Guanahani

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
prawdopodobne lokalizacje wyspy Guanahani

Guanahani – używana przez rdzennych mieszkańców nazwa jednej z wysp w archipelagu Bahamów, na której 12 października 1492 podczas pierwszej swej wyprawy wylądował po ponaddwumiesięcznym rejsie Krzysztof Kolumb.

Plana Cays – dwie małe wyspy należące do Wspólnoty Bahamów, leżące pomiędzy wyspami Acklins i Mayaguana. Obie wyspy nie są zamieszkałe. Odkrycie wysp jest przez niektórych badaczy przypisywane Krzysztofowi Kolumbowi. Według tej teorii jedna z wysp Plana to legendarna Guanahani.Bahamy (ang. Bahamas, Wspólnota Bahamów – Commonwealth of The Bahamas) – państwo wyspiarskie na Oceanie Atlantyckim.

Nie ma zgodności wśród historyków, która to była w rzeczywistości wyspa. Przez wiele lat uważano, że była to Wyspa Watlinga, zwana dziś San Salvador, ale od około 1986 uważa się, że bardziej prawdopodobna jest niewielka Samana Cay.

Inni badacze wskazują na wyspy Plana Cays, Wielki Turk (w brytyjskim terytorium Turks i Caicos), rzadziej na Mayaguana, Conception, East Caicos (w Turks i Caicos), Lignum Vitae Cay, Cat Island lub Egg.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Encyklopedia Powszechna PWN. T. 2. G–M. Warszawa: Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1974, s. 139.
San Salvador, San Salvador Island, znana także jako Watling Island – jedna z wysp tworzących archipelag Wysp Bahama. Watling była oficjalną nazwą wyspy do 1925 roku, kiedy to oficjalnie przeniesiono na nią nazwę San Salvador. Dotychczasowa wyspa San Salvador jest od tego momentu znana jako Cat Island. Uważano (zwłaszcza Samuel Eliot Morison i James Murdock), że opis Guanahani – miejsca w którym Krzysztof Kolumb wylądował w Ameryce 12 października 1492 – bardziej odpowiada Watling.Na mapach: 23°49′59″N 75°06′46″W/23,833056 -75,112778 Conception – niezamieszkana wyspa w archipelagu Bahamów, o powierzchni ok. 8,5 km² i rozciągłości południkowej ok. 6 km oraz równoleżnikowej ok. 4 km.
Warto wiedzieć że... beta

Krzysztof Kolumb, kat. Cristòfor Colom, wł. Cristoforo Colombo, hiszp. Cristóbal Colón (ur. prawdopodobnie między 25 sierpnia a 31 października 1451 w Genui, zm. 20 maja 1506 w Valladolid) – europejski żeglarz, podróżnik i nawigator, tercjarz franciszkański.
Turks i Caicos (ang. Turks and Caicos Islands) – terytorium zależne Wielkiej Brytanii w Ameryce Środkowej, na Oceanie Atlantyckim, na północ od wyspy Haiti. Obejmuje dwie grupy wysp: Turks i Caicos we wschodniej części archipelagu Bahamów. Wyspy, zbudowane z wapieni oolitowych, otaczają rafy koralowe. Są często nawiedzane przez huragany.

Reklama