Gu Hongzhong

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Gu Hongzhong (chiń. 顾闳中; pinyin Gù Hóngzhōng) – chiński malarz, autor poziomego zwoju Nocny bankiet Han Xizaia (韩熙载夜宴图), obecnie znajdującego się w zbiorach Muzeum Pałacowego w Pekinie. Nie wiadomo nic o jakichkolwiek innych pracach Gu, nie zachowały się także żadne informacje o jego życiu. Han Xizai żył w czasach dynastii Tang, przez co niektórzy umieszczają życie Gu właśnie w tym okresie. Shen Congwen zakwestionował jednak taką datację obrazu twierdząc, że stroje przedstawionych na obrazie postaci pochodzą z czasów dynastii Song.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Zwój[ | edytuj kod]

Zwój mierzy 333,5 cm długości i 28,7 szerokości. Han Xizai jest postacią historyczną. Otrzymawszy wezwanie przed oblicze cesarza, z rąk którego miał otrzymać nominację urzędniczą, przybył do pałacu i urządził w nim nocne przyjęcie z alkoholem i udziałem kobiet. Gdy cesarscy wysłannicy donieśli o tym władcy, nominacja została natychmiast cofnięta.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Pojęcia Chiny używa się w odniesieniu do krainy historycznej, obejmując wówczas całokształt chińskiej historii i kultury (zobacz: historia Chin), lub w węższym znaczeniu, w odniesieniu do Chińskiej Republiki Ludowej.

Zwój był często reprodukowany w całości i we fragmentach. Stanowi unikatową, szczegółową dokumentację wyposażenia wnętrz i strojów w domu wysokiego urzędnika.

Gu Hongzhong's Night Revels 1 edit.jpg

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Edward Kajdański: Chiny. Leksykon. Warszawa: Książka i Wiedza, 2005. ISBN 83-05-13407-5.
  • Język chiński (chiń. upr. 汉语, chiń. trad. 漢語, pinyin Hànyǔ; lub chiń. upr./chiń. trad. 中文, pinyin Zhōngwén) – język lub grupa spokrewnionych języków (tzw. makrojęzyk), należących do rodziny chińsko-tybetańskiej.Dynastia Tang (chiń. 唐朝; pinyin: Táng Cháo; wym. [tʰɑ̌ŋ tʂʰɑ̌ʊ]; język średniochiński: dhɑng) (18 czerwca 618 – 1 czerwca 907) – dynastia cesarska w Chinach, następczyni dynastii Sui i poprzedniczka Pięciu Dynastii i Dziesięciu Królestw. Została założona przez ród Li (李), który przechwycił władzę w czasie upadku dynastii Sui. Rządy dynastii zostały na krótko przerwane przez tzw. drugą dynastię Zhou (8 października 690 – 3 marca 705), kiedy to tron objęła cesarzowa Wu Zetian, pierwsza i jedyna kobieta bezpośrednio (a nie np. jako regentka) rządząca Chinami.
    Warto wiedzieć że... beta

    Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

    Reklama