – kobiecy klub piłkarski
 • Miasta partnerskie[ | edytuj kod]

 • Broxtowe, Châteauroux, Falun, Grudziądz, Rżew
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Einwohnerzahlen im Regierungsbezirk Detmold. IT.NRW. [dostęp 24 sierpnia 2014].
  2. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G-M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 146.
  3. Gütersloh, [w:] Encyklopedia PWN [online] [dostęp 2021-07-06].
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Broxtowe - dystrykt w hrabstwie Nottinghamshire w Anglii, w całości zaliczany do aglomeracji Nottingham. Stolicą jest Beeston. Ok. 109 tysięcy mieszkańców. Dystrykt stanowi również okręg wyborczy do Izby Gmin, od 1997 reprezentowany przez Nicka Palmera (Partia Pracy).
  Miele – producent artykułów gospodarstwa domowego (m.in. pralki, suszarki, chłodziarki, ekspresy do kawy, wyciągi kuchenne, prasowalnice, zmywarki, piekarniki, tepany). Siedzibą firmy jest niemieckie miasto Gütersloh, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Gütersloh Hauptbahnhof – główny dworzec kolejowy w Gütersloh, w kraju związkowym Nadrenia Północna-Westfalia, w Niemczech. Stacja została otwarta w 1847. Znajdują się tu 2 perony.
  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.

  Reklama