• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Guadalupe - wyspa  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Jałowiec (Juniperus L.) – rodzaj roślin iglastych należący do rodziny cyprysowatych. Liczy ok. 50–71 gatunków, z których w Polsce w warunkach naturalnych występują 2. Rodzaj należy obok sosen do najbardziej rozpowszechnionych przedstawicieli iglastych na Ziemi. Jałowce rosną w strefie klimatu umiarkowanego i subpolarnego na wszystkich kontynentach półkuli północnej, a także w górach w strefie międzyzwrotnikowej. Wiele gatunków i ich odmian uprawianych jest jako rośliny ozdobne.Ensenada (pełna nazwa Ensenada De Todos Santos, także Port of Ensenada) – miasto w północno-zachodnim Meksyku, na Półwyspie Kalifornijskim, nad zatoką Todos Santos Oceanu Spokojnego. Trzecie pod względem ludności miasto stanu Kalifornia Dolna, stolica największej gminy Meksyku, której powierzchnia wynosi blisko 52 tys. km². W spisie ludności z 2005 r. miasto liczyło 689 075 mieszkańców przy 801 956 mieszkańcach całej gminy.

  Guadalupe (hiszp. Isla Guadalupe) – wyspa wulkaniczna na Oceanie Spokojnym, położona 241 km na zachód od wybrzeży Półwyspu Kalifornijskiego i ok. 400 km na południowy zachód od miasta Ensenada (stan Kalifornia Dolna).

  Mieszkańcy[ | edytuj kod]

  Spis powszechny przeprowadzony w 2008 wykazał obecność 15 mieszkańców. Guadalupe jest częścią gminy Ensenada. Campo Oeste (Obóz Zachodni) jest największą osadą na wyspie, zamieszkaną przez małą społeczność rybaków i poławiaczy homarów. Miejsce to zapewnia ochronę przed silnymi wiatrami w zimie. Elektryczność jest wytwarzana przez agregaty, a słodka woda jest dowożona za pomocą okrętu wojennego. Liczba rybaków waha się w zależności od sezonu. Innymi tymczasowymi osiedlami rybackimi są: Campo Norte (Obóz Północny), Campo Lima (inaczej Campo Corral) (Obóz Cytrynowy lub Koralowy) oraz Arroyitos (Strumienie). Na wschodnim wybrzeżu znajdują się niezamieszkane budynki znane pod nazwą Campo Este (Obóz Wschodni). W Zatoce Melpómene znajduje się stacja pogodowa, którą obsługuje meksykańska marynarka wojenna – miejsce to nazywane jest Campamento Sur (Obozowisko Południowe). Oprócz tego od 1999 istnieje jeszcze Campo Bosque, położone na północnym skraju wyspy. W centralnej części Guadalupe znajduje się małe lotnisko (Campo Pista).

  Wulkan tarczowy – typ wulkanu o szerokim i spłaszczonym stożku o kącie nachylenia nie większym niż 8°. Jego cechą charakterystyczną jest brak gwałtownych erupcji, z jego wnętrza wydobywa się rzadka i bardzo gorąca lawa zasadowa. Ten typ wulkanu można skontrastować ze stratowulkanem.Sosna (Pinus L. 1753) – rodzaj roślin z rodziny sosnowatych (Pinaceae Lindl.) obejmujący niemal 115 gatunków drzew i krzewów. Występują przeważnie w strefie klimatu umiarkowanego półkuli północnej, choć niektóre gatunki rosną również w strefach cieplejszych (tu jednak zwykle w górach). W Ameryce Środkowej najdalej na południe sięgają do Gwatemali, Salwadoru i Nikaragui, zaś w Azji do Archipelagu Malajskiego. Jedyne naturalne stanowisko na półkuli południowej znajduje się na Sumatrze (P. merkusii).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Ocean Spokojny, Pacyfik, Ocean Wielki – największy, najgłębszy i najstarszy, obok Atlantyku, na świecie zbiornik wodny. Z powierzchnią równą 155,6 mln km² zajmuje 30% całej powierzchni Ziemi. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Spokojny.
  Dziwuszka ogrodowa, dziwonia ogrodowa (Haemorhous mexicanus) – gatunek ptaka z rodziny łuszczakowatych (Fringillidae).
  Endemit – takson (najczęściej gatunek) unikatowy dla danego miejsca albo regionu, występujący na ograniczonym obszarze, nigdzie indziej nie występujący naturalnie.
  Ogniczek (Regulus calendula) – gatunek ptaka z rodziny mysikrólików (Regulidae), wcześniej zaliczany do pokrzewkowatych.
  Homary (Nephropidae) - rodzina skorupiaków należąca do rzędu dziesięcionogów. Poławiane gospodarczo na dużą skalę. Są źródłem mięsa, zaliczanym do owoców morza.
  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Wyspa – trwały fragment lądowej powierzchni Ziemi, który jest otoczony ze wszystkich stron wodą. Wyspy istnieją więc na rzekach, jeziorach, stawach, morzach i oceanach. Mała wyspa to wysepka. Za wyspy nie uznaje się ruchomych ławic piaszczystych ani obszarów lądu zalewanych podczas przypływów.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.893 sek.