Grzegorz z Langres

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Grzegorz z Langres (ur. ok. 450, zm. 539 lub 541) - ojciec św. Tetryka i pradziadek św. Grzegorza z Tours, senator Autun, wdowiec, biskup Langres (od 506 lub 509 do 539 lub 541), święty Kościoła katolickiego.

Katedra Saint-Bénigne w Dijon (fr. Cathédrale Saint-Bénigne de Dijon) – gotycka katedra pod wezwaniem św. Benignego w Dijon (departament Côte-d’Or, region Burgundia) we Francji. Siedziba arcybiskupa Dijon. W 1862 roku wpisana na listę pomników historii we Francji.Benigny z Dijon, łac. Benignus, fr. Bénigne de Dijon (zm. w III wieku w Dijon w Burgundii) – pierwszy zwiastun chrześcijaństwa w Dijon i patron miasta, męczennik oraz święty Kościoła katolickiego, zwany apostołem Burgundii.

Źródłem informacji o Świętym jest spisana biografia przez jego prawnuka św. Grzegorza, biskupa z Tours.

Grzegorz z Langres był żonaty z Armentarią i był ojcem kilkorga dzieci m.in. św. Tetryka (Tetricusa). Po śmierci żony poświęcił się Bogu, jako kapłan oddając się pracy duszpasterskiej i niechętnie przyjął urząd biskupa. Został konsekrowany mając 57 lat, a urząd sprawował przez kolejne 33 lata. Zmarł prawdopodobnie na początku 541 roku po Objawieniu Pańskim. Pochowany został zgodnie z życzeniem w kościele w Dijon (obecnie katedra), który był wówczas w diecezji Langres, w pobliżu grobu św. Benigna (nazywanego apostołem Burgundii) męczennika z III wieku. Miało to związek z kultem męczennika i zaniedbaną bazyliką jemu poświęconą. Grzegorz przywrócił kościołowi świetność i wybudował kryptę, do której przeniesiono relikwie św. Benigna.

Kult świętych – w katolicyzmie i prawosławiu szczególny szacunek do osób uważanych za zbawione, oraz do świętych aniołów, którzy stawiani są za wzór dla wszystkich żyjących. Do świętych można zwracać się z prośbą o wstawiennictwo do Boga.Męczennik (gr. μάρτυς, mártus, łac. martyr: „świadek” – osoba, która zginęła lub cierpiała w obronie swoich wierzeń lub przekonań.

Wspomnienie liturgiczne św. Grzegorza z Langres obchodzone jest 4 stycznia.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kult świętych
 • modlitwa za wstawiennictwem świętego
 • święci i błogosławieni Kościoła katolickiego


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Duszpasterstwo – to zorganizowana działalność społeczna kościołów polegająca na głoszeniu zasad wiary i celebrowaniu liturgii w różnych grupach, nad którymi opiekę ze strony kościołów sprawuje duszpasterz. Zazwyczaj dokonuje się ono w ramach parafii (duszpasterstwo parafialne) oraz w ramach duszpasterstw specjalnych, np.: Duszpasterstwo Akademickie, Duszpasterstwo Przedsiębiorców i Pracodawców itp.
  Krypta – w starożytności podziemny, sklepiony korytarz, w okresie starochrześcijańskim – sklepiona komora grobowa w katakumbach, w wiekach późniejszych – część budynku kościoła (zazwyczaj pod prezbiterium) spełniająca funkcje pochówkowe zmarłych dostojników duchownych i świeckich oraz jako miejsce przechowywania i eksponowania relikwii świętych.
  Bóg Ojciec, Pan Bóg (łac. Deus Pater) – jedna z Trzech Osób Boskich czczonych przez większość wyznań chrześcijańskich.
  Wstawiennictwo świętych – doktryna występująca w części wyznań chrześcijańskich, przede wszystkim katolickich i prawosławnych, zakładająca możliwość wstawiennictwa zbawionych zmarłych w modlitwach zanoszonych do Boga oraz uznająca zanoszenie próśb przez wiernych w formie modlitwy skierowanej do świętego o wstawiennictwo u Boga. W pobożności katolickiej i prawosławnej występują tzw. patroni, uchodzący za posiadających szczególną skuteczność wstawienniczą w danych problemach.
  Kościół katolicki – największa na świecie chrześcijańska wspólnota wyznaniowa, głosząca zasady wiary i życia określane mianem katolicyzmu. Kościół katolicki jest jednym z trzech głównych nurtów chrześcijaństwa, obok Cerkwi prawosławnej i Kościołów protestanckich.
  Burgundia (fr. Bourgogne) – kraina historyczna w centralnej Francji. W przeszłości prowincja i region administracyjny.
  Langres – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Alzacja-Szampania-Ardeny-Lotaryngia, w departamencie Górna Marna.

  Reklama