Guadalupe (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Guadalupe (hiszp. Isla Guadalupe) – wyspa wulkaniczna na Oceanie Spokojnym, położona 241 km na zachód od wybrzeży Półwyspu Kalifornijskiego i ok. 400 km na południowy zachód od miasta Ensenada (stan Kalifornia Dolna).

Wulkan tarczowy – typ wulkanu o szerokim i spłaszczonym stożku o kącie nachylenia nie większym niż 8°. Jego cechą charakterystyczną jest brak gwałtownych erupcji, z jego wnętrza wydobywa się rzadka i bardzo gorąca lawa zasadowa. Ten typ wulkanu można skontrastować ze stratowulkanem.Sosna (Pinus L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.) obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze (P. merkusii).

Mieszkańcy[ | edytuj kod]

Spis powszechny przeprowadzony w 2008 wykazał obecność 15 mieszkańców. Guadalupe jest częścią gminy Ensenada. Campo Oeste (Obóz Zachodni) jest największą osadą na wyspie, zamieszkaną przez małą społeczność rybaków i poławiaczy homarów. Miejsce to zapewnia ochronę przed silnymi wiatrami w zimie. Elektryczność jest wytwarzana przez agregaty, a słodka woda jest dowożona za pomocą okrętu wojennego. Liczba rybaków waha się w zależności od sezonu. Innymi tymczasowymi osiedlami rybackimi są: Campo Norte (Obóz Północny), Campo Lima (inaczej Campo Corral) (Obóz Cytrynowy lub Koralowy) oraz Arroyitos (Strumienie). Na wschodnim wybrzeżu znajdują się niezamieszkane budynki znane pod nazwą Campo Este (Obóz Wschodni). W Zatoce Melpómene znajduje się stacja pogodowa, którą obsługuje meksykańska marynarka wojenna – miejsce to nazywane jest Campamento Sur (Obozowisko Południowe). Oprócz tego od 1999 istnieje jeszcze Campo Bosque, położone na północnym skraju wyspy. W centralnej części Guadalupe znajduje się małe lotnisko (Campo Pista).

Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.Dziwuszka ogrodowa, dziwonia ogrodowa (Haemorhous mexicanus) – gatunek ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.
Ogniczek (Regulus calendula) – gatunek ptaka z rodziny mysikrólików (Regulidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych.
Homary (Nephropidae) - rodzina skorupiaków należąca do rzędu dziesięcionogów. Poławiane gospodarczo na dużą skalę. Są źródłem mięsa, zaliczanym do owoców morza.
Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.
Kalifornia Dolna (hiszp. Baja California) – stan w północno-zachodnim Meksyku położony na Półwyspie Kalifornijskim. Graniczy ze stanami Kalifornia Dolna Południowa, Sonora oraz ze Stanami Zjednoczonymi (stany Kalifornia i Arizona). Na zachodzie oblewają ją wody Pacyfiku a na wschodzie Zatoki Kalifornijskiej. Stolicą stanu jest miasto Mexicali.
Cyprys (Cupressus L.) – rodzaj drzew iglastych z rodziny cyprysowatych. Obejmuje ok. 17–19 gatunków, występujących w Ameryce Środkowej, w Azji od południowo-zachodnich Chin, poprzez rejon Himalajów po południowo-zachodnią Azję i północną Afrykę. Pochodzący z Azji południowo-zachodniej cyprys wiecznie zielony jest często sadzonym gatunkiem ozdobnym w całym obszarze śródziemnomorskim.

Reklama